خانه / ادبیات / تحلیل و بررسی کتاب / ویلت – About Villette

ویلت – About Villette

ویلت رمانی است از شارلوت برونته که در سال ۱۸۵۳ چاپ شد- این رمان داستان لوسی اسنو دخترک ۱۰ساله است که تحت سرپرستی مادر خوانده اش است

معرفی نویسنده ویلت

شارلوت برونته – Charlotte Bronte- -زاده ۲۱ آوریل ۱۸۱۶ در تورنتون- همپشر انگلستان – درگذشته ۳۱ مارس ۱۸۵۵- نویسنده انگلیسی بود.
یکی از معروف‌ترین کتاب‌های وی رمان جین ایر است.
او و دو خواهرش به نام‌های امیلی و آن نویسندگان شهیر انگلیسی هستند که به خاطر عمر کوتاهشان نیز مشهورند.

 

ویلت
شارلوت برونته

معرفی داستان

بی شک احساسی ترین و تصفیه شده ترین اثر شارلوت برونته است- که در ۱۸۵۳ منتشر شد. این رمان در تنهایی عمیق شارلوت که نتیجه مرگ خواهرانش بود نوشته شده است. لوسی اسنو راوی داستان- در فراری از گذشته ناخوشایند خود در انگلستان- تصمیم می‌گیرد در یک مدرسه شبانه روزی فرانسوی در ویلت- به معلمی مشغول شود. اما خیلی زود مبارزه او برای استقلال- به دلیل دوستی‌اش با یک دکتر انگلیسی دنیا دوست و مدیر مدرسه که فردی مستبد است- تحت الشعاع قرار می‌گیرد. قهرمان کاملا مدرن برونته به دنبال پاسخ به این سوال است که آیا در جامعه مردی هست که بتوان با او زندگی کرد و همچنان آزاد باقی ماند؟

ویلت البته به خودی خود- دارای پیام‌های پیچیده‌ای در مورد توانمند سازی زنان نیست. اما روایتی متناوب و به همان اندازه ارزشمند ارایه می‌دهد- درسی بسیار قانع کننده که برای زنان امروزی هم صادق است. ویلت شباهت خاصی به جین ایر برونته دارد- عرفان گوتیک- سخت گیری‌های معنوی- انفجاری از غزل‌های پر شور- قهرمان زن ساده‌ای که راه خود را در جهانی غیر دوستانه می‌سازد- اما این دو رمان در بسیاری از جهات با یکدیگر متفاوت هستند. جین ایر در محیطی کاملا سیاه و سفید بیان می‌شود اما ویلت در محیطی واقعی و روانشناسانه و حتی خاکستری روایت می‌شود.

تمایل برونته در ویلت به ابهام- به قدری مشخص است که حتی واقعیت‌ها هم در ویلت اغلب حل نشده باقی می‌مانند. تنهایی کامل لوسی به نظر توسط تراژدی‌های مختلفی روی داده است- اما برونته مردد است که رنج لوسی را مستقیما توصیف کند- در عوض به خواننده گزینه‌ای می‌دهد تا حقیقتی شادتر را باور کند.

در حالی که برونته در جین ایر به خواننده یک گزینه مشخص و یک پایان دراماتیک می‌دهد- اما در ویلت او به گونه‌ای می‌نویسد که خواننده برای فهمیدن داستان- قضاوت‌های اخلاقی و حتی این که کدام گزینه را به عنوان حقیقت بپذیرد به زحمت می‌افتد. ظرافت ویلت در انتها به اوج می‌رسد که در نوع خود انقلابی است اما به صورت ماهرانه‌ای دست خود را برای خواننده رو نمی‌کند. در یک لحظه برونته- طرح ازدواج را با طرح اشتغال جایگزین می‌کند و آنقدر بی سرو صدا این تعویض را انجام می‌دهد که خواننده به ماهیت انتخاب اصلی او پی نمی‌برد.

به هر حال ویلت- لذتی لطیف و تند و تیز دارد که آن را حداقل به اندازه داستان‌های هم ترازی که در تاریخ در پی جلب توجه اند سزاوار تحسین می‌کند.

 

ویلت
ویلت

خلاصه کتاب

لوسی اسنو دخترک ۱۰ساله است که تحت سرپرستی مادر خوانده اش است .او علاقه شدیدی به برادرخوانده اش گراهام برتون میابد ولی پس از مدتی از او جدا میشود.سپس در ۲۳ سالگی مجبور به گرفتن کاری می شود و پس از سفری دریایی و ورود به شهر ویلت به عنوان معلم استخدام میگردد.لوسی چندان زیبا نیست و دختر متین و سخت گیری هم هست از تنهایی رنج می برد و شاهد عاشق شدن شاگردهای جوانش هست اما سعی می کند خوشبخت باشد. او در شهر ویلت با شخصی به نام دکتر جان که پزشکی خوش قیافه و انگلیسی است اشنا میشود و بعد درمیابد که او همان گراهام برتون است.

ویلت
ویلت

قسمت های زیبایی از کتاب ویلت

– باید سرنوشتمان را هر طور که هست بپذیریم و تلاش کنیم به سرنوشت دیگران رنگ سعادت بیفشانیم .

– به شما که اولین بارتان است حسودی ام می شود . می دانید که هر تجربه ی اولی چه قدر جالب و خوشایند است .

 

منبع :

کتابیسم

بهترین کتاب

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

مهاباراتا

مهاباراتا – Mahabharata

مهاباراتا یا مهابهاراتا سروده‌ای حماسی از سده پنجم یا ششم پیش از میلاد به زبان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − هشت =