خانه / نام آوران / ژوزف نیپس – Nicephore Niepce

ژوزف نیپس – Nicephore Niepce

ژوزف نیپس
ژوزف نیپس

ژوزف نیپس مخترع فرانسوی که بیشتر به عنوان مخترع عکاسی شناخته شده و یکی از پیشگامان در این زمینه می‌باشد- نخستین عکس ثبت شده توسط او عکسبرداری شده و سهم بسزایی در پیشرفت تاریخ عکاسی داشته‌است

زندگی ژوزف نیپس

ژوزف نیپس در ۷ مارس ۱۷۶۵ در شهر شلون سور سیون شهرستان سیونه لوآر در خانواده‌ای ثروتمند به دنیا آمد. پدر او وکیل ثروتمندی بود و همین باعث شد که در انقلاب فرانسه -۱۷۹۹–۱۷۸۹- تمام خانواده مجبور به فرار شوند. زمانی که نیپس در ارتش جمهوری فرانسه افسر بود قسمتی از وقت خود را در خانه شالون سور سایون و قسمتی را در خانه فامیلی گرا در سایون-ا-لوآر برای ادامه تحقیقاتش همراه برادرش کلود می‌گذراند. او محققی همیشه بیدار بود و توانست اختراعات زیادی را در همان دوران انجام دهد. در سال ۱۸۱۶ در اتاق تاریک تصویری بر روی کاغذ اندود به کلرور نقره و اسید نیتریک گذاشت ولی رنگها وارونه بود. نیپس در آن زمان موفق به ساخت نگاتیو امروزی شد که از روی آن می‌توان چندین کپی پوزیتیف بدست آورد. او مایوس شد زیرا می‌خواست مستقیما تصویری مثبت بدست بیاورد- علاوه بر آن هنوز نتوانسته بود آن را تثبیت کند. اما در هر صورت گام بزرگی برداشته شده بود زیرا برای اولین بار تصویری در اتاق تاریک بر روی صفحه‌های حساس ایجاد شده بود. نیپس مواد را تغییر داد سنگ- شیشه و فلزات مختلف و صفحات حساس و محلولهای شیمیایی را عوض نمود. سرانجام در سال ۱۸۲۲ گراورهای نیمه شفافی تهیه کرد که بر روی صفحه قلعی پوشیده از ورقه نازکی از محلول قیر- در نفت سفید ساخته می‌شد. پس از دو الی سه ساعت قرار گرفتن در نور- کلیشه را با مخلوطی از روغن لاواند و نفت سفید شست و شو می‌داد. نفت سفید باعث شسته شدن محلول قیر از پشت خطوط سیاه می‌شد. نیپس صفحه‌ای بدست آورده بود که تیزآب در آن تاثیر می‌کرد و بدین طریق اولین مخترع عکس در جهان شد.

او گراورهایی روی صفحه مسی به دست آورد. کار او بدین طریق بود که قشر نازکی از آسفالت شیمیایی را که در اسانس اسطوخدوس حل کرده بود بر روی صفحه فلزی می‌مالید- سپس صفحه مزبور را به وسیله یک حلال قوی می‌شست. طبق خاصیت آسفالت شیمیایی آن قسمتهایی که نور به آن می‌رسید سفید و غیرقابل حل می‌شد و بقیه محلول بود. -نیپس- گراورهای خود را روی صفحه مسی می‌ساخت و قبلا محلولی که از -بیتوم- گرفته بود- روی صفحه مسی می‌مالید.

اختراعات

ژوزف نیسه‌فورنیپس در خانواده‌ای مرفه در بورگنی به دنیا آمد. او با برادرش کلود -کلود وقتی نیپس ۶۴ سال سن داشت پس از اختراع حرکت دایمی در حال دیوانگی مرد- ماشین پی‌ریولوفور را اختراع کرد- ماشینی که کشتی را به کار می‌انداخت. اختراع دیگر نیپس و برادرش که همواره در تمام تحقیقات و اختراعات در کنار هم بودند ماشین جدید هیدرولیکی بود که جانشین ماشین مارلی شد. همچنین آنها از ایستاتیس مادهی رنگینی که می‌توانست به جای نیل بکار رود استخراج کردند.

مرگ

ژوزف نیپس در ۵ ژوییه ۱۸۳۳ میلادی در سیونه لوآر از دنیا رفت.

 

منبع :

نبض زندگی

آکاایران

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

کیچیرو تویودا

کیچیرو تویودا – Kiichiro Toyoda

کیچیرو تویودا تاجر و کارآفرین ژاپنی است که بزرگ‌ترین شرکت خودروسازی جهان یعنی تویوتا را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + شش =