خانه / ادبیات / هالدور لاکسنس – Halldor Laxness

هالدور لاکسنس – Halldor Laxness

هالدور لاکسنس
هالدور لاکسنس

هالدور لاکسنس – نویسنده ایسلندی قرن بیستم بود که در سال ۱۹۵۵ نوبل ادبیات به او اعطا شد

هالدور لاکسنس – نویسنده ایسلندی قرن بیستم بود که در سال ۱۹۵۵ نوبل ادبیات به او اعطا شد. از لاکسنس نوشته‌های زیادی از قبیل: شعر- مقاله- روزنامه- نمایشنامه- سفرنامه- داستان کوتاه و رمان نوشت.

تاثیرات نویسندگانی همچون: استریندبرگ- زیگموند فروید- سینکلر لوییس- اگوست استریندبرگ- برتولت برشت و ارنست همینگوی بر آثار لاکسنس به وضوح دیده می‌شود. او تنها ایسلندی است که برنده نوبل ادبیات شده‌است.

زندگینامه هالدور لاکسنس

هالدور لاکسنس ۲۳ آوریل 1۹۰2 ریکیاویک- ایسلند به دنیا آمد. از این نویسنده برنده جایزه نوبل ادبیات سال 1955 تعداد 60 داستان- رمان- قطعه تاتری- مقاله و کتاب‌های شعر انتشار یافته و به 40 زبان ترجمه شده است.

-گرهارد استایدل- ناشر آلمانی که از مدت ها قبل به انتشار آثار ادبی نویسندگان ایسلندی می‌پردازد – با -هالدور لاکسنس- دوستی نزدیکی داشت و به آثار ادبی او که به شکلی تاثیرگذار قرن بیستم را منعکس می‌کند نیز علاقه‌مند است.

-لاکسنس- که در نظر داشت ایسلندی‌ها را به مدرنینه نزدیک کند- به لحاظ محتوایی و در نهایت جستجوی نویسندگان ایسلندی در عرصه ادبی را مستند ‌کرده است .در کتابی که پیشتر از سوی انتشارات -استایدل- منتشر شده- به نقل از این نویسنده آمده است: -اگر من می‌توانستم لطفی بکنم – به تمام مردم ایسلند مسواک هدیه می‌کردم. اگر برای ملت اشعاری جاودان می‌نوشتم- خدمت بزرگی به آن ها انجام ‌داده بودم- اما من توانایی چنین چیزی را هم ندارم- من تنها باید به نوشتن کتاب اکتفا کنم.-

در جای دیگری به نقل از این نویسنده آمده است : -من یک تایوییسم بودم- بعدها اکسپرسیونیست- سوریالیست – فرویدیسم و …. در نهایت دنباله‌روی مارکسیسم شدم – اگر چه من هیچ یک از آثار مارکس را نخوانده‌ام.-

این مجموعه بیش از 4100 صفحه ای یک گنجینه ادبی 12 جلدی را در برمی‌گیرد. علاوه بر این یک جلد کتاب مشتمل بر اسنادی از -هوبرت سیلوف- پروفسور اسکاندیناوی شناسی دانشگاه ارلانگن که آثار -لاکسنس- را منتشر کرده نیز در کنار این مجموعه دیده می‌شود. با انتشار این مجموعه علاقه‌مندان مطالعه از این شانس برخوردار می‌شوند که یک قرن را از نقطه نظر -لاکسنس- مشاهده کنند و نویسنده ای ستیزه‌جو برای انسان‌ها ا با طنز لطیفش کشف کنند.

این مجموعه در نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت 2011 که ایسلند به عنوان مهمان افتخاری در آن حضور دارد- ارایه شده است.

هالدور لاکسنس
هالدور لاکسنس

مرگ

هالدور لاکسنس ۸ فوریه ۱۹۹۸ میلادی -۹۵ سالگی- در ریکیاویک- ایسلند درگذشت.

بخشی از آثار هالدور لاکسنس

– مردم مستقل
– فرزندان طبیعت
– زیر کوه مقدس
– سلکا ولکا
– نور جهانی

 

منبع :

خبرگزاری کتاب ایران

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

هرمز میلانیان

هرمز میلانیان – Hormoz Milanian

هرمز میلانیان زبان‌شناس ایرانی و استاد زبانشناسی دانشگاه تهران بود- میلانیان تحصیلات خود را در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × سه =