خانه / ادبیات / تحلیل و بررسی کتاب / کیمیاگر – The Alchemist

کیمیاگر – The Alchemist

کیمیاگر
کیمیاگر

کیمیاگر – اثر پایولو کویلیو- نویسنده مشهور برزیلی- از رمان‌های بسیار پرفروش دهه پایانی قرن بیستم جهان است- این کتاب در بیش از ۱۵۰ کشور دنیا انتشار و به بیش از ۵۲ زبان ترجمه شده است

معرفی نویسنده

پایولو کویلیو -زاده ۲۴ اوت ۱۹۴۷- نویسنده معاصر برزیلی است. رمان‌های او بین مردم عامه در کشورهای مختلف دنیا پرطرفدار است. او از سال ۲۰۰۷ سفیر صلح سازمان ملل در موضوع فقر و گفتگوی بین فرهنگی است .او در ۲۴ اوت سال ۱۹۴۷ در ریودوژانیرو برزیل به دنیا آمد.
در سال ۱۹۸۲ کویلیو اولین کتاب خود را بنام آرشیوهای جهنم منتشر کرد که با شکست مواجه شد. در سال ۱۹۸۶- او با گروهی موسوم به راهنمای عملی خون آشامی همکاری نمود- البته بعدها بعد از اینکه پی به ماهیت بد آن برد آن را ترک کرد. بعد از خاطرات یک مغ سانتیاگوی کامپوستلا در سال ۱۹۸۶- کویلیو رمان خاطرات یک مغ -ترجمه عنوان انگلیسی: -زیارت- را نوشت. سال بعد کویلیو- کیمیاگر را نوشت و آن را از طریق یک ناشر کوچک برزیلی در۹۰۰ نسخه منتشر کرد و تصمیم گرفت آن را تجدید چاپ نکند. او سپس یک چاپخانه بزرگتر پیدا کرد- و با انتشار کتاب بعدی خود بنام بریدا- کتاب کیمیاگر به پرفروشترین کتاب برزیلی تبدیل شد. بیش از ۶۵ میلیون نسخه از کیمیاگر به فروش رفته و به یکی از پر فروش ترین کتاب ها در تاریخ تبدیل شده‌است- این کتاب به بیش از ۷۰ زبان ترجمه شده‌است که هفتاد و یکیمین آن زبان مالتی بود- – به دلیل داشتن رکورد بیشترین تعداد ترجمه به زبان‌های مختلف در فهرست رکوردهای جهانی گینس قرار گرفت بعنوان کتابی از یک نویسده زنده که به بیشترین زبان های دنیا ترجمه شده است
پایولو کویلیو مدافع سر سخت انتشار کتاب‌های خود از طریق شبکه‌های به اشتراک گذاری فایل در اینترنت است. یکی از طرفدارانش یک ترجمه روسی از یکی از رمان‌های او را بصورت آنلاین منتشر کردند. فروش کتاب او بدون هیچ ترفیع و یا تبلیغ اضافی از جانب ناشران او از ۳۰۰۰ به یک میلیون در طول سه سال جهش کرد. با توجه به قابل دسترس بودن مطالب کوییلو در وب سایت- نویسنده‌ای به نام جف جارویس در کتاب خود تحت عنوان گوگل چه می‌کند کویلیو را -نویسنده گوگلیست نامید.-

کیمیاگر
کیمیاگر

معرفی کتاب کیمیاگر

-کیمیاگر- سال 1987 منتشر شد و پرفروش ترین کتاب برزیلی در تاریخ این کشور شد. 65 میلیون نسخه از این کتاب بعد از انتشار به فروش رفت و آن را تبدیل به یکی از پرفروش ترین کتاب های تاریخ کرد.

-کیمیاگر- به 67 زبان زنده دنیا ترجمه شد و نامش در کتاب رکوردهای گینس برای بیشترین تعداد ترجمه از کتاب یک نویسنده زنده ثبت شد.

نام کوییلو نه فقط به عنوان یکی از نویسندگانی که آثار پرفروشی دارد- بلکه به عنوان یکی از موثرترین نویسندگان معاصر در دنیا مطرح است.

خلاصه کتاب کیمیاگر

داستان درباره پسرک چوپانی به نام سانتیگو بوده که ساکن شهری به نام آندلس در اسپانیاست. او قبلا مدتی در مدرسه علوم دینی تحصیل می‌کرده و فردی با سواد است و کتاب‌های داستانی و اصولا هر کتابی که به دستش برسد می‌خواند. او چندین بار خواب گنجی مدفون در اهرام مصر می‌بیند و در ادامه پیرمردی ناشناس- در اولین برخورد از راز دل سانتیگو با وی سخن می‌گوید و سانتیاگو این خواب و تعبیر آن را به عنوان -افسانه شخصی- برای خود در نظر گرفته و ندیده و نشنیده گوسفندان خود را می‌فروشد- ترک یار و دیار می‌کند و در پی حصول افسانه شخصی‌اش متحمل رنج‌ها و سختی‌هایی می‌شود وحدود سه سال در صحراهای شمال آفریقا به طرف مصر می‌رود.

سانتیگو در این راه حتی دو مرتبه تا پای مرگ می‌رود- چند بار ثروت قابل توجهی به دست آورده و دوباره ازدست می‌دهد. در ادامه سانتیگو در یکی از واحه‌های صحرا عاشق دختری به نام فاطمه می‌شود و قول می‌دهد که پس از یافتن افسانه شخصی‌اش دوباره به پیش او بازگردد- سپس کیمیاگر معروفی را ملاقات می‌کند و با او به سمت اهرام مصر حرکت می‌کند. در خلال سفر به سوی اهرام- کیمیاگر به نوعی به پسرک درس زندگی می‌آموزد.
در نهایت سانتیاگو به اهرام مصر می رسد و در جایی که تصور می‌کند محل گنج است- چاله‌ای حفر می‌کند- ولی چیزی نمی‌یابد. در این هنگام چند راهزن به وی حمله می‌کنند و او را سخت مجروح می‌کنند- درحالیکه که سخت مجروح شده است- از یکی از راهزن‌ها می‌شنود که او نیز در خوابی دیده که باید به محل زندگی سانتیاگو در آندلس رفته در همان محلی که وی معمولا گوسفندانش را نگهداری می‌کند حفاری کرده و گنجی را که در آنجا مدفون است بیابد ولی آن راهزن از آنجایی که به این قبیل خوابها اعتقادی نداشته- کوچکترین تردیدی ندارد که نباید زندگی روزمره خود را به دنبال رفتن به این قبیل الهام‌ها مبهم مختل کند.

سانتیاگو در ادامه روحیه ماجراجویی خود سریعا به آندلس بازگشته و در مکان مورد اشاره گنج مادی را می‌یابد و این بار به سوی محقق کردن آرزوهای خود با پشتوانه گنجی که یافته است می‌رود.

 

کیمیاگر
کیمیاگر

نقد کتاب کیمیاگر

کتاب کیمیاگر کتابی فلسفی است که به صورت داستان- مضامین عرفانی متعددی را بیان میکند. زاویه دید در این داستان دانای کل است البته دانای کل نامحدود که به ذهن شخصیت های داستان وارد شده و افکار آنها را بیان نموده است . فضاسازی داستان در صحرا و روستا در زمان حال صورت گرفته است.

ریشه نوشتن این کتاب بر اساس آشنایی هایی کویلیو با ادبیات ایران باستان است که از -حکیم خیام- آغاز شده تا بعد‌ها به -مولانا- رسیده است. او یکی از داستان‌های مثنوی‌ مولوی را دستمایه نوشتن کیمیاگر می‌کند. نویسنده این اثر بدون آن که کوچک ترین تغییرى در پیرنگ و طرح اصلى داستان بدهد داستان مولوى را گرته بردارى و با کمى تغییر دوباره ارایه کرده است.

داستان در مورد چوپان اسپانیایی است. او که جوانی مسیحی می باشد در پی خوابی که می‌بیند به راهنمایی های چند نفر روانه‌ی یافتن گنجش می‌گردد که بر اساس خوابش- گنج در اهرام مصر واقع شده است.
در طی سفر باید بسیاری از علاقه مندهایش را نادیده بگیرد تا به هدفش برسد. او تحت تعلیم و راهنمایی پیری واقع می شود و از صحرا می گذرد و مراقبه و سکوت در پیش گیرد تا به راستی کیمیاگر می گردد. او با باد و خورشید و صحرا سخن می گوید و آن‌ها را تحت سلطه‌ی خویش در می آورد.

اما نهایتا در می‌یابد که گنج او در همان سرزمینی است که از آنجا سفرش را آغاز کرده است. از سفرش باز می گردد و در همان کلیسای متروکـه ای که با گوسفندانش می‌خوابیده است در زیر یک درخت- گنج را پیدا می کند. در طی این کتاب نویسنده بسیاری از راه های سیر و سلوک عرفانی را به خوانندگان القا میکند.

علت تاثیرگذاری این کتاب را از جنبه های مختلفی می توان بررسی کرد.

داستان کیمیاگر اگرچه تنها به یک حکایت از مثنوی پرداخته و به بخشی از مثنوی محدود شده اما مفاهیم و مضامینی از مثنوی را در ذهن منعکس می سازد- بدانسان که کیمیاگر بسیاری از اندیشه های مولانا را انتقال میدهد.

ضمنا در بخشهایی از کتاب رگه های شاعرانه زیبا و دلنشینی در پرداخت و نثر وجود دارد- مانند: – به آزادی باد رشک می برد- یا -کیمیاگر سکوت صحرا را رعایت کرد-.

از سویی دیگر استفاده از واژه هایی با بار معنایی فراوان بسیار در متن این کتاب آورده شده است و درجاهایی خواننده را بمباران معنا می کنند. واژگان -سکوت- صحرا- طوفان- دریا- باد شرق- نخلستان- مرگ- قتل- مهتاب- ستارگان و…- سرتاسر رمان را فرا گرفته است. -و آن وجود زبانی بود در دنیا که همه آنرا می فهمیدند و…آن زبان شوق بود- و زبان عشق-…-

واژههایی مانند اسرار آمیز- راز آلود- ساربان- شب- سکوت… نیر در داستان زیاد بکار برده شده اند که به وهم آلود شدن داستان کمک شایانی می کند.

در این داستان فضا سازی هایی ادبی وجود دارد مانند: -پیرزن او را به اتاق عقبی خانه اش برد که با پرده ای از دانه های رنگین از اتاق نشیمن جدا می شد. یک میز و دو صندلی و تمثالی از قلب مقدس مسیح کل اثاث اتاق را تشکیل می داد-

همچنین قصه ها ضمن روایت قصه در قصه استقلال خود را حفظ می کنند. در کیمیاگر با اینکه قصه هایی آورده می شود اما زیانی به سیر روایت اصلی نمی زند. قصه هایی مانند- قصه پسر تاجر و دانستن راز خوشبختی- قصه پیامبری که نامش را در رمان نمی آورد لیکن منظور حضرت یوسف است و داستان حضرت خضر و عیسی و ….

مجموعه سادگیها و سرراستی هایی که در ساخت و پرداخت و درون مایه این داستان وجود دارد- سبب شده است که آثار او خوش فهم و با استقبال فراوانی بویژه در میان عامه مردم روبرو شود.

اما از سویی نواقصی در کتاب موجود است. طرح این اثر بسیار ساده است و هیچ مضمونى از منظرى جدید و تازه بیان نشده است. سیر داستان خطى است یعنی حوادث به ترتیب وقوع زمانی طرح می شوند و گذشت زمان طولانى است که این کار توسط راوى انجام مى پذیرد- یعنى راوى اجازه نمى دهد تا شخصیت هاى داستانى آزادانه نقش آفرینى کنند. همه چیز از زبان نویسنده است و نقش اصلى او در هدایت داستان مشهود است. از سویى دیگر- داستان از نوع بسته است و خواننده خود به قضاوت نمى نشیند بلکه همه چیز به او القا مى شود.

از نظر موضوعی کوییلو در همان آغاز کتاب با بیانی نمادین دین را بنیانی ویران شده و کهنه قلمداد می‌کند و می‌گوید که به جای آن چیزی نو روییده است.

-او سانتیاگو نام داشت. روز رو به زوال می‌رفت که با گله‌اش به کلیسای کهنه‌ی متروکی رسید. سقف آن از مدتها پیش فرو ریخته- و سپیدار تنومندی در مکانی که زمانی صندوقخانه کلیسا بود روییده بود.-

در جایی اینگونه فضا شهر اسلامی را ترسیم می‌نماید: -مسلمانانی دین گریز و غیرمنظبط- بیابان‌هایی هراس انگیز- شهرهایی آلوده و مردمی عقب افتاده.-

در طول داستان هم برخى شیطنت ها دیده مى شود.
مثل دزدیدن پول پسر چوپان و بلافاصله پس از آن توصیف مردمى که نماز مى خوانند. چسباندن این دو صفحه در کنار هم ناخودآگاه ذهن خواننده را به تلفیق این دو رویداد با هم هدایت مى کند.

از سویى کوییلو- توجه به آرزوهاى درونى را مطرح مى سازد و از سویى- از طریق راوى سعى در طرح مسایل شبه عرفانى دارد تا گرایشات درونى پسرچوپان را آسمانى مطرح سازد.

او دیدگاه غربى -به دنبال آرزوها و امیال شخصى ات باش- را با برخى مباحث شبه عرفانى تلفیق کرده تا خواننده به درستى متوجه بخش تلقین پذیر اثر یعنى دورى جستن از تعقل و روى آوردن بدون چون و چرا به خواسته هاى درونى نشود. او با طرح این مساله که هر انسان -افسانه شخصى- دارد بر آن است تا به انسان بقبولاند که تمامى آرزوهاى فردى دست یافتنى است. آرزوهایى که بیشتر به هوس شبیه است تا تمایلات عرفانى.

برای بررسی بیشتر این موضوع در قسمتهایی از داستان کوییلو چند واژه مرتبط را مطرح کرده است.این اصطلاحات را باید با هم معنا کرد تا بهتر بتوان مقصود وی را یافت.

اصطلاح -مکتوب- از واژه های مورد علاقه کوییلوست. این واژه در اندیشه های وی یک مفهوم کلیدی و محوری دارد.
کوییلو در توضیح این واژه در این کتاب می گوید: -به نظر من خداوند برای ما سرنوشتی در نظر گرفته است- افسانه شخصی ما را- چیزی که ما را به خوشبختی می رساند. در این صورت با وجود تمامی مشکلات- زندگی ما معنا دار خواهد بود… از لحظه ای که افسانه شخصی مان را انتخاب می کنیم باید به خاطرش بجنگیم. این چیزی است که برای ما *نوشته شده*. ولی می توانیم آن را فراموش کنیم و راهی را انتخاب کنیم که برای ما مکتوب نیست.بدین ترتیب *مکتوب* سرنوشت ماست- آن چه برای ما رقم خورده است. سرنوشت محتوم و حکمی غیر قابل تغییر و از پیش تعیین شده. –
در جملات بالا آنچه در ابتدا مورد تاکیدکوییلو است برنامه ای است که خداوند برای انسان ها در نظر گرفته است. این کلام تا آنجا که به هدفمندی انسان مربوط می شود کاملا منطقی و در خور تحسین است- چرا که خداوند انسان را بیهوده نیافریده و او را برای هدفی و غایتی به جنگ مشکلات فرستاده و انسان در فرصت کوتاه عمر خود ماموریت دارد به این هدف که همان -پرورش استعدادها- و -تحصیل کمال- است- دست یابد. آنچه از کوییلو پذیرفتنی نیست پیوند زدن این -برنامه- با -افسانه شخصی- است. کوییلو ادعا می کند آنچه برای ما -نوشته شده- همان -افسانه شخصی- است. خداجویان همگی در پذیرش اصل -غایت مندی انسان- با کوییلو هم داستانند اما کدام عقل محاسبه گر در این ایده با کوییلو هم نوایی می کند؟
کوییلو این مفهوم را با بیان چند مصداق و داستان سرایی پیرامون همان چند مصداقِ محدود- برگزار نموده است و از ارایه برهان و منطق و پشتوانه برای این مفهوم به زیرکی گریخته است.

اساسی ترین سوال که معنویت کوییلو را به ابتذال می کشاند این است که چگونه انسان با تجلی رویاهایش-افسانه شخصی- به خدا وصل می شود؟ به راستی چه دلیلی وجود دارد که با تحقق رویاهای کودکی- خداوند از انسان راضی می شود و وصول به مرتبه -شهود و اشراق- حاصل می شود! چرا هدف هستی با تحقق رویاها به سرانجام رسیده و خداوند رضایتش را به تعقیب رویاها سپرده است! چطور میتوان گفت که پرداختن به آرزوها و امیال- انسان را به خدا سوق می دهد! آنچه عرفان ترویجی کوییلو را به یک سراب تبدیل می کند و پایه های آن را بسان خانه عنکبوت سست و بی اساس می سازد – پیوند زدن رضایت حق به امیال و هواها و رویاهای زمان کودکی- است.

روشن است اگر محور -افسانه شخصی- خواسته ها و تمنیات درونی افراد باشد- طبع خاکی انسان هدف را حول مصادیق مادی جستجو می کند و به اقتضا انس انسان با جلوه های مادی- همین آمال زودگذر بیشتر برای انسان -خود آرایی- می کنند و با وجود مظاهر چشمگیر -شهوت- شهرت- قدرت- پول-ایده -افسانه شخصی-هیچ وقت به اهداف متعالی راهبری نمی کند و فرصت عرض اندام برای گرایش های متعالی روح پیدا نمی شود . نتیجه آن که قوای معنوی وجود انسان چند صباحی در توهم معنویت- گرد امیال زمینی می گردد و روح سرگردان آدمی هیچگاه از سراب معنویت به افق متعالی گام نخواهد نهاد.

کوییلو می کوشد با به میان کشیدن برخی مفاهیم و توضیح آنها- مسیر سلوک معنوی را روشن کند و غبارهای فرونشسته برچهره افسانه شخصی را بزداید و لباس حقیقت به آن بپوشاند ولی به لغزشی بزرگتر گرفتار می شود و مفهوم مبهم -افسانه شخصی- را با مفهومی مبهم تر با عنوان -نشانه ها- توضیح می دهد. -هرگز از رویاهایت صرف نظر نکن- به دنبال نشانه ها برو… -سعی کن نشانه ها را بشناسی و دنبال آن بروی- در این فرض این سوال که نشانه های حقیقی از نشانه های گمراه کننده چگونه متمایز می شوند مشکل اول معنویت مورد نظر کوییلوست. اگر وی همه نشانه ها را حقیقی میداند این گفته که هرچه فرا روی سالک رخ می دهد الزاما به سمت و سوی صحیح رهنمون می سازد و همه به تحقق افسانه شخصی کمک می کنند ادعایی است بی دلیل- مگر این که همچون کوییلو باور کنیم که با پذیرش افسانه شخصی جبر تاریخ رخ می نماید و قدرتی پنهان سالک را حفط می کند و همه چیز در خدمت وصول به رویا واقع می شوند. نگاه جبر گرایانه کوییلو به -تحصیل نتیجه- بعد از انتخاب -افسانه شخصی– هیچ محملی برای قبول و دفاع ندارد.

 

کیمیاگر
کیمیاگر

-از لحظه ای که افسانه شخصی مان را انتخاب می کنیم. باید به خاطرش بجنگیم. این چیزی است که برای ما *نوشته شده* بدین ترتیب *مکتوب* سرنوشت ماست- آن چه برای ما رقم خورده- سرنوشت محتوم و حکمی غیر قابل تغییر و از پیش تعیین شده –
معلوم می شود چرا کوییلو اصرار دارد -افسانه شخصی- را با -امر محتوم- گره بزند! چون در غیر این صورت تضمینی برای حصول نتیجه و دستیابی به افسانه شخصی نخواهد بود و قصه نشانه ها هم رویایی بیش نیست. -رضایت خدا — همان حلقه خود ساخته کوییلو برای اتصال دو مفهوم -افسانه شخصی- و -مکتوب- است در برابر این سوال که -بعد از انتخاب افسانه شخصی به عنوان راه زندگی- از کجا معلوم که تعقیب رویاها نتیجه بدهد؟- کوییلو مخاطبین خود را به -سرنوشت محتوم- و -حکم غیر قابل تغییر – امیدوار می سازد که -بجنگید و همواره به پیش بتازید و رویاهای خود را باور کنید-
براستی چرا کوییلو پافشاری می کند که افسانه شخصی را به عنوان -امری مکتوب- معرفی نماید؟ اگر خالق حکیم از خلق انسان هدفی داشته است و آن هدف هم مسلم و غیر قابل اجتناب است چرا آن هدف- افسانه شخصی باشد؟

از نگاه نویسنده کمیاگر -افسانه شخصی چیزی است که همواره آرزوی انجامش را داری. همه انسان‌ها در آغاز جوانی می‌دانند! که افسانه شخصی‌شان چیست؟- گمان می‌کنید نوجوانی که بلوغ فکری و رشد عقلی لازم نرسیده چه افسانه شخصی می‌تواند داشته باشد؟ بویژه اگر تربیت دینی نیز در شکل‌گیری روح حاکم بر اندیشه‌های او نقش نداشته باشد. چنین فردی از خود و دنیای پیرامونش چه می‌خواهد؟ آیا انتخاب آغاز سنین جوانی برای داشتن این افسانه حرکتی استعماری و بهره‌گیری از شور جوانی برای عمق بخشیدن به امیال نفسانی نیست؟ چرا از نگاه کویلیو -تحقق افسانه شخصی- یگانه ماموریت آدمیان بر روی زمین است.-؟ چرا وی علت خلقت جهان و آدمی را در بندگی دنیا برای رسیدن وی به این هدف می‌داند؟ و به راستی چرا با تمام قوت می‌گوید: -من تا زنده هستم به افرادی که افسانه شخصی‌شان را دنبال کنند کمک مالی خواهم کرد.- -متن مصاحبه‌ ی کویلیو- آیا این مفهومی که وی آن را بسیار کاربردی و کلیدی می‌داند- مساله تازه و شگرفی است یا همان مطالبات کودکانه و هوس‌های آغاز سنین جوانی است؟

ممکن است کوییلو به عنوان یک ایده پرداز برای پرورش داستان و جذابیت بخشی به رمان در این ابتکار- مورد تحسین قرار گیرد اما نباید غافل شد که فطرت کمال طلب انسان و عقل فرجام نگر او -افسانه شخصی- به عنوان معیار عمل نمیتواند او را به مسیری صحیح راهنمایی کند. بیان مباحث عرفانى داستان عوارض نامطلوبى برای خوانندگان ایجاد مى کند.

در داستان کیمیاگر کم لطفی هایی بلکه ستم هایی نیز به شرق و فرهنگ ان به خصوص مسلمانان شده است. شخصیت اصلی داستان از کشور اسپانیا برای پیدا کردن گنج راهی کشور مصر می شود در حالی که در داستان مثنوی که کیمیاگر براساس آن نوشته شده شخصیت اصلی داستان از بغداد راهی مصر می شود . در کتاب کیمیاگر کوییلو به عمد کشور اسپانیا را بر گزیده و گنج در غرب و یک کلیسا پیدا میشود تا به طور غیر مستقیم مسیحیت را رو در روی مسلمانان قرار دهد و در پایان اینگونه وانمود کند که گنج اصلی در همان کشور اسپانیا بوده و مسافر بی دلیل به گنجی مبهم در کشور های اسلامی دل بسته است.

در این اثر پسر چوپان صاحب ایده هاى نو است- با استعداد و باهوش است. او هر کجا که وارد مى شود برتر بودن خود را ثابت مى کند. دادن ایده هاى جدید به فروشنده بلور- تحت تاثیر قرار دادن طایفه عرب و به دست آوردن منصب مشاور قبیله تمامى بیانگر این مساله است که غربیان بر شرقیان برترى دارند و آن ها باید هدایت گر و مشاور اصلى باشند.

وقتی فرهنگى- تمدنى- عقیده‌اى و یا مکتبى بر بشر عرضه مى‌شود که ممکن است جهات خیلى خوبى هم در آن باشد. مثلا مجموعه‌ى تفکرات مکتب عرضه شده- موجب گردد که نیروهاى درونى افراد بشر به کار بیافتد- استعدادهایشان شکوفا شود- کار کنند- ابتکار کنند- سازندگى کنند- تولید ثروت کنند و دنیا را نوسازى کنند. این خصوصیات هم ممکن است در مکتب عرضه شده باشد. اما همین مکتب- عیبى هم در درون خود داشته باشد- که موجب شود همین مردمى که این بهره‌ها را از قبل این مکتب مى‌برند- زیان‏هاى سختى تحمل کنند که گاهى آن زیان‏ها- از این منافع هم بیشتر مى‌گردد. مثال واضحش- تفکر غرب و فرهنگ سرمایه‌دارى و آزادى فردى و لیبرالى رایج در غرب است.

 

کیمیاگر
کیمیاگر

تاثیرگیری از مثنوی معنوی و منابع دیگر

در نقدها و بررسی‌ها- این احتمال مطرح شده که رمان کیمیاگر پایولو کویلیو تحت تاثیر یا با اقتباس از داستانی در دفتر ششم مثنوی معنوی اثر مولوی نوشته شده باشد. هرچند پایولو کویلیو خود تاثیرگیری اش را از مثنوی نفی نمی‌کند- اما ادعا می‌کند این رمان را با الهام از داستانی در هزار و یک شب ترجمه خورخه لوییس بورخس با نام قصه دو رویابین نوشته است که شاید خود الهام بخش مولوی بوده. لازم است ذکر شود که پایولو کویلیو در جوانی در هییت یک هیپی در سفری که به ایران داشته در محضر عارفی بنام ضیاالدین مولوی که آرامگاه وی در خانقاه ظهیرالدوله در دربند تجریش قرار دارد- با اندیشه‌ها و افکار مولانا و به احتمال زیاد با این داستان مولوی آشنایی یافت. منتقدی به نام نیراو بات ادعا می‌کند که این داستان از یک افسانه انگلیسی به نام دستفروش سوافهام- گرفته شده باشد که لیو پروتز نیز در داستان شبی در زیر پل سنگی و خورخه لوییس بورخس در قصه دو رویابین از آن الهام گرفته‌اند.

در مواردی کیمیاگر با شازده کوچولو اثر سنت اگزوپری مقایسه شده که در آن- شازده کوچولو سیاره کوچکش را به دنبال کشف چیزهای بزرگ‌تر رها می‌کند و در پایان پی می‌برد که گنج واقعی در سیاره خودش است. شباهت‌های زیادی هم بین کیمیاگر و رمان سیذارتا اثر هرمان هسه وجود دارد. گاهی هم این رمان با داستان پسر گمشده انجیل مقایسه می‌شود.

 

منبع :

مجاهدت

برترینها

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

مهاباراتا

مهاباراتا – Mahabharata

مهاباراتا یا مهابهاراتا سروده‌ای حماسی از سده پنجم یا ششم پیش از میلاد به زبان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × سه =