خانه / ادبیات / نویسندگان / نورمن میلر – Norman Mailer

نورمن میلر – Norman Mailer

نورمن میلر
نورمن میلر

نورمن میلر نویسنده مشهور و صاحب سبک آمریکایی و برنده جایزه ادبی -پولیتزر- است- وی بیشتر بخاطر نثر تلخ و گزنده و مخالفتش با جنبش‌های فمینیستی شهرت دارد- نورمن مایلر در سال ۱۹۶۹- به خاطر نوشتن کتاب سپاهیان شب برای اولین بار برنده جایزه کتاب ملی سال شد- وی همچنین از فعالین ضد جنگ ویتنام بود

زندگی نورمن میلر

نورمن میلر ۳۱ ژانویه سال ۱۹۲۳ در خانواد‌ه‌ای یهودی در نیوجرسی آمریکا به دنیا آمد. اجدادش از روسیه به آمریکا مهاجرت کرده بودند و پدرش- -ایساک- حساب‌دار بود و مادرش -فانی- در یک آژانس خانه‌داری کار می‌کرد. وقتی چهار سالش بود به همراه پدر و مادر به بروکلین رفت و همانجا درس خواند و سپس در سال ۱۹۳۹ برای تحصیل مهندسی هوا و فضا وارد دانشگاه هاروارد شد. خاله‌ها و به خصوص مادرش در کودکی‌اش بسیار تاثیر گذاشتند. مادرش -فانی- از همان کودکی به استعداد نویسندگی وی توجه کرد و دست‌نوشته‌هایش را تا سال‌ها نگه داشت و او را تشویق می‌کرد بنویسد.

در دانشگاه بود که به نویسندگی علاقه‌مند شد و مدت کوتاهی پس از فارغ‌التحصیلی در سال ۱۹۴۳ شروع به نوشتن کرد. در این ایام که جنگ جهانی دوم موضوع روز بود و توجه‌ی اغلب نویسندگان را به خودش جلب کرده بود- -میلر- بعنوان افسر تکنسین به مدت هجده ماه در اقیانوس آرام در جنگ شرکت کرد. در سال ۱۹۴۸ با استفاده از تجربیات و آموخته‌های خود از جنگ نخستین رمانش را به نام -مرده و برهنه- منتشر کرد. کتاب با استقبال خوبی روبرو شد و شهرت خوبی را برای -نورمن میلر- بیست و پنج ساله به ارمغان آورد. -مرده و برهنه- موفقیت خوبی برای یک نویسنده‌ی جوان بود و به همین خاطر توجه رسانه‌های ادبی به -نورمن میلر- جذب شد.

این کتاب سال بعد در انگلستان هم به چاپ رسید و قبل از توزیع بیش از ده هزار نسخه فروش کرد. وی سپس در سال ۱۹۵۲ رمان -ساحل بارباری- را منتشر کرد و -پارک آهو- را در سال ۱۹۵۵ نوشت. این دو رمان نیز هر دو با فروش خوبی روبرو شدند و مورد توجه رسانه‌های ادبی قرار گرفتند.

-میلر- در سال‌های پنجاه میلادی به موضوعات متعددی از جمله خشونت- سرطان و مواد مخدر علاقه‌مند شد و درباره‌اشان مطلب نوشت. وی همچنین به بوکس علاقه زیادی داشت و در این باره مقالات مفصلی نوشته است. -میلر- در طول عمر هشتاد و چهار سال خویش- شش مرتبه ازدواج کرد و حاصل این ازدواج‌ها هشت فرزند برای او بود. در این بین- زندگی مشترکش با -آدله مورالز- بیشتر از همه سر زبان‌ها بود چرا که -میلر- یک بار او را مجروح کرد. سپس در سال ۱۹۶۲ از او طلاق گرفت و با دختر یک اشراف‌زاده‌ی اسکاتلندی به نام -ژان کمپل- ازدواج کرد و تنها یک سال با او زندگی کرد. وی سپس در سال ۱۹۶۳ با -بورلی بنتلی- بازیگر سینما ازدواج کرد.

 

نورمن میلر
نورمن میلر

-میلر- در سال‌های بین ۱۹۵۵ تا ۱۹۷۹ تنها دو رمان به نام‌های -رویای آمریکایی- و -چرا در ویتنام هستیم؟- نوشت. وی به جز داستان‌نویسی به روزنامه‌نویسی- نمایشنامه‌نویسی و کارگردانی فیلم هم علاقه‌ داشت و همراه -ترومن کاپوتی- و -تام ولف- از ابداع‌گران ژانر -نیو ژورنالیسم- یا -کتاب‌های خلاقانه غیرداستانی- به حساب می‌آمد. -میلر- در کنار رمان‌نویسی- روزنامه‌نگاری می‌کرد و در این مدت درباره‌ی مهم‌ترین اتفاقات زمان خودش از جمله- فمینیسم- جنگ ویتنام و سفر به فضا مطالب مهمی نوشت. -نورمن میلر- از نویسندگان بعد -نسل گمشده- به حساب می‌آید.

-نسل گمشده- عمدتا نویسندگانی بودند که به خاطر گرانی آمریکای پس از جنگ جهانی اول به پاریس مهاجرت کرده بودند و تاثیر شگرفی را در ادبیات زمان خود و بعد خود گذاشتند. -نورمن میلر- به گونه‌ای نتیجه‌ی -نسل گمشده- بود. او که از نویسندگان -نسل گمشده- همچون -ارنست همینگوی– -جان دوس‌پاسوسی- و -اسکات فیتزجرالد- تاثیر زیادی گرفته بود- در سال ۱۹۶۸ جوایز ادبی -پولیتزر- و -جایزه کتاب ملی- آمریکا را بخاطر کتاب -ارتش شب- از آن خود کرد و در طول عمرش نزدیک به دوازده رمان نوشت.

-نورمن میلر- خود درباره‌ی نوشتن -قصری در جنگل- به -آبزرور می‌گوید: -در سال‌های ۱۹۳۲ مادرم همیشه می‌گفت که هیتلر بالاخره یک بلایی سر یهودی‌ها می‌آورد. آن موقع نه سالم بود و این فکر از آن وقت همیشه توی ذهنم بود. تمام زندگی‌ام به این موضوع فکر کرده‌ام. این که این هیتلر از چه ساخته شده بود؟ جواب این سیوال همیشه برایم معما بوده است.-

وی در ادامه درباه‌ی -هیتلر- می‌گوید: -هیتلر به بصیرت حمله کرد. با هیچ منطق و راهی نمی‌شود هیتلر را فهمید. بالاخره هم آن بلا را سر یهودی‌ها آورد و با کشتن شش میلیون یهودی- ذهن بازماندگان‌ یهود را نابود کرد. قبل از هیتلر- یهودی‌ها ذهن باز و فوق‌العاده‌ای داشتند.- -نورمن میلر- درباره‌ی دوران کودکی‌اش به -آبزرور- می‌گوید: -من در یک محیط یهودی بزرگ شدم و از همان موقع بود که با رفتارهای ضدیهودی مواجه شدم- شاید به این خاطر است که در این سن کتابی درباره‌ی -هیتلر- نوشته‌ام.-

او علیرغم جراحی قلب- نقصان شنوایی و آرتروز زانو که او را به راه رفتن با چوب زیر بغل مجبور کرده بود- اشتیاقش به نوشتن را حفظ کرد و در اوایل سال 2007 کتاب -قلعه‌ای در جنگل- رمانی درباره سال‌های اول زمامداری هیتلر را که شیطان آن را روایت می‌کند- منتشر کرد.

در پاییز 2007 نیز کتابی حاوی مکالماتی با او درباره کیهان با نام -درباره خداوند: یک مکالمه نادر-‌ انتشار یافت.

 

نورمن میلر
نورمن میلر

آثار نورمن میلر
داستانی

۱۹۴۸ – برهنگان و مردگان -برهنه و مرده-
۱۹۵۱ – ساحل بربر
۱۹۵۵ – پارک گوزن -پارک گوزن‌ها-
۱۹۶۵ – رویای آمریکایی
۱۹۶۷ – چرا در ویتنام هستیم
۱۹۸۳ – غروب‌های تابستانی -غروب تابستانی-
– خاطرات روزهای کهن
– بلایای دیگر
– مرگ برای خانم‌ها
– مردی که یوگا می‌آموخت
– ملاقات درباره شیطان

غیر داستانی

۱۹۵۹ – آگهی برای خودم
۱۹۶۳ – یادداشت‌های رییس
۱۹۶۸ – ارتش‌های شب

مرگ

نورمن میلر در 10 نوامبر 2007 در بیمارستان مونت سینایی در نیویورک به علت نارسایی کلیه در 84 سالگی درگذشت.

 

منبع :

برترینها

همشهری آنلاین

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

خسرو شاهانی

خسرو شاهانی – Khosrow Shahani

خسرو شاهانی طنزنویس- داستان‌نویس و خبرنگاری بود که با نشریاتی همچون توفیق- فکاهیون- گل آقا …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 5 =