خانه / روانشناسی / هاینتس کوهوت – Heinz Kohut

هاینتس کوهوت – Heinz Kohut

هاینتس کوهوت
هاینتس کوهوت

هاینتس کوهوت – روانکاو اتریشی بود که بعدها به تابعیت آمریکا درآمد- یکی از بنیانگذاران مهم روانکاوی بود- او مفهوم خود شیفتگی فروید را گسترش داد- فرضیات کوهات به روانشناسی خود معروف است و فرایند درمان مستلزم این است که بیمار از نیازهای مفرط خود برای پذیرفته شدن و خود اقناعی آگاه شود

زندگی هاینتس کوهوت

هاینتس کوهوت در ۱۳ مه ۱۹۱۳ در وین اتریش به دنیا آمد. او که تنها فرزند فلیکس کوهوت و الس لامپل بود-پدر و مادر کوهات در سال 1911 ازدواج کردند. پدر کوهوت یک پیانیست کنسرت بود و مادر او یک فروشگاه بزرگ داشت. چند سال اول زندگی خود را با مادرش به تنهایی سپری کرد زیرا پدرش در جنگ جهانی اول به جبهه روسیه اعزام شده بود. والدین یهودی او موزیسین بودند- اما پدرش- بعد از بازگشت از جبهه- مجبور شد شغل خود را کنار بگذارد. کوهوت در یک محیط آزاداندیشی و دور از آداب و رسوم یهودی بزرگ شد. خودش می‌گفت که هرگز با یهودیت ارتباط برقرار نکرده‌است. محیط اطراف او از لحاظ علمی و فرهنگی بسیار غنی بود اما کوهوت کودکی و نوجوانی خود را در تنهایی سپری کرد. پدر و مادرش- با این که زیاد در خانه حضور نداشتند- اجازه ندادند به مدرسه برود زیرا به آموزش و پرورش عمومی اعتماد نداشتند و برایش معلم خصوصی گرفتند. به عقیده بسیاری از صاحب نظران- اهمیتی که کوهوت در نظریه خود به همدلی می‌دهد- تا حد بسیار زیادی تحت تاثیر کمبود عاطفی در کودکی و نوجوانی بوده‌است.

کوهات تا کلاس پنجم در اتریش بود قبل از آن او توسط آموزگاری در وین کتاب هایی در خصوص روان شناسی یاد گرفت. در ۱۹ سالگی- کوهوت وارد دانشکده پزشکی شد- و یک سال را در پاریس گذراند- و در آنجا- دوره‌های اینترنی مختلف را در بیمارستان های پاریس گذراند. در سال ۱۹۳۸- مدرک پزشکی خود را دریافت کرد. یک سال قبل از آن- پدرش فوت کرد و کوهوت بسیار تحت تاثیر این فقدان قرار گرفت. اندکی بعد از فارغ‌التحصیلی- نازیها وارد اتریش شدند و کوهوت مجبور شد پنهان شود و اندکی بعد فرار کند. او ابتدا به لندن پناه برد- بعد به یکی از دوستان دوران نوجوانی خود در نیویورک پیوست. در ۱۹۴۰ برای همیشه در شیکاگو ساکن شد و اندکی بعد مادرش در آنجا به او پیوست.
در شیکاگو به عنوان انترن و بعد به عنوان رزیدنت در یک هتل مشغول به کار شد- و به این ترتیب- توانست در کارش تخصص یابد. در سال ۱۹۴۴ مدرک نورولوژی گرفت و سه سال بعد- مدرک روان‌پزشکی دریافت کرد. در طول این سال های تحصیلی- و به رغم وضعیت اقتصادی نه چندان مناسب- شروع به روانکاوی با روت آیسلر کرد. بعد- با فریتز مالنهاف شروع به روانکاوی کرد. در ۱۹۴۸- مدرک روانکاوی دریافت کرد- و در ۱۹۵۳- یک مدرک دیگر به عنوان استاد و مدرس روانکاوی دریافت کرد.

در طول تحصیلاتش در انستیتوی شیکاگو- با بتی مایر- همسر آینده‌اش آشنا شد- که در آنجا به عنوان مددکار اجتماعی کار می‌کرد. آنها اسم تنها فرزند خود را توماس آگوست گذاشتند که این نامگذاری- به احترام آگوست آیکهورن بود- کسی که کوهوت اولین روانکاوی خود را با او در وین انجام داده بود. آیکهورن که با نوجوانان کار می‌کرد- به شیوه خاص خودش- با نوجوانان در باره تاثیر و اهمیت -خودشیفتگی- سیوال و جواب می‌کرد.

 

هاینتس کوهوت
هاینتس کوهوت

کاریزمای شخصی کوهوت- معلومات عموم و تخصصی وی- عشقی که به کارش داشت- و فرهیختگی عظیم وی- باعث شد به او لقب -آقای روانکاوی- بدهند. در انستیتوی روانکاوی شیکاگو- او را بسیار دوست داشتند و در عین حال- کارهایش با مخالفت های زیادی مواجه می‌شد- با این حال- او تاثیر زیادی روی این انستیتو گذاشت- و خیلی زود- راه مخصوص به خودش را پیدا کرد و مفاهیم جدیدی را اختراع کرد.

او می‌گفت که روانکاوی در یک بن‌بست از کانفورمیسم -همرنگی و همشکلی- گیر کرده‌است و در انستیتوی روانکاوی- باید همه افراد از رشته‌های مختلف یا با نظریه‌های متفاوت بتوانند عضویت داشته باشند. به عقیده کوهوت- حتما باید رشته روانکاوی را در رابطه با روان‌شناسی و سایر علوم- از نو تعریف کرد. در ۱۹۶۴- کوهوت رییس انجمن روان‌شناسی آمریکا- و در ۱۹۶۵- معاون انجمن روانکاوی بین‌المللی شد. او که ابتدا به نظریه فرویدی وفادار بود- بعدها روان‌شناسی مختص به خود را بر محور مفاهیمی مثل همدلی و خودشیفتگی بنا نهاد. او کتابهای زیادی نوشت- از جمله کتاب -The Self- را در ۱۹۷۱ به چاپ رساند که در آن- رسما اعلام کرد از روانکاوی کلاسیک جدا شده‌است. تفکر- نوشته‌ها- و تدریس او تاثیر زیادی در روان شناسان آمریکایی گذاشت. در ۱۹۷۸- اولین کنفرانس سالانه در باره روان‌شناسی -خود- تشکیل شد که باعث به حرکت درآمدن جنبش جدیدی به نام روان‌شناسی خود -self- شد. روان‌شناسی -خود- امروزه نیز طرفداران بسیار زیادی دارد.

مرگ هاینتس کوهوت

در ۱۹۷۱ دو بدشانسی به طور همزمان برای وی روی دادند: خودش به سرطان مبتلا شد و مادرش نیز به اختلالات روانی مبتلا گشت. مادرش در ۱۹۷۲ درگذشت. چند سال بعد- کوهوت به یک بیماری دیگر نیز مبتلا شد و مجبور گشت قلبش را به تیغ جراحی بسپارد. از آن به بعد- و تا زمان مرگش در ۱۹۸۱- کوهوت به تدریج خود را از انظار عمومی عقب کشید و وقتش را به بسط نظریه خودش اختصاص داد.

 

منبع :

روان راهنما

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

فریتس پرل

فریتس پرل – Fritz Perls

فریتس پرل با نام کامل فردریش -فردریک- سالومون پرلز – معروف به فریتس پرل- روان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + دوازده =