خانه / نام آوران / والتر سیسولو – Walter Sisulu

والتر سیسولو – Walter Sisulu

والتر سیسولو
والتر سیسولو

والتر سیسولو با نام کامل والتر اولیات ماکس سیسولو عضو کنگره ملی آفریقا- برجسته‌ترین اندیشه پرداز و فعال جنبش ضد آپارتاید آفریقای جنوبی بود- والتر سیسولو به همراه نلسون ماندلا و اولیور تامبو سه تن از برجسته‌ترین زمامدارانی بودند که در مبارزه با ضد نزاد پرستی و برای تحقق دموکراسی در آفریقای جنوبی کوشش کردند

زندگی والتر سیسولو

والتر سیسولو در هجدهم ماه مه سال ۱۹۱۲ در روستای کوتوبنی Qutubeni در منطقه انگکوبو Engcobo از بخش ترانسکی در آفریقای جنوبی بدنیا آمد. پدر او آقای دیکنسون- دستیار بازپرس سفید بود. او توسط مادر بزرگ و عموی خود بزرگ شد و تنها در زمانی که شش ساله بود با مادرش نقل مکان کرد. او وارد یک موسسه میسیونری کلیسای کلدانی شد ولی وقتی عمویش مرد- در پانزده سالگی در حالی که در کلاس ششم بود این موسسه را رها کرد. برای حمایت مالی از خانواده اش در ژوهانسبورگ به دنبال کار بود و مجبور شد که در یک کارخانه تولید لبنیات کار کند.

او در سال ۱۹۲۹ برای آیین‌های سنتی خوزا- به ژوهانسبورگ بازگشت و در همین شهر در یک معدن طلا کار کرد. او سپس برای پیوستن به مادرش به کیپ تاون شرقی رفت ولی مادرش در شرق لندن به عنوان یک کارگر خانگی کاری را پیدا کرده بود. در شرق لندن او با کلمنتس کادالی- رهبر مشهور اتحادیه کارگران صنعتی و تجاری -ICU- آشنا شد. سیسولو بعدها گفت که تجربه اش در معادن و ارتباط او با کادالی باعث سیاسی شدن او شده‌است. وی در سال ۱۹۳۳ به ژوهانسبورگ بازگشت. در یک کارخانه بیسکویت سازی کار پیدا کرد و در مرکز اجتماعی بانتو به مدرسه شبانه رفت ولی قبل از رسیدن به کلاس هفتم مدرسه را ترک کرد. او در انجمن مدنی اورلاندو فعال شد و مدیر جامعه برادران اورلاندو- گروه کمک‌های فرهنگی متقابل خوزا شد.

 

والتر سیسولو
والتر سیسولو

فعالیت‌ها

والتر سیسولو به همراه نلسون ماندلا و اولیور تامبو سه تن از برجسته‌ترین زمامدارانی بودند که در مبارزه با ضد نزاد پرستی و برای تحقق دموکراسی در آفریقای جنوبی کوشش کردند. وی همراه با نلسون ماندلا و الیور تامبو در سال ۱۹۴۳ اتحادیه جوانان کنگره ملی آفریقا را بنا نهادند. اتحادیه‌ای که به سرعت به سازمانی برای پیکار و مبارزه بدل شد. سیسولو در سال ۱۹۴۹ رسما به دبیرکلی کنگره ملی آفریقا برگزیده شد و در ۱۹۶۳ با دفاع پرشور- مستدل و افشاگرانه‌ای که در دادگاه تجدید نظر از خود و همرزمانش به عمل آورد به چهره‌ای آشنا در سطح بین الملی تبدیل شد. وی هم‌بند ماندلا بود و یک سوم از عمر خود را در زندان رژیم نژادپرست آفریقای جنوبی به سر برد و سرانجام در سال ۱۹۸۹ از زندان آزاد شد.

مدت کوتاهی پس از آزادی از جزیره روبن- سیسولو به یک خبرنگار آمریکایی گفت که او نمی‌داند آیا برای دیدن پایان تبعیض نژادی در آفریقای جنوبی زنده خواهد ماند یا نه- ولی او زنده ماند و رویاهایی که برای آنها تلاش کرده بود محقق شد. او هشت ماه پس از انتخابات دولت دموکراتیک جدید- تحت ریاست جمهوری نلسون ماندلا فعالیت‌هایش را ادامه داد و در ۱۷ دسامبر سال ۱۹۹۴- بازنشسته شد.

والتر سیسولو
والتر سیسولو

درگذشت

والتر سیسولو روز دوشنبه ۵ مه ۲۰۰۳ در سن ۹۱ سالگی چشم از جهان فروبست. وی در یک مقبره خانوادگی در قبرستان کروسوس در شهر ژوهانسبورگ به خاک سپرده شد. در مراسم رسمی تشییع جنازه وی مقامات رسمی آفریقای جنوبی شرکت کردند.

نلسون ماندلا که نزدیک به ۶۰ سال با سیسولو همرزم و هم‌بند بود- در مراسم خاکسپاری وی گفت که با مرگ آموزگارش نیمی از وجود خود را از دست داده‌است. ماندلا افزود:

-من و سیسولو مشترکا دره مرگ را درنوردیدیم و مشترکا هم شادیهای زندگی و لذت آزادی را تجربه کردیم.-

 

منبع :

آکاایران

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

کیچیرو تویودا

کیچیرو تویودا – Kiichiro Toyoda

کیچیرو تویودا تاجر و کارآفرین ژاپنی است که بزرگ‌ترین شرکت خودروسازی جهان یعنی تویوتا را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 7 =