خانه / نام آوران / ویلیام هاروی – William Harvey

ویلیام هاروی – William Harvey

ویلیام هاروی – طبیب بزرگ و زیست‌شناس انگلیسی بود که برای اولین بار دستگاه گردش خون را کشف و تشریح کرد که خون از طریق قلب پمپ می‌شود-وی در ایتالیا تحصیل کرد و در مراجعت کتابی راجع به گردش خون نوشت و در این کتاب وی با دلایل قاطع ثابت کرد که خون در بدن انسان دایم در حال گردش است

زندگینامه ویلیام هاروی

در سال ۱۵۷۸ در شهری به نام فولکستون از شهر های انگلستان به دنیا آمد.پدرش از تجار مهم و عضو انجمن شهر بود و بعد ها شهردار فولکستون شد. ویلیام در ده سالگی وارد مدرسه نجیب زادگان کانتربوری شد و در پانزده سالگی به کالج کینز در کمبریج رفت . برای نحستین بار در کالج کینز بود که با اجساد دو تبهکاری که برای تشریح به دانشگاه آورده بودند رو به رو و به پزشکی علاقه مند شد. بدین ترتیب او به ایتالیا رفت تا در دانشگاه پادوا مشغول تحصیل طب شود. دانشگاه پادوا از سه قرن قبل یکی از مهمترین و بزرگترین مراکز علم پزشکی بود و در آنجا استادانی چون گالیله و وزالیوس تدریس می کردند.

ویلیام هاروی در سال ۱۶۰۲ پس از دریافت درجه دکترا پزشکی به لندن بازگشت و به طبابت پرداخت او چنان مشهور و معروف گردید که به دربار نیز راه یافت و پزشک دربار شد. تا آن روز هنوز کسی به کشف های درخشان زالیوس توجه نکرده بود و از نظر عده ای اطلاعات او در مورد کالبد شناسی ارزشی نداشت . این طرز فکر ویلیام را اندوهگین ساخت . با این حال او جانب احتیاط را در پیش گرفت و حتی پس از دریافت دانشنامه دکترا واکنشی از خود نشان نداد .

 

ویلیام هاروی

او اکثر اوقاتش را به سخنرانی درباره اصول و تیوری های علم پزشکی اختصاص داده بود . همین پشتکار و اطلاعات باعث شد چارلز اول او را پزشک دربار خود کند . در در ۱۶۴۲ برای تحقیقات علمی به آکسفورد رفت .

 

ویلیام هاروی مطالعات وسیعی روی دستگاه حیاتی جانوران انجام داد .قفسه سینه حیوانات را شکافت و ضربات قلبشان را بررسی کرد و متوجه شد این اندام حسی گاهی حرکت می کند و گاهی از حرکت می ایستد . این موضوع هاروی را تحت تاثیر قرار داد و او را ترغیب به مطالعه بیشتر در این زمینه کرد . در ادامه مطالعاتش او دریافت رنگ قلب طی حرکات تناوبیش تغییر می کند . هاروی سرانجام به این نتیجه رسید که قلب اندامی است با ماهیچه های میان تهی که با انقباض منظمشان خون را در بدن به گردش در می آورند و به این ترتیب شروع به بررسی مسیر گردش خون در بدن کرد . او دریافت که در هر انقباض قلب – سرخرگ ها فعالیت خود را آغاز می کنند و خون را از قلب به تمامی نقاط بدن می رسانند و در هر انبساط از سیاه رگ ها خون وارد قلب می شود .بنابراین می توان او را کاشف دستگاه گردش خون نامید.

 

او پس از مطالعات و مشاهدات عینی در مورد قلب جانواران دریافت که قلب یک عضله است و مانند تلمبه عمل می کند و متناوبا بخاطر ضربان سفت و نرم می شود.سپس از مسیر خود را در بدن انسان دنبال کرد و پی به وجود شریان و ورید برد. او متوجه شد که قلب در هر نیم ساعت هزار بار می زند واذعان داشت که اگر مقدار خونی که هر بار از قلب خارج می شود را در تعداد ضربان آن ضرب کنیم مشخص می شود که در هر نیم ساعت ۸۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ گرم خون بوسیله قلب در شریانها جریان می یابد و این رقم به مراتب بیش از کلیه مقدار خون بدن است. بدین طریق با ۷۲ ضربه در دقیقه قلب در هر دقیقه یک گالن و هر روز ۱۵۰۰ گالن خون به خارج می فرستد یعنی خون در بدن در هر لحظه تجدید نمی شود بلکه پس از انجام وظیفه خود از سیاهرگها به قلب باز می گردد. به عبارت دیگر خون در دوران یا گردش است.

 

ویلیام هاروی نتایج تحقیقات خود را در سال ۱۶۲۸ چاپ کرد که به نام -حرکات قلب و خون- معروف شد. اما بسیاری با وی مخالفت پرداختند و هاروی را که مطرح کننده نظریه گردش خون بود- حکیم گردشی می نامیدند. در این دوران تنها کسی که از او حمایت می کرد- چارلز بود اما بعد از مرگ چارلز مخالفان خانه اش را غارت کردندو بسیاری از نوشته هایش را برداشتند.

 

ویلیام هاروی

 

ویلیام هاروی نتیجه مطالعاتش را این گونه بیان کرد :

– اگر قلب را مبدا فرض کنیم – خون روشن با فشار از آن خارج می شود و پش از اینکه در تمام اندام ها پخش شد – دوباره به قلب باز می گردد .-

و همین توضیح کوتاه آغازگر این شد که پزشکان جهان بتوانند با عمل جراحی بیماران قلبی را درمان ببخشند و آنها را از مرگ حتمی نجان دهند .

اثر بزرگ هارویتحت عنوان -رساله‌ی تشریحی درباره حرکت قلب و خون در حیوانات- که در سال ۱۶۲۸ چاپ و منتشر شد به حق مهمترین کتاب در تمام تاریخ فیزیولوژی شناخته شده است. این اثر در واقع نقطه آغازین فیزیولوژی مدرن است.

سرانجام در روزهای پایانی عمر هاروی موضوع گردش خون از جانب بسیاری از پزشکان مورد قبول واقع شد و او در سال ۱۶۵۴ به ریاست مدرسه عالی پزشکان انتخاب کردند.

 

مرگ ویلیام هاروی

ویلیام هاروی در سال ۱۶۵۷ از دنیا رفت .

 

منبع : 

علوم طاهری

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

کیچیرو تویودا

کیچیرو تویودا – Kiichiro Toyoda

کیچیرو تویودا تاجر و کارآفرین ژاپنی است که بزرگ‌ترین شرکت خودروسازی جهان یعنی تویوتا را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × چهار =