خانه / ادبیات / تحلیل و بررسی کتاب / پسران و عشاق – Sons and Lovers

پسران و عشاق – Sons and Lovers

پسران و عشاق
پسران و عشاق

پسران و عشاق – نام یک رمان است که توسط دیوید هربرت لارنس- نویسنده اهل انگلستان نوشته شده‌است. این کتاب یکی از آثار مشهور ادبی جهان است که به انتخاب مادرن لایبرری- رتبه ی 9م را در لیست برترین رمان های قرن بیستم جهان کسب کرد- در این لیست سه رمان دی.اچ لارنس موجود است

معرفی نویسنده کتاب پسران و عشاق

دیوید هربرت لارنس معروف به دی اچ لارنس نویسنده- شاعر-‌نقاش- مقاله نویس بریتانیایی و یکی از معروف ترین چهره‌های ادبیات زبان انگلیسی است.
لارنس در خانواده فقیری در شهر استوود ناتینگهام شایر در سال 1885 میلادی دیده به جهان گشود. وی پس از مدتی آموزگاری به سال ۱۹۱۱- نخستین داستان خود را به نام طاووس سفید نوشت. پس از آن- او در سال ۱۹۱۹ به اروپا و استرالیا و آمریکا سفر کرد و در این مدت داستان‌های بسیاری منتشر کرد که از مبان آنها می‌توان به پسران و عشاق و رنگین کمان -لارنس- اشاره کرد.

شیوه نگارش او ساده و داستانهایش انتقادی و لطیف است. دی اچ لارنس که در زمره بهترین نویسندگان قرن بیستم به حساب می‌آید- بخشی از شهرت و اعتبارش را به دلیل نگارش داستانهای بحث برانگیزی که در زمان خودش -غیر اخلاقی- خوانده می‌شد- به دست آورده‌است. از آثار معروف او می‌توان به -رنگین کمان- -طاووس سفید- -پسرها و عاشق ها- و -زنهای عاشق- اشاره کرد. اما معروف‌ترین اثر او -عاشق خانم چترلی- است- خلاصه شده این داستان با عنوان -فاسق لیدی چترلی- در ایران ترجمه شده‌است. انتشار این رمان به دلیل در بر داشتن صحنه‌های عیان جنسی در ایالات متحده آمریکا و بریتانیا ممنوع بود.

پسران و عشاق
دیوید هربرت لارنس

خلاصه رمان پسران و عشاق

پسرها و عاشق ها داستان پسری است به اسم پال که رابطه ی عاطفی عمیقی با مادرش دارد- رابطه ی آنها آن قدر عمیق است که پال نمی تواندبا زن هایی که وارد زندگی اش می شوند ارتباط برقرار کند و سایه ی مادر همیشه مثل یک قید بر سر او است.

روند تحریر رمان پسران و عشاق

لارنس در دوران بیماری مادرش شروع به نوشتن این رمان کرد و این حس زندگی هدررفته- که مادر لارنس داشت- در زندگی شخصیت اصلی زن داستان- یعنی مادر پال دیده می شود. نامه های لارنس که در آن زمان نوشته شده‌اند – تحسینی که او نسبت به مادرش حس می کند را نشان می دهند- او مادرش را زنی باهوش- معقول و پیچیده می دانست که ازدواج نافرجامش با یک مرد معدنچی- یعنی پدر لارنس- زندگی را برای او سخت کرده بود. او اعتقاد داشت که مادرش دون شان اجتماعی خود ازدواج کرده است. این اختلاف طبقاتی که لارنس در خانواده ی خود حس می کرد- در نیمه ی اول رمان پسرها و عاشق ها نیز بارز است- که در آن هر دو پسر خانواده- ویلیام و پال- نسبت به پدر حس تحقیر دارند و مادر را والد برتر می دانند.

نسخه ی اولیه ی کتاب الان در دست نیست. گویا لارنس به خاطر بیماری مادرش آن را کنار گذاشته و سه ماه بعد- به آن برمی گردد- در این مرحله- اسم رمان- -پال مورل- بوده است. بخش پیش از پایان رمان- می خورد به برهه ای از زندگی لارنس که وضع سلامتش به هم می ریزد- او شغل تدریسش در دانشگاه ناتینگهام را رها می کند و برای طی دوران نقاهت به آلمان می رود و بعد- با فریدا ویکلی- که یک اشرافزاده بود ازدواج می کند و فریدا نقل می کند که در بیست دقیقه ی اول آشنایی شان درباره ی عقده ی ادیپ و تاثیرات رخدادهای کودکی بر شخصیت بزرگسالی انسان با هم حرف زده اند.
نسخه ی سوم -پال مورل- را لارنس به انتشارات هاینرمان می فرستد. ناشر برای او می نویسد: -خوار کردن مادری که از طبقه ی اجتماعی بهتری است غیر قابل درک است- و به او پیشنها می دهد اسم کتاب را بگذارد -پسرها و عاشق ها-. جواب هاینرمان باعث می شود لارنس جان تازه ای بگیرد و از رمان خود- به عنوان یک اثر ادبی- بهتر دفاع کند. او در نامه هایش به گارنت می نویسد که کتابش یک -تراژدی بزرگ- است- و یک -کتاب بزرگ- کتابی که -تراژدی زندگی هرازان مرد جوان- را انعکاس می دهد.

 

پسران و عشاق
پسران و عشاق

عنوان کتاب

لارنس این رمان را چهار بار بازنویسی کرد تا این که بالاخره از آن راضی شد. در طی بیشتر این مدت- اسم کتاب -پال مورل- بود اما در آخر- لارنس اسم آن را به -پسرها و عاشق ها- تغییر داد.

ترجمه به فارسی

پسرها و عاشق ها- دیوید هربرت لارنس- قادری- ناهید- افسانه- نشر متیس- 1395

اهمیت ادبی و نقد

در سال 1999- مادرن لایبرری- پسرها و عاشق ها را در رتبه ی نهم صد کتاب برتر قرن بیستم قرار داد.
کتاب بسیار حاوی لغات و لهجه ی محلی ناتینگهام شایر است.
فیلیپ لارکین- شاعر شهیر نیمه ی دوم قرن بیستم- بعد از خواندن این رمان نوشت: -پسرها و عاشق ها را خوانده ام و آماده ام بمیرم. اگر لارنس را بعد از تحریر این رمان می کشتند- باز- بهترین نویسنده ی انگلستان بود.-

اقتباس های پسران و عشاق

1960- پسرها و عاشق ها- برنده ی جایزه اسکار
1981- بی بی سی- سریال پسرها و عاشق ها
2003- آی تی وی- سریال پسرها و عاشق ها

 

منبع :

هنر آنلاین

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

مهاباراتا

مهاباراتا – Mahabharata

مهاباراتا یا مهابهاراتا سروده‌ای حماسی از سده پنجم یا ششم پیش از میلاد به زبان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 + پانزده =