خانه / هنر / یرواند ناهاپتیان – Yarvaned nahapetian

یرواند ناهاپتیان – Yarvaned nahapetian

یرواند ناهاپتیان
یرواند ناهاپتیان

یرواند ناهاپتیان نقاش ایرانی ارمنی تبار بود- یرواند ناهاپتیان یکی از پایه گذاران آب‌رنگ ایران است- آثار ناهاپتیان شامل مینیاتور- مناظر طبیعی و موضوعات برگرفته از زندگی روزمره می‌باشد- تابلوی -کلیسای وانک جلفا- و -مسجد شاه اصفهان- از شاهکارهای اوست

زندگی یرواند ناهاپتیان

یرواند ناهاپتیان به سال 1296 شمسی مطابق با 1916 میلادی در جلفای اصفهان چشم به جهان گشود. دوران کودکی- نوجوانی- جوانی و کهنسالی را در جلفای اصفهان گذراند- یرواند از هفت سالگی نقاشی را آغاز کرد. هنوز نوجوان بود که پروفسور پوپ سرکیس خاچاطوریان را برای نقاشی به اصفهان دعوت کردند و در دوران جنگ جهانی نیز الکساندر نرسسیان هنرمند ارمنی ایتالیایی به ایران آمد. آن دو استادان یرواند بودند. یرواند پس از آموزش نقاشی به‌طور تخصصی به نقاشی با آبرنگ پرداخت و تا آخر با همین شیوه کار کرد و شهره عالم شد و صدها اثر بدیع و زیبا از خود برجای گذاشت.

استاد یرواند پس از آموزش نقاشی- حدود سه سال هر روز نزد استاد مسلم مینیاتور ایران استاد حاج مصور الملکی در محله کاشی‌پزهای اصفهان می‌رفت و به آموزش تحصیل نقاشی مینیاتور می‌پرداخت که بعدها در نقاشی آبرنگ و گاهی نقاشی‌های رنگ و روغن از آن استفاده ‌کرد. از یرواند تعدادی اثر قلم‌گیری به شیوه مصورالملکی باقی‌مانده است.

یرواند همچنین در شناخت آثار باستانی مطالعه بسیار داشت و یکی از کارشناسان برجسته سکه‌های باستانی ایران به‌شمار می‌آمد. او بعدها خط نستعلیق و کوفی را نیز فرا گرفت و اغلب با قلم آهنی- خط نستعلیق را به‌صورت چلیپا مشق می‌کرد.

یرواند نهاپتیان یکی از شخصیت‌های موثر در شکل‌گیری مکتب نقاشی آبرنگ معاصر اصفهان بود. قلم و هنر او جایگاه خاصی در این میان هم سبکانش داشت و شاید برجسته‌ترین آن‌ها. طبیعت بی‌جان- مناظر اصفهان- کارگاه‌های سنتی- مسگری‌های- عصارخانه‌ها- کوچ عشایر- کاروان‌های رفته در کویرها- مساجد- کلیساها و بازارهای شهر تنها بخشی از سوژه‌های دلنشین‌ او را شامل می‌شوند. که تعداد بسیاری از آن‌ها آثاری در موزه‌های ایران و جهان نگهداری می‌شود.

ناهاپتیان در نمایشگاه‌های متعددی شرکت نموده است و نمایشگاه اختصاصی وی در فرزنو آمریکا مورد استقبال جامعه مطبوعات این کشور قرار گرفت.

آثار ناهاپتیان شامل مینیاتور- مناظر طبیعی و موضوعات برگرفته از زندگی روزمره می‌باشد. تابلوی -کلیسای وانک جلفا- و -مسجد شاه اصفهان- از شاهکارهای اوست. تابلوهای مردمی کوچ بختیاری و عصاری او زندگی روزمره ساکنان جلفا را منعکس می‌کنند و طبیعت زیبای اصفهان و مشخصه آثار اوست. او در طول زندگی هنری اش این مناظر را به تصویر کشیده و شاگردان بسیاری را تربیت نموده که اغلب ادامه دهنده سبک و شیوه وی می‌باشد.

یرواند ناهاپتیان در مورد استادش چنین می‌گوید

چهار ماه درسی که سرکیس خاچاطوریان به ما داد به اندازه سال ۴ درسی است که امروز در دانشکده هنرهای زیبا می‌دهند.

یرواند ناهاپتیان در مصاحبه‌ای در واپسین سال‌های زندگانی خود چنین گفت: -اصفهان تنها شهر جهان است که مرا از خود بیخود می‌کند. ناقوس کلیساها و اذان گلدسته‌ها و شوریدگی این دو همیشه روح مرا صیقل می‌دهند. صدها سال است که هر صبح خورشید در میدان نقش جهان طلوع می‌کند و من هرگاه از این میدان گذشته‌ام رنگ و بوی روزهای کودکی‌ام را احساس کرده‌ام- همان زمان‌هایی که همراه پدر و مادرم از آن عبور می‌کردیم. اصفهان برای من همیشه تمامی دنیا بوده است. من همه رنگ‌ها را در بازارهای نقش‌جهان یافتم. اصفهان شهر من- رنگ‌ها را به من آموخت. اصفهان شهر زیبایی است. شهر مهربانی است. شهر خاک و آفتاب و آب است. شهر کوه صفه است. جلفا خانه من است. زندگی من با رنگ ساخته شده- زندگی بدون رنگ و بدون هنر- تاریک و بی‌مفهوم است.-

برخی از آثار

یرواند ناهاپتیان
یرواند ناهاپتیان

 

یرواند ناهاپتیان
یرواند ناهاپتیان

 

یرواند ناهاپتیان
یرواند ناهاپتیان

 

یرواند ناهاپتیان
یرواند ناهاپتیان

 

منبع :

آکاایران

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

محسن یگانه

محسن یگانه – Mohsen Yeganeh

محسن یگانه خواننده پاپ- آهنگساز- تنظیم کننده و ترانه سرای موسیقی ایرانی است- محسن یگانه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 1 =