خانه / نام آوران / وینتون سرف – Vint Cerf

وینتون سرف – Vint Cerf

وینتون سرف
وینتون سرف

وینتون سرف – یک متخصص کامپیوتر آمریکایی است که به همراه باب کان به عنوان پدران اینترنت شناخته می‌شوند- او موفق به دریافت دیپلم‌های افتخار و جوایز بسیاری از جمله مدال ملی فناوری و نوآوری ایالات متحده- جایزه تورینگ و مدال آزادی رییس جمهوری آمریکا شده است

زندگی وینتون سرف

وینتون سرف در ۲۳ ژوین سال ۱۹۴۳ در شهر نیوهیون- کانتیکت آمریکا متولد شد و در لس‌آنجلس پرورش یافته است.. وینتون سرف فرزند وینتون سارستون سرف بود. او به پدر اینترنت اشتهار دارد. وینتون سرف از سال ۱۹۹۴ تا سال ۲۰۰۳ معاونت ارشد طراحی و مهندسی اینترنت را به عهده داشت.او در زمان تحصیل در دبستان و دبیرستان علاقه و توانایی شگرف خود را در حل مسایل و معادلات ریاضی نشان داد.می‌گویند او از زمان کودکی لباس مرتب و تمیز می‌پوشید عادتی که هنوز هم آن را فراموش نکرده چون تا به حال کسی او را بدون کت و شلوار ندیده است.

علاقه سرف به کامپیوتر از نوجوانی شروع شد و پس از اتمام دبیرستان دانشگاه استنفورد را جهت ادامه تحصیل انتخاب کرد و در سال ۱۹۶۵ از رشته ریاضی فارغ ‌التحصیل شد.رایانه همچنان او را به دنبال خود می‌کشاند و به همین دلیل بلافاصله با عنوان مهندس سیستم در آی بی آم شروع به کار کرد اما خیلی زود تصمیم گرفت دوباره به تحصیل در رشته کامپیوتر ادامه دهد. سرف جهت دریافت دکترا در رشته کامپیوتر در دانشگاه لس‌آنجلس کالیفرنیا UCLA ثبت نام کرد و تز دکترای خود را درباره ابر رایانه‌هایی که می‌توانند برنامه‌های کامپیوترهای دیگر را کنترل کنند نوشت که بعدها تز خود را در پروژه آرپانت به مرحله عمل درآورد.پروژه ابر رایانه- سرف را به شبکه بندی کامپیوترها علاقمند کرد.

در پاییز ۱۹۶۸ وزارت دفاع آمریکا از دانشگاه لس‌آنجلس خواست تا شبکه آرپانت -ARPANET- را طراحی کنند. سرف در مرکز اندازه گیری شبکه که مسیولیت آزمایش و تجزیه و تحلیل سیستم را بر عهده داشت به کار مشغول شد. این بخش متشکل از ۴۰ دانشجو بود و لن کلینروک سرپرستی آنان را بر عهده داشت.وینتون سرف در سال ۱۹۷۲ به عنوان دستیار استاد به دانشگاه استنفورد برگشت و تا سال ۱۹۷۶ به عنوان دستیار استاد به تدریس پرداخت. او همچنین در فاصله سپتامبر سال ۱۹۷۳ تا ماه می ۱۹۷۴ با همکاری دانشمند دیگری به نام رابرت کان -Robert E. Kahn- طرح شبکه بندی بین ‌المللی را با نام پروتکل کنترل انتقال -Transmission-Control Protocol- ارایه داد. با جدا کردن این پروتکل به دو بخش جداگانه و نامگذاری آن به پروتکل اینترنت IP نام طرح به TCP/IP تغییر یافت.طرحی که قرار بود پیام‌ها را به اجزای کوچکتری به نام دیتاگرم تبدیل و در مقصد مجددا آنها را به حالت اولیه برگردانده- خطا و اشتباه سیستم را یافته و به عنوان تنها استاندارد ارتباطی اینترنت در سال‌های آینده مورد استفاده و بهره برداری عمومی قرار دهد.

مخابره اولین سرویس نامه‌ دهی الکترونیکی تجاری از شرکت MCI

او در سال ۱۹۸۲ به عنوان استراتژیست و معاون اول شرکت بزرگ MCI استخدام شد و تا سال ۱۹۸۶ در آن شغل باقی ماند. سرف مجددا در سال ۹۲ به ام سی ای برگشت و در سال ۱۹۹۴ موفق به مخابره اولین سرویس نامه‌ هی الکترونیکی تجاری از شرکت MCI شد. شرکت ام سی ای صاحب و اداره کننده امور تکنیکی و ینترنت بیش از ۷۵ سازمان دولتی آمریکا و دومین شرکت مخابرات و تلفن راه دور جهان است. از آخرین طرحهای سرف میباید از پروژه Interplanetary Network IPN نام برد. در ین طرح قرار است با همکاری ناسا- سازمان هوا فضایی آمریکا اینترنت به دیگر کرات و اقمار فضا گسترش یافته و ارتباط بین ماهواره‌ ها با یکدیگر و با ایستگاه‌هی زمینی برقرار گردد.

 

وینتون سرف
وینتون سرف

افسانه اتصال به سیاره مریخ و مشتری از طریق اینترنت

در ۹ ژانویه ۲۰۰۵ وینتون سرف به خبرگزاری فرانسه اعلام کرد طی ۴ سال آینده سیاره‌ های مریخ و مشتری از طریق اینترنت با زمین ارتباط خواهند داشت. سرف که در یک کنفرانس علمی ــ تحقیقاتی در هند سخن می‌گفت اعلام کرد سیاره مریخ تا سال ۲۰۰۹ و سیاره مشتری تا سال ۲۰۱۲ از طریق ینترنت به کره زمین متصل خواهند شد.

وی پروتکل اینترنت جدیدی را برای فضا طراحی کرده و معتقد است پروتکل‌ها و قراردادهای موجود نمی‌توانند در فضا و جو که از نظر فشار هوا- درجه حرارت و میزان جاذبه با زمین تفاوت بسیار دارند عمل کنند.

سرف این نوع ارتباط با اینترنت را دگرگونی شگرفی در عرصه پیشرفتهای تکنولوژی اطلاعات می داند و امیدوار است- با برقرار شدن چنین ارتباطی بسیاری از اسرار مربوط به فضا کشف شده و به دانشمندان در تحقیقات علمی و فضایی کمک کند.

وینت سرف تکنولوژی و استفاده از اینترنت

وینت سرف تکنولوژی و استفاده از ینترنت را به ۳ مرحله تقسیم کرده و می‌گوید اولین دهه شبکه اینترنت در فاصله سالهای ۱۹۷۲ تا ۱۹۸۲ به وقوع پیوست و از آن با مرحله تحقیق- طراحی و آزمایش قدمهای اولیه تکنولوژی نام برده می‌شود. دوره دوم شامل یکپارچه کردن دانش به دست آمده و استفاده از آن در ابعاد تجاری و همگانی کردن استفاده اطلاعات است.

درباره آینده اینترنت

درباره آینده ینترنت او اعتقاد دارد ستاره ‌ها و سیارات زیربنای ارتباطات و شرکتهای مخابراتی بخش کوچکی از شبکه جهانی خواهند بود زیرا تکنولوژی صدا بر روی ینترنت Voice Over IP -VoIP- طرز ارتباط تلفنی کنونی را تغییر داده و سیم‌ها و کابلها را با امواج تعویض خواهد کرد.

در دسامبر ۱۹۹۷ سرف به همراه همکار قدیمی خود رابرت کان مدال ملی تکنولوژی را از بیل کلینتون رییس جمهوری وقت آمریکا دریافت نمود. سرف داری چندین دکتری افتخاری از دانشگاههای جهان از جمله از کاپیتال کالج مریلند- گتی‌برگ کالج پنسیلوانیا- یی تی اچ دانشگاه زوریخ سوییس- تروی نیویورک- تاروگانا اسپانیا- دانشگاه تونت هلند و دانشگاه بالریک ایرلند است.

وینتون سرف
وینتون سرف

سمت دهی علمی و اجتماعی وینت سرف Vinton Cerf

وی مدیرعامل ایکن- سازمان نامگذاری سیت‌هی ینترنت ICANN- پرزیدنت و بینان گذار جامعه اینترنت Internet Society- عضو و مشاور کمیته تکنولوژی اطلاعات رییس جمهوری آمریکا PITAC- عضو جامعه مهندسین ACM- IEEE و کنسرسیوم جهانی مهندس- بنیاد مارکوپولو- دیجکس و آوانکس و موزه ملی تاریخ کامپیوتر بوده است. نشریه People در شماره دسامبر ۱۹۹۴ با چاپ عکس او در روی جلد از او با عنوان مرد سال تجلیل کرد .

 

منبع :

نخبگان

همشهری آنلاین

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

کیچیرو تویودا

کیچیرو تویودا – Kiichiro Toyoda

کیچیرو تویودا تاجر و کارآفرین ژاپنی است که بزرگ‌ترین شرکت خودروسازی جهان یعنی تویوتا را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 3 =