خانه / نام آوران / پل الریخ – Paul Ehrlich

پل الریخ – Paul Ehrlich

پل الریخ
پل الریخ

پل الریخ زیست‌شناس آلمانی برنده جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی در سال ۱۹۰۸ به خاطر مطالعه دستگاه ایمنی بود- پل الریخ نزدیک به ۳۷ مقاله ی علمی را در بین سال های ۱۸۷۹ تا ۱۸۸۵ منتشر کرد. شاید موثرترین کار او -نیاز اندام های موجودات زنده -ارگانیسم- به اکسیژن- باشد

زندگی پل الریخ

پل الریخ در ۱۴ مارس ۱۸۵۴ در یک خانواده ی مرفه یهودی دیده به جهان گشود. پل الریش در جوانی به فرآیند رنگ آمیزی سلول ها توسط رنگ های شیمیایی علاقه مند شد. او در دانشگاه های استراسبورگ- برسلاو- فرایبورگ و لایپزیگ پزشکی خواند. پل الریش مدرک پزشکی خود را در سال ۱۸۷۸ از دانشگاه لایپزیگ دریافت کرد.

مقدمه بر بیوگرافی پل الریخ

پل الریش دانشمندی آلمانی بود که بر رشته های مختلفی از جمله ایمن شناسی- خون شناسی و شیمی درمانی تاثیرات زیادی گذاشت. پل الریخ راه های موفقیت را طی نمود -قانون جذب- اولین کشف پل الریخ درمان عملی برای سیفلیس بود و برای این کشف در سال ۱۹۰۸ به همراه زیست شناس روسی با نام ایلیا مچنیکو برنده جایزه نوبل فیزیولوژی یا پزشکی شد.

 

پل الریخ
پل الریخ

مشارکت ها و دستاوردها

پل الریش در حین آزمایش رنگ آمیزی سلول ها متوجه شود که در سلول واکنش های شیمیایی انجام می شود و این واکنش ها دلیل فرآیندهای سلولی هستند. او اینگونه نتیجه گرفت که عوامل شیمیایی می توانند بیماری های سلول را درمان کرده و با عوامل عفونی بجنگند. این ایده کاملا درمان شناسی و تشخیص های پزشکی را متحول کرد. پل الریش اصطلاح -شیمی درمانی- را ایجاد کرد. او یک واکنش شیمیایی خاص را در ادرار بیماران حصبه تشخیص داد و مشارکت های مهمی برای درمان بیماری های گوناگون چشمی داشت.

پل الریش به عنوان پزشک بالارتبه در بیمارستان چاریت در برلین آلمان منصوب شد و در آنجا یک روش انحصاری برای تشخیص باسیل سل یافت. او انواع مختلف سلول های خونی بر بدن را از یکدیگر جدا کرد و با این کار یکی از پایه گذاران خون شناسی شد. پل الریش استفاده از متیلن آبی برای درمان اختلالات عصبی را کشف کرد.

انتشار مقاله‌های مختلف علمی

پل الریش نزدیک به ۳۷ مقاله ی علمی را در بین سال های ۱۸۷۹ تا ۱۸۸۵ منتشر کرد. شاید موثرترین کار او -نیاز اندام های موجودات زنده -ارگانیسم- به اکسیژن- باشد که در سال ۱۸۸۵ چاپ شد. پل الریخ در کتاب خود به این موضوع می پردازد که مصرف اکسیژن در انواع مختلف بافت ها متفاوت بوده و این تفاوت ها- مقیاسی برای شدت فرایندهای حیاتی سلول در اختیار ما قرار می دهد.

پل الریخ
پل الریخ

پل الریخ برنده جایزه نوبل

پل الریش به همراه زیست شناس روسی با نام ایلیا مچنیکو در سال ۱۹۰۸ جایزه ی نوبل فیژیولوژی و پزشکی را دریافت کرد. او در ۲۰ آگوست ۱۹۱۵ در اثر یک ضربه مغزی در شهر هسه ی آلمان در گذشت. پل الریش در زمان مرگ ۶۱ سال سن داشت.

 

منبع :

آفتاب آنلاین

پرورش افکار

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

کیچیرو تویودا

کیچیرو تویودا – Kiichiro Toyoda

کیچیرو تویودا تاجر و کارآفرین ژاپنی است که بزرگ‌ترین شرکت خودروسازی جهان یعنی تویوتا را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × سه =