خانه / نام آوران / چارلز گواتمی – Charles Gwathmey

چارلز گواتمی – Charles Gwathmey

چارلز گواتمی
چارلز گواتمی

چارلز گواتمی معمار امریکایی سده‌ی بیستم که بیش‌تر به سبب طراحی خانه‌های مدرنیستی و نیز ساختمان افزوده‌شده به موزه گوگنهایم نیویورک- شناخته می‌شود- او از ۱۹۶۸ تا هنگام مرگش با رابرت سیگل همکاری می‌کرد- چارلز گواثمی یکی از ۵ معماری که اولین بیانیه نیو مدرن را صادر کردند گروه یا شرکت معماری چارلز گواتمی و رابرت سیگل – معماران بزرگ دوره لیت مدرن هستند

زندگی چارلز گواتمی

چارلز گواتمی در ۱۹ ژوین ۱۹۳۸ شارلوت -کارولینای شمالی- به دنیا آمد. در دانشگاه فیلادلفیا و زیر نظر لویی کان و رابرت ونتوری تحصیل کرد. سپس به دانشگاه ییل رفت و زیر نظر پل رودولف و جیمز استرلینگ کار کرد. گواتمی یک معمار-سازنده بود و تاثیر ازمیس وندروهه و گرایشهای تندیسگرایانه در کارهای او دیده می شود. چارلز گواتمی -۱۹۳۸ – ۲۰۰۹- معمار آمریکایی سده‌ی بیستم که بیش‌تر به سبب طراحی خانه‌های مدرنیستی و نیز ساختمانِ افزوده‌شده به موزه گوگنهایم نیویورک- شناخته می‌شود. او از ۱۹۶۸ تا هنگام مرگش با رابرت سیگل همکاری می‌کرد. گواتمی زاده‌ی شارلوت -کارولینای شمالی- است و در دانشگاه پنسیلوانیا و ییل درس خواند. او در سال ۱۹۶۹ به‌عنوان یکی از پنج معمار بزرگ نیویورک شناخته شد- گروهی که بیش‌تر اعضای آن در پدیدآوردن پست‌مدرنیسم در معماری نقش بازی کردند.

در دانشگاه فیلادلفیا و زیر نظر لویی کان و رابرت ونتوری تحصیل کرد. سپس به دانشگاه ییل رفت و زیر نظر پل رودولف و جیمز استرلینگ کار کرد. گواتمی یک معمار- سازنده بود و تاثیر ازمیس وندروهه و گرایشهای تندیس گرایانه در کارهای او دیده می شود. شاید مشهورترین پروژه‌ی گواتمی -به‌همراه سیگل- افزودن ساختمانی به موزه گوگنهایم نیویورک باشد که در ابتدا بسیار بحث‌انگیز بود. گواتمی موفق شد ساختمان ساده‌ای را در کنار و پشت سازه‌ی پیچان مشهور این موزه پدید بیاورد که هم‌زمان با افزودن ۴۷۵۰ متر مربع فضای نمایشگاهی تازه- به اصالت ساختمان اصلی صدمه نزند. گواتمی برای چهره‌های مشهوری مانند جری ساینفلد- استیون اسپیلبرگ- و یا دیوید گفن دست به طراحی خانه زده است. همچنین- او به‌عنوان یک استاد معماری بین سال‌های ۱۹۶۵ تا ۱۹۹۱ در مدرسه‌ها و دانشکده‌های معماری پرشماری از جمله انستیتو پرت- دانشگاه پرینستون- دانشگاه تگزاس- و دانشگاه هاروارد درس داد. گواثمی بیشتر شهرتش را در دهه های هفتاد و هشتاد میلادی و به واسطه طراحی خانه هایی برای کارفرمایان متمول و صاحب نامی نظیر استیون اسپیلبرگ به دست آورد- وی تا آخرین سال های فعالیت به سبک معماری شخصی خود پایبند ماند. سبکی که در آن احجام هندسی و فرم هایی خالص- ساختار طرح را تشکیل داده و عناصر تشکیل دهنده طرح از لحاظ بصری قابل تشخیص و تفکیک بودند. عمده آثار وی در ایالات متحده آمریکا اجرا شده و گذشته از خانه ها و ویلاهای شخصی- چندین ساختمان آموزشی نظیر بناهایی برای دانشگاه های هاروارد- پرینستون- نیوجرسی و ییل نیز طراحی نموده است.

چارلز گواتمی
چارلز گواتمی

دانشکده هنر و معماری ییل

اثری ماندگار از -پل رودولف- و شاخص ترین ساختمان سبک بورتالیسم محسوب می شود. طرح گسترش این دانشگاه توسط چارلز گواثمی و در سال ۲۰۰۸ به اتمام رسید. این ساختمان در نیوهاون -New Haven- آمریکا قرار دارد. در طرح جدید ساختمانی هفت طبقه به عنوان دپارتمان تاریخ هنر در مجاورت ساختمان موجود احداث گردید. گواثمی که خود تحصیل کرده دانشگاه ییل بوده و در زمان ریاست رودولف بر دانشگاه- از شاگردان وی بوده است در مراسم انتخاب خود به عنوان طراح ساختمان جدید اظهار نمود که نه تنها به خوبی با آتلیه های ساختمان و طرح آن آشناست بلکه شب های زیادی را در دفتر رودولف به طراحی پرسپکتیوهای طرح وی برای دانشگاه گذرانده است. مرحله اول از طرح گواثمی که شامل بازسازی فضاهای موجود و تغییر مبلمان داخلی و نورپردازی ساختمان هنر و معماری می گردید با موفقیت و رضایت همگان به پایان رسید- اما همان طور که طرح وی برای گسترش موزه گوگنهایم اثر فرانک لوید رایت چندان رضایت بخش نبوده و بسیاری از منتقدین وی را به عدم توجه کافی به شاهکار رایت متهم نمودند- طرح گسترش دانشکده هنر و معماری ییل نیز اعتراض هایی را به دنبال داشت.

 

چارلز گواتمی
دانشگاه بیل

 

چارلز گواتمی
دانشگاه بیل

این انتقادات به حدی بود که پیتر آیزنمن در پاسخ به منتقدین اظهار نمود که گواثمی از آن دسته معمارانی نبوده است که بخواهد خود را مقهور نام پل رودولف بداند- همان گونه که رودولف نیز در عین احترام به اثر لویی کان که در مقابل ساختمان دانشکده معماری ییل قرار داشت- معماری شخصی خود را پدید آورد- اینک گواثمی نیز با درنظرگرفتن تمامی ویژگی های ساختمان موجود اثری را مطابق با زبان خود خلق کرده است. با این وجود پیداست که طرح رودولف نیز همچون بنای لویی کان- علاوه بر جنبه های شخصی- انعکاسی از معماری دهه پنجاه و شصت نیز بوده است در حالیکه به نظر می رسد طرح گواثمی بیشتر گویای معماری شخصی وی بوده است تا معماری قرن بیست و یکم و بعید است آیندگان از آن به عنوان نمادی قابل ستایش از معماری این دوره یاد کنند. یکی از نقاط قوت در طرح گواثمی فضایی است تهی- همچون حیاطی مرکزی ر قلب مجموعه که به عنوان مفصلی میان دو ساختمان درنظر گرفته شده و آن دو را به یکدیگر پیوند زده و در عین حال از هم تفکیک می کند. این مفصل- لابی و سالن مطالعه ایست یه ارتفاعی دوطبقه که به کتابخانه دانشکده متصل بوده و نور طبیعی را توسط نورگیرهایی دایره ای شکل از فضای تهی میان دوساختمان دریافت می کند. در ساختمان جدید علاوه بر فضاهای اداری و کلاس های دپارتمان تاریخ هنر- دو سالن چندمنظوره و دو سالن سمینار جهت استفاده هر دو دانشکده طراحی شده است. در نمای ساختمان جدید از مصالح متفاوتی نظیر سنگ های آهکی و صفحاتی از فلز زینک در کنار شیشه و فریم های آلومینیومی استفاده شده است. ارتفاع ساختمان- سطوح صلب وبافت خشن سطوح فلزی در جداره اصلی در پیوند با نمای ساختمان پل رودولف بوده و نسبت سطوح شفاف به سطوح صلب نیز تقریبا در دو بنا یکسان است.

برخی از کارهای چارلز گواتمی

چارلز گواتمی
چارلز گواتمی

 

چارلز گواتمی
چارلز گواتمی

 

چارلز گواتمی
چارلز گواتمی

 

منبع :

بزرگان معماری

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

کیچیرو تویودا

کیچیرو تویودا – Kiichiro Toyoda

کیچیرو تویودا تاجر و کارآفرین ژاپنی است که بزرگ‌ترین شرکت خودروسازی جهان یعنی تویوتا را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × سه =