خانه / سینما / کوین اسپیسی – Kevin Spacey

کوین اسپیسی – Kevin Spacey

کوین اسپیسی
کوین اسپیسی

کوین اسپیسی – بازیگر- کارگردان- تهیه‌کننده- فیلم‌نامه‌نویس و خواننده آمریکایی است- اسپیسی برنده دو جایزه اسکار و یکی از مستعدترین و تحسین شده‌ترین بازیگران دو دهه اخیر سینما است- او اولین اسکارش را با بازی در فیلم مظنونین همیشگی به دست آورد

زندگی کوین اسپیسی

کوین اسپیسی فولر متولد 26 جولای 1959 در اورنج جنوبی- نیوجرسی آمریکا به دنیا آمد. مادرش منشی و پدرش نویسنده برنامه های تبلیغاتی و صنعتی بود. بیکاری مدام پدر- باعث می شد خانواده اش دایما- از ایالتی به ایالت دیگر سفر کنند. دوران تحصیلی اسپیسی درمدارس مختلف سپری شد. -در -سان فرناندو- راهی مدرسه بازیگری شد و فعالیت آماتوری هنری خود را آغاز کرد. پس ازچند ماه تحصیل در یکی از کالج های لس آنجلس- به توصیه یکی از دوستانش -وال کیلمر- به آموزش حرفه ای بازیگری رو آورد. نخستین بازی حرفه ای اش را در نمایش ارواح نوشته هنریک ایبسن – تجربه کرد و نبوغش نمایان شد. موفقیت های تیاتری خود را با نمایش سفر ورود راز به شب در کنار جک لمون اسطوره دوران کودکی اش ادامه داد. در 2دهه 90- برای نخستین بار- جایزه تونی – معادل اسکار در تیاتر – را به علت درخشش در نمایش گمشده دریانکرز دریافت کرد.فعالیت حرفه ای اش در سینما را- با ایفای نقش کوتاهی در فیلم Heartburn در سال 1986 آغاز کرد. وی که به بازی در نقش های عجیب و غریب بیش از به عهده گرفتن نقش نخست علاقه دارد- همواره با احتیاط و وسواس- نقش هایش را انتخاب می کند و همین قصه وی را به یک بازیگر شاخص تبدیل کرده است. درخشش او با فیلم هفت ساخته دیوید فینچر در نقش یک قاتل قتل های زنجیره ای آغاز شد. سپس بازی خیره کننده اش در فیلم مظنونین همیشگی برایان سینگر- او را تبدیل به یک ستاره تمام عیار کرد. اسپیسی- بازیگری است که در نقش های مثبت ومنفی- چهره کاملا- متفاوتی ارایه کرده و بازی زیرپوستی بسیار لطیفی را ازخود به نمایش می گذارد. بازی او در فیلم مظنونین همیشگی – اسکار بهترین بازیگر نقش دوم را برایش به همراه آورد. چهار سال بعد نیز برای ایفای نقش لستر برتهام در فیلم زیبایی آمریکایی اسکار بهترین بازیگر مرد را ربود.

فیلم -هفت- ساخته -دیوید فینچر- در نقش یک قاتل قتل های زنجیره ای آغاز شد. سپس بازی خیره کننده اش در فیلم-مظنونین همیشگی-برایان سینگر – او را تبدیل به یک ستاره تمام عیار کرد. اسپیسی – بازیگری است که در نقش های مثبت و منفی – چهره کاملا- متفاوتی ارایه کرده و بازی زیرپوستی بسیار لطیفی را ازخود به نمایش می گذارد.

بازی او در فیلم-مظنونین همیشگی- – اسکار بهترین بازیگر نقش دوم را برایش به همراه آورد. 4 سال بعد نیز برای ایفای نقش-لستر برتهام- در فیلم -زیبایی آمریکایی- اسکار بهترین بازیگر مرد را ربود. نشریه-ویکی پدیا- نگاهی کوتاه به برخی از مهم ترین نکات زندگی حرفه ای کوین داشته است: اسپیسی تاکنون جوایز متعددی از انجمن منتقدان فیلم نیویورک – انجمن ملی منتقدان آمریکا – نشنال -بورد آورویو- – انجمن منتقدان فیلم شیکاگو و آکادمی فیلم انگلستان کسب کرده است.
نقش-وربال کینت- در فیلم-مظنونین همیشگی- منحصرا- توسط نویسنده فیلمنامه برای اسپیسی نوشته شده بود.

انگشتان دست چپ او به هنگام ایفای نقش در-مظنونین همیشگی- با چسب به هم چسبیده شد تا معلول بودن دست او واقعی تر باشد. اسپیسی – نام هنری نامبرده است. او این نام را از دو حرف اول و آخر نام-اسپنسر تریسی- وام گرفته است. اسپیسی در سال 1999 – در پیاده روی مشهور هالیوود صاحب ستاره شد.
او یکی از دوستان نزدیک -بیل کلینتون- است. آشنایی آنها به قبل از رسیدن کلینتون به مقام ریاست جمهوری آمریکا باز می گردد.
اسپیسی – نخستین برگزیده برای ایفای نقش-لستر برتهام- در فیل -زیبایی آمریکایی- بود.

دو تن از شرورترین شخصیت های سینمایی تاریخ سینما توسط نامبرده بازی شده اند: -جان دو- در فیلم-هفت- و -وربال کینت- در -مظنونین همیشگی-. J در دهه 90 – توسط مجله-پره میر- به عنوان بازیگر برتر برگزیده شد.
اسپیسی به هنگام دریافت اسکار بهترین بازیگر مرد – جایزه اش را به -جک لمون- تقدیم کرد.
او در سال 1999 – جایزه -لارنس اولیویر- را برای بازی در نمایش – Iceman Cometh- دریافت کرد.

 

کوین اسپیسی
کوین اسپیسی

اکثر فیلم هایی که کوین اسپیسی در آن ایفای نقش کرده است. دارای پایان غیرمنتظره هستند. فیلم هایی مانند-هفت- -مظنونین همیشگی- و -زندگی دیوید گیل-. روز تولد اوبا هنرمندانی نظیر-استنلی کوبریک- -میک جگر- -کیت بکینسیل- و -ساندرابولاک- همزمان است. او دوبار برای ایفای نقش هایش – سرش را از ته تراشید- در فیلم-هفت- و -سوپر من باز می گردد-.

درفهرست صد بازیگر برترتاریخ سینما – اسپیسی در سال 1997 در رده پنجاه و ششم قرار گرفت.
بازی او در نقش-وربال کینت- در فیلم مظنونین حس در فهرست صد بازی برتر موسسه فیلم آمریکا – در رتبه چهل و هشتم قرار گرفت.

در سال 2003 به عنوان مدیر هنری-تیاتر مشهور -اولدویک- لندن برگزیده شد. نامبرده بعدها اعلام کرد در نظر دارد این سمت را تا سال ها حفظ کند. J اجرای نمایشنامه- Resurrection- آرتور میلر – در اولدویک با هدایت-رابرت آلتمن- – جنجال ها و حاشیه های زیادی به همراه داشت. منتقدین تیاتر لندن به خاطر شکست نمایش – بسیار به اسپیسی خرده گرفتند.

-اسپنسر تریسی- -هنری فوندا- -جیمز استیوارت- -جک لمون- -ال پاچینو- و -جیسون روباردز- اسطوره های -کوین اسپیسی- در عالم سینما هستند. بعد از همراهی با -جک لمون- در نمایش-سفر دورود راز به شب- – اعتراف کرد تحت تاثیر اخلاقیات مثبت -لمون- قرار گرفته و از او چگونه بازیگر بودن را فرا گرفته است.
زندگی خصوصی اسپیسی در محافل مطبوعاتی و هنری بازتاب چندانی ندارد – به این دلیل که خود او علاقه ای به بازگویی آنها ندارد. او معتقد است هر چه تماشاگر کمتر با زندگی خصوصی او آشنا باشد – راحت تر او را در نقش های مختلف می پذیرد.

کوین اسپیسی همواره نخستین اولویت کار هنری خود را تیاتر می داند و سال قبل نیز اعلام کرد در نظر دارد مدتی از سینما کناره گیری کرده و فقط به فعالیت های تیاتری مشغول شود.
درسال 1997 – برای نخستین بار برای کارگردانی فیلمی تحت عنوان-Albino Alligatov – پشت دوربین رفت – فیلمی که با بی اعتنایی منتقدان روبرو شود. J او به عنوان یک بازیگر-شخصیت ساز- در هالیوود مشهور است.

نامبرده و -برایان سینگر- تاکنون دو بار با یکدیگر همکاری کرده اند. در -مظنونین همیشگی- و -سوپرمن باز می گردد- اونقش -لکس لوتر- را از آنچه -حین هالکمن- در نسخه اصلی ایفا کرده بود – به مراتب شرورتر و شیطانی تر ایفا کرد.
در سال 2005 – -در نقش-ریچارد دوم- در تیاتر لندن خوش درخشید و تحسین همگان را برانگیخت.

-آن سوی دریا- رویای دیرینه او برای احداث فیلمی از زندگی-بابی دارین- بود – پروژه ای که نویسندگی – کارگردانی و بازیگری آن را به عهده گرفت. این فیلم با نخستین منتقدان روبرو شد.
اسپیسی در تقلید از بازیگران و هنرمندان مختلف بسیار چیره دست است. در سال 2002 در یک برنامه تلویزیونی – توانست صدای-جک لمون- -جودی ذپح- -کاترین هیپبورن- -ال پاچینو- -پیتر اوتول- و -جیمز استوارت- را تقلید کند.

نکاتی که درباره کوین اسپیسی نمی دانید :

کوین اسپیسی تاکنون جوایز متعددی از انجمن منتقدان فیلم نیویورک- انجمن ملی منتقدان آمریکا نظیر نشنال بورد آورویو- انجمن منتقدان فیلم شیکاگو و آکادمی فیلم انگلستان دریافت کرده است.

او یکی از دوستان نزدیک بیل کلینتون است. آشنایی آنها به پیش از رسیدن کلینتون به مقام ریاست جمهوری آمریکا باز می گردد.

نقش وربال کینت در فیلم مظنونین همیشگی – به شکل اختصاصی توسط نویسنده فیلمنامه برای اسپیسی نوشته شده بود.

انگشتان دست چپ او به هنگام ایفای نقش در مظنونین همیشگی با چسب به هم چسبانده شد تا معلول بودن دست او واقعی تر باشد.

بازی او در نقش وربال کینت در فیلم مظنونین حس در فهرست صد بازی برتر موسسه فیلم آمریکا- در رتبه چهل و هشتم قرار گرفت.

اغلب فیلم هایی که اسپیسی در آن ایفای نقش کرده است. دارای پایان غیرمنتظره هستند. فیلم هایی مانند هفت – مظنونین همیشگی و زندگی دیوید گیل .

اسپیسی- نام هنری وی است. او این نام را از دو حرف اول و آخر نام اسپنسر تریسی وام گرفته است.

کوین اسپیسی در سال 1999- در پیاده روی مشهور هالیوود صاحب ستاره شد.

اسپیسی- انتخاب اول برای ایفای نقش لستر برتهام در فیل زیبایی آمریکایی بود.

دو تن از شرورترین شخصیت های سینمایی تاریخ سینما توسط وی اجرا شده اند- جان دو در فیلم هفت- و وربال کینت در مظنونین همیشگی .

اسپیسی به هنگام دریافت اسکار بهترین بازیگر مرد- جایزه اش را به جک لمون تقدیم کرد.

او در سال 1999- جایزه لارنس اولیویر را برای بازی در نمایش Iceman Cometh دریافت کرد.

روز تولد او با هنرمندانی نظیر استنلی کوبریک – میک جگر – کیت بکینسیل و ساندرابولاک همزمان است.

او دوبار برای ایفای نقش هایش- سرش را از ته تراشید- در فیلم هفت و سوپر من باز می گردد .

درفهرست صد بازیگر برترتاریخ سینما- اسپیسی در سال 1997 در رده پنجاه و ششم قرار گرفت.

در سال 2003 به عنوان مدیر هنری تیاتر مشهور اولدویک لندن برگزیده شد. وی بعدها اعلام کرد قصد دارد این سمت را تا سال ها حفظ کند.

اجرای نمایشنامه Resurrection آرتور میلر- در اولدویک با هدایت رابرت آلتمن – جنجال ها و حاشیه های زیادی به همراه داشت. منتقدین تیاتر لندن به خاطر شکست نمایش- بسیار به اسپیسی خرده گرفتند.

اسپنسر تریسی – هنری فوندا – جیمز استیوارت – جک لمون – ال پاچینو و جیسون روباردز اسطوره های کوین اسپیسی در عالم سینما هستند.

پس از همراهی با جک لمون در نمایش سفر دورود راز به شب – اعتراف کرد تحت تاثیر اخلاقیات مثبت لمون قرار گرفته و از او چگونه بازیگر بودن را فرا گرفته است.

زندگی خصوصی اسپیسی در محافل مطبوعاتی و هنری بازتاب چندانی ندارد- به این دلیل که خود او علاقه ای به بازگویی آنها ندارد. او معتقد است هر چه تماشاگر کمتر با زندگی 5خصوصی او آشنا باشد- راحت تر او را در نقش های مختلف می پذیرد.

هرگز ازدواج نکرده و فرزندی هم ندارد.

کوین اسپیسی همواره نخستین اولویت کار هنری خود را تیاتر می داند و سال گذشته نیز اعلام کرد قصد دارد مدتی از سینما کناره گیری کرده و فقط به فعالیت های تیاتری مشغول شود.

درسال 1997- برای نخستین بار برای کارگردانی فیلمی تحت عنوان Albino Alligatov پشت دوربین رفت- فیلمی که با بی اعتنایی منتقدان روبرو شود.

وی و برایان سینگر تاکنون دو بار با یکدیگر همکاری کرده اند. در مظنونین همیشگی و سوپرمن باز می گردد اونقش لکس لوتر را از آنچه جین هالکمن در نسخه اصلی ایفا کرده بود- به مراتب شرورتر و شیطانی تر ایفا کرد.

در سال 2005- در نقش ریچارد دوم در تیاتر لندن خوش درخشید و تحسین همگان را برانگیخت.

اسپیسی در تقلید از بازیگران و هنرمندان مختلف بسیار چیره دست است. در سال 2002 در یک برنامه تلویزیونی- توانست صدای جک لمون – جودی دنچ – کاترین هیپبورن – آل پاچینو – پیتر اوتول و جیمز استوارت را تقلید کند.

 

کوین اسپیسی
کوین اسپیسی

برخی از آثار هنری کوین اسپیسی:

دلسوخته-۱۹۸۶-
سفر طولانی به اعملق شب-۱۹۸۷-
قاتل مری فاگان-۱۹۸۸-
دختر شاغل-۱۹۸۸-
بد نبین بد نشنو-بابا-۱۹۸۹-
هنری وجون-۱۹۹۰-
وقتی مرا به خاطر می‌آوری-۱۹۹۰-
گلن گری گلن راس-۱۹۹۲-
بازیافته-شنا با کوسه‌ها-۱۹۹۴-
مظنونین همیشگی-شیوع-هفت-۱۹۹۵-
زمانی برای کشتن- در جستجوی ریچارد-۱۹۹۶-
پرونده محرمانه لس آنجلس- الیگاتور آلبینو-نیمه شب در باغ خیر و شر-۱۹۹۷-
طرف مذاکره-شیر تو شیر-۱۹۹۸-
زندگی یک حشره-انیمیشن-۱۹۹۸-
زیبای آمریکایی
اهونای بزرگ-۱۹۹۹-
تبهکار محترم و معمولی-اولین قدم را تو بردار-۲۰۰۰-
کی پکس- اخبار کشتیرانی-۲۰۰۱-
آستین پاورز در گلد ممبرز-۲۰۰۲-
زندگی دیوید گیل-۲۰۰۳-
آنسوی دریا-۲۰۰۴-
ادیسون-۲۰۰۵-
بازگشت سوپرمن-۲۰۰۶-
فرد کلاوس-۲۰۰۷-

 

منبع :

مووی مگ

1ملت

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

بریتنی اسپیرز

بریتنی اسپیرز – Britney Spears

بریتنی اسپیرز با نام کامل بریتنی جین اسپیرز خواننده- رقاص- ترانه سرا- هنرپیشه و نویسنده …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − سیزده =