خانه / نام آوران / ورنر فون براون – Wernher von Braun

ورنر فون براون – Wernher von Braun

ورنر فون براون
ورنر فون براون

ورنر فون براون با نام کامل ورنر ماگنوس ماکسیمیلیان فرایهر فون براون دانشمند آلمانی عضو اس اس و از پیشگامان موشک سازی در جهان بود- او پدر صنایع موشک سازی در جهان به حساب می آید- فون براون در جریان جنگ جهانی دوم و پیش از آن در صنایع و تحقیقات موشکی آلمان کار می‌کرد و موشک‌های وی-۱ و وی-۲ از نتایج کارهای او و همکارانش بود

زندگی ورنر فون براون

ورنر فون براون در ۲۳ مارس ۱۹۱۲ در ویرزیتس به دنیا آمد. . خانواده او از زمین‌دارن بزرگ منطقه بود. در کودکی به موسیقی و علوم طبیعی علاقه داشت و مادرش علاقه او را به نجوم با دادن یک دوربین در روز جشن تکلیف به او بیدار کرد. در 13 سالگی با پرتاب فشفشه- آزمایش‌هایی انجام می‌داد.
فون براون از 1940 عضو اس‌اس شد. در 1944 به دستور هیملر و توسط گشتاپو دستگیر شد. اتهام او خیانت و اقدام برای فرار به انگلستان بود که مجازات مرگ داشت. فقط ارزش خاص او در برنامه‌های موشکی آلمان و میانجی‌گری اشپر نزد هیتلر-‌ مانع از اعدام او شد.

او پدر صنایع موشک سازی در جهان به حساب می آید. فون براون در جریان جنگ دوم جهانی و پیش از آن در صنایع و تحقیقات موشکی آلمان کار می‌کرد و موشک‌های و – 1 و و – 2 از نتایج کارهای او و همکارانش بود. پس از شکست آلمان- نیروهای آمریکایی او و شماری از همکارانش را پنهانی به آمریکا منتقل کردند. فون براون و همکارانش در آمریکا در زمینه ساخت موشک‌های بالستیک قاره‌پیما کار می‌کردند. با بنیان‌گذاری ناسا- به آنجا رفت و نقش اصلی را در تعیین اهداف فضایی آمریکا و موفقیت پروژه‌های فضایی این کشور داشت.
فون براون جوایز زیادی از جمله- مدال طلایی موسسه هومبولت و جایزه افتخاری آلمان را به خود اختصاص داد. همچنین از دانشگاه‌های آلاباما- پیتزبورگ- کلارک- دانشکده‌ افسری پنسیلوانیا و دانشگاه فنی برلین درجه‌ دکتری افتخاری داشت.

 

ورنر فون براون
ورنر فون براون

پس از جنگ جهانی دوم

پس از جنگ جهانی دوم آمریکایی‌ها صاحب تعداد زیادی موشک وی-۲ شده بودند که غنیمت جنگی متفقین از کارخانه‌ها و زرادخانه‌های آلمانی بود. آنها این موشک‌ها را همراه با وان براون و شماری از همکارانش را پنهانی به آمریکا منتقل کردند و در سال ۱۹۴۶ و پس از اتمام جنگ جهانی دوم- فون براون تبدیل به یک دانشمند موشکی آمریکایی شد و در زمینه ساخت موشک‌های بالیستیک قاره‌پیما کار کرد.

با بنیان‌گذاری ناسا- فون براون به ناسا رفت و نقش اصلی در تعیین اهداف فضایی آمریکا و موفقیت پروژه‌های فضایی این کشور داشت.

مرگ

ورنر فون براون در 16 ژوین 1977 در ویرجینیای آمریکا از دنیا رفت.

ورنر فون براون
ورنر فون براون

سالشمار زندگی ورنر فون براون

در 23 مارس سال 1912 در شهر ویرزیتس کشور آلمان متولد می شود.

1923
در شهر برلین در مدرسه فرانسوی درس می خواند.

1928
وارد مدرسه -هرمن لایتز- شهر برلین می شود.

1930
هنگامی که دانشجوی دانشگاه صنعتی شارلوتنبرگ آلمان می باشد یک دوره کار آموزی را نیز در کارخانه لوکوموتیوسازی می گذارند. شدیدا به مسافرت فضایی علاقمند شده و به انجمن مسافرت فضایی می پیوندد.

1931
در موسسه فدرال تکنولوژی شهر زوریخ کشور سوییس درس مهندسی می خواند.

1932
به کشور آلمان برگشته و درجه افتخاری مهندسی دریافت می کند و تحقیقات خود را درباره انواع موشک ها در ارتش آلمان شروع می نماید.

1934
بخاطر کارش روی موتور موشکهایی که با سوخت مایع کار می کنند یک درجه افتخاری دکترا می گیرد.

1935
به کمک تیم 80 نفره خود به طور منظم کارآزمایش موشکها را در -پنموند- دنبال می کند. پینموند سایت جدید الاحداثی بود که در یک جزیره و در دریای بالتیک در شمال برلین و صرفا بدین منظور ساخته شده بود.

1936
به سرپرستی سایت پینمود منصوب می شود.

1942
فن براون که اکنون به یک افسر ارشد اس اس تبدیل شده- کار روی موشک وی 2 را شروع می کند. موشک -وی – تحت سرپرستی او در دورامیتلبو ساخته می شود. این مکان یک اردوگاه کار اجباری در نزدیکی شهر نوردهاسن آلمان بود که با هدف تولید انبوه موشک پی ریزی شده بود. -لازم به ذکر است که تولید این موشک به قیمت شکنجه و مرگ هزاران زندانی این اردوگاه انجام پذیرفت.-

1944
فن برلون در پانزدهم مارس در یک درگیری سیاسی با همقطاران نازی خود دستگیر می شود و برای چندین هفته زندانی می گردد. اولین سری موشکهای وی2 در ماه سپتامبر به طرف کشور بریتانیا نشانه می رود.

1945
فن براون در دوم ماه مه با میل و رغبت تمام خود را تسلیم نیروهای آمریکایی می کند. علیرغم این موضوع که طراحی موشکهای دوربرد که براحتی شهر نیویورک را هدف قرار می دادند را بر عهده داشت. در ماه های پایانی سال- فن براون و تیم 120 نفره او کارشان را در -فورت بلیس- ایالت تگزاس برای ارتش آمریکا شروع می کنند.

1950
این تیم متخصص موشک- راهی زرادخانه -رداستون- در هانتسویل- ایالت آلابامای آمریکا می شود و در آنجا موشک جدیدی به نام رداستون را طراحی می نماید.

1953
در 20 اوت اولین موشک رداستون در -کیپ کاناورال- ایالت فلوریدای آمریکا آماده پرتاپ می شود.

1953
کتاب او با عنوان تسخیر ماه زیر چاپ می رود.

1955
به تابعیت کشور آمریکا در می آید.

1957
موشک ژوپیتر را روانه فضا می کند.

1958
در 31 ژانویه اولین ماهواره مصنوعی آمریکا به نام -اکسپلورر- با راهنمای فن براون روانه فضا می شود.

1959
در 20 ژانویه- او مدال مشهور خدمت دولتی را از دست وایت آیزنهاور- رییس جمهور آمریکا- دریافت می کند.

1960
در اول ژوییه- گروه فن براون قسمتی از ناسای تازه تاسیس شده را تشکیل می دهند. آنها طراحی موشک ساترن 5 را برای برنامه های آپولوی کره ماه شروع شروع می کنند.

1967
در 9 نوامبر اولین موشک -ساترن 5- را پرتاب می کنند. مدال پیشرفته تر این موشک سفینه آپولو را به فضا می برد. کتاب کرانه های فضا به قلم او منتشرمی شود.

1970
برای عینیت بخشیدن به طرح های آتی -ناسا- با سمت معاون و مشاور رییس ناسا وارد واشنگتن می شود.

1972
با سمت معاون مهندسی و توسعه در کارخانجات فیرچایلد- در شهر جرمن تاون- ایالت مریلند آمریکا- شروع به کار می کند.

1976
در 31 دسامبر بازنشسته می شود.

1977
در 16 ژوین در شهر الکساندریا در ایالت ویرجینیا- آمریکا- از دنیا می رود.

 

منبع :

راویان

دانشنامه رشد

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

کیچیرو تویودا

کیچیرو تویودا – Kiichiro Toyoda

کیچیرو تویودا تاجر و کارآفرین ژاپنی است که بزرگ‌ترین شرکت خودروسازی جهان یعنی تویوتا را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × پنج =