خانه / بزرگان تاریخ / ولادیمیر زورکین – Vladimir K. Zworykin

ولادیمیر زورکین – Vladimir K. Zworykin

ولادیمیر زورکین
ولادیمیر زورکین

ولادیمیر زورکین با نام کامل ولادیمیر کازمیچ زورکین مخترع و مهندس روسی-آمریکایی- از پیشگامان تکنولوژی تلویزیون است- زورکین با به کارگیری لامپ پرتو کاتدی سامانه‌ای برای انتقال و دریافت تلویزیونی اختراع کرد- زورکین به خاطر پژوهش‌ها و اختراعاتش یکی از پیشگامان صنعت تلویزیون به شمار می‌آید

زندگی ولادیمیر زورکین 

ولادیمیر زورکین در موروم روسیه در خانواده یک بازرگان ثروتمند متولد شد. وی در دانشگاه صنعتی سن پترزبورگ تحت سرپرستی بوریس روزینگ تحصیل کرد. در دوران تحصیل- وی به کمک روزینگ روی اختراع فناوری تلویزیون با استفاده از لامپ پرتو کاتدی کار کردند. پس از فارغ‌التحصیلی در ۱۹۱۲- به پاریس رفت و همراه پل لانژون به پژوهش روی فناوری اشعه ایکس پرداخت. در طول جنگ جهانی اول در شعبه روسی شرکت مارکونی مسیول توسعه و آزمایش فناوری‌های رادیویی برای دستگاه‌های مخابراتی ارتش روسیه بود.

در آن زمان -بوریس روسینگ- بر روی تکنولوژی لامپ پرتوی کاتدی -CRT- که توسط دانشمند آلمانی در سال 1897 اختراع شده بود کار می‌کرد تا بتواند از طریق آن تصاویر را نمایش دهد موضوعی که ولادیمیر جوان هیچ شناختی از آن نداشت و برای اولین بار بود که با مفهوم آن آشنا می‌شد. در آن زمان واژه تلویزیون وجود نداشت و آن ‌را -تلسکوپی الکتریکی- می‌نامیدند که بعدها این فناوری به تلویزیون تغییر نام پیدا کرد.در سال 1907 بوریس روسینگ اولین پتنت دریافت کننده لامپ پرتوی کاتدی و دستگاه مکانیکی به عنوان فرستنده را ثبت کرد.در سال 1911 در یک نمایشگاه- وی این اختراع خود که در واقع اولین نمایش تلویزیون در تاریخ بشر محسوب می‌شود را ارایه کرد ولی حتی این اختراع فاصله زیادی با آنچه که بتوان تلویزیون نامید داشت.

 

ولادیمیر زورکین
ولادیمیر زورکین

اختراع تلویزیون رنگی

در خلال جنگ جهانی اول ولادیمیر در ارتش روسیه و در رسته مخابرات خدمت کرد و در آنجا وظیفه تست وسایل رادیوی ساخته شده را به عهده داشت. بعد از جنگ ولادیمیر زورکین تصمیم گرفت تا روسیه را ترک و به آمریکا مهاجرت کند. در کشور آمریکا ولادیمیر به عنوان مهندس در شرکت -وستینگ هاوس- شروع به کار کرد و درکنار کار خود به تحقیق در مورد آنچه در کنار بوریس روسینگ آموخته بود- ادامه داد و سرانجام موفق شد تا تلویزیون سیاه و سفید را در سال 1923 به نام خود ثبت کند و در ادامه تحقیقات و اختراعات خود تنها دو سال بعد نیز توانست تلویزیون رنگی را اختراع کند.

دیدگاههای پدر تلویزیون

ولادیمیر کازمیچ زورکین شاید به تنهایی تمام فناوری تلویزیون را اختراع نکرده باشد ولی به موجب اختراع لامپ تصویر پدر تلویزیون شناخته می‌شود. ولی با این وجود وی یکی از مخالفان سر سخت گسترش استفاده تلویزیون در میان کودکان بود و اعتقاد داشت که تلویزیون بر روی کودکان تاثیر منفی می‌گذارد- زمانی که از وی پرسیده شد که به کدام بخش تلویزیون علاقه دارید وی جواب داد -دکمه خاموش کردن- و همیشه عنوان می ‌کرد: -من از این که کودکان من بجای مطالعه- ورزش و بازی با هم سن‌های خود وقتشان را با این وسیله می‌گذرانند متنفرم.-

مرگ

زورکین در زادروز خود یعنی 29 جولای 1982 در حالی که باید تولد 94 سالگی خود را جشن می‌گرفت- در شهر -پرینستون- ایالت -نیوجرسی- آمریکا چشم از جهان فرو بست.

 

منبع :

پرسن گرام

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

میرفندرسکی

میرفندرسکی – Mir Fendereski

میرفندرسکی با نام اصلی مولانا ابوالقاسم بن ابوطالب میرحسینی فندرسکی حکیم و دانشمند دوره صفوی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 8 =