خانه / دسته‌بندی نشده / ولادیمیر مینورسکی – Vladimir Minorsky

ولادیمیر مینورسکی – Vladimir Minorsky

ولادیمیر مینورسکی
ولادیمیر مینورسکی

ولادیمیر مینورسکی با نام کامل ولادیمیر فیودورویچ مینورسکی خاورشناس و ایران‌شناس روس و استاد دانشگاه لندن- مینورسکی برای آثارش در زمینه تاریخ- ادبیات- جغرافیا و فرهنگ فارسی و کردی و لری شهره است- مینورسکی کتاب‌ها- رساله‌ها و مقاله‌هایی به زبان‌های روسی- فرانسه- انگلیسی- فارسی و عربی نوشت

زندگی ولادیمیر مینورسکی

ولادیمیر مینورسکی در ۶ فوریه ۱۸۷۷-1293شمسی- در شهر کوچک کرچه‌وا -Korcheva- در نزدیکی مسکو چشم به جهان گشود. از سال ۱۸۹۶ تا ۱۹۰۰ در دانشگاه مسکو به تحصیل حقوق و سپس مشغول آموختن زبان‌های شرقی در انستیتوی لازارف شد.

در ۱۹۰۳ به خدمت وزارت امور خارجه روسیه درآمد و از ۱۹۰۴ تا ۱۹۰۸ در کنسولگری روسیه در تبریز و یک سال نیز در تاشکند خدمت کرد.

در سال های 1911 تا 1914 نماینده روسیه در کمیسیون مرزی ایران وعثمانی -از آرارات تا خلیج فارس- بود و در جریان انقلاب ۱۹۱۷ روسیه را ترک کرد.

از سال ۱۹۲۳ به تدریس زبان فارسی در مدرسه زبان‌های شرقی پاریس پرداخت. پس از آن- از ۱۹۳۲ به تدریس زبان و ادبیات فارسی و تاریخ ایران در مدرسه زبان‌های شرقی لندن-SOAS- و در سال ۱۹۳۷ استاد زبان فارسی در دانشگاه لندن شد.

در سال ۱۹۴۴ بازنشسته شد و از آن پس در دانشگاه کمبریج به تدریس تاریخ ایران پرداخت. مینورسکی در ۲۵ مارس ۱۹۶۶ -5 فروردین 1345 شمسی- در کمبریج درگذشت که بنا به تصمیم همسرش -تاتیانا مینورسکی- در مسکو به خاک سپرده شد.

آثار پژوهشی ولادیمیر مینورسکی از تنوع کم نظیری در حوزه­‌های ایران­شناسی- کردشناسی- قفقازشناسی- فرق اسلامی و تصحیح نسخ خطی برخوردار است. وی در مدت شش دهه فعالیت علمی- بیش از دویست مقاله علمی -در دایره ­المعارف اسلام و مجلات دیگر- و حدود پانزده کتاب به رشته تحریر درآورد و نسخ خطی فارسی- عربی و کردی زیادی تصحیح و منتشر کرد.

نظریه او در مورد پان ترکیسم

ولادیمیر مینورسکی می‌گوید:
-هر جا که پرسش حل نشده‌ای در زمینه فرهنگ قوم‌های شرق باستان پدید آید ترکان بی درنگ دست خود را همان‌جا دراز می‌کنند.-
مینورسکی ضمن انتقاد از روش مورّخان پان‌ترکیست- بیان می‌دارد که -مسایل علمی حل نشده‌ای در زمینه فرهنگ اقوام شرق باستان- بستری برای جعل تاریخی و توجیه مقاصد ایدیولوژیک پان‌ترکیسم فراهم ساخته‌است. و ادعاهای مورخان ترک -پان‌ترکیست‌ها- را از اساس اشتباه می‌داند و معتقد است که این مورخان در واقع دزد تمدنهای شرق باستان هستند.

ولادیمیر مینورسکی
ولادیمیر مینورسکی

آثار ولادیمیر مینورسکی

مینورسکی کتاب‌ها- رساله‌ها و مقاله‌هایی به زبان‌های روسی- فرانسه- انگلیسی- فارسی و عربی نوشت. برخی از آثار وی عبارت‌اند از:

– لرها و لرستان
– کردها نوادگان مادها
– ایران- دین و تاریخ آن
– عوامل جغرافیایی در هنر ایران
– حماسه ملی ایرانیان
– مقدمه قدیم شاهنامه
– ایران در قرن پانزدهم -به فرانسه-
– فرقه اهل حق
– تذکره الملوک- رساله‌ای در باب دستگاه‌های دیوانی و تاسیسات و بنیان‌های اداری دولتی در عهد صفویه
– مقالاتی در باب اصل و منشا -گوران و ادبیات گورانی- -خاقانی و اندرونیکوس- -ویس و رامین-
– تحقیقاتی در باب -تاریخ قفقاز- -به انگلیسی-
– ترجمه رساله دوم ابودلف در باب سفرهای او در ایران و وصف بلاد آن در حدود ۳۳۰ هجری
– ترجمه خلاصه عالم‌آرای امینی تالیف فضل بن روزبهان خنجی به انگلیسی
– ترجمه و تعلیقات بر -تاریخ شروان و دربند-
– جنگ‌های رومیان و بوزنطیان در آذربایجان
– اصلاحات ارضی در عهد آق قویونلو
– مقاله‌های متعدد در دایرهالمعارف اسلام

آرشیو شخصی مینورسکی

عمده آثار- دست نوشته‌ها- اسناد- مدارک علمی و عکسهای مینورسکی توسط همسرش تاتیانا مینورسکی به انستیتوی نسخ خطی آکادمی علوم روسیه در شهر سنت پترزبورگ واگذار شد که این مدارک در این انستیتو به نحو شایسته‌ای نگهداری می‌شوند. گودرز رشتیانی و ناهید عبدالتاجدینی در پژوهشی دربارهٔ زندگی و کارنامه علمی مینورسکی به معرفی فهرست این آرشیو نیز پرداخته‌اند. محتوای آرشیو در هفت بخش دسته‌بندی شده‌است:

– فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی-
– اسناد و مدارک شخصی و خانوادگی-
– مکاتبات مینورسکی -صدها نامه از همه شرق شناسان سراسر دنیا و نویسندگان ایرانی همانند: علامه قزوینی- محمدعلی فروغی- محمدعلی جمالزاده- صادق – هدایت- ایرج افشار- منوچهر ستوده- مجتبی مینوی- بدیع الزمان فروزانفر- علی اصغر حکمت- علی‌اکبر سیاسی- حاج علی رزم آرا- امان اله جهانبانی و…–
– آثار علمی و تحقیقی سایر پژوهشگران-
– عکس‌ها-
– مجموعه‌ای از اسناد-
– مقالات روزنامه‌ها و مجلات

 

منبع :

همشهری آنلاین

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

آماندا سیفرید

آماندا سیفرید – Amanda Seyfried

آماندا سیفرید بازیگر و خواننده آمریکایی است- بازی در فیلم تلویزیونی به نام -همه فرزندان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + سیزده =