خانه / پارادوکس / پارادوکس ابیلین – Abilene paradox

پارادوکس ابیلین – Abilene paradox

پارادوکس ابیلین
پارادوکس ابیلین

پارادوکس ابیلین – در آن مجموعه‌ای از مردم به شکل گروهی تصمیم به انجام کاری می‌گیرند- در حالی‌که هر کدام به تنهایی با انجام آن کار مخالف‌اند- این اتفاق زمانی روی می‌دهد که هر کدام از اعضای آن گروه- به اشتباه فکر می‌کند که تصمیم شخصی او در تعارض با خواست جمعی است و بنابراین باید از ارایه نظر خود خودداری کند

خاستگاه پارادوکس ابیلین

پارادوکس ابیلین- توسط استاد مدیریت دانشگاه جرج واشنگتن- جری هاروی در مقاله‌ای با عنوان پارادوکس ابیلین و تاملات دیگر در مدیریت معرفی شد. نام این پدیده- از حکایت کوتاهی برگرفته شده که هاروی از آن- برای معرفی پارادوکس استفاده کرده‌است:

در یک بعدازظهر داغ در کولمن تگزاس- خانواده‌ای در آسایش و راحتی- در حیاط خانه‌شان- مشغول دومینو بازی کردن بودند تا این‌که پدربزرگ پیشنهاد داد که برای یک گردش کوتاه به ابیلین -۵۳ کیلومتر به سمت شمال- بروند و ناهار را آن‌جا بخورند. مادر گفت: -وای! چه ایده خوبی!- و پدر با وجود آن‌که از دوری راه و گرمای هوا می‌ترسید اما از آن‌جا که احساس می‌کرد مخالف جمع است تاییدکنان گفت: -من هم موافقم! تنها امیدوارم که مادربزرگ هم مشکلی با این ایده نداشته باشد.- و مادربزرگ فورا گفت: -البته که مشکلی ندارم- من مدت‌ها است که ابیلین را ندیده‌ام…-

سواری طولانی- هوا گرم و راه پر از خاک و طوفان بود. زمانی که به رستوران رسیدند- غذا به بدی راه بود. آن‌ها چهار ساعت بعد در خستگی مفرط- به خانه بازگشتند.

یکی از آن‌ها به دروغ گفت: -گردش خوبی بود. این طور نیست؟- این را مادربزرگ گفته بود که از صمیم قلب- تمایلی به رفتن نداشت اما در عین حال نتوانسته بود در برابر سه انسان مشتاق مقاومت کند. پدر خطاب به مادر گفت: -من که چندان لذتی از گردش نبردم. تنها به خاطر تو بود که حاضر شدم بیایم.- و مادر گفت: -من فقط می‌خواستم که تو ناراحت نشوی. کدام انسان عاقلی در این هوای گرم از خانه بیرون می‌رود؟- در پایان پدربزرگ خاطرنشان کرد که تنها به این خاطر چنین پیشنهادی را داده‌است که احساس می‌کرده بقیه- از ماندن در خانه خسته شده‌اند.

اعضای گروه همگی حیران بودند که چه‌طور تصمیمی گرفته‌اند که هیچ‌کدام‌شان به انجام آن تمایلی نداشته‌اند.
اندیشه گروهی در پارادوکس ابیلین

این پدیده- نمونه‌ای از یک اندیشه گروهی است. چنین پدیده‌ای به سادگی- توسط آن دسته از نظریه‌های روان‌شناسی اجتماعی که به همنوایی -انطباق- و تاثیرپذیری اجتماعی نظر دارند- توجیه‌پذیر است. به علاوه از منظر روان‌شناختی دیگری هم می‌توان به این پدیده نظر افکند- بازدارنده‌های اجتماعی- بسیاری از اوقات افراد را از بیان دیدگاه‌ها و پیگیری خواسته‌های شخصی منصرف می‌کنند و این تمایلات را به صورت ایما-و-اشاره‌های غیرمستقیم و رفتارهای پنهانی در پشت گفتار و کردار آنها قرار می‌دهند. تمایل به پذیرفته‌شدن به عنوان عضوی درونی از گروه و ترس از طرد شدن به خاطر بیان دیدگاه‌های اعتراضی- برخی از این بازدارنده‌های اجتماعی‌اند که باعث به وجود آمدن چنین پدیده‌هایی می‌شوند.

از این پدیده- در دوره‌های آموزشی مدیریت- به عنوان مثال به صورت فیلم‌های کوتاه استفاده می‌شود. یکی از توانایی‌های رهبران گروه‌های اجتماعی و مدیران- محدود کردن بازدارنده‌های اجتماعی است تا اعضای گروه بتوانند دیدگاه‌ها و خواسته‌های خود را ارایه کنند. به علاوه- مدیران باید بتوانند اطمینان حاصل کنند که تصمیمی که گروه می‌گیرد- واقعا مطابق خواست تمام اعضای گروه‌است.

مطلب پیشنهادی

گربه شرودینگر

گربه شرودینگر – Schrödinger’s cat

گربه شرودینگر یک آزمایش فکری است که در سال ۱۹۳۵ از سوی اروین شرودینگر- فیزیکدان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − 6 =