خانه / بزرگان تاریخ / کارل براون – Karl Ferdinand Braun

کارل براون – Karl Ferdinand Braun

کارل براون
کارل براون

کارل براون با نام کامل کارل فردیناند براون مخترع- فیزیکدان و برنده جایزه نوبل فیزیک می‌باشد- در سال ۱۹۰۹ براون به همراه گولیلمو مارکونی جایزه نوبل را برای پیشرفت و توسعه دادن به تلگراف بی‌سیم دریافت کرد

زندگی کارل براون

کارل براون در ۶ ژوییه ۱۸۵۰ در فولدا واقع در پرنس نشین هس آلمان آن زمان متولد شد. پدرش کنراد نام داشت و نام مادرش فرانسیکا بود. براون تحصیلات عالیه اش را در دانشگاه های مابورگ و برلین گذراند و سپس به همراه کویینک و به عنوان دستیار او به دانشگاه وورزبورگ رفت. او دکترایش را از دانشگاه برلین گرفت.

فردنیاند براون از سال 1876 در دانشگاه ماربورگ- از سال 1880 در دانشگاه استراسبورگ و از سال 1883 در دانشگاه کارلسروهه استاد فیزیک تیوریک بود. براون در سال 1885 با آملی بوچلر ازدواج کرد و از او صاحب دو پسر و دو دختر شد. او در سال 1895 پس از ترک کارلسروهه در دانشگاه توبینگن استاد فیزیک عملی شد. او در این دانشگاه یک انستیتو فیزیک دایر کرد- در سال 1895 براون دانشگاه توبینگن را ترک کرد و به موقعیت سابق خود در هییت علمی دانشگاه استراسبورگ بازگشت. براون به جز یک دوره ی آغازین که صرف پژوهش در مکانیک و ترمودینامیک کرد- باقی فعالیت های علمی اش را عمدتا به تحقیق در خواص الکتریکی مواد اختصاص داد.

کارل براون
کارل براون

براون تلگراف بی سیم را در دوره ی اشتغال در دانشگاه استراسبورگ تکمیل کرد. او در این دوره موفق به تولید امواج بی سیم قوی تر و کم تر میرا- و نیز موفق به جدا کردن امواج رسیده از ایستگاه های مختلف فرستنده از یکدیگر شد. فرستنده ی ساخت مارکنی بر اساس مدار نوسان کننده ی باز کار می کرد- که مدار تابشی خوبی داشت- اما توان تشعشعی اش به اندازه ی کافی قوی نبود. اما براون فرستنده ای مبتنی بر مدار بسته ابداع کرد- با توان تشعشعی به مراتب قوی تر- که در آن با حفظ توان تشعشعی از ضایعات نیز جلوگیری شده بود.

در سال ۱۸۹۷ او موفق شد اولین لامپ اشعه کاتدی اسیلوسکوپ را بسازد. تکنولوژی CRT -لامپ با اشعه کاتدی- امروزه در بسیاری از تلویزیون‌ها و صفحات مانیتور کاربرد دارد. همچنین لامپ تصویر تلویزیون‌ها را به عنوان لامپ براون نیز می‌شناسند.

مرگ

براون در بیستم آوریل 1918 -مقارن با جنگ جهانی اول- در حالی که در پی شکایتی از سوی یک دفتر حقوقی آمریکایی در رابطه با بهره برداری غیر مجاز از یک اختراع- در آمریکا به سر می برد- در خانه ی پسر خود در بروکلین درگذشت.

 

منبع :

آدمای گنده

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

میرفندرسکی

میرفندرسکی – Mir Fendereski

میرفندرسکی با نام اصلی مولانا ابوالقاسم بن ابوطالب میرحسینی فندرسکی حکیم و دانشمند دوره صفوی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 10 =