خانه / نام آوران / پروانه وثوق – parvaneh vosogh

پروانه وثوق – parvaneh vosogh

پروانه وثوق
پروانه وثوق

پروانه وثوق دارای مدرک فوق تخصص خون و سرطان‌شناسی کودکان- رییس هییت امنای بیمارستان محک و عضو فرهنگستان علوم پزشکی ایران بود- او همچنین در بیمارستان‌های مفید و کودکان تهران به مداوای کودکان مبتلا به سرطان می‌پرداخت- وی را -فرشته نجات کودکان سرطانی ایران- و -مادر ترزای ایران- می‌نامیدند

زندگی پروانه وثوق

پروانه وثوق پروانه وثوق در اسفندماه ۱۳۱۴ در شهرستان تفرش در استان مرکزی به دنیا آمد. او دکترای عمومی خود را در سال ۱۳۴۲ از دانشکده علوم پزشکی تهران گرفت و دوره‌های تخصصی و فوق تخصصی‌ایش در خون و سرطان‌شناسی را در دانشگاه‌های کمبریج- ماساچوست و ایلینوی گذراند. وثوق همچنین دوره تکمیلی پزشکی خود را در دانشگاه واشنگتن به پایان رساند.

او پس از اتمام تحصیلاتش به ایران بازگشت و در سال ۱۳۵۰ در -مرکز آموزشی درمانی حضرت علی‌اصغر- تهران آغاز به کار کرد. او بخش خون‌شناسی و سرطان‌شناسی را در این بیمارستان راه‌اندازی کرد. او همچنین از ابتدای تاسیس موسسه محک در سال ۱۳۷۰ با این مرکز همکاری می‌کرد و از آغاز فعالیت بیمارستان فوق تخصصی سرطان کودکان محک در سال ۱۳۸۶ به صورت داوطلبانه سرپرستی تیم پزشکی این بیمارستان را بر عهده داشت. وی بیش از ۱۰۰ عنوان کتاب و مقاله در زمینه بیماری‌های خون و سرطان کودکان تالیف کرده است. وی در سالهای خدمات موثر پزشکی خود- کودکان سرطانی بسیاری را از سراسر جهان درمان کرده و سلامتی را به آنان بازگردانده بود.

پروانه وثوق
پروانه وثوق

حضور فعال او در انجمن ها و برنامه های تخصصی بین المللی چون انجمن بین المللی سرطان اطفال -SIOP- اتحادیه بین المللی کنترل سرطان -UICC- شبکه بین المللی تحقیق و درمان سرطان -INCTR- اتحادیه سرطان کودکان خاورمیانه -MECCA- برنامه سرطان اطفال در کشورهای در حال توسعه-PODC- ریاست برد فوق تخصصی خون و سرطان کودکان و عضویت در فرهنگستان علوم پزشکی ایران نشان از دانش و تخصص حرفه ای او است.

محک افتخار دارد که در طول ۲۲ سال فعالیت خود همواره از حضور این پزشک عالیقدر و محترم- در جهت ارایه بالاترین سطح کیفی درمان به کودکان مبتلا به سرطان بهره مند بوده است و قدردان عشق خالصانه او است.

مرگ

پروانه وثوق هیچ گاه ازدواج نکرد. او سحرگاه دوشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۲ پس از یک دوره بیماری در سن ۷۸ سالگی درگذشت.

 

منبع :

پرورش افکار

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

کیچیرو تویودا

کیچیرو تویودا – Kiichiro Toyoda

کیچیرو تویودا تاجر و کارآفرین ژاپنی است که بزرگ‌ترین شرکت خودروسازی جهان یعنی تویوتا را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 3 =