خانه / دسته‌بندی نشده / چلسی منینگ – Chelsea Manning

چلسی منینگ – Chelsea Manning

چلسی منینگ
چلسی منینگ

چلسی منینگ با نام کامل چلسی -بردلی- منینگ سرباز آمریکایی است که در سال ۲۰۱۰ به اتهام در اختیار قرار دادن اطلاعات طبقه‌بندی شده به سایت ویکی‌لیکس در ماه مه سال ۲۰۱۰ و هنگام خدمت ارتش- در عراق بازداشت شد- وی متهم است هزاران سند طبقه‌بندی شده آمریکا را که به صورت رایانه‌ای در اختیار داشته در زمان اعزامش به عراق در اختیار پایگاه اینترنتی ویکی لیکس قرار داده است

زندگی چلسی منینگ

چلسی منینگ در ۱۷ دسامبر ۱۹۸۷ از خانواده‌ای مذهبی در آمریکا متولد شد.والدینش در دوران نوجوانی‌ او- از هم طلاق گرفتند و او از آن پس همراه مادرش برای زندگی به ولز در بریتانیا مهاجرت کرد. وی آتییستی و صریح الهجه است.

وی که آتییستی و صریح الهجه است- از خانواده‌ای مذهبی متولد شد. والدینش در دوران نوجوانی‌ او- از هم طلاق گرفتند و او از آن پس همراه مادرش برای زندگی به ولز در بریتانیا مهاجرت کرد.

عضو ارتش آمریکا

منینگ در سال ۲۰۰۷ برای تامین هزینه دانشگاه و همچنین طبق دفاعیه‌اش در دادگاه نظامی- برای از بین بردن میلش به زن ‌بودن به ارتش آمریکا پیوست.

 

چلسی منینگ
چلسی منینگ

بازداشت

هنگام گذراندن خدمت سربازی در ارتش – در سال ۲۰۱۰ به اتهام در اختیار قرار دادن اطلاعات طبقه بندی شده به سایت ویکی ‌لیکس بازداشت شد و سپس به کویت و از آنجا به خاک آمریکا منتقل شد. وی در نخستین جلسه دادگاه نظامی در ۲۳ فوریه ۲۰۱۲ که در فورت میـد ایالت مریلند آمریکا برگزار شد- از قبول یا رد اتهامات خودداری کرد.

اتهامات

وی متهم است هزاران سند طبقه بندی شده آمریکا را که به صورت رایانه‌ای در اختیار داشته در زمان اعزامش به عراق در اختیار پایگاه اینترنتی ویکی لیکس قرار داده است. همچنین نشانه‌های ورود غیرقانونی اش به یک وب سایت محرمانه دولت آمریکا نیز وجود دارد که این اقدام نیز وی را به دادن اطلاعات طبقه بندی شده آمریکا به پایگاه اینترنتی ویکی لیکس متهم می‌کند.

اعتراف

او خود اعتراف کرده که ۷۵۰ هزار سند نظامی و دیپلماتیک را در اختیار گروه افشاگر ویکی‌لیکس قرار داده- اما گفته قصد ضربه‌زدن به امنیت ملی را نداشته است. وی هدف از این کار را برانگیختن بحث عمومی درباره سیاست خارجی ایالات متحده دانسته است. وی در مجموع با ۲۱ اتهام مواجه شده که به ارتکاب ۱۰ مورد از این اتهامات اعتراف کرده است.

محکوم به بیش از ۹۰ سال زندان

دادگاهی در آمریکا این سرباز آمریکایی را در مورد اتهام -جاسوسی- گناهکار و درباره اتهام -کمک به دشمن- بی‌گناه دانست. این دادگاه نظامی- چلسی منینگ را به علت درز اطلاعات محرمانه به بیش از ۹۰ سال زندان محکوم کرد. اقدام چلسی منینگ- بزرگترین مورد درز اطلاعات طبقه ‌بندی‌ شده در تاریخ آمریکا محسوب می‌شود.
اگر او به کمک به دشمن با افشای اسرار سری متهم می شد دستکم به مجازات حبس ابد بدون درخواست عفو مشروط محکوم می شد.

شرایط بد زندان

او چند هفته را در سلولی در پایگاه نظامی آمریکا در کویت گذراند. پس از آن به زندانی با حداکثر تمهیدات امنیتی در ایالت ویرجینیا آمریکا منتقل شد و حدود ۹ ماه را در آن‌جا گذراند. ۲۳ ساعت از روز را در سلول کوچکش زنجیر می‌شد و برای شب‌های متمادی باید عریان می‌خوابید. یک قاضی آمریکایی تایید کرده که در جریان بازداشت با آقای منینگ بدرفتاری شده و به همین خاطر حکم نهایی دادگاه او هرچه باشد- ۱۱۲ روز از مدت آن کم می‌شود.

اظهارات دادستان در ژوییه 2013

اشدین فاین- دادستان نظامی- در نطق پایانی خود در دادگاه این سرباز آمریکایی که روز پنج‌شنبه ۲۵ ژوییه 2013 -۳ مرداد 1392- برگزار شد- گفت که آقای منینگ می‌دانسته شبه ‌نظامیان القاعده هم به این اسناد دست پیدا خواهند کرد.
این دادستان نظامی- دفاعیه وکلای بردلی منینگ که او را یک جوان آشفته و متوهم خوانده‌اند را رد کرد و گفت اقدام این سرباز ۲۵ ساله- که در آن‌ زمان در عراق به عنوان تحلیل‌گر اطلاعاتی ارتش آمریکا کار کرده- -سوء استفاده از اعتماد- بوده است.

اظهارات منینگ در دادگاه- اوت 2014

منینگ در روز ۱۴ اوت ۲۰۱۳ -۲۳ مرداد ۱۳۹۲- برای شنیدن حکم دادگاه نظامی در فورت مید ایالت مریلند حاضر شد.وی در دادگاه گفت: -من بابت آسیب رساندن به مردم عذرخواهی می‌کنم. من بابت آسیب رساندن به آمریکا متاسفم. من بابت هر آسیب ناخواسته‌ای که از محل عمل من به کسی رسیده عذرخواهی می‌کنم. سه سال گذشته -در بازداشت- درس‌های خوبی به من آموخت-.

محکومیت

در ۲۱ اوت ۲۰۱۳ -۳۰ مرداد ۱۳۹۲- سرهنگ دنیس لیند- قاضی دادگاه نظامی در فورت میدِ مریلند- چلسی منینگ را ضمن اخراج از ارتش به ۳۵ سال زندان محکوم کرد. همچنین به گفته قاضی- مدت زمانی که منینگ در بازداشت بوده به اضافه ۱۱۲ روز از محکومیت او کم خواهد شد. دیوید کومبز- وکیل این سرباز- گفت او باید دست‌کم هفت سال از دوره مجازاتش را در زندان بگذارند تا بعد بتواند درخواست آزادی مشروط بدهد. کومبز از باراک اوباما- رییس‌جمهوری آمریکا درخواست کرد که منینگ را عفو کند. او همچنین گفت برای این حکم- درخواست تجدیدنظر می‌دهد. منینگ دوره محکومیتش را در شهری در ایالت کانزاس آمریکا می گذارند. دادستان‌های نظامی آمریکا- خواسته بودند برای او حکم ۶۰ سال حبس صادر شود تا درس عبرتی برای افشاگران اطلاعاتی در آینده باشد.

جولین آسانژ- پایه گذار وب سایت ویکی‌لیکس

حکم دادگاه علیه منینگ- نظامی آمریکایی همکار این وب سایت را به شدت بد دانست: -این نخستین حکم جاسوسی علیه یک فرد افشاگر در ایالات متحده و سابقه‌ای خطرناک و نمونه‌ای از افراط‌گرایی در زمینه امنیت ملی است-. وی حکم دادگاه را -کوته‌ نگرانه- توصیف کرد و گفت باید این حکم لغو شود. جولین آسانژ همچنین هشدار داد که نباید اجازه داد تا منابع اطلاعاتی رسانه‌ها به جاسوسی متهم شوند و افزود که چنین اقدامی به معنی تهاجم به امنیت روزنامه‌نگاری در ایالات متحده است. وظیفه تمامی رسانه‌ها این است که از منابع کسب اطلاعات خود حفاظت کنند و در صورت لزوم- از آنان حمایت قانونی و سیاسی به عمل آورند.

هواداران و منتقدان

بسیاری از هوادارن منینگ معتقدند اگر به خاطر جسارت او در افشای این مدارک نبود- انقلابهای مردمی در خاورمیانه رخ نمی‌دادند.این دسته او را یک قهرمان می‌دانند. جان کیوزک- پتون آزوالت و موبی از جمله ستارگانی بودند که در توییتر حمایتشان را از مردی که اطلاعات سری دولت آمریکا را به ویکی لیکس داد- اعلام کردند. لیبرال‌ها در آمریکا منینگ را قهرمان می‌دانند و معتقدند او جوان شجاعی است که کشته‌ شدن غیرنظامیان در عراق و افغانستان را افشا کرده است.

خاین

در مقابل عده‌ای وی را فردی خاین می‌دانند که اطلاعات سری کشورش را افشا کرد. با این همه دولت آمریکا می‌گوید افشاگری او ضربه سنگینی به منافع ملی کشور و حیثیت دیپلماتیک آن زده است.

جایزه صلج نوبل

نام وی در سال ۲۰۱۳ جزء ۲۵۶ نفر نامزد اولیه دریافت جایزه صلح نوبل قرار گرفت. در این زمینه هوادارانش جهت راهیابی وی به مرحله دوم اقدام به جمع آوری امضاء نمودند.

تقاضای عفو از رییس جمهور

منینگ رسما از رییس جمهوری امریکا خواست تا او را عفو کند: زمانی که من به افشای اطلاعات محرمانه پرداختم- بیش از پیش عاشق کشور و وظیفه ام بودم. اگر شما درخواست عفو من را رد کنید- من زمان خود را صرف می کنم تا بفهمم شما بعضی اوقات مجبورید بهای سنگینی را برای زندگی در یک جامعه آزاد بپردازید. من این بهای سنگین را می پردازم- اگر به این معنا باشد که ما می توانیم کشوری داشته باشیم که به واقع آزادی در آن باشد و زنان و مردان در آن مساوی باشند.
دیوید کومبز- وکیل این سرباز هم تایید کرد که این سرباز جوان به دنبال عفو از سوی باراک اوباما- رییس جمهوری امریکاست.

اوباما: افشاگران- بخشی از یک دموکراسی سالم هستند

اما مشخص نیست که رییس جمهور امریکا درخواست عفو منینگ را می پذیرد یا نه؟ اوباما در سال 2008 گفت که افشاگران بخشی از یک دموکراسی سالم هستند و باید از آنها در مقابل انتقام جویی حمایت شود. اما مواجهه اوباما با افشاگری های رسوا کننده ای مانند اسنودن- شرایط را برای عفو منینگ تنگ تر کرد. چنانچه پیشتر دادستان کل امریکا درخواست اشد مجازات برای منینگ کرده بود تا درس عبرتی برای سایر کسانی شود که به فکر جاسوسی و افشاگری هستند. از سویی نیز به طور کلی در دوره اوباما- تعداد افراد کمی مشمول عفو شده اند. تا ماه مارس سال 2013- باراک اوباما- رییس جمهوری امریکا 39 مورد عفو صادر کرده که 17 مورد از آن تنها در همان ماه بوده است. اوباما نسبت به روسای جمهور پیش از خود کمترین عفو را صادر کرده است. به طور مثال- جورج بوش- رییس جمهوری سابق امریکا 200 مورد عفو را در هشت سال فعالیت خود صادر کرد.

تغییر جنسیت

منینگ در ۲۳ اوت ۲۰۱۳ -۱ شهریور ۱۳۹۲- اعلام کرد که می‌خواهد از این پس به عنوان یک زن زندگی کند. او در بیانیه‌ای خطاب به تلویزیون آمریکایی ان‌بی‌سی- نوشت: -من چلسی منینگ و زن هستم. من با توجه به اینکه خود را چگونه احساس می کنم و از همان کودکی احساس کرده ام- می خواهم هورمون درمانی را هر چه زودتر آغاز کنم. من همچنین تقاضا می کنم که از امروز مرا با نام جدید و با استفاده از ضمیر مونث صدا کنند-.
وی همچنین گفت: همانطور که من وارد مرحله دیگری از زندگی ام می شوم انتظار دارم که مردم هم من واقعی ام را بشناسند.
منینگ این نامه را یک روز پس از اعلام حکم محکومیت خود به 35 سال حبس نوشت.
اگر مقامات به منینگ خدمات هورمون ‌درمانی ندهند- این سرباز قصد دارد با اقدام قانونی آنان را وادار کند که چنین کنند. وکیل منینگ در دادگاه به قاضی گفت که منینگ هنگام افشای اطلاعات سری آمریکا با هویت جنسی خود درگیر بوده است.
شاهدانی که برای دفاع از سرباز منینگ به دادگاه آمده بودند- از جمله روانپزشکان او- شهادت داده بودند که این سرباز گفته بود میل دارد زن باشد. سرپرست سابق سرباز منینگ در ارتش هم در دادگاه شهادت داد که او برایش عکسی از خود با یک کلاه‌ گیس بلوند و رژ لب بر صورت فرستاده بود.
همچنین او در ولز به خاطر همجنس‌گرایی مورد آزار قرار می‌گرفت.
آقای کومبز می‌گوید سرباز منینگ تصریح نکرده که آیا قصد دارد عمل جراحی تغییر جنسیت انجام دهد یا نه. او گفته است: چلسی منینگ نمی‌خواست روند قضایی را تحت تاثیر این تصمیمش قرار دهد و به همین خاطر آن را زودتر اعلام نکرد.

 

چلسی منینگ
چلسی منینگ

عدم تقبل درمان از سوی زندان نظامی

یکی از سخنگویان ارتش آمریکا در اشاره به نام منینگ از ضمیر مونث استفاده کرد- اما گفت که زندان نظامی -فورت لیون وورث- درمان برای تغییر جنسیت این سرباز را تقبل نمی‌کند. مکانیسمی برای ارتش آمریکا وجود ندارد که به واسطه ‌آن هورمون‌ درمانی یا تغییر جنسیت برای این زندانی صورت پذیرد.
وکیل منینگ اعلام کرد که موکلش درخواست نکرده که وی را به زندان زنان منتقل کنند.

فیلم مستند ما اسرار را می‌دزدیم: داستان ویکی لیکس

ما اسرار را می‌دزدیم: داستان ویکی لیکس ساخته الکس گیبنی فیلمی مستند است که به افشاگرهای ویکی لیکس- ژولین آسانژ و چلسی منینگ پرداخته است- این فیلم در سال ۲۰۱۳ ساخته شد.

موضوعات فیلم

در این فیلم دولت آمریکا می‌گوید انتشار این اسناد جان انسان‌ها -سربازان آمریکایی و شهروندان افغان- را به خطر انداخته و ژولیان آسانژ- در یک گفتگوی تلفنی که در این فیلم وجود دارد به طور مشخص در پاسخ به این موضوع می‌گوید که این اسناد باید انتشار پیدا کنند- حتی به قیمت جان اشخاص.
فیلم تاکید می‌کند که آسانژ این اسناد را در اختیار روسیه یا چین قرار نداده- بلکه با باور اطلاع‌رسانی بدون سانسور- آنها را منتشر کرده تا در دسترس -عموم مردمی که باید آگاه شوند– قرار بگیرد.

فیلم ماجرای هک کردن ناسا در سال ۱۹۸۹ را که فیلم با آن آغاز می‌شود- تلویحا به آسانژ ربط داده است.
داستان دو دختر سویدی که از آسانژ شکایت کرده‌اند- به عنوان پرسش مطرح شده است.
در این فیلم ژولیان آسانژ در خانه- در کنفرانس‌ها و سخنرانی‌ها- موقع کار- هنگام مصاحبه- عکس او را بر صفحه نخست چندین روزنامه- و در لندن- زمانی که با مسیولان روزنامه گاردین برای انتشار اسناد قرار می‌گذارد- دیده می‌شود.

مصاحبه‌های فیلم: مصاحبه با نزدیک‌ترین همکاران ویکی لیکس و همچنین مقامات واشنگتن -از جمله رییس سابق سیا-.
در پایان فیلم گفته می‌شود: کمترین سود ویکی لیکس این بود که دولت‌ها بیشتر مراقب کردار خود باشند- و با این پرسش اساسی به پایان می‌رسد که چرا چلسی منینگ- آسانژ را برای فرستادن اطلاعات افشاگرانه برگزید؟

 

افتخارات:

نشان‌های لیاقت

National Defense Service Medal
Army Service Ribbon
Global War on Terrorism
Service Medal
Iraq Campaign Medal

موضع‌گیری ژولین آسانژ

ژولین آسانژ- پایه‌گذار وبسایت ویکی‌لیکس- حکم دادگاه علیه منینگ- نظامی آمریکایی همکار این وبسایت را به شدت تقبیح کرد. آسانژ گفت: -این نخستین حکم جاسوسی علیه یک فرد افشاگر در ایالات متحده و سابقه‌ای خطرناک و نمونه‌ای از افراط‌گرایی در زمینه امنیت ملی است.- وی حکم دادگاه را -کوته‌نگرانه- توصیف کرد و گفت باید این حکم لغو شود. جولین آسانژ همچنین هشدار داد که نباید اجازه داد تا منابع اطلاعاتی رسانه‌ها به جاسوسی متهم شوند و افزود که چنین اقدامی به معنی تهاجم به امنیت روزنامه‌نگاری در ایالات متحده است. وظیفه تمامی رسانه‌ها این است که از منابع کسب اطلاعات خود حفاظت کنند و در صورت لزوم- از آنان حمایت قانونی و سیاسی به عمل آورند.

 

منبع :

سیتی بمب

ویکی پدیا

 

مطلب پیشنهادی

آماندا سیفرید

آماندا سیفرید – Amanda Seyfried

آماندا سیفرید بازیگر و خواننده آمریکایی است- بازی در فیلم تلویزیونی به نام -همه فرزندان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − شش =