خانه / ادبیات / نویسندگان / کورت ونه گات – Kurt Vonnegut

کورت ونه گات – Kurt Vonnegut

کورت ونه گات
کورت ونه گات

کورت ونه گات نویسنده آمریکایی بود- آثار او غالبا ترکیبی از طنزی سیاه و مایه‌های علمی‌تخیلی است که از میان آنها گهوار- گربه -۱۹۶۳- سلاخ‌خان- شمار- پنج -۱۹۶۹- و صبحان- قهرمانان -۱۹۷۳- بیشتر مورد ستایش قرار گرفته‌اند- در سال ۱۹۹۹ آسترویید یا سیارک ۲۵۳۹۹ را به بزرگداشت او وانه‌گت نامیدند

زندگی کورت ونه گات

کورت ونه گات از داستان نویسان نوآور امروزی آمریکاست که در ۱۱ نوامبر ۱۹۲۲ در شهر ایندیاناپولیس در ایالت ایندیانا به دنیا آمد. در سال‌های 1941 تا 1942 در دانشگاه کرنل نیز دستیار سرویراستار نشریه دانشجویی کرنل دیلیسان بود و از همان دانشگاه فوق لیسانس بیوشیمی گرفت. در دوران خدمت نظامی‌اش مهندسی مکانیک خواند و در سال 1944 مادرش خودکشی کرد.

در دسامبر ۱۹۴۴ در جبهه جنگ اسیر نازی‌ها شد و در انباری که محل نگاهداری لاشه‌های گوشت بود زندانی شد. در همان دوران بود که شهر درسدن آلمان توسط متفقین بمباران شد- بعد از این حمله زندانیانی را که جان سالم به در برده بودند- مامور کردند تا اجساد کشته شدگان را از زیر آوارها بیرون بکشند. این همزمان با فاجعه بزرگی در جنگ جهانی دوم بود که میزان تلفاتش بسیار مهیب‌تر از هیروشیما و ناکازاکی بود- بمباران شهر درسدن توسط متفقین که 134 هزار کشته به جا گذاشت.

کورت ونه گات از معدود کسانی بود که توانست خود را از آن مخمصه نجات دهد و بعد مامور شد تا اجساد قربانیان را جمع کند. خود او تعریف می‌کند که اجساد آنقدر زیاد بودند که آلمانیها تصمیم گرفتند برای جلوگیری از عفونت آنها را با اسلحه‌های شعله‌پخش‌کن آتش بزنند.

کورت ونه گات در سال 1945 آزاد شد و به آمریکا برگشت و نشان قلب ارغوانی دریافت کرد. بعد از جنگ به دانشگاه شیکاگو رفت و در رشته انسان‌شناسی تحصیل کرد و همزمان خبرنگار جنایی شد. سپس به نیویورک رفت و مسیول روابط عمومی شرکت جنرال الکتریک شد. در سال 1971 دانشگاه شیکاگو رمان او گهواره گربه را به عنوان رساله انسان شناسی‌اش پذیرفت و به او فوق لیسانس داد. قبلا پایان‌نامه‌اش با موضوع -نوسان بین خیر و شر در افسانه‌های عام- بارها توسط دانشگاه رد شد.

دیوانگی و رفتارهای غیرطبیعی به نوعی در خانواده ونه‌گات ارثی است. به غیر از خودش که در بیشتر کتابها و سخنرانی‌ها و مقالاتش هم اثری از دیوانگی در آنها دیده می‌شود- اصلا کتاب سلاخ‌خانه شماره5 در مورد یک شخصیت اسکیزو فرنیک است. در بقیه خانواده هم علایم مشابهی وجود دارد- پسر ونه‌گات- مارک ونه‌گات کتابی نوشته است با نام -تجربه عدن- خاطرات دیوانگی- که در مورد تجربه مشکلات روانی خود و بهبودی از آنها نوشته است. این پسر بعدها به علت این علاقه- شروع به تحصیل در رشته پزشکی کرد.

کورت ونه گات
کورت ونه گات

کورت ونه گات نمایشنامه- مقاله و نوشته‌های کوتاه تخیلی می‌نوشت- اما عمده شهرت وی و چیزی که او را مبدل به یک چهره ویژه ادبی بخصوص برای دانشجویان دهه ۶۰ و ۷۰ کرد- آثار کلاسیک ضد فرهنگ رایج آمریکا بود. کپی‌هایی از نسخه‌های مندرس جلد کاغذی آثارش در آن دوره در جیب پشتی شلوارهای جین آبی دانشجویان و در خوابگاه‌های دانشجویی در سرتاسر ایالت متحده یافت می‌شد.

کورت ونه گات بر خلاف خیلی از نویسنده‌ها از ماشین تایپ استفاده نمی‌کرد و با خودکار و کاغذ می‌نوشت. هر روز هم وقت زیادی تلف می‌کرد تا کاغذ بخرد. او با اینترنت هم میانه خوبی نداشت و سایت رسمی‌اش را دیگران به روز می‌کردند. ونه‌گات می‌گفت: -اصلا از این چیز به اصطلاح اینترنت سر در نمی‌آورم-.

وی در کنار نویسندگی- مدتها به عنوان گرافیست و طراح کار می‌کرد. ونه‌گات یک بار نمایشگاه نقاشی برگزار کرد که زیر نصف کارها اسم خورده بود- گیلگورتراوت- شخصیتی خیالی که در بیشتر داستان‌های او حضور دارد و به نوعی نویسنده محبوبش به حساب می‌آید.

کورت ونه گات در زمینه سیاست کاملا ضد بوش است و درباره او می‌گوید بوش دور و بر خودش تعدادی دانش‌آموز درجه سه بی‌ادب جمع کرده است که هیچ چیز از تاریخ و جغرافیا نمی‌دانند. در انتخابات ریاست‌جمهوری 2002 ونه‌گات در مورد رقابت جان کری و بوش در انتخابات آمریکا نوشته بود: -هیچ فرقی نمی‌کند کدام انتخاب شوند- هر کدام که باشند ما یک رییس‌جمهور- با نشان دزدان دریایی خواهیم داشت. وقتی که به خاطر آلودگی هایی که در زمین- آبها و فضا ایجاد کرده‌ایم- بقیه موجودات و گونه‌ها چیزی به جز استخوان و اسکلت نیستند-.

ونه‌گات حتی زمانی که تبلیغات گسترده ضداسلامی در جریان بود- در یک مصاحبه راجع‌ به بمبگذاری‌های انتحاری گفته بود: -به نظر من آنها آدمهای شجاعی هستند. آنها به خاطر اعتقاد قلبی خودشان می‌میرند- خیلی وحشتناک است که کسی را از اعتقاد قلبی اش دور کنید. کار آنها واقعا شیرین و خارق‌العاده است. من فکر می‌کنم شیرین و افتخارآمیز است که به خاطر چیزی که به آن اعتقاد داری بمیری-.

کورت ونه گات در چند فیلم که بر اساس آثار خودش ساخته شده بود- بازی کرد. سه فیلم -سلاخ‌خانه شماره 5– -صبحانه قهرمانان- و -شب مادر- بر اساس آثار او ساخته شده که خودش در این دوتای آخری بازی کرده است. او در فیلم صبحانه قهرمانان نقش کسی را بازی می‌کرد که قرار بود خودش باشد. در صحنه‌ای از این فیلم- یکی از بازیگرها به ونه‌گات می‌گوید: -اینها چیه که می‌نویسی؟! ونه‌گات اینجوری نمی‌نویسه!-

مرگ

کورت ونه گات در روز ۱۱ آوریل ۲۰۰۷ در سن هشتاد و چهار سالگی در منزل شخصی خود در نیویورک درگذشت. علت مرگ وی صدمه مغزی ناشی از سقوط اعلام شد.
میراثش انبوهی از رمان و داستان و مقاله بود. سیارک ونه‌گات 25399- به افتخار او نامگذاری شده است.

 

کورت ونه گات
کورت ونه گات

آثار کورت ونه گات
رمان‌ها

پیانوی خودنواز -۱۹۵۲-
سیرن‌های تایتان -۱۹۵۹-
شب مادر -۱۹۶۱-
گهوار- گربه -۱۹۶۳-
خدا شما را حفظ کند- آقای رزواتر -۱۹۶۵-
سلاخ‌خان- شمار- پنج -۱۹۶۹-
صبحان- قهرمانان -۱۹۷۳-
اسلپ‌استیک -۱۹۷۶-
محبوس -۱۹۷۹-
مجمع‌الجزایر گالاپاگوس -۱۹۸۵-
ریش آبی -۱۹۸۷-
زمان لرزه -۱۹۹۷-

مجموعه مقالات

مردی بدون وطن -۲۰۰۵-

مجموعه داستان‌ها

قناری در خانه گربه -۱۹۶۱-
به خانه میمون خوش آمدید -۱۹۶۷-
انفیه‌دان باگومبو -۱۹۹۹-
خدا حفظتان کند دکتر که وارکیان -۱۹۹۹-
جوجو را نیگا -۲۰۰۹-

نمایش‌نامه‌ها

تولدت مبارک وندا جون -۱۹۷۱-

 

کورت ونه گات
کورت ونه گات

 

منبع :

کتابیسم

سیمرغ

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

خسرو شاهانی

خسرو شاهانی – Khosrow Shahani

خسرو شاهانی طنزنویس- داستان‌نویس و خبرنگاری بود که با نشریاتی همچون توفیق- فکاهیون- گل آقا …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 8 =