خانه / بزرگان تاریخ / کریستین هویگنس – Christiaan Huygens

کریستین هویگنس – Christiaan Huygens

کریستین هویگنس
کریستین هویگنس

کریستین هویگنس – دانشمند و فیزیکدان سرشناس هلندی قرن هفدهم بود- کریستین هویگنس بعدها با اختراع ساعت پاندولی توانست نام خود را در میان مخترعین جهان ثبت کند- شاید یکی از بزرگترین اکتشافات او کشف قمر بزرگ زحل -تیتان- باشد

زندگی کریستین هویگنس

کریستین هویگنس ۱۴ آوریل ۱۶۲۹ میلادی در لاهه هلند متولد شد.از نوجوانی به علوم تجربی و ریاضی روی آورد. سیزده سال پیش از تولد نیوتن -کریستین هویگنس- فیزیکدان بزرگ در هلند به دنیا آمد. او در خانواده هنر و سیاست پرورش یافته بود.

در کریستین مردی با نفوذ- شاعر- سیاست‌مدار- موسیقی دان و ورزشکار بود. کریستین خیلی زود به ریاضیات علاقه‌مند شد و به تحصیل آن پرداخت. وی در دانشگاه‌های لیدن و بردا مشغول به تحصیل شد. ۲۲ سال بیشتر نداشت که در زمینه علوم ریاضی و ستاره‌شناسی رساله‌ای نوشت که مورد توجه استاد ریاضیاتش رنه دکارت قرار گرفت. در آن زمان اکثر دانشمندان سرگرم مطالعه و تحقیق در مورد این دو رشته علمی بودند و هویگنس نیز از آنها جدا نبود.
هویگنس در ۳۴ سالگی به عضویت انجمن سلطنتی انگلیس انتخاب شد و در زمان توقفش در لندن با نیوتن فیزیکدان بزرگ آشنا شد و با او بر روی مسایل علمی به بحث و تبادل نظر پرداخت. در این زمان تلسکوپ جدیدی اختراع شد و هویگنس به رشته ستاره‌شناسی علاقه بیشتری پیدا کرد. لوازم و وسایلی که او از آنها استفاده می‌کرد بسیار قدیمی و کهنه بودند و او تصمیم گرفت که عدسی های تلسکوپ را خود بسازد.

هویگنس با استفاده از کشف گالیله درباره آونگ توانست قوانین آونگ ساده را کشف کند و در سال ۱۶۵۷ ب. م ساعت آونگ را اختراع کرد. او در همین زمینه کتابی با عنوان درباره نوسان ساعتها نوشت و در سال ۱۶۵۶ تلسکوپی ساخت و با آن به کشف سحابی جبار و مشاهده بزرگترین قمر زحل به نام تیتان موفق شد.
هویگنس برای تعیین فاصله ستارگان با زمین با استفاده از اندازه‌گیری شدت درخشندگی و میزان روشنایی آنها راهی پیشنهاد کرد- ولیکن چون ابزار اندازه‌گیری دقیق نداشت- در این راه به نتیجه درستی نرسید. بیشتر شهرت هویگنس مربوط به نظریه‌ای است که درباره ماهیت نور بیان کرده است. او ماهیت ذره‌ای نور را نپذیرفت و نظریه موجی نور را مطرح کرد- ولیکن چون فرضیه ذره‌ای نیوتن بهتر می‌توانست پدیده‌های بازتابش و شکست و سیر مستقیم نور را توضیح دهد- از این رو این نظریه برای مدتها مسکوت ماند تا آنکه آزمایش معروف یانگ و سپس تیوری ماکسول درباره امواج الکترومانیتیک جان تازه‌ای به نظریه هویگنس داد.

مرگ کریستین هویگنس

هویگنس پس از مدتی فعالیت علمی از انگلیس به فرانسه رفت ولی در آنجا به دلیل فشارهای مذهبی که نسبت به پروتستان‌ها اعمال می‌شد- نتوانست برای مدت زیادی دوام آورد و سرانجام رهسپار هلند شد و در حالی که بر روی قضیه فورس ویو -نیروی زنده- مطالعه می‌کرد- در سال ۱۶۹۵ وفات یافت.

اصل هویگنس

در نورشناسی اصل هویگنس روشی برای تحلیل انتشار موج است. این اصل می‌گوید هر نقطه از موج پیش‌رونده خودش چشمه‌ای تازه در انتشار موج است. موج نهایی جمع همه این موج ‌های پیش‌رونده است.
اولین گام در خصوص این مساله مقاله‌ای بود که در سال ۱۹۶۰/۱۰۶۹ تحت عنوان رساله در باب نور منتشر شد- که فیزیکدان هلندی به نام کریستیان هویگنس یازده سال پیش از آن تاریخ آن را نوشته بود. آنچه را که او در این مقاله اعلام کرده بود حالا به نام اصل هویگنس معروف است.
هر نقطه روی جبهه موج اولیه همانند یک چشمه امواج کروی ثانویه عمل می‌کند. بطوریکه جبهه موج اولیه در لحظه بعدی پوش این موجکهای ثانویه است. افزون بر این – این موجکها با این سرعت و فرکانس مساوی با سرعت و فرکانس موج اولیه در هر نقطه از فضا به پیش می‌روند. اگر محیط همگن باشد- این موجکها می‌توانند با شعاعهای متناهی تشکیل شوند. در صورتیکه اگر محیط ناهمگن باشد- موجکها به ناچار شعاع های بینهایت کوچکی خواهند داشت.

 

کریستین هویگنس
کریستین هویگنس

تیتان

تیتان- یا تایتان- بزرگ‌ترین قمر کیوان -سیاره زحل- دومین سیاره بزرگ منظومه خورشیدی است. که در فاصله 1.2 میلیون کیلومتری از خورشید واقع شده ‌است. تیتان بسیار کندتر از زمین به دور خود می‌چرخد- به طوری که یک روز تیتانی در حدود ۱۶ روز زمینی است.

این قمر در ۲۵ مارس ۱۶۵۵ توسط کریستین هویگنس هلندی کشف شد. تیتان توسط چشم غیر مسلح قابل رویت نیست ولی می‌توان آن را توسط تلسکوپ‌های آماتوری و یا حتی برخی دوربین‌های دو چشمی قوی مشاهده نمود. تیتان تنها قمری است که دارای اتمسفر غلیظ بوده و تنها جرمی غیر از زمین است که دارای منابع اثبات شده سطحی مایعات می‌باشد. تیتان غالبا قمری با مشخصات سیاره خوانده می‌شود. تیتان دومین قمر بزرگ در سامانه خورشیدی است. اتمسفر تیتان غالبا از نیتروژن است با این حال دارای متان و اتان نیز می‌باشد. وجود باد و باران سطح تیتان را به شکلی مشابه سطح زمین تبدیل کرده ‌است. ماهواره‌های زیادی وجود زیست و یا مراحل ابتدایی پیدایش شرایط پیشا-زیستی در تیتان را مورد کاوش قرار داده‌اند.

تیتان دارای جوی نسبتا فشرده و شبیه به زمین در دوران شکل‌گیری آن است. اما با توجه به سرمای شدید -منهای ۱۸۰ درجه- در ماه تیتان- وجود زیست از نوع زمینی در آن بعید به نظر می‌رسد.

نگاره‌های تازه کاوشگر کاسینی ناسا از وجود دریاچه‌ای حاوی هیدروکربن مایع مانند متان در ماه تیتان حکایت دارد. این نگاره‌ها نشان می‌دهد که سرمای سطح این دریاچه به ۱۸۰ درجه سانتی‌گراد زیر صفر می‌رسید.

در زیر سطح تیتان- ترکیباتی از آب و آمونیاک وجود دارد. این اقیانوس زیرسطحی در حقیقت یک لایه مایع است که محتوی ترکیباتی از آب و یا آب و آمونیاک است و در عمق بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ کیلومتری از سطح تیتان قرار گرفته‌است. ساختار درونی تیتان از یک لایه یخی تشکیل شده‌است که از هسته سنگی آن از طریق یک لایه مایع جدا شده‌است. این ویژگی موجب می‌شود که سطح جامد تیتان از بادهای فصلی حاضر در اتمسفر آسیب نبیند.

به منظور بررسی بیشتر تیتان فضاپیمای پژوهشی کاسینی به فضا فرستاده شد و در سال ۲۰۰۴ این فضاپیما به نزدیکی تیتان رسید و علاوه بر تهیه عکس‌هایی از نزدیکی تیتان با فرستادن کاوشگری به سطح تیتان با نام هویگنس امکان آزمایش‌هایی را نیز از سطح تیتان فراهم آورد که نتایج این آزمایشات توسط کاسینی به زمین مخابره شد. سفر کاسینی و همراهش- هویگنس- به زحل ۷ سال به طول انجامید. پس از رسیدن به زحل- هویگنس از کاسینی جدا شد و روی سطح تیتان- بزرگ‌ترین قمر زحل فرود آمد. به لطف داده‌های کاسینی و هویگنس- آن‌چه امروز از منظومه زحل می‌دانیم بسیار بیش‌تر از گذشته‌است.

 

منبع :

آکاایران

آدمای گنده

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

میرفندرسکی

میرفندرسکی – Mir Fendereski

میرفندرسکی با نام اصلی مولانا ابوالقاسم بن ابوطالب میرحسینی فندرسکی حکیم و دانشمند دوره صفوی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 5 =