خانه / بزرگان تاریخ / هانس اورستد – Hans Christian Orsted

هانس اورستد – Hans Christian Orsted

هانس اورستد
هانس اورستد

هانس اورستد با نام کامل هانس کریستین اورستد شیمیدان و فیزیکدان سرشناس دانمارکی قرن هجدهم و نوزدهم که بیشتر به‌دلیل این کشف که جریان الکتریکی میدان مغناطیسی ایجاد می‌کند- که یکی از مباحث مهم الکترومغناطیس است- مشهور شد- اورستد در سال ۱۸۲۵ برای اولین بار آلومینیوم را تولید کرد

زندگی هانس اورستد

هانس اورستد ۱۴ اوت ۱۷۷۷ در رودکبینگ- دانمارک به دنیا آمد. اورستد علاقه خود به علوم را هنگامی که پسری جوان بود در داروخانه پدر خود- سورن کریستن اورستد- نشان داد. او و برادرش- آندرس سندو اورستد- بیشتر تحصیلات اولیه خود را به‌صورت خودآموز در منزل فراگرفتند. آنها در سال ۱۷۹۳ منزل را به‌قصد کپنهاگ ترک کردند تا در امتحان ورودی دانشگاه کپنهاگ شرکت کنند. برادرها در امتحان قبول و در دانشگاه برجسته شدند.

بازگشت به دانمارک

هانس به علت اعتقاد به فلسفه ی کانت و آشنایی با مکتب گالوانیسم -تولید برق به کمک شیمی- به مسافرت های بسیاری رفت و زمانی که در سال 1806 به دانمارک بازگشت با سمت استاد عالی رتبه استخدام شد.

تحولی شگرف در دنیای فیزیک

در 1820 به طور تصادفی هنگام یک سخنرانی علمی دریافت که یک سیم حامل جریان بوسیله ی یک میدان مدور مغناطیسی احاطه شده است و این نکته ای بود که موجب تحولی شگرف در دنیای فیزیک شد.

کشف میدان مغناطیسی مربوط به جریان الکتریکی

او برای اولین بار میدان مغناطیسی مربوط به جریان الکتریکی را کشف نمود .وی متوجه شد که عقربه قطب نما در اثر مجاورت با یک جریان الکتریکی حرکت می کند و بنابراین نتیجه گرفت که میدان مغناطیسی بصورت دایره ای شکل به دور یک سیم حامل جریان در فضا منتشر می شود . وی نتیجه مطالعات خود را در یک مقاله به تاریخ ۲۱ جولای ۱۸۲۰ ارایه داد.

شهرت علمی

وی بیشتر به ‌دلیل کشف آنچه جریان الکتریکی میدان مغناطیسی ایجاد می‌کند و یکی از مباحث مهم الکترومغناطیس می باشد- مشهور شد.
اورستد نظام خاصی را بر اساس نیروها بوجود آورد که در آن احتراق و خنثی شدن اسیدها و بازها و نیز قابلیت تبدیل صورت های متفاوت نیرو به یکدیگر و نیز وجود اثر الکترومغناطیسی را مورد بحث قرار می داد.

تولید آلومینیوم برای بار اول

وی در ۱۸۲۵ برای اولین بار آلومینیوم را تولید کرد. پیش از او ترکیب آلومینیوم و آهن توسط دانشمندی دیگر تولید شده بود- اما این اورستد بود که برای اولین بار توانست آلومینیوم خالص را از کلرید آلومینیوم استخراج کند.

اورستد-رییس موسسه پلی تکنیک کپنهاگ

در 1829 به ریاست موسسه پلی تکنیک کپنهاگ منصوب شد.

پژوهشها

او همچنین در زمینه تراکم پذیری گازها و سیالات و نیز کیفیت مغناطیسی- پژوهش های بسیاری انجام داد.

روش جدید در اکتشافات علمی

شیوه ی عمل او روش جدیدی را در اکتشافات علمی بنیان گذاشت- بدین صورت که دانشمند- تمام حالتها و شرایط ممکن را مورد بررسی قرار می دهد تا به شرایط دلخواه و مناسب دست یابد. او با شور و حرارت بسیار سعی داشت تا علم را به فهم عامه مردم برساند. کوشش های او دانمارک را به عنوان کشوری مطرح در شاخه ی فیزیک به جهانیان شناساند.

نگاهی به قانون شیمی

-نگاهی به قانون شیمی- عنوان مهمترین اثر علمی اوست.

یادبود

اسکناس‌های صد کرونی دانمارک از ۱۹۵۰ تا ۱۹۷۰ به یادبود او با عکسش منتشر شدند.

تغییر لوگوی گوگل

گوگل نیز در سال ۲۰۰۹- لوگوی خود را به افتخار او به ‌صورت یک مدار الکتریکی- شامل یک سیم‌پیچ درآورد که نشان‌دهنده ساده‌ترین نوع القای مغناطیسی است.

تحصیلات و مدارک علمی

تحصیل در دانشگاه کپنهاگ

مسیولیت و مقام ها

استاد دانشگاه کپنهاک
رییس موسسه پلی تکنیک کپنهاگ

افتخارات

دریافت مدال کاپلی در سال 1820

آثار هانس اورستد

نگاهی به قانون شیمی

مرگ

هانس اورستد در نهم مارس سال ۱۸۵۱ در کپنهاگ درگذشت. پیکرش را در گورستان اسیستنز به خاک سپردند.

 

منبع :

آکاایران

سیتی تومب

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

میرفندرسکی

میرفندرسکی – Mir Fendereski

میرفندرسکی با نام اصلی مولانا ابوالقاسم بن ابوطالب میرحسینی فندرسکی حکیم و دانشمند دوره صفوی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 2 =