خانه / نام آوران / کونوسوکی ماتسوشیتا – Konosuke Matsushita

کونوسوکی ماتسوشیتا – Konosuke Matsushita

کونوسوکی ماتسوشیتا
کونوسوکی ماتسوشیتا

کونوسوکی ماتسوشیتا کارآفرین و بازرگان اهل ژاپن بود- که در سال ۱۹۱۸ شرکت صنایع الکترونیکی ماتسوشیتا را بنیان نهاد- ماتسوشیتا شرکت پاناسونیک را از یک کارگاه کوچک که تنها تولیدش نوعی لامپ دوچرخه بود- به یکی از بزرگترین شرکت‌های تجهیزات الکترونیکی- الکتریکی و صنعتی جهان تبدیل نمود- از ماتسوشیتا به عنوان نجات بخش اقتصاد ژاپن از خاکسترهای جنگ جهانی دوم یاد می شود

زندگی کونوسوکی ماتسوشیتا

کونوسوکی ماتسوشیتا در سال 1894 در دهکده‌ای در کشور ژاپن به نام واسامورا به دنیا آمد. ماتسوشیتا فرزند کوچک خانواده ده نفری خود بود. بر پایه معیار‌های ژاپنی آغاز سده بیستم- افراد خانواده ماتسوشیتا را می‌توان خانواده مرفه به شمار آورد اما در سال 1899 به دلیل ورشکستگی پدر- اوضاع اقتصادی خانواده فروپاشید و مرحله جدیدی از زندگی برای ماتسوشیتا و خانواده اش آغاز شد. ترک محل سکونت- دوری از خانواده- ترک تحصیل- پرداختن به کار سخت- مصایبی بود که ورشکستگی پدر برای او به ارمغان آورد. به دلیل فقر و بیماری و نداری- ماتسوشیتا در 27 سالگی خود- تمام اعضای خانواده خود را از دست داده بود. این سالها همراه با ابتلا وی به نوعی بیماری ریوی بود که تا پایان عمرش گریبان گیر او بود. او در سال 1917- در حالی که در شغل خود موفق بود شرکت محل کار خود را ترک کرد و تصمیم گرفت از آن به بعد برای خود کار کند. او از یک دوران کودکی سخت- یک دوره شاگردی- کارآموزی فرهیخته گردید و به راهی تازه گام نهاد.

ماتسوشیتا در سال 1917 با 100 ین پس انداز خود و چهار نفر دستیار- کسب و کار خود را آغاز کرد. این مبلغ برابر 5 ماه حقوق وی بود. کارخانه ماتسوشیتا در درون خانه‌ای اجاره‌ای دو اتاقه وی برپا گردید. همه سطح موجود برای کارکردن 5/14 متر مربع بود. در آن زمان کارکنان کارخانه ماتسوشیتا نه تجربه کاری داشتند و نه صاحب منابع مالی و پیوند و ارتباطات بودند. در این زمان ماتسوشیتا کار خود را با تولید یک محصول و آن هم نوعی سرپیچ اغاز کرد عناصر چهارگانه خلاقیت- خطرپذیری- سخت کوشی- فروتنی و شیوه‌های جدید مدیریتی ماتسوشیتا باعث شد که در طی 72 سال از تاسیس کارخانه ماتسوشیتا- محصولات این کارخانه -پاناسونیک- برای تمام مردم دنیا شناخته شده باشد و کمتر سازمانی در طول عمر خود به موفقیت‌هایی که کارخانه ماتسوشیتا دست یافت- دست یافته باشد. در این سالها- او نه تنها شرافت و بزرگی خانواده را باز گرداند- بلکه جلال و شکوه اقتصادی و اجتماعی گذشته را پشت سر گذاشت. ثروت او چنان فزون شد که مقایسه دارایی‌های وی با پدر یا پدربزرگ وی بی‌معنی بود.

زندگی ماتسوشیتا مانند زندگی افسانه‌ای پریان بود که به حقیقت می‌پیوست. در حقیقت زندگی وی شبیه به قطار تندرو شهر بازی بود که با سرعت به قله می‌رسید و با شتاب در سرازیری قرار می‌گرفت. کودک تهی دست سالهای 1899 به جایگاهی رسید که در پایان عمر خدمات نیکوکارانه وی بالغ بر 276 میلیون دلار شد. چندین کتاب در مورد مدیریت و سرشت آدمی به نگارش درآورد که سرلوحه برنامه مدیران شد.
تاسیس موسسه صلح و شادمانی- تاسیس دانشگاه مدیریت و حکومت ماتسوشیتا- پدیدآوردن جایزه ژاپن- از جمله کارهای برجسته وی در دهه پایانی عمرش است. دریافت دکترای افتخاری از دانشگاه واسدا- دریافت نشان شهر لوس آنجلس- دریافت نشان از سوی دولت هلند از جمله دستاورد‌های اوست.

رمز موفقیت ماتسوشیتا- موسس شرکت پاناسونیک

به طور کلی اگر بپذیریم محور توسعه- توسعه انسانی است- در زمان کنونی مردم ژاپن با جمعیتی برابر ۲٪ جمعیت کل جهان- دو سوم از مرغوبترین کالاهای دنیا را به مصرف می رسانند- از انصاف به دور است که نقش کارآفرینان و انسانهایی که که تنها با اتکا به قابلیت های خویش- تاثیر بسزایی در رشد و شکوفایی این کشور داشتند را فراموش کنیم. انسانهایی همچون هوندا- اکیوموریتا -رییس شرکت سونی– کونوسوکی ماتسوشیتا -رییس شرکت پاناسونیک – در ژاپن . ولی دراین بین- جایگاه ماتسوشیتا از جهاتی از دیگران متمایز است.
میراث ماتسوشیتا بسیار گران است. پس از جنگ جهانی دوم- او یکی از چهره های اصلی در هدایت معجزه اقتصادی ژاپن بود. شرکتی برپاکرد و میلیاردها نفر را صاحب لوازم خانگی و لوازم برقی مصرفی با نام پاناسونیک و نشانه های دیگر کرد. پیش از مرگش- کمتر سازمانی روی کره خاکی مشتریانی بیشتر از او داشت- هنگامی که درسال ۱۹۸۹درگذشت- در مراسم خاکسپاری او بیش از هزار تن گرد آمدند. در تلگرام تسلیت رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا به خانواده وی از او به عنوان – الهام بخش برای مردم سراسر جهان – نام برده است.

رمز موفقیت ماتسوشیتا

کونوسوکی ماتسوشیتا علت موفقیت خود را چنین توصیف می کند : -کلید کامیابی در پدید آوردن محصو ل- داشتن درجه دکترا- یا داشتن بودجه کلان در واحد پژوهش و گسترش نبود. بلکه در تلاش- زحمت کشیدن و عرق ریختن کارکنان شرکت بود – وی رویکردی جدید و متفاوت از زمان خود به کارکنان خود داشت. از نظر وی- سرمایه های یک سازمان- کارکنان آن هستند. با توجه به نحوه زندگی و عملکرد ماتسوشیتا- وی علاوه بر خصوصیاتی همچون خلاقیت- خطر پذیری- تلاش-
فروتنی که ویژگی مشترک کارآفرینان دیگر نیز می باشد- دارای ویژگی فوق العاده ای بود که می توان آن را رمز موفقیت وی نامید و آن هم – ظرفیت بالا برای برانگیختن دیگران است –

کونوسوکی ماتسوشیتا
کونوسوکی ماتسوشیتا

اصول اعتقادی کونوسوکی ماتسوشیتا

۱- خدمت به مردم: فراهم آوردن فراورده ها و خدمات با کیفیت بالا به قیمت عادلانه و معقول تا از این راه به راحتی زندگی و شادمانی مردم در سراسر جهان یاری داده شود.
۲- انصاف و امانت: منصف بودن در همه داد و ستد های بازرگانی و رفتار شخصی و همواره به داوری های آزاد پرداختن و رها شدن از پیش پندارها.
۳- کار گروهی برای غایت همگانی: گردآوری تواناییها و قدرت اراده برای انجام دادن هدف های مشترک در فضای اعتماد متقابل و رعایت کامل آزادی و استقلال فردی.
۴- کوشش خستگی ناپذیر برای بهتر کارکردن.
۵- احترام و فروتنی: احترام به حقوق دیگران- حفظ نظم اجتماعی.
۶- همسازی با قوانین طبیعی: پیروی از قوانین طبیعی و سازگار ساختن اندیشه و عمل با اوضاع در حال تحول و دگرگونی- تا از این راه در همه کوششها- پیشرفت و کامیابی تدریجی ولی پیوسته باشد.
۷- حق شناسی در برابر نعمت ها.

دیدگاه فلسفی ماتسوشیتا

۱- انسان به طور ذاتی موجودی خوب و مسیول است.
۲- نژاد انسان برای رشد و پیشرفت- چه مادی و چه معنوی- ظرفیت بالایی از خود نشان داده است
۳- انسان قدرت گزینش دارد
۴ – ما دارای ظرفیت بکار بردن منابع مادی و فکری برای رویارویی با دشواریهای زندگی در جهان هستیم. حل موضوعات دشوار- بیش از هر چیز به ذهن و شوق یادگیری نیاز داریم.

مرگ

کونوسوکی ماتسوشیتا در ساعت 10 بامداد 27 آوریل 1989 در بیمارستان درگذشت.

 

منبع :

راهکار مدیریت

ایده آل گستر

وبکب پدیا

مطلب پیشنهادی

کیچیرو تویودا

کیچیرو تویودا – Kiichiro Toyoda

کیچیرو تویودا تاجر و کارآفرین ژاپنی است که بزرگ‌ترین شرکت خودروسازی جهان یعنی تویوتا را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + 10 =