خانه / ادبیات / پرل باک – Pearl S Buck

پرل باک – Pearl S Buck

پرل باک
پرل باک

پرل باک با نام کامل پرل کامفورت سیندنستریکر باک نویسنده و زندگی نامه نویس بزرگ آمریکایی بود که موفق به دریافت جایزه نوبل ادبیات سال 1938 شد

-پرل باک- نویسنده و بیوگرافی نویس بزرگ آمریکایی در ۲۶ ژوین ۱۸۹۲ در یکی از شهرهای غربی ایالت ویرجینیا متولد گردید. پدر و مادر وی از مبلغین مذهبی و از کاتولیک های متعصب بودند که برای تبلیغ دین مسیح به کشورهای دور افتاده سفر می کردند. پرل هنوز یک ساله نشده بود که به اتفاق پدر و مادرش به کشور باستانی چین مسافرت نمود و پرل کوچک زبان چینی را پیش از زبان انگلیسی فرا گرفت. وی ضمن آشنایی با این زبان به ادبیات غنی و درخشان کشور آسمانی چین دست یافت و به وسیله دایه اش از دانش عوام و فرهنگ توده ها- توشه ای فراوان برگرفت.

مادر پرل نیز زنی فوق العاده بود- او با ادبیات کلاسیک اروپا آشنا بود- گاهی نقاشی می کرد و قدرت فراوانی در استنباط و احساس آثار هنری داشت – در حقیقت اولین و بزرگترین آموزگار پرل- مادرش بود و هم او بود که روح زیبایی شناسی را در فرزند خود تقویت نمود و چند سال بعد نیز اولین مشوق فرزندش در نویسندگی شد. پرل دو سال در مدرسه ی آمریکایی در پاریس تحصیل کرد و در هفده سالگی به آمریکا مراجعت نمود- با این که طرز تربیت و نحوه تحصیل وی با سایر هم شاگردانش تفاوت داشت- ظرف سه سال دوره ی کالج -راندلف میکن- را به پایان رسانید. -باک- در سال ۱۹۱۲ به کشور چین یعنی وطن دوم خود مراجعت کرد و در آنجا در طی یک ماجرای عشقی پر شور با یکی از همکارانش ازدواج کرد- در همین دوران در دانشگاه -نانکینگ- نام نوشت و بعد به دعوت دانشگاه -چونگ یانگ- به تدریس ادبیات انگلیسی پرداخت و در این دوران چند مقاله برای یکی از مجلات معروف چین نوشت که بسیار مورد توجه قرار گرفت.

پرل باک
پرل باک

در سال ۱۹۲۵ مجددا به آمریکا مراجعت نمود و اولین اثر خود را تحت عنوان -باد شرق- باد غرب-  منتشر کرد. در سال ۱۹۲۷ به چین بازگشت لیکن این بار یک نویسنده بود- یک نویسنده ی آمریکایی- بااندیشه ی غنی که از مشرق زمین مایه می گرفت. در همین سال ها جنگ های معروف چین شروع شد و خارجی ها عموما در این جریان صدمات شدید دیدند. وی در سال ۱۹۳۰ اثر جالب و ارزنده خود را به نام -خاک خوب- منتشر کرد که توجه هنر دوستان را به خود معطوف کرد و مورد تحسین منتقدین قرار گرفت و به دریافت جایزه ی -پولیتزر- نایل آمد. دو سال بعد شهرت نویسنده ی این کتاب سراسر جهان را فرا گرفت و پرل باک دنباله آن را با نام -پسران- منتشر کرد. کتاب-خانه ی قسمت شده-  که در سال ۱۹۳۵ نگارش یافت- سومین کتاب اوست. از دیگر آثار برجسته و ارزنده این نویسنده می توان کتاب های -همه مردان برادرند- -مادر- -میهن پرست- -نسل اژدها- و -خدایان دیگر- را نام برد که شاهکارهای دل انگیزی در ادبیات قرن ما هستند.

وی با انتشار -مادر- به درجه افتخاری M.A. از دانشگاه نایل آمد و در سال ۱۹۳۵ آکادمی هنر و ادب آمریکا به وی مدال -هاولز- اعطا کرد و به عضویت افتخاری انجمن ملی ادبی و هنری انتخاب گردید. در ۱۹۳۸- به خاطر تجسم زنده از زندگی روستاییان چینی و قدرت وی در بیوگرافی نویسی- برنده جایزه نوبل گردید.
او در چین به عنوان یک نویسنده چینی و با نام سای ژن ژو – 賽珍珠- معروف است. او نخستین زن آمریکایی است که جایزه نوبل ادبیات را در سال ۱۹۳۸ دریافت کرده‌است.

 

پرل باک
پرل باک

کتابشناسی

رمان‌های پرل باک

– نسیم مغرب -۱۹۲۵-
– خاک خوب -۱۹۳۰- -تریلوژی-
– پسران -۱۹۳۲- -تریلوژی-
– مادر -۱۹۳۳-
– خانه‌های قسمت شده-۱۹۳۵- -تریلوژی-
– این دل پرغرور -۱۹۳۸-
– میهن پرست -۱۹۳۹-
– خدایان دیگر -۱۹۴۰-
– نسل اژدها -۱۹۴۲-
– شرح یک عروسی -۱۹۴۵-
– گل صدتومانی -۱۹۴۸-
– مردان خدا -۱۹۵۱-
– گل پنهان -۱۹۵۲-
– محبوبم بازگرد -عشق من بازگرد- ۱۹۵۳
– زن مجلل -۱۹۵۶-
– نامه‌ای از پکن -۱۹۵۷-
– شیطان هرگز نمی‌خوابد -۱۹۶۲-
– نی زنده -۱۹۶۳-
– ماندلا -۱۹۷۰-

غیر داستانی

– چگونه اتفاق می‌افتد -۱۹۴۷-
– کودکی که هرگز بزرگ نشد -۱۹۵۰-
– زنان کندی -۱۹۷۰-
– چین همانگونه که من می‌بینم -۱۹۷۰-

زندگینامه

– تبعید -۱۹۳۶-
– فرشته جنگجو -۱۹۳۶-

خودزندگینامه

– دنیاهای گوناگون -۱۹۵۴-
– پلی برای عبور -۱۹۶۲-

داستان‌های کوتاه و بلند

– اولیه زوجه -۱۹۳۳-
– امروز و همیشه -۱۹۴۱-
– دور و نزدیک -۱۹۴۹-

سایر آثار

– همه برادرند
– اندیشه

در زبان فارسی

– مادر- ترجمه محمد قاضی- انتشارات امیرکبیر- ۱۳۸۶.
– خاک خوب- ترجمه: رضا دادویی- نشر آدورا- ۱۳۹۰.
– انقلاب و سیل- ترجمه محمد نادری- انتشارات امیرکبیر-
– انقلابی جوان

 

منبع :

کتابیست

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

هرمز میلانیان

هرمز میلانیان – Hormoz Milanian

هرمز میلانیان زبان‌شناس ایرانی و استاد زبانشناسی دانشگاه تهران بود- میلانیان تحصیلات خود را در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + بیست =