خانه / بزرگان تاریخ / گوستاو کیرشهف – Gustav Kirchhoff

گوستاو کیرشهف – Gustav Kirchhoff

گوستاو کیرشهف
گوستاو کیرشهف

گوستاو کیرشهف با نام کامل گوستاو روبرت کیرشهف فیزیکدان معروف آلمانی است- وی قوانین کیرشهف را در سال ۱۸۴۵ معرفی کرد که در مورد جریانهای الکتریکی و نیروهای مولد در مدارها کاربرد دارد- نخستین کسی بود که رفتار ریاضی درختها را در ارتباط با تحقیقاتش روی مدارهای الکتریکی تحلیل نمود

زندگی گوستاو کیرشهف

گوستاو کیرشهف در ۱۲ مارس ۱۸۲۴ میلادی در کونیگزبرگ- پروس شرقی در روسیه به دنیا آمد. او در حوزه فیزیک نظری و عملی از خود نظریات بسیاری به جای نهاده است- که از آن میان میتوان به تحلیل نور اشاره کرد . کیرشهوف از تحصیل کردگان دانشگاه کونیگسبرگ بود. وی کارهای جالبی در مورد برق و خواص آن انجام داد- او نخستین کسی بود که ثابت نمود که تکانه برقی-تغییر ناگهانی ولتاژ یک دستگاه – نیز با سرعت حرکت میکند.

شهرت اصلی کیرشهوف از سال 1854 یعنی هنگامیکه وی سمت استادی فیزک دانشگاه هایدلبرگ را عهده دار شد – آغاز گردید. در همین جا بود که با بونزن دیدار کرد . بونزن به عکاسی شیمیایی- فعل و انفعالاتی که نور را جذب یا صادر میکند- توجه فوق العاده داشت و به تحقیق در نوریکه از صافیهای رنگی ایجاد میشد – می پرداخت.
روبیدیم را کیرشهوف و بونزن – در سال 1861 کشف کردند. آنها پیش از این کشف در سال 1859 روش تحلیل طیفی را ابداع کردند و یکسال پس از آن موفق به کشف سزیم شدند. آنها در ادامه بررسی طیف کانی ها – دو خط نا آشنا به رنگ قرمز تیره را در طیف لپیدولیت – نوعی میکای بلورین حاوی لیتیم – ساکسونی یافتند . این بدان معنا بود که کانیمورد بررسی حاوی عنصر جدیدی است. آنها عنصر جدید را روبیدیم نامیدند – روبیدیم از لغت لاتینیروبیدیوس به معنای قرمز تیره مشتق شده است -.
کیرشهوف که به ریاضیات علاقه مند بود و با نظرات نیوتن به خوبی آشنایی داشت- و استفاده از منشور را مورد نظر قرار داد. این دو دانشمند با هم همکاری کردند و به تکمیل طیف نما پرداختند.

اساس کار آنان عبارت بود از این که نور قبل از رسیدن به منشور – از شکاف باریکی می گذشت و منشور امواج نورانیرا برحسب طول موجشان منکسر میکرد – به طوریکه تصاویری متعدد و با رنگ های مختلف از شکاف جلوه گر میشد. به این ترتیب کیرشهوف در تحلیل و تحقیق نور به موارد و نکات مهمی دست یافت.

پژوهش ها 

کیرشهف با تجزیه رنگین کمان و کمک به کشف عناصر سزیوم و روبیدیوم خدمت بزرگی به دانش کرده است. وی قوانین کیرشهف را در سال ۱۸۴۵ معرفی کرد که در مورد جریانهای الکتریکی و نیروهای مولد در مدارها کاربرد دارد. وی پژوهش‌های زیادی نیز در مورد طیف‌های مختلف و خاصیت انتقال حرارت اجسام داشته است. همچنین او نخستین کسی بود که رفتار ریاضی درختها را در ارتباط با تحقیقاتش روی مدارهای الکتریکی تحلیل نمود.

قانون کیرشهف

قانون شدت جریان‌ها: مجموع جریان‌هایی که به هر گره -گره نقطه‌ای از مدار است که اجزای مدار در آن نقطه به هم متصل شده‌اند- می‌رسند برابر مجموع جریان‌هایی است که از آن نقطه خارج می‌شوند.

قانون اختلاف پتانسیل‌ها: در هر حلقه یا هر مدار بسته مجموع جبری اختلاف پتانسیل‌ها صفر است.
برای استفاده از این قوانین به نکات زیر توجه کنید:

۱- اگر n شاخه در مدار وجود داشته باشد برای حل مدار به n معادله نیاز داریم. بدین ترتیب که ابتدا برای هر شاخه جریانی در جهت دلخواه انتخاب می‌کنیم و قانون شدت جریان‌ها را برای یک گره می‌نویسیم. سپس قانون اختلاف پتانسیل‌ها را برای هر حلقه -مسیر بسته- با توجه به آن چه در مدار تک حلقه آموخته‌اید می‌نویسیم و با داشتن سه معادله جریان‌های هر شاخه را به دست می‌آوریم.

۲- اگر جریان الکتریکی عددی منفی به دست آید جهت آن برعکس جهت انتخاب شده است.

۳- اگر قسمتی از یک مدار مشخص باشد و بخواهیم اختلاف پتانسیل دو نقطه -مثلا B – A- را به دست بیاوریم از نقطه‌ی -A- روی مدار و در جهت جریان به طرف نقطه‌ی B می‌رویم و تغییر پتانسیل دو سر هریک از اجزای مدار را می‌نویسیم.

۴- تذکر: اگر در مسیر به گره برسیم با توجه به جهت جریان‌هایی که به گره وارد و از آن خارج می‌شوند برای مسیر بعد از گره مجموع جریان‌ها را درنظر می‌گیریم.

مرگ

گوستاو کیرشهوف در 17 اکتبر 1897 در 73 سالگی در برلین دار فانی را وداع گفت.

 

منبع :

آکاایران

الکتروتکنیک

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

میرفندرسکی

میرفندرسکی – Mir Fendereski

میرفندرسکی با نام اصلی مولانا ابوالقاسم بن ابوطالب میرحسینی فندرسکی حکیم و دانشمند دوره صفوی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 2 =