خانه / دسته‌بندی نشده / هرمان اوبرت – Hermann Oberth

هرمان اوبرت – Hermann Oberth

هرمان اوبرت
هرمان اوبرت

هرمان اوبرت با نام کامل هرمان جولیوس اوبرت یکی از پیشگامان و تیوریسین‌های بزرگ تاریخ عصر فضا به شمار می‌رود- او به همراه تسیلکوفسکی و گودارد پدران دانش و مهندسی موشک‌های پرتابگر به حساب می‌آیند- اوبرت در جوانی نظرات و تحقیقات خود را به صورت چند کتاب منتشر کرد و در زمان جنگ جهانی دوم به طور مداوم در مراکز تحقیقات موشکی آلمان نازی به کار مشغول بود

زندگی هرمان اوبرت

هرمان اوبرت در 25 ژوین سال 1894 در -هرمانشتات- سیبیو فعلی- کشور -رومانی- متولد شد. . وی در سال 1906 کتابهای -از زمین تا ماه- و -دور کامل ماه- اثر ژول ورن باعث علاقمندی شدید وی به مسافرت فضایی شد. وی در مراکز تحقیقاتی موشکی آلمان نازی مشغول به کار بود و به مدت 5 سال در پروژه موشک‌های بالستیک ایالات متحده همکاری کرد.

تحصیلات هرمان اوبرت

اوبرت در سال 1913 برای تحصیل در رشته پزشکی عازم شهر -مونیخ- شد ولی با شروع جنگ جهانی اول در سال 1914 تحصیلاتش متوقف شد. اوبرت در سال 1919 تحصیلات خود را از سر می گیرد ولی این بار رشته فیزیک را انتخاب می کند. اوبرت از 1924 تا 1938 در مدرسه -میدیاس- کشور -رومانی- دروس ریاضیات و فیزیک تدریس می کند ولی علاقه خود به فضانوردی را همچنان حفظ می کند.اوبرت در سال 1927 به عضویت انجمن سفرهای فضایی در آمد و در سال1938 برای مدت 3 سال به دانشکده فنی دانشگاه -وین- در کشور اتریش می پیوندد.

موشک در فضای بین سیاره ای

اوبرت در سال 1923 کتاب -موشک در فضای بین سیاره ای- را منتشر می کند. لازم به ذکر است که این کتاب در وهله اول به دانشگاه هایدابرگ- در شهر -بادن- از توابع -وورتنبرگ- آلمان پیشنهاد می شود که در آنجا اولین کتابی است که درباره علم فضانوردی با جدیت برخورد می کند و به همین خاطر اوبرت به عنوان فیزیکدانی برجسته مشهور شد.

هرمان اوبرت
هرمان اوبرت

بررسی موشک آزمایشی

اوبرت در سالهای 1928 و 1929 به عنوان مشاور علمی فیلم -زنی در کره ماه- که داستان یک مسافرت فضایی است- فعالیت کرد. در هنگام کار روی این فیلم در شهر برلین فرصت پیدا کرد تا یک موشک آزمایشی- که با سوخت مایع کار می کرد را مورد مطالعه و بررسی قرار داد.

ساخت موشک V2 و راکت کگلدوس

در ماه ژوییه سال 1941- اوبرت کار خود را در یک مرکز موشک آزمایشی در شهر -پینوموند- آلمان شروع کرده و تا سپتامبر سال 1943 در آنجا ماند. با این که در کارهای آزمایشی شرکت نمی کند یافته های نظری و اختراعات او منجر به تولید موشک V2 شد. موشک V2 اولین موشک بالستیک دنیا بود که دو مخزن یکی برای اکسیژن و دیگری برای الگل داشت.مشخصات موشک V2:طول موشک : 14 مترقطر موشک 70 / 1 متروزن موشک : 13 تنوزن سرجنگی 950 کیلو گرمزمان پرواز : 5 الی 6 دقیقهبرد موشک با سرعت ماکزیمم 350 کیلو همچنین اوبرت در سال 1929 با موفقیت یک راکت پیشران مایع آزمایشی ساخت که -کگلدوس- نام گرفت.

نشان افتخار از آلمان نازی

اوبرت در مرکزی به نام -واساگ- بر روی راکت‌های پیشران جامد دفاع هوایی کار می‌کرد. او در زمان آلمان نازی به دریافت نشان نیز مفتخر شد.

سفرهای علمی

اوبرت از 1950 یه مدت 3 سال به کشور ایتالیا رفته و تحقیقات موشکی خود را دنبال کرد- البته این بار برای نیروی دریایی ایتالیا کار کرد. وی در سال 1955 به آمریکا رفت و تا سال 1958 به همراه ورنر فن براون- رییس وقت پروژه موشک‌های بالستیک ایالات متحده روی برنامه های فضایی آمریکا کار کرد. اوبرت در سال 1960 بازنشست می شود و به آلمان بر می گردد و در -فوخت- منطقه ای در نزدیکی های -نورمبرگ- زندگی می کند. در این منطقه موزه ای به نام -اوبرت- واقع می باشد.

 

دوران پایانی زندگی و جمع‌بندی

اوبرت سرانجام در ۲۹ دسامبر ۱۹۸۹- در سن ۹۵ سالگی- در بیمارستانی در نورنبرگ آلمان درگذشت. این دانشمند بزرگ در حالی از دنیا رفت که کمک عظیمی به علوم موشکی- پرواز فضاپیماها و کشفیات فضایی در قرن بیستم نمود. هرمان اوبرت رومانیایی- کنستانتین تسیلکوفسکی روسی و رابرت گودارد آمریکایی را در واقع می‌توان پیشکسوتان و پایه‌گذاران کشفیات علوم موشکی و فضانوردی به حساب آورد. جالب توجه‌است که اگرچه این سه نفر به بخشی از نتایج علوم موشکی و موارد مربوط به جاذبه زمین دست یافتند- اما بخش بزرگی از این امور را فقط با اتکا بر کارهای علمی مستقل خود به ثمر رساندند.

ارزش تحقیقات اوبرت برای همیشه جاودان خواهد ماند. در حال حاضر- موزه‌ای به نام او در فیوچ آلمان- در نزدیکی نورنبرگ- تاسیس شده و کلیه آثار- عقاید و کارهای علمی وی در آنجا به نمایش عموم گذاشته شده‌است. انجمنی نیز به نام او بنیان نهاده شده‌است که تعداد زیادی از دانشمندان- محققان و ستارهشناسان دنیا عضو آن هستند. دهانه‌ای در کره ماه نیز به نام اوبرت نامگذاری شد. او معتقد بود انسان باید در سراسر زندگی دارای هدف باشد و هدفمند زندگی کند. بر روی سنگ قبر هرمان جولیوس اوبرت چنین نوشته شده‌است: -درود بر کسانی که تشنه و گرسنه عدالتند.

آثار هرمان اوبرت

کتاب موشک در فضای بین سیاره ای در سال 1923کتاب شیوه های مسافرت فضایی در سال 1929کتاب بشر در فضا- سومین کتاب او درباره مسافرت فضایی- در سال 1954

هرمان اوبرت
هرمان اوبرت

سالشمار زندگی هرمان اوبرت

در 25 ژوین سال 1894 در هرمانشتات -نام فعلی این محل سیبیو است- کشور رومانی متولد می شود.

1906
مطالعه کتابهای -از زمین تا ماه- و -دور کامل ماه- اثر ژول ورن نویسنده فرانسوی باعث علاقمندی شدید وی به مسافرت فضایی می شود.

1913
برای تحصیل در رشته پزشکی عازم شهر مونیخ می شود ولی با شروع جنگ جهانی اول در سال 1914 تحصیلاتش متوقف می شود.

1919
اوبرت تحصیلات خود را از سر می گیرد ولی این بار رشته فیزیک را انتخاب می کند.

1923
کتاب -موشک در فضای بین سیاره ای- را منتشر می کند. لازم به ذکر است که این کتاب در وهله اول به دانشگاه هایدابرگ- در شهر بادن وورتنبرگ آلمان پیشنهاد می شود که در آنجا اولین کتابی است که درباره علم فضانوردی با جدیت برخورد می کند و به همین خاطر اوبرت به عنوان فیزیکدانی برجسته مشهور می گردد.

38 ـ 1924
اوبرت در مدرسه میدیاس کشور رومانی دروس ریاضیات و فیزیک تدریس می کند ولی علاقه خود به فضانوردی را همچنان حفظ می کند.

1927
به عضویت انجمن سفرهای فضایی در می آید.

29 ـ 1928
اوبرت به عنوان مشاور علمی فیلم -زنی در کره ماه- که داستان یک مسافرت فضایی است- فعالیت می کند. در هنگام کار روی این فیلم در شهر برلین فرصت پیدا می کند تا یک موشک آزمایشی- که با سوخت مایع کار می کند را مورد مطالعه و بررسی قرار دهد.

1929
کتاب -شیوه های مسافرت فضایی- را منتشر می کند.

1938
برای مدت 3 سال به دانشکده فنی دانشگاه وین در کشور اتریش می پیوندد.

1941
در ماه ژوییه- اوبرت کار خود را در یک مرکز موشک آزمایشی در شهر پینوموند آلمان شروع کرده و تا سپتامبر سال 1943 در آنجا می ماند. با این که در کارهای آزمایشی شرکت نمی کند یافته های نظری و اختراعات او منجر به تولید موشک وی 2می شود.

1945
جنگ جهانی دوم به پایان می رسد و اوبرت در کشور آلمان می ماند.

1948
عازم کشور سوییس می شود.

53 ـ 1950
به کشور ایتالیا رفته و تحقیقات موشکی خود را دنبال می کند- البته این بار برای نیروی دریایی ایتالیا کار می کند.

1954
کتاب -بشر در فضا- که سومین کتاب او درباره مسافرت فضایی است را منتشر می کند.

1955
به آمریکا می رود و تا سال 1958 به همراه ورنر فن براون -77 ـ 1912- دانشمند آلمانی که متخصص موشک می باشد روی برنامه های فضایی آمریکا کار می کند.

1960
اوبرت بازنشست می شود و به آلمان بر می گردد و در -فوخت– منطقه ای در نزدیکی های -نورمبرگ– زندگی می کند. اکنون در این منطقه موزه ای به نام اوبرت واقع می باشد.

1989
اوبرت در ماه دسامبر در کشور آلمان از دنیا می رود.

 

منبع :

پرسن گرام

آدمای گنده

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

آماندا سیفرید

آماندا سیفرید – Amanda Seyfried

آماندا سیفرید بازیگر و خواننده آمریکایی است- بازی در فیلم تلویزیونی به نام -همه فرزندان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + 15 =