خانه / ادبیات / نویسندگان / ویلیام ترور – William Trevor

ویلیام ترور – William Trevor

ویلیام ترور
ویلیام ترور

ویلیام ترور رمان‌نویس- نمایش‌نامه‌نویس- و نویسنده ایرلندی بود که از او به عنوان یکی از قله‌های داستان کوتاه انگلیسی معاصر یاد می‌شد- وی سه بار برنده جایزه ادبی کاستا بوک شد و پنج نوبت به عنوان نامزد جایزه ادبی من بوکر معرفی شد- نام ترور به عنوان یکی از بخت‌های جایزه نوبل ادبیات نیز مطرح بود- اگر چه هیچ‌گاه برنده این جایزه نشد

زندگی ویلیام ترور

ویلیام ترور نویسنده رمان و داستان کوتاه در ۲۴ مهٔ ۱۹۲۸ در منطقه‌ای واقع در شهرستان کورک در جنوب ایرلند به نام میچلستون و در خانواده‌ای میانه حال و پروتستان متولد شد. پدرش رییس بانک بود و دایم از شهری به شهر دیگر نقل مکان می‌کرد و به این واسطه دوران کودکی ویلیام در شهرها و مناطق گوناگونی سپری شد.

وی پس از اتمام تحصیل در کالج‌های سنت‌کلمبا و ترینیتی به مشاغلی چون مجسمه‌سازی و معلمی روی آورد. در سال 1946 وارد کالج ترینیتی شد و در رشته‌ی تاریخ تحصیل کرد. در سن بیست و چهارسالگی به خاطر مشکلات مالی به انگلستان مهاجرت کرد. نخستین رمانش را سال 1958 در انگلستان به چاپ رساند. وی تاکنون آثار بسیاری از جمله رمان- داستان کوتاه و نمایشنامه نوشته است. در سال 1977 به خاطر خدماتش به ادبیات- موفق به دریافت CBE -نشان افتخار امپراتوری بریتانیا- شد. در سال 1994 به عنوان یکی از چهره‌های شاخص ادبیات معرفی شد و از او تقدیر به عمل آمد. فرهنگستان بریتانیا در سال 1999 به پاس خدمات ادبی وی- جایزه‌ی David Cohn را به او تقدیم کرد. ترور در سال 2002 به خاطر جایگاه رفیعش در ادبیات لقب سِر دریافت کرد. شخصیت‌های داستان‌های ترِوِر اغلب زنان- کودکان- افراد کهنسال- طبقه‌ی متوسط- انسان‌های تنها- و کسانی هستند که ازدواج‌های شکست خورده یا عشق‌های نافرجام را تجربه کرده‌اند. این افراد در حاشیه‌ی جامعه قرار دارند و با آنها همچون بیگانه رفتار می‌شود. درون مایه‌ی اصلی و مکرر اغلب آثار او واکنش این شخصیت‌ها در مقابل جامعه است. در بیشتر داستان‌های او که معمولا در ایرلند اتفاق می‌افتند- شاهد تاثیر تاریخ و گذشته‌ی یک ملت بر افرادی هستیم که در زمان حال زندگی می‌کنند. ویلیام ترِوِر را یکی از فعال‌ترین نویسندگان ادبیات معاصر ایرلند می‌دانند که متاثر از جیمز جویس و فرانک اکانر بوده است. برخی منتقدان معتقدند که او علاوه بر نویسندگان ایرلندی- از بزرگان ادبیات اروپا- از جمله چخوف- موپاسان- سامرست موام و گراهام گرین نیز تاثیر گرفته است.

 

ویلیام ترور
ویلیام ترور

سبک

چیره‌دستی و مهارت ویلیام ترور در فرم و تکنیک داستان- سبب شد که با نویسندگانی چون چخوف- دوموپاسان و جیمز جویس مقایسه شود. گراهام گرین در نقدی که در سال ۱۹۷۵ بر مجموعه داستان کوتاه فرشتگان در ریتز نوشت- تاکید کرد که اگر این کتاب را بهترین مجموعه داستان بعد از دوبلینی‌های جیمز جویس ندانیم- بی‌شک یکی از بهترین‌هاست. داستان‌ها و رمان‌ها ترور- روایت طنازانه و در عین حال تلخی از تنازعات کوچک زندگی مردمان عادی است.

کتاب‌شناسی
رمان

سفر فلیشا -۱۹۹۴-

مجموعه داستان کوتاه

داستان‌های ویلیام ترور -۱۹۸۳-
پس از باران -۱۹۹۶-
اخباری از ایرلند و داستان‌های دیگر -۱۹۸۶-
مجردان تپه -۲۰۰۰-

 

منبع :

همشهری آنلاین

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

خسرو شاهانی

خسرو شاهانی – Khosrow Shahani

خسرو شاهانی طنزنویس- داستان‌نویس و خبرنگاری بود که با نشریاتی همچون توفیق- فکاهیون- گل آقا …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + 4 =