خانه / بزرگان تاریخ / ویلیام استنلی – William Stanley Jr

ویلیام استنلی – William Stanley Jr

ویلیام استنلی
ویلیام استنلی

ویلیام استنلی یک دانشمند فیزیکدان- مهندس برق و مخترع- اهل ایالات متحده آمریکا- نیویورک- بروکلین بود- او در طول زندگیش ۱۲۹ اختراع به ثبت رساند – که بیشترشان وسایل الکتریکی بودند- او در زمینه ساخت و پیشرفت لامپ های رشته ای اختراعات زیادی انجام داد

زندگی ویلیام استنلی

ویلیام استنلی در ۲۸ نوامبر ۱۸۵۸ در بروکلین نیویورک متولد شد. در طول زندگی‌اش 129 حق امتیاز برای گستره وسیعی از قطعات الکتریکی دریافت کرد. مهمترین آنها سیم‌پیچ القا بود که یک تبدیل‌کننده بود که جریان الکتریکی متناوب تولید می‌کرد. در سالهای 1880 هر سیستم توزیع الکتریسیته از جریان مستقیم استفاده می‌کرد. مسیله این است که انتقال DC در فاصله‌های زیاد ازنظر عملی ناممکن- نیازمند سیم‌های کلفت و خطرناک است و نمی‌تواند برای دادن روشنایی استفاده شود. در مقابل سیستم‌های جریان متناوب- این اشکالات را ندارند ولتاژ سیستم‌های AC می‌توانست با استفاده از سیم‌پیچ‌های القا تغییر کند اما هنوز هیچ سیستم سیم‌پیچ عملی اختراع نشده بود. حق امتیاز 611 و 349 استنلی همه اینها را عوض کرد و یک شکل اولیه برای تمام مبدلهای بعدی شد.

استنلی در بروکلین نیویورک متولد شد. او پیش از نامنویسی در دانشگاه Yale در مدارس خصوصی شرکت می‌کرد. او شروع به تحصیل حقوق در سن 21 سالگی کرد ولی در کمتر از یک ترم- مدرسه را ترک کرد تا شغلی در عرصه الکتریسیته پیدا کند.

اولین شغل استنلی- یک متخصص برق در یکی از اولین کارخانه‌های کلیدهای تلگراف و هشداردهنده‌های آتش بود. او یکی از اولین تاسیسات الکتریکی کشور را برای یک فروشگاه در خیابان پنجم نیویورک انجام داد.بعد از اینکه George Westinghouse که یک مخترع و صنعت‌گر بود از فضایل استنلی مطلع شد- استنلی را به عنوان مهندس اصلی خود در کارخانه Pittsburgh به کار گرفت. در این زمانها بود که استنلی شروع به کار روی مبدل کرد.

بعد از آن که استنلی Pittsburgh را ترک کرد- در سال 1886 اولین سیستم AC را ساخت که برای دفاتر و فروشگاه‌های خیابان اصلی Great Barrington – Massa Chusset روشنایی فراهم می‌کرد. او مبدلها- تجهیزات الکتریکی کمکی و اسباب الکتریکی را ساخت. شرکت تولیدی الکتریکی استنلی توسط General Electric در سال 1903 خریداری شد.

خلاصه فعالیت ها و زندگی ویلیام استنلی

– ویلیام استنلی جونیور- فیزیکدان آمریکایی که در بروکلین نیویورک زاده شد.
– او مدتی بعنوان سر مهندس برای جرج وستینگهاوس در کارخانه پیتسبورگ وی – کار می کرد.
– در سال ۱۸۸۵ براساس ایده لوسین گولارد و جان دیکسون گیبس – اولین ترانسفورماتور مدرن را ساخت و به نام خودش ثبت کرد- و در سال ۱۸۸۶- اولین سیستم ترانسفورماتور فشارقوی جریان متناوب را ارایه کرد. سیستم او امکان انتقال برق را در سطح وسیع فراهم می کرد.
– او در سال ۱۸۹۰ شرکت تولیدی الکتریکی استنلی را در پیتسفیلد ماساچوست – تاسیس کرد.
– او در طول زندگیش ۱۲۹ اختراع به ثبت رساند – که بیشترشان وسایل الکتریکی بودند. او در زمینه ساخت و پیشرفت لامپ های رشته ای اختراعات زیادی انجام داد.
– او در سال ۱۹۱۳ بطری دوجداره تمام فلزی را اختراع کرد که عایق حرارتی بوده و شرکت بطری استنلی را تاسیس کرد .

 

منبع :

شبکه فیزیک هوپا

آدمای گنده

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

میرفندرسکی

میرفندرسکی – Mir Fendereski

میرفندرسکی با نام اصلی مولانا ابوالقاسم بن ابوطالب میرحسینی فندرسکی حکیم و دانشمند دوره صفوی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + هجده =