خانه / ادبیات / سبک های ادبی و هنری / اومانیسم / اومانیسم سکولار – Secular humanism

اومانیسم سکولار – Secular humanism

اومانیسم سکولار
اومانیسم سکولار

انسان‌گرایی سکولار یا اومانیسم سکولار فلسفه‌ای است که بر پایه خرد- اخلاقیات و دادگری است- و به طور ویژه هرگونه پایه فراطبیعی و مذهبی برای اخلاقیات را رد می‌کند- به نظر اومانیست‌های سکولار اخلاقیات ارتباطی با دین ندارد- مانند انواع دیگر اومانیسم- اومانیسم سکولار بر روی روش‌هایی که به زندگی شاد آدمی می‌انجامد تاکید می‌کنند

واژه انسان‌گرایی سکولار در قرن بیستم برای روشن کردن تفاوت آن با انسان‌گرایی دینی درست شد. یک مفهوم مشابه -انسان‌گرایی علمی- است که  ای ا ویلسون زیست‌شناس مشهور آن را چنین توصیف کرده است: -تنها جهان‌بینی که با افزایش دانستنی‌های دانش درباره جهان واقعی و قوانین طبیعت می‌خواند-.

 

اصول

اومانیسم سکولار

نیاز به آزمایش اعتقادات – این باور که دگماها- ایدیولوژی‌ها و سنت‌ها- چه مذهبی- چه سیاسی و چه اجتماعی باید سبک و سنگین شوند و آزمایش شوند و تنها با ایمان باور نشوند.
خرد- مدرک و روش علمی – تعهد به استفاده از خرد انتقادی- مدارک واقعی علمی- روش‌های تحقیق و تفحص به جز ایمان و عرفان و تصوف- برای یافتن راه حل‌ها برای مشکلات انسان و پاسخ‌گویی به مسایل مهم انسان.
کامیابی- رشد و خلاقیت – اهمیت و اولویت به کامیابی- رشد و خلاقیت برای اشخاص و کل نوع بشر.
جستجوی حقیقت – جستجوی مداوم برای یافتن حقایق عینی- با این درک که دانستنی‌های نو و آزمایش‌های تازه به طور همیشگی دریافت ناکامل ما را تغییر می‌دهند.
این زندگی – توجه به این زندگی و تعهد به معنادارکردن آن با فهم بهتر از خودمان- تاریخ‌مان- پیشرفت‌های عقلانی و هنری مان و نگرش کسانی که با ما متفاوت اند.
ارزش‌های اخلاقی – پژوهش روی انواع اشخاص- قوانین اجتماعی و سیاسی اخلاقیات و رفتار- قضاوت درباره آنها بر پایه توانایی آنها برای بهترکردن زندگی انسان و مسیولیت اشخاص.
ساختن جهان بهتر – تعهد به خرد- تبادل آزاد اندیشه‌ها- نیک‌خواهی و تحمل نظرات. ترقی با ساختن جهانی بهتر برای خودمان و فرزندانمان.

 

ارتباط با دیگر مفاهیم اومانیسم سکولار

انسان‌گرایی سکولار به طور ویژه مورد توجه بیخدایان- ندانم‌گرایان- آزاداندیشان- خردگرایان- تجربه‌گرایان- شک‌گرایان و ماده‌گرایان است.

انسان‌گرایی سکولار از چند جهت با انسان‌گرایی دینی متفاوت است:

انسان‌گرایان مذهبی روی مراسم مذهبی تاکید دارند. ولی انسان‌گرایان سکولار اغلب به این طور مراسم علاقه‌مند نیستند.
برخی انسان‌گرایان سکولار تجربه‌های عمیقی در زندگی دارند مشابه تجارب دینداران- ولی آنها را مانند دینداران تعبیر نمی‌کنند.
برخی از اومانیست‌های بدون دین- ولی مذهبی- از واژه الهی به عنوان یک استعاره بجای خدای سنتی که قبول ندارند- عنوان استفاده می‌کنند. انسان‌گرایان سکولار همهٔ این مسایل را استعاراتی برای حقایقی می‌دانند که ریشه در جهان ماده دارند.
برخی انواع انسان‌گرایی- برای نمونه انسان‌گرایی مسیحی شامل باور به خدا هستند که به طور سنتی تعریف شده‌اند. انسان‌گرایان سکولار ایده خدا و فراطبیعی را به خاطر غیرمنطقی بودن رد می‌کنند و باور دارند این مفاهیم برای حل کردن مسایل انسانی سودی ندارند.
درحالیکه برخی خود را اومانیست سکولار می‌نامند- برخی ترجیح می‌دهند که تنها از واژه اومانیست -انسان‌گرا- سود برند. انسان‌گرایی و انسان‌گرایی سکولار اشتراکات اصلی را دارا هستند. ولی انسان‌گرایی سکولار تاکید ویژه روی غیرمذهبی بودن آن دارد- ولی انسان‌گرایی آن را مهم نمی‌داند و انواع انسان‌گرایی بیدین ولی مذهبی را نیز دربر می‌گیرد. انسان‌گرایی خود را یک موضع زندگی می‌داند.

 

انسان‌گرایی سکولار هوادار سکولاریسم در معنای وسیع است. سکولاریسم یک مفهوم کلی است و روی محدودیت‌های برداشت‌های دینی و فراطبیعی در مسایل اجتماع و حکومت تاکید می‌کند. انسان‌گرایی سکولار علاوه بر آن- یک دیدگاه جامع درباره زندگی- شامل تصدیق ارزش انسان و ارزش اخلاقیات را به آن می‌افزاید.

 

اومانیسم سکولار مدرن

در برخی از نقاط جهان- انسان‌گرایی سکولار خودش را در کشمکش با بنیادگرایی دینی می‌یابد- به ویژه در مسیله جدایی دین از سیاست. جناح‌هایی از انسان‌گرایان سکولار- ادیان را خرافی- عقب‌افتاده و عامل کوته‌فکری می‌دانند- درحالیکه اکثریت بنیادگرایان دینی- انسان‌گرایی سکولار را تهدیدی برای ارزش‌هایی می‌دانند که به گفتهٔ آنها در داخل کتاب‌های دینی‌شان چون قرآن یا انجیل وجود دارد.

بااینکه سازمان‌های انسانگرایی سکولار در بسیاری از نقاط جهان وجود دارند- یکی از بزرگ‌ترین این سازمان‌ها -نسبت به جمعیت- در نروژ هست.

 

انسان‌گرایان سکولار برجسته

چند تن از انسان‌گرایان سکولار نامی:                                                                                                                                          آیزاک آسیموف
آلبر کامو
ابن وراق
ای ا ویلسون
استیو آلن
برتراند راسل
تسلیمه نسرین
پاول کورتز
پیتر سینگر
دنیل دنت
جرمی بنتام
جین رودنبری
جولیان هاکسلی
جان لنون
ریچارد داوکینز
لینوس پاولینگ
فیلیپ پولمن
سلمان رشدی
کارل سیگان
مایکل شرمر
نوآم چامسکی

 

منبع : 

ویکی پدیا

2 دیدگاه

  1. خیلی فلسفه ی جالبیه

  2. واقعا که سایتتون یکه و پیشتازه
    خدر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 9 =