خانه / نام آوران / هاینریش هرتز – Heinrich Hertz

هاینریش هرتز – Heinrich Hertz

هاینریش هرتز
هاینریش هرتز

هاینریش هرتز با نام کامل هاینریش رودلف هرتز دانشمند آلمانی است- امواج الکترومغناطیسی نخستین بار توسط -هاینریش رودلف هرتز- آلمانی کشف شد و به افتخار او -هرتز- به عنوان یک یکا برای سنجش بسامد این امواج نامگذاری شد- نام هرتز امروزه به صورت واژه‌ای بین‌المللی برای بیان ردیف تناوب و فرکانس‌های رادیویی به کار می‌رود

زندگی هاینریش هرتز

هاینریش هرتز در ۲۲ فوریه ۱۸۵۷ در هامبورگ – آلمان – در یک خانواده یهودی که به مسیحیت تغییر دین داده بودند – به دنیا آمد. پدرش یک مشاور و مادرش دختر یک دکتر بود.
هاینریش هرتز زمانیکه در هامبورگ به مدرسه می‌رفت- استعداد زیادی در زمینه علم و یادگیری زبان‌های عربی و سانسکریت نشان داد. او در رشته‌های فیزیک و مهندسی در شهرهای برلین- مونیخ و درسدن به ادامه تحصیل پرداخت.
در دانشگاه- زیر نظر استادانی مانند هلمهولتس تحصیل کرد. در سال ۱۸۸۰ مدرک دکترای خود را گرفت- ولی تا سال ۱۸۸۳- هنگامی که خود به منصب استادی فیزیک تیوری در دانشگاه کیل در آمد- به صورت دانشجوی هلمهولتس باقی ماند.

فعالیتهای علمی و اکتشافات

در سال ۱۸۸۵ استاد تمام وقت در دانشگاه کارلسروهه شد- جایی که امواج الکترو مغناطیسی را کشف کرد.
او توانست با فرمول نویسی دوباره معادله ماکسول به چند مورد جدید دست یابد و در سطح آزمایشات تجربی نشان داد همانطور که جیمز کارل ماکسول و مایکل فارادی پیش بینی کرده بودند سیگنالهای الکتریکی می توانند از طریق هوا فرستاده شوند و به این ترتیب پایه های اختراع رادیو را بنیاد گذاشت.
همچنین توانست اثر فوتوالکتریک را کشف کند. آلبرت انیشتین بعدها توضیحات تیوریک این اثر تیوریک را پردازش کرد.

هواشناسی:

هاینریش هرتز همیشه علاقه عمیقی به علم هواشناسی داشت که شاید دلیلش ارتباط با ویلهلم ون بزولد-استاد آزمایشگاه هرتز در دانشگاه صنعتی مونیخ- باشد. به هر صورت او خود کمک قابل توجهی در این زمینه نکرد. بجز چند مورد که بیشتر حالت تفریحی داشت .
او در ضمن تحقیقات بسیار زیاد خود به مبانی علومی رسید که خود یا آنها را نادیده گرفت یا این نتایج را اشتباه اعلام کرد- ولی همین اکتشافاتی که آنها را اشتباه قلمداد می‌کرد بعدا به وسیله دیگران توجیه شد و اکنون بسیار مهم تلقی می‌شوند. مانند ساز و کار رادارها و امواج بی سیم و….
خودش در این زمینه اینطور گفت: -من فکر نمی‌کنم که امواج بی سیمی که من کشف کردم هیچ استفاده عملی داشته باشند- .در صورتی که ما امروزه استفاده غیر قابل انکاری را از این امواج می‌کنیم.

هاینریش هرتز
هاینریش هرتز

پدیده فوتوالکتریک:

در ۱۸۸۷ – پدیده فوتوالکتریک و تولید و دریافت امواج الکترومغناطیسی را مشاهده کرد . این مشاهدات را در مجله annalen der physik منتشر کرد .دستگاه گیرنده امواج الکترومغناطیسی که او ساخته بود از یک سیم پیچ و دو گوی کوچک که در فاصله بسیار کمی از هم قرار داشتند تشکیل شده بود . زمانی که نوسانات الکترومغناطیسی در سیم پیچ باعث به وجود آمدن جریان الکتریکی در مدار گیرنده می‌شدند – آنگاه سیم پیچ که هر یک از دو سیم آن به یکی از این گوی‌ها متصل بود – این گوی‌ها را به طور متناوب دارای اختلاف پتانسیل الکتریکی می‌کرد و در نتیجه این بارهای الکتریکی شارج شده در گوی‌ها- در هوا تخلیه الکتریکی می‌شد و این با ایجاد جرقه قابل دید بود و آنگاه بود که هرتز می‌فهمید دستگاه گیرنده در حال دریافت امواج الکترومغناطیسی است .ما این گوی‌ها را دهانه جرقه می‌نامیم. دستگاه گیرنده را در جعبه‌ای تاریک قرار داد تا جرقه‌ها را بهتر ببیند . به هر حال متوجه شد که وقتی در جعبه بین گیرنده و فرستنده یک دیواره شیشه‌ای قرار می‌دهیم – ماکزیمم طول جرقه کاهش می‌یابد . و این بدان خاطر است که اگر شیشه قرار نداشت- دو گوی- پرتو فرابنفش تولید شده در گیرنده را جذب می‌کردند و انرژی آن الکترون را در پرش از سطح گوی‌ها یاری می‌کرد . وقتی شیشه برداشته شد طول جرقه باید افزایش پیدا می‌کرد . هیچ کاهشی را در طول جرقه مشاهده نکرد وقتی به جای شیشه – کوارتز را قرار داد . و این بدان خاطر است که کواتز نمی‌تواند از عبور امواج فرابنفش جلوگیری کند. حال آنکه شیشه دارای چنین خاصیتی است.پس از مدتی تحقیق را به پایان رساند و نتایجی که به دست آورده بود را گزارش کرد. اما تحقیق روی این پدیده را بیش از این ادامه نداد و حتی تلاشی نکرد تا بفهمد که این پدیده از کجا آمده.

بزرگداشت:

به افتخار او نام یکی از دهانه‌های آتش فشان‌های ماه را که در طرف ماه است- به نام هاینریش هرتز نامیدند.
امواج الکترومغناطیسی نخستین بار توسط -هاینریش هرتز- آلمانی کشف شد و به افتخار او -هرتز- به عنوان یک یکا برای سنجش بسامد این امواج نامگذاری شد.
نام هرتز امروزه به صورت واژه‌ای بین‌المللی برای بیان ردیف تناوب و فرکانس‌های رادیویی به کار می‌رود.

تحصیلات و مدارک علمی:

دارای مدرک دکتری الکترونیک

مسیولیت و مقام ها:

استاد دانشگاه

مرگ

هاینریش هرتز در سال ۱۸۹۲ به بیماری سرطان استخوان مبتلا شد و با اینکه چند بار تحت عمل جراحی قرار گرفت ولی دست آخر در سن ۳۷ سالگی در گذشت.

 

منبع :

سیتی تومب

الکتروتکنیک

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

کیچیرو تویودا

کیچیرو تویودا – Kiichiro Toyoda

کیچیرو تویودا تاجر و کارآفرین ژاپنی است که بزرگ‌ترین شرکت خودروسازی جهان یعنی تویوتا را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − هجده =