خانه / بزرگان تاریخ / لویی پاستور – Louis Pasteur

لویی پاستور – Louis Pasteur

 لویی پاستور
لویی پاستور

لویی پاستور – از شیمی‌دانان و زیست‌شناسان مشهور فرانسوی است

تولد و تحصیل لویی پاستور 

لویی پاستور کاشف بزرگ جهان – در 27 دسامبر سال 1822 در شهر دول – از شهرهای فرانسه  در خانواده یک گروهبان مستعفی ارتش شکست خورده ناپلیون بنام ژان ژوزف پاستور به‌دنیا آمد. جد او به شغل دباغی مشغول بود- لویی پس از گذراندن دو سال تحصیل در دوره دبستان به‌عنوان شاگرد روزانه وارد کولژآربوا شد. او دانش‌آموزی متوسط خوب بااستعدادی چشم‌گیر در رشته هنر شناخته می‌شد. در سال ۱۸۴۳ برای بار دوم در آزمون ورودی مدرسه عالی فرانسه شرکت و پس از اتمام تحصیلات- در سن ۲۶ سالگی -۱۸۴۸- به سمت  استاد در رشته شیمی دانشگاه استراسبورگ پذیرفته شد. او با تهیه و نوشتن رساله‌هایی درباره فیزیک و شیمی درجه دکترای خود را گرفت. وی در این زمان با نوشتن نامه‌ای به‌رییس دانشگاه استراسبورگ و کسب ِ موافقت وی- در روز -۲۹ مه ۱۸۴۹- با دختر ۲۲ ساله وی ازدواج می‌نماید. لویی پاستور در این هنگام ۲۶ سال داشت. همسر جوان لویی پاستور- با حمایت از فعالیت‌های علمی شوهرش- مسولیت کارهای اداری و دفتری را نیز به‌عهده می‌گیرد.

 

خانواده

آنها دارای ۶ دختر می‌شوند که هرسه قبل از رسیدن به‌سن بلوغ می‌میرند- دختر چهارم و پسری به نام ژان باتیست از آن‌ها پا می‌گیرد که آن پسر بعدها سیاست‌مدار می‌شود. -ژان بابتیست در کودکی به وسیله پدرش از مرگ نجات یافته ولی ۵۰ سال بعد در سال ۱۹۴۰ که آلمان‌ها به فرانسه تاختند و می‌خواستند به‌سردابی که مقبره پاستور بود و پسرش نگهبانی آن را به عهده داشت به‌ زور وارد شوند- با مقاومت روبرو شده و در این برخورد- ژان بابتیست جانش را از دست می‌دهد.

 

لویی پاستور در یک نگاه

شهرت لویی پاستور مدیون شناخت نقش باکتریها در بروز بیماری و کشف واکسن ضد هاری می‌باشد. همچنین عمل پاستوریزه‌کردن که ماخوذ از نام اوست- از ابداعات این دانشمند نامدار است. پاستور نخستین کسی است که پی به واگیردار بودن سیاه‌زخم گوسفندان برد.

 

برجسته ترین کار این دانشمند شیمی و فیزیک کشف دارویی برای درمان مرض وحشت آور هاری است .پس از آن دیگر کسی از بیماری و شنیدن سگ هار دچار وحشت نشد. لویی پاستور به سال ۱۸۲۲ متولد شد پدرش رنگرز بود در دانشسرای عالی پاریس تحصیلات خود را به پایان رسانید او در دوران تدریس فیزیک در دیژون و آموزش شیمی در استرانبورگ همه‌اش در اندیشه کشف آفت آبجو و شراب را نمی‌دانستند و پیوسته ذهنشان مشغول آن بود. پاستور از کوشش بی فرجام همکارانش نومید نشد و سرانجام دریافت که ذرات زنده‌ای عامل حقیقی این تحولات هستند.او به سال ۱۸۷۲ کتاب معروفش را دربارهی تخمیر نوشت و از آن پس سازندگان آبجو دستور او را به کار بستند. در ۱۸۶۵ کرم ابریشم در فرانسه دچار مرض می‌شد و از میان می‌رفت و صنعت ابریشم سازی زیان می‌دید پاستور همراه دوستش دوما بر این مهم همت گماشت آنان پس از مدتی دریافتند که یک نوع باسیل موذی موجب آنهمه آفت است و راه کشتنش آسان گردید. کشت میکروب‌ها از ابداعات اوست. هفتای میکروب را می‌کاشت بعد به احشام تزریق می‌کرد و با این کار جان هزاران گاو و گوسفند را نجات می‌داد این شیوه را درباره مرغ به کار بست سود مند افتاد. لویی پاستور برای درمان هاری با حوصله قابل تمجیدی دل به کار بست وآزمایش‌های فراوانی روی سگ انجام داد و دلیرانه برای نخستین بار نتیجه تحقیق خود را بر روی انسان آزمود -۱۸۸۵-. سه سال بعد از انستیتو پاستور در پاریس بنیاد گذاشته شد و سپس از روی آن نمونه‌های زیادی در دنیا ایجاد گردید. این موسسات تا کنن جا میلیون‌ها تن را از مرگ نجات داده‌اند و تا جهان باقی است این کوشش انسانی برقرار خواهد ماند. لویی پاستور مردی ساده و مهربان بود غرضی جز خدمت به دانش و انسان نداشت از اغراض دنیوی منزه بود مرگ این دانش مند خیر خواه به سال ۱۸۹۵ در حوالی پاریس اتفاق افتاد.

 

کسب علم و دانش

لویی پاستور – با اینکه در یک خانواده تهی‌دست متولد شد و پدرش هم به کار دباغی مشغول بود- با اینحال توانست تحصیلات خود را با استعدادی درخشان به پایان برساند. پاستور درجه لیسانس خود را از کالج سلطنتی Besancon گرفته- پس از اخذ دکترا در سن 26 سالگی – در سال 1848 به سمت استاد شیمی دانشگاه استراسبورگ انتخاب گردید و در سال 1857 به سمت ریاست آکادمی علوم – میل – انتخاب شد.

او همچنین عضو اصلی فرهنگستان فرانسه بود و مجلس – ماهانه 25000 دلار مقرری برای او تعیین کرده بود.

 

آغاز فعالیتهای لویی پاستور و کشف مفهوم انانتیومری

لویی پاستور در سال 1848 در مدرسه نرمال در پاریس – آزمایشهایی را انجام داد. همان آزمایشها چند سال بعد – او را بر آن داشت که پیشنهادی را مطرح کند که اساس و مبنای شیمی فضایی است. او برای کشف تجربه در بلور نگاری – مشغول تکرار کارهای یک شیمیدان دیگر روی نمک های تارتریک اسید بود. در این آزمایشها او چیزی را دید که قبلا کسی به آن توجه نکرده بود. سدیم آمونیوم تارترات غیر فعال نوری به صورت مخلوطی از دو نوع بلور متفاوت وجود دارد که تصویر آینه‌ای یکدیگرند.

لویی پاستور با استفاده از یک ذره‌بین و یک پنس – با دقت و کوشش فراوان – مخلوط را به دو توده کوچک مجزا کرد. یکی – بلورهای راست دست و دیگری – چپ دست. اگرچه مخلوط اصلی از نظر تاثیر نور قطبی – غیر فعال بود- لیکن هر قسمت از بلورها که در آب حل می‌شدند- از خود فعالیت نوری نشان می‌دادند. به علاوه – چرخش ویژه هر دو محلول دقیقا باهم برابر اما با علامت مخالف بود.

 

یکی از محلولها نور پلاریزه مسطح را به راست و محلول دیگر به همان مقدار به طرف چپ می‌چرخاند. این دو مخلوط در سایر خصوصیات کاملا مشابه هم بودند. از آنجا که اختلاف در چرخش نوری در محلول مشاهده شد- پاستور نتیجه گرفت که این اختلاف به مولکولها مربوط بوده- به بلور بستگی ندارد. وی پیشنهاد نمود که مولکولهایی که آن بلورها را تشکیل می‌دادند- مانند خود بلورها تصویر آینه‌ای یکدیگرند.

 

بنابراین – پاستور وجود ایزومرهایی را پیشنهاد کرد که ساختمان آنها فقط از نظر تصویر آینه‌ای و خواص آنها فقط در جهت چرخاندن نور پلاریزه متفاوت بود و به این ترتیب – مفهوم انانتیومری توسط پاستور کشف شد.

 

کشف میکروب توسط لویی پاستور

پاستور از اینکه می‌دید مواد آلی – نور قطبی را منحرف می‌سازد- حدس زد که باید موجودات زنده ریزی در این کار دخالت داشته باشند. چون به مطالعه میکروسکوپی پرداخت- مشاهده کرد که تخمیر شیره چغندر – نتیجه عمل موجودات بسیار ریزی می‌باشد که به شکل کپک است و در تخمیر ناقص همین کپک با کپک دیگر – تولید جوهر شیره می‌نماید. این بود که عنوان کرد برای جلوگیری از عمل موجودات مزاحم که مانع تخمیر می‌شوند- باید آن را جوشاند.

پاستور عقیده داشت که اگر شراب در معرض هوا باشد- ترش شده- تبدیل به سرکه می‌شود. این نظریه – منجر به کشف یکی از بزرگترین معماهای عالم گردید و آن – وجود جهان موجودات بسیار ریز بود که میکروب نام دارد. پاستور – نظریه بوجود آمدن خودبخودی را رد کرد. او – نتیجه این مطالعه را در سوم اوت 1857 به آکادمی علوم داد و ثابت نمود که مخمر احتیاج به کنتزل دارد تا بتواند زندگی نماید و اظهار داشت که شیر مانند شراب – ترش نمی‌گردد- مگر اینکه موجودات ریزی به داخل آن راه یابند و همین موجودات – اگر بوسیله جوشاندن و حرارت دادن از بین بروند- دیگر نه چیزی تولید می‌شود و نه عمل تبخیر صورت می‌گردد.

لویی پاستور اعلام داشت که عامل بسیاری از امراض – همین موجودات ذره‌بینی می‌باشند و با این اکتشاف – بزرگترین خدمت را به بشریت کرد.

 

اثبات چرخه حیات

لویی پاستور – موضوع اینکه –هر چیز که نابود می‌شود- از طرف دیگر بوجود می‌آید– را که لاوازیه حدس زده بود- بر پایه و اساس محکم علمی متکی ساخت و وی اظهار داشت که بعد از مرگ – موجودات ذره‌بینی که روی نعش قرار دارند- از فقدان هوا استفاده کرده و به زاد و ولد می‌پردازند و نعش را تجزیه کرده و متعفن می‌سازند. آنگاه مواد حاصل از تجزیه جسم مرده – به مصرف تغذیه حیوانات و نباتات دیگر می‌رسد و به این طریق به حیات ادامه می‌دهند.

 

اکتشافات دیگر لویی پاستور

پاستور- در سال ۱۸۸۱- واکسن سیاه‌زخم را برای علاج قطعی بیماری گوسفندان کشف نمود. بعد از آن- برای درمان بیماری هاری مطالعه فراوان نموده- نتیجه مطالعات خود را در سال ۱۸۸۵ بر روی انسان آزمایش نمود و موفق شد که انسان را از آن تاریخ به بعد- از مرض هاری نجات دهد. همچنین تحقیقات زیادی را در مورد عمل باکتری‌ها از جمله انگور به شراب نمود.
زحمات شبانه روزی پاستور موجب نجات جان بسیاری از انسانها شد. او خود را وقف کمک و خدمت بیشتر به مردم نموده بود. به قول -ارد بزرگ- اندیشمند و متفکر برجسته : یکی از بزرگترین خوشبختی ها- خدمت بیشتر به مردم است.
و از اینجاست که متوجه می شویم چرا در هر کشوری میدان- خیابان و یا دانشگاهی به نام لویی پاستور وجود دارد.تضعیف میکروبها- کلید واکسیناسیون
بزودی پاستور دریافت که موجودات زنده میکروسکوپی بیماریهای متفاوتی را سبب می شوند. او ابتدا متوجه شد که چگونه می تواند بعضی از این موجودات را در محیط آزمایشگاه پرورش دهد. -این موجودات امروزه به باکتری مشهورند- سپس فهمید که بعضی دیگر از این موجودات در بافتهای بدن حیوانات رشد می یابند -امروزه این موجودات به عنوان ویروس شناخته میشوند-.
سپس ایده تضعیف این موجودات به ذهنش خطور کرد. وی با قرار دادن باکتریها در معرض بعضی از مواد شیمیایی یا حرارت دادن آنها توانست آنها را ضعیف کند و در خصوص ویروسها این کار را با مبتلا کردن یک حیوان توسط حیوانی دیگر انجام داد. پاستور دریافت که این موجودات زنده میکروسکوپی منجر به بیماری نمی شوند اما جانور را در مقابل موجودات میکروسکوپی مهلک از نوع مشابه که بعد از واکسیناسیون وارد بدن می شوند ایمن می کند.

 

۱۸۸۰ اولین واکسن حیوانات

پاستور تحقیقات خود را در خصوص وبای ماکیان ادامه داد. این باکتری اولین بار توسط پاستور شناسایی شد. پروسه ضعیف کردن این باکتری به آسانی با قرارگیری در معرض هوا بمدت طولانی انجام گرفت.

 

۱۸۸۱ اولین واکسن سیاه زخم

پس از تحقیقات بسیار دشوار پاستور در فوریه ۱۸۸۱ کشف واکسن سیاه زخم که در میان گوسفندان بیش از سایر حیوانات رایج بود را رسما اعلام کرد. این بار او با نگهداری باکتری در دمای ۴۲۰ درجه سانتیگراد و افزودن مقداری پتاسیم به آن به باکتری ضعیف شده دست یافت. دامپزشکی به نام -هیپولیت روسینگل- که با نظریه میکروبی پاستور مخالف بود او را به مبارزه طلبید و از او خواست تا آزمایشی را با ۵۰ گوسفند در مزرعه خود روسینگل انجام دهد. پاستور مبارزه را پذیرفت و ۲۵ گوسفند را واکسینه کرد. این گوسفندان بعد از واکسیناسیون در معرض میکروب سیاه زخم قرار گرفتند. همزمان ۲۵ گوسفند باقی مانده تنها در معرض میکروب این بیماری قرار گرفتند و واکسینه نشدند. در ۲ ژوین پاستور به مزرعه روسینگل رفت تا شاهد پیروزی خود باشد. تمام گوسفندهای واکسینه شده سالم بودند اما گوسفندان دیگر یا مرده بودند یا بشدت بیمار.

 

۱۸۸۴ واکسن هاری برای سگها

لویی پاستور تحقیقات بر روی هاری را در ۱۸۸۰ آغاز کرد. تحقیقات به کندی پیش می رفت زیرا او با ویروس سروکار داشت و ویروسها در محیط آزمایشگاه رشد نمی یابند. اما او از روش انتقال ویروس از یک حیوان به حیوان دیگر استفاده کرد و موفق شد. واکسن هاری برای سگها در سال ۱۸۸۴ به جهان معرفی شد. از آنجا این واکسن در تمام جهان مورد استفاده قرار گرفت.

 

۱۸۸۵ واکسن هاری برای انسانها

چیزی که بیش از واکسن هاری سگها مورد احتیاج بود واکسن هاری برای انسانها بود. تحقیقات بیشتری انجام شد. سپس در ۶ جولای ۱۸۸۵ مردی به نام -تیودور وان- به همراه پسری به نام ژوزف میستر و مادرش به نزد پاستور رفتند. دو روز قبل از آن ژوزف توسط سگ تیودور که تمام نشانهای بیماری هاری را داشت مورد حمله قرار گرفته بودند. سگ- ژوزف را ۱۲ بار گاز گرفته بود و او بشدت مجروح بود. آیا پاستور می توانست به او کمک کند؟
پاستور با یکی از دوستانش که پزشک بود مشورت کرد و او پذیرفت که ژوزف را معاینه کند. ژوزف با مرگ دست و پنجه نرم می کرد تا در ساعت ۸ شب اولین تزریق دارو انجام شد. پس از آن بمدت ۱۱ روز- ۱۲ تزریق دیگر انجام شد. ژوزف جوان نجات یافت. این دومین واکسن انسانی بود که کشف شد. واکسن آبله اولین واکسن انسانی بود که توسط -ادوارد جنر- ۸۹ سال قبل از کشف واکسن انسانی هاری تولید شد.
سه ماه بعد در ۱۶ اکتبر سال ۱۸۸۵ پاستور نامه ای دریافت کرد که به او شانس دیگری می داد تا بار دیگر واکسن هاری خود را به بوته آزمایش بگذارد. بیمار چوپانی ۱۵ ساله به نام -ژان باتیست- بود که در ۱۴ اکتبر مورد حمله سگ قرار گرفته بود و درمان در ۲۰ اکتبر یعنی ۶ روز بعد آغاز شد. آیا بیماری بیش از حد پیش رفته بود؟
در روز ۲۶ اکتبر بعد از ۸ بار تزریق دارو- ژان هنوز به مرگ تسلیم نشده بود و در این روز پاستور موفقیت خود را اعلام کرد. پاستور یک شبه به قهرمانی بین المللی تبدیل شد.

 

مرگ

پاستور در سن ۷۳ سالگی در اثر عوارض سکته مغزی که اولین مورد آن در ۱۸۶۸ اتفاق افتاد و باعث فلج شدن سمت چپ بدنش شد- درگذشت. وی در تاریخ -۲۸ سپتامبر ۱۸۹۵ -میلادی– در نزدیکی پاریس درگذشت.

مقبره او در زیرزمین انستیتو پاستور پاریس می‌باشد.

 

منبع :

دانشنامه رشد

پرشین وی

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

میرفندرسکی

میرفندرسکی – Mir Fendereski

میرفندرسکی با نام اصلی مولانا ابوالقاسم بن ابوطالب میرحسینی فندرسکی حکیم و دانشمند دوره صفوی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × پنج =