خانه / ادبیات / سبک های ادبی و هنری / مینیمالیسم / موسیقی مینیمال – Minimal music

موسیقی مینیمال – Minimal music

موسیقی مینیمال
موسیقی مینیمال

موسیقی مینیمال – سبک و تکنیکی از موسیقی است که در ارتباط با آثار تعدادی از آهنگسازان آمریکایی مانند لامونته یانگ- تری ریلی- استیو رایش و فیلیپ گلس است- پیدایش این سبک واکنشی به پیچیدگی نظری و عملی موسیقی مدرن بود

تاریخچه موسیقی مینیمال
این سبک موسیقی ابتدا در دهه ۶۰ در نیویورک به وجود آمد و در ابتدا به شکل گونه‌ای از موسیقی تجربی شناخته شد و به آن مدرسه هایپنوتیک نیویورک -New York Hypnotic School- گفته می‌شد.

 

تعریف و ویژگی
منظور از اختصار در موسیقی با گرایش‌های مینیمالیستی اشاره به عناصر سازنده و ساختار موسیقایی آن موسیقی است. درحالی‌که در هنر مینیمال- عناصر سازنده اثر به اشکال هندسی محدود شده است در موسیقی مینیمال تعداد نتها- فواصل و شدت کاهش می‌یابد. علاوه بر این آهنگسازان این سبک از استفاده از ساختارهای پیچیده موسیقایی اجتناب می‌کنند.
ویژگی‌های کلی این موسیقی هارمونی‌های ثابت- پالس‌های یکنواخت- تغییر فرم آهسته و تدریجی و تکرار عبارت‌های موسیقی یا بخش‌های کوچک‌تر به مثابه موتیفها یا سلول‌ها است. این سبک ممکن است ویژگی‌های دیگری مانند تغییر مد داشته باشد.

 

آهنگسازان شاخص
علاوه بر آهنگسازان آمریکایی سبک مینیمال -لامونته یانگ- تری ریلی- استیو رایش و فیلیپ گلس- در اروپا موسیقی آهنگسازانی مانند لوییس آندریسن- کارل گویوارتز- مایکل نایمن- گاوین برایرز- استیو مارتلند- هنریک گورتسکی- آروو پارت و جان تاونر نشان دهنده برخی ویژگی‌های موسیقی مینیمال است.
موسیقی مینیمال در دهه ۱۹۷۰ میلادی بر تعداد زیادی از گروه‌های موسیقی راک مانند گروه یس- آیرون باترفلای- جفرسن ایرپلین و در دهه ۱۹۸۰ میلادی بر جنبش نیو ایج تاثیر گذاشت.

 

در سال 1960 گروهی از موسیقیدانان جوان تصمیم گرفتند تا در ساخته هایشان،استفاده از پیچیدگی در فرم ها و فرمول های هارمونی و ملودی را کنار بگذارند و موسیقی ساده تولید کنند. اساس سادگی موسیقی این جوانان تکرار و ماندن بیش از حد در یک ریتم ،یک ملودی ،یک آکورد،یک تمپوی ثابت و…بدون کوچکترین تغییری برای مدت طولانی از جمله ویژگی های این موسیقیدانان بود.

از آهنگسازان معروف و برجسته مینیمال می توان به La monte young ،Terry riley ، Philip glass از جمله موسیقیدانان های این سبک بودند.

البته در دو دهه اخیر این سبک از حالت تجربه بیرون آمده و از المانها وفاکتورهای این سبک به شیوه دیگر در انواع موسیقی های و لحن های دیگر استفاده می شود شاید دلیل اصلی این موضوع این باشد که مینیمال به خاطر احساس تکراری که به وجود می آورد به گونه ای حس می شود که بر روی یک تفکر یا احساسی در یک جمله تاکیدی سنگین دارد به عبارت دیگر انتقال مفهوم را به شکلی در ناخودآگاه جای می دهد.

منبع : 

ویکی پدیا

وبلاگ تحلیلی موسیقی

3 دیدگاه

  1. موسیقی مینیمال یکس از بهترین مطالب در بحث موسیقیه امیدوارم مطالبتون همیشه پربار باشه

  2. ممنون از مطالب خوبت ن

  3. ممنون از مطالب زیباتون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × دو =