خانه / نام آوران / گری کاسپاروف – Garry Kasparov

گری کاسپاروف – Garry Kasparov

گری کاسپاروف
گری کاسپاروف

گری کاسپاروف با نام کامل گری کیمویچ کاسپارف استادبزرگ شطرنج- قهرمان سابق شطرنج جهان- نویسنده- و فعال سیاسی روس است که از سوی بسیاری به عنوان بهترین بازیکن شطرنج همه دوران به شمار می‌شود- کاسپاروف همین‌طور یازده جایزه اسکار شطرنج نیز به دست آورده که این رکورد نیز تا کنون پابرجا است

زندگی گری کاسپاروف

گری کیمویچ کاسپارف قهرمان شطرنج جهان – ۲۰۰۰ – ۱۹۸۵- در ۱۳ آوریل ۱۹۶۳ در باکو از پدری یهودی و مادری ارمنی به دنیا آمد. پدر او کیم مویسیویچ واینستاین یهودی روسی بود و مادر او کلارا کاسپاریان ارمنی بود. پدر او در اثر سرطان خون در زمانی که او هفت ساله بود درگذشت. در سن ۱۲ سالگی او نام خانوادگی مادر خود کاسپاریان را به صورت روسی شده کاسپاروف انتخاب کرد.

5 سالش بود که با تماشای بازی پدر و مادرش- شطرنج یاد گرفت. در 7 سالگی پدرش را از دست داد. در 8 سالگی وارد مدرسه شطرنج میخاییل بوتوینیک شد. ولادیمیر ماکوگنوف- -استاد بزرگ- شطرنج مربی‌اش شد. در 12 سالگی نام فامیل مادرش -کاسپاریان- را با کمی تغییر -کاسپاروف- روی خودش گذاشت. 1976 بود که با روش -دفاع کارو-کان- که استادش در آن تخصص داشت- قهرمان روسیه شد. این مقام سال‌های بعد همچنان تکرار می‌شد.

1980 قهرمان مسابقات دورتمند شد.. در حالی که سال قبل وارد جدول رده‌بندی -استاد بزرگی- جهانی شده بود. از سال 1985 تا سال 1993 قهرمان بلامنازع شطرنج جهان بود. تک تک حرکاتش را در نبردهایش با آناتولی کارپف و … را در مدارس شطرنج درس می‌دهند. اوج این بازی‌ها در سال 1984 بود که در چند بازی برای مشخص شدن قهرمان جهان- کارپف و کاسپارف در مقابل هم قرار گرفتند- مبارزه‌ای که کارپف در طول آن 10 کیلو وزن کم کرد و سرانجام فاتح مسابقات شد- اما سال بعد کاسپاروف نشان داد که درس‌های زیادی از آن بازی‌ها گرفته. این بار اون بود که برد و این عنوان را از کارپف گرفت و حربه‌اش این بود: -دفاع سیسیلی-

 

گری کاسپاروف
گری کاسپاروف

قهرمانی جهان

در ۱۹۸۴ مسابقات جهانی میان آناتولی کارپف قهرمان جهان و گاری کاسپاروف در مسکو با ۴۸ بازی -روی هم ۳۰۰ ساعت- انجام شد. قانون مسابقه این‌گونه بود که هر شطرنج‌بازی شش بار پیروز می‌شد قهرمان جهان شود و نتایج مساوی تاثیری در نتیجه نداشت. نتایج مساوی امتیازی نداشت. کارپف به سرعت توانست چهار بر صفر از کاسپارف پیشی بگیرد. در ادامه کاسپاروف روش بازی خود را تغییر داد و به دنبال تساوی در بازی‌های بعدی بود. با طولانی شدن مسابقات آثار فرسایش جسمی و روحی در کارپف که مسن‌تر بود- آشکار شد و کاسپاروف توانست با چند برد فاصله خود را با حریف کم کند. کارپف در آن مسابقات حدود ۱۱ کیلو وزن کم کرد و چند بار در بیمارستان بستری شد.

کاسپارف و کارپف ۱۹۸۵

سرانجام پس از ۴۸ بازی که روی هم ۳۰۰ ساعت به درازا کشید- فدراسیون جهانی شطرنج پا در میانی و اعلام کرد که برای -حفظ سلامت هر دو بازیکن- ناچار است مسابقات را تعطیل کند. بسیاری از کارشناسان شطرنج جهان که می‌دیدند کاسپاروف کاملا سرحال است- معتقد بودند که این تصمیم صرفاً برای جلوگیری از شکست کارپف اتخاذ شده است. کاسپاروف بعدها در زندگی‌نامه خود تحت عنوان -بازی سیاسی- که در سال ۱۹۸۷ منتشر شد- فدراسیون شطرنج جهان و شوروی را متهم کرد که علیه او دسیسه‌چینی کرده‌اند.

دور بعدی مسابقات در اکتبر سال ۱۹۸۵ بار دیگر در مسکو برگزار شد. در این دور قواعد مسابقات تغییر کرده و به روش قبلی برگشته بود و به ۲۴ بازی محدود می‌شد. هر برد یک امتیاز و هر مساوی نیم امتیاز داشت. کارپف به عنوان قهرمان جهان فقط به ۱۲ امتیاز نیاز داشت ولی کاسپاروف باید حداقل به ۵ / ۱۲ امتیاز دست می‌یافت تا قهرمان جهان شود. این مسابقات سرانجام در میان هیجان عمومی شطرنج‌دوستان جهان- با نتیجه ۱۳ بر ۱۱ به سود کاسپاروف پایان یافت و او با ۲۲ سال سن به عنوان جوان‌ترین شطرنج‌باز تاریخ تاج قهرمانی را بر سر گذاشت.

کاسپاروف پس از این موفقیت سه بار به ترتیب در سال‌های ۱۹۸۶-در لندن و لنینگراد- ۱۹۸۷ -در سویا- و ۱۹۹۰ -در نیویورک و لیون- از مقام قهرمانی خود در برابر کارپف دفاع کرد.

 

گری کاسپاروف
گری کاسپاروف

مبارزه با کامپیوتر

برای نخستین بار در تاریخ- یک رایانه با نام دیپ بلو ساخته شرکت آی‌بی‌ام توانست گاری کاسپاروف- قهرمان شطرنج جهان را در سال ۱۹۹۷ شکست دهد.
وی در سال ۱۹۹۹در یک مسابقه از طریق اینترنت در مقابل -تیم جهان- شرکت کرد. اعضای هدایت‌کننده این تیم چند استاد بزرگ شطرنج بودند- هرکس می‌توانست از طریق اینترنت در بازی شرکت کند و پیشنهادی برای حرکت بعدی -تیم جهان- ارایه دهد. بهترین پیشنهاد که بیش‌ترین آرا را به خود اختصاص می‌داد- به عنوان حرکت بعدی به ثبت می‌رسید. این مسابقه سخت و طولانی سرانجام پس از چهار ماه و ۶۲ حرکت با پیروزی کاسپاروف به پایان رسید و -تیم جهان- شکست را پذیرفت.

 

گری کاسپاروف
گری کاسپاروف

فعالیت‌های سیاسی

وی در جوانی در دهه ۸۰ از منتقدان نظام شوروی بود. هم‌چنین وی از گورباچف به دلیل عمل‌کرد ضعیف در نزاع جمهوری آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه قره باغ انتقاد کرده است. کاسپاروف در سال ۱۹۹۰ یکی از تشکیل‌دهندگان -حزب دمکراتیک- روسیه بود. وی معاون دبیرکل حزب بود ولی بعدها به دلیل انتقاداتی که از برنامه این حزب داشت از آن کناره‌گیری کرد. کاسپاروف پس از کناره‌گیری از شطرنج حرفه‌ای در سال ۲۰۰۵ بار دیگر به فعالیت سیاسی در روسیه روی آورد و از جمله اقدام به تاسیس جریانی به نام -روسیه دیگر- کرد- ولی مقامات کرملین اجازه ندادند که کاسپاروف با این تشکیلات در انتخابات سال ۲۰۰۸ در روسیه شرکت کند. آنان معتقد بودند که -روسیه دیگر- یک حزب واقعی نیست.

وب‌گاه ما انتخاب می‌کنیم

کاسپارف در سال ۲۰۱۲ وب‌گاهی به نام -ما انتخاب می‌کنیم- راه‌اندازی کرد که به گفته خودش زمینه را برای انتخابی عادلانه و آزاد فراهم می‌کند. این پایگاه با بودجه خصوصی اداره می‌شود و مدعی است دارای یکی از بهترین و امن‌ترین سیستم‌های امنیت اینترنتی است و رای‌دهندگانش می‌توانند در کمال امنیت رای دهند. برای شرکت در رای‌گیری این وب‌گاه لازم است افراد پس از دادن شماره تلفن خود- کدی که از راه پیامک دریافت می‌کنند را وارد کنند. مدیریت وب‌گاه را کمیته جهانی ما انتخاب می‌کنیم بر عهده دارد. در ژوین ۲۰۱۳ اعلام شد که یک بخش مربوط به ایران در این وب‌گاه راه‌اندازی شده است که می‌توان در آن به ۲۰ نامزد از پیش تعیین‌شده رای داد. اعضای کمیته مربوط به این بخش شامل خود کاسپاروف- فرانسیس فوکویاما- فیروز نادری- نازی افتخاری و چند چهره بین‌المللی دیگر می‌شود. علاوه بر نام تایید صلاحیت شدگان انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۳۹۲ ایران- نام افرادی مانند محمد خاتمی- میرحسین موسوی- مهدی کروبی- هاشمی رفسنجانی- مصطفی تاجزاده- احمد زیدآبادی- جعفر پناهی- رضا پهلوی- مریم رجوی- اسفندیار رحیم مشایی- نرگس محمدی و نسرین ستوده نیز در فهرست گزینه‌های این وب‌گاه وجود دارد. در این وب‌گاه آمده است که بر اساس تعهد جمهوری اسلامی به اعلامیه جهانی حقوق بشر راه‌اندازی شده که بر پایه آن اراده مردم باید مبنای اقتدار حکومت باشد و در انتخابات واقعی و دوره‌ای نمود پیدا کند.

 

گری کاسپاروف
گری کاسپاروف

انتقاد به المپیک ۲۰۱۴ سوچی روسیه

گری کاسپاروف در ادامه انتقادهای تندش علیه پوتین- وی را در مورد بازی‌های المپیک زمستانی با هیتلر مقایسه کرد و برنامه پوتین برای برگزاری المپیک در سوچی را نیز چیزی ندانست جز ارضای جاه‌طلبی‌های شخصی او و تلاشش برای ساخت روسیه‌ای بهتر را زیر سوال برد.

اعطای شهروندی کرواسی

وزارت کشور کرواسی طی بیانیه‌ای اعلام کرد گری کاسپاروف قهرمان شطرنج سابق جهان- اهل روسیه- که اکنون از فعالان مخالف دولت این کشور محسوب می‌شود- شهروندی کرواسی را کسب کرده است. کاسپاروف که به دلیل حمایت علنی از کرواسی در جنگ دهه ۱۹۹۰ مشهور شده است توانست شهروندی این جمهوری یوگسلاوی سابق را به دست آورد. وی که از منتقدان شدید ولادیمیر پوتین رییس‌جمهور روسیه است. طی سال ۲۰۱۳- تابستان را در کرواسی گذارنده است و خانه‌ای نیز در ماکارسکا در سواحل جنوبی کرواسی دارد. کاسپارف قصد دارد در منطقه گردش‌گری اوپاتیا در شمال آدریاتیک یک مدرسه شطرنج افتتاح کند.

 

منبع :

نیکند

سایت شطرنج فارسی

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

کیچیرو تویودا

کیچیرو تویودا – Kiichiro Toyoda

کیچیرو تویودا تاجر و کارآفرین ژاپنی است که بزرگ‌ترین شرکت خودروسازی جهان یعنی تویوتا را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − یازده =