خانه / فلسفه / نوام چامسکی – Noam Chomsky

نوام چامسکی – Noam Chomsky

نوام چامسکی
نوام چامسکی

نوام چامسکی با نام کامل ورام نوآم چامسکی زبان‌شناس و نظریه پرداز یهودی – آمریکایی در سال ۱۹۲۸ در فیلادلفیای آمریکا متولد شد

زندگینامه نوام چامسکی

ورام نوآم چامسکی – Noam Chomsky – در ۷ دسامبر ۱۹۲۸ در فیلادلفیا – پنسیلوانیا در خانواده یهودی و روس تبار به دنیا آمد. چامسکی زبان‌شناس- فیلسوف آنارشیست و نظریه‌پرداز آمریکایی است. از او به عنوان پدر زبان‌شناسی مدرن یاد می‌شود. ظریه معروف وی دستور زایشی-گشتاری است که در دهه ۶۰ میلادی انقلابی در زبان‌شناسی معاصر ایجاد کرد. مقالات و کتاب‌های نوام چامسکی آغازگر پژوهش‌های نوینی در عرصه روانشناسی زبان شد. همچنین وی مقالات متعددی در نقد سیاست‌های خارجی دولت ایالات متحده آمریکا دارد.وی استاد بازنشسته دپارتمان فلسفه و زبان‌شناسی موسسه تکنولوژی ماساچوست آمریکا است.

زندگی و تحصیلات

نوام چامسکی در ۷ دسامبر ۱۹۲۸ از پدر و مادری یهودی در فیلادلفیای آمریکا متولد شد. پدرش – ویلیام چامسکی یک روس یهودی تبار بود که از روسیه به آمریکا مهاجرت کرده بود. او آموزگار زبان عبری بود و کتابی درسی در زمینه دستور زبان یهودی دوران میانه به چاپ رسانده بود. در دسامبر ۱۹۴۹ با کارول چامسکی که خود استاد دانشگاه هاروارد بود- ازدواج کرد و از او سه فرزند دارد. او در دوران کارشناسی- سخت تحت تاثیر زلینگ هریس- استاد زبان‌شناسی دانشگاه پنسیلوانیا- بود. چامسکی در خلال تحصیل در دانشگاه پنسیلوانیا- کتاب روش‌هایی در زبان‌شناسی ساختاری- اثر استادش زلیگ هریس- را بازخوانی و تحشیه کرد و در عین حال به دیدگاه‌های سیاسی هریس گرایش یافت. گرایش چامسکی به دیدگاه‌های سیاسی هریس- خود انگیزه‌ای شد که او رشته زبان‌شناسی را برای ادامهٔ تحصیلات خود برگزیند. از سال ۱۹۵۵ در موسسه تکنولوژی ماساچوست –MIT– به عنوان استاد زبان‌شناسی مشغول به تدریس شد. چامسکی در سال ۱۹۷۶ در موسسه تکنولوژی ماساچوست به مقام استادی رسید.

زبان‌شناسی

ظریه معروف وی دستور زایشی است که در دهه ۶۰ میلادی انقلابی در زبان‌شناسی معاصر ایجاد کرد. وی همچنین کتاب‌های متعددی درباره ذهن و زبان و مغز و زبان نوشته‌است. در واقع چامسکی در بررسی‌های خود نشان داد که با بررسی نظام زبانی افراد می‌توان نتایج روان‌شناختی به دست آورد.

وی نوشته‌های متعددی نیز در زمینه علوم رایانه دارد – که در زمینه کامپایلرها نظریات او مورد توجه است.

 

نظریات چامسکی انقلابی در رشته زبان‌شناسی به وجود آوردند. او معتقد است اصول و خصوصیات زبان در انسان ذاتی و -به طور ارثی برنامه‌ریزی شده- است و محیط پیرامون کودک تنها نقش محرک را برای یادگیری زبان مادری ایفا می‌کند. کودک مجموعه محدودی از اطلاعات را از محیط زبانی خویش می‌گیرد و خود قادر است ترکیبات جدیدی بسازد. نظریه‌پردازان پیش‌تر معتقد بودند زبان مادری تنها از راه شنیدن گفتار اطرافیان و به صورت اکتسابی وارد مغز کودک می‌شود.از گفته‌های اوست که: -زبان آیینه فکر است-. در اصل این ایده که زبان می‌تواند بازتاب دهنده تمام نمایی از شخصیت و حالات درونی شخص باشد- ایده چامسکی است. نظریه معروف چامسکی در زبان‌شناسی نظریه -گرامر جهانی- است که طبق آن افراد بشر از بدو تولد آن را دارا می‌باشند.

ایده‌های سیاسی

نوام چامسکی روشنفکری شناخته‌شده و منتقد سیاست خارجی ایالات متحده و دولت‌های دیگر است. وی خود را سوسیالیستی آزادی‌خواه و هم‌چنین هوادار آنارکوسندیکالیسم می‌داند.

چامسکی اگرچه از برچیدن دیوار برلین استقبال کرد- اما ترس او از این‌که با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی- مجموعه درهم‌پیچیده نظامی-صنعتی آمریکا به دنبال دشمنانی جدید خواهد گشت تا وجود خود را موجه جلوه دهد- با اتفاقاتی که بعدا در جهان رخ داد تایید شد. به نظر چامسکی اجرای موفقیت‌آمیز این برنامه وام‌دار -اتحادی نامقدس- میان دولت آمریکا و شرکت‌های رسانهای است.

چامسکی در زمان جنگ ویتنام به عنوان منتقد اجتماعی سیاست خارجی آمریکا به شهرت رسید. نخستین اثر سیاسی مهم او کتاب قدرت آمریکا و ماندارین‌های نوین -۱۹۶۹- بود که در انتقاد به طبقه روشنفکران لیبرال نوشته شده بود.

 

درک چامسکی از سازوکار امپریالیسم آمریکا و توانایی همیشگی او برای فهم دورنمای کلی سیاست‌های آمریکا به مخالفت او با دخالت نظامی آمریکا در کوزوو- افغانستان و عراق و هم‌چنین جنگ بوش بر ضد تروریسم منجر شد.

او در سال ۱۹۸۰ بر کتاب روبر فوریسون که در حقیقت داشتن هولوکاست تردید کرده بود- مقدمه یی نوشت. اگرچه این مقدمه تنها به دفاع از آزادی بیان می‌پرداخت- با واکنش‌های سختی مواجه شد. وی بعدها آشکار ساخت که از وی مطلبی در دفاع از آزادی بیان خواسته شده بود و او از استفاده از آن به عنوان مقدمهٔ کتاب مذکور اطلاع نداشت.

در دهه‌های ۷۰ و ۸۰ میلادی چامسکی به همراهی جان پیلگرJohn Pilger– از معدود کسانی بودند که از نسل‌کشی -پنهان- در تیمور شرقی سخن گفتند. وی به تمامی روسای جمهور آمریکا- حتی جان اف کندی که محبوبیتی باور نکردنی دارد – با دیدی انتقادی می‌نگرد. او درین باب کتاب -تفکری دوباره به کاملوت: جان اف کندی- جنگ ویتنام و فرهنگ سیاسی آمریکا – را نوشته‌است. چامسکی در بیانیه‌ای مشترک با برخی اندیشمندان آمریکایی- انگلیسی و کانادایی درباره نقش رسانه‌ها در نبرد اسرائیل و غزه ۲۰۱۲ از رسانه‌های غربی به خاطر پوشش یکجانبه جنگ انتقاد کرد و این مسئله را غیرقابل قبول و ظالمانه خواند و از خبرنگاران خواست در اعتراض به استفاده ابزاری خبرگزاری‌های غربی از آنها- اعتصاب و از همکاری با این خبرگزاری خودداری کنند. وی همچنین در این بیانیه از مردم غزه درخواست کرد با استفاده از امکانات موجود با همه مراکز خبری تماس بگیرند و واقعیت‌ها را به طور منصفانه منعکس کنند.-۸–نیازمند منبع- وی معتقد است: -در پس ظاهر بی طرفانه شرح مسایل اجتماعی -از طریق گزارش‌های تلویزیونی- تحلیل‌های سیاسی یا اخبار رادیو- پیش فرض‌ها و اصول ایدیولوژیکی‌ای نهفته است که وقتی آنها را افشا می‌کنیم- فرو می‌ریزند.-

ایران

چامسکی در مصاحبه‌ای که با Paul Jay در تاریخ ۱۹ نوامبر ۲۰۰۷ داشت- از سیاست‌های هسته‌ای ایران دفاع و عکس‌العمل ایران را در برابر عدم پایبندی کشورهای غربی به تعهداتشان- طبیعی تلقی کرد.

وی از تظاهرات معترضین به انتخابات ۲۲ خرداد استقبال کرد و -شجاعت و پایداری تظاهرکنندگان را تحسین‌برانگیز و دارای اهمیت تاریخی تام و تمام- توصیف می‌کند. البته وی می‌گوید: -هرگونه استفاده از زور باطل است و نتایج انتخابات با زور حتی ذره‌ای معتبر به‌نظر نمی‌رسد-.

چامسکی در مصاحبه‌ای که با روزنامه تهران تایمز مورخ ۱۵ آوریل ۲۰۰۹ داشت- به صراحت سیاست‌های یک بام و دو هوای ایالات متحده در مورد حق ایران برای استفاده صلح آمیز از انرژی اتمی را نقد کرد. او در این مصاحبه با استناد به یکی از مصاحبه‌های زیبیگنیو برژینسکی این‌گونه نتیجه‌گیری کرد که مشکل اصلی آمریکا با ایران- برنامهٔ اتمی صلح‌آمیز تهران نیست- بلکه آنست که ایران دیگر در سلک مجموعهٔ کشورهای تابع سیاست‌های آمریکا به شمار نمی‌رود.

وی پس از اعتصاب غذای اکبر گنجی روبروی سازمان ملل از او حمایت کرده و گفت که سعی می‌کند به او و همراهانش بپیوندد.

نوآم چامسکی در تاریخ ۲۳ ژوییه ۲۰۰۹- از محل سکونتش در ماساچوست به نیویورک رفت تا در جمع اعتصاب کنندگان غذا که همه ایرانی بودند- حاضر شود. تجمع سه روزه‌ای که در اعتراض به رفتار جمهوری اسلامی ایران با معترضان به نتیجه انتخابات برگزار شده بود. او معتقد است که آمریکا و هم‌پیمانانش هرگز برقراری دموکراسی و آزادی برای کشورهای خاورمیانه و عربی را خواستار نیستند.-

در مصاحبه دیگری وی به شبکه خبری یورونیوز به صراحت گفته است که مشکل تروریسم در منطقه خاورمیانه ناشی از ایران نیست- بلکه آمریکا و اسراییل ریشه این مشکل هستند.

زندگی شخصی

چامسکی با کارول دوریس شتس -چامسکی- در سال ۱۹۴۹ ازدواج کرد و این ازدواج تا زمان مرگ همسرش در سال ۲۰۰۸ ادامه یافت. آن‌ها با یکدیگر سه فرزند دارند: آویوا -زاده ۱۹۵۷– دایان -زاده ۱۹۶۰- و هری -زاده ۱۹۶۷-. وی در سال ۲۰۱۴ با والریا واسرمن ازدواج کرد.

کتاب‌شناسی

آثار سیاسی

آمریکای بزرگ و حقوق بشر. ترجمه بهزاد باشی. تهران: انتشارات آگاه.
دهه جنگ سرد: روند جنگ سرد در دهه ۱۹۸۰ – ترجمه شاهرخ وزیری -۱۳۶۴-
مثلث سرنوشت ساز- فلسطین- آمریکا و اسرائیل – ترجمه عزت‌الله شهیدا -۱۳۶۹-
دمکراسی بازدارنده – ترجمه غلامرضا تاجیک-۱۳۷۲-
نظم‌های کهنه و نوین جهانی – ترجمه مهبد ایرانی طلب – انتشارات اطلاعات -۱۳۷۵-
بهره‌کشی از مردم: نئولیبرالیسم و نظم‌جهانی. ترجمه مرتضوی- حسن. تهران: نشر دیگر- ۱۳۷۹.
۱۱ سپتامبر – ترجمه خلیل دباش -۱۳۸۲-
سلطه یا بقا: طرح سلطه آمریکایی – ترجمه علیرضا ثقفی -۱۳۸۵-
کنترل رسانه – ترجمه ضیا خسروشاهی- انتشارات درسا ۱۳۸۶
تلاش آمریکا برای حاکمیت جهانی- ترجمه ضیا خسروشاهی- انتشارات درسا ۱۳۸۷
جاه طلبی‌های امپراتوری – ترجمهٔ ضیا خسروشاهی- انتشارات درسا ۱۳۸۷
دولت‌های فرومانده – ترجمه اکرم پدرام‌نیا – انتشارات افق ۱۳۸۷
ایالات شکست خورده: سواستفاده از قدرت و حمله به دموکراسی – ترجمه یعقوب نعمتی وروجنی – انتشارات جام جم ۱۳۸۷-۱۶-

آثار زبان‌شناسی

ساختارهای نحوی- -ترجمه احمد سمیعی گیلانی-
جنبه‌هایی از نظریه نحو
زبان‌شناسی دکارتی: فصلی از تاریخ تفکر عقلگرا – ترجمه احمد طاهریان- انتشارات هرمس -۱۳۷۷-
زبان و اندیشه – ترجمه کوروش صفوی انتشارات هرمس-۱۳۷۹-
دانش زبان: ماهیت- منشا و کاربرد آن – ترجمه علی درزی -۱۳۸۰- نشر نی
کنترل رسانه‌ها- عبدالرضا شاه محمدی – انتشارات فکرت ۱۳۸۱
زبان و مسایل دانش- علی درزی -ترجمه– تهران: نشر آگه- ۱۳۷۸

فیلم‌شناخت

جعل ِ رضایت: نوآم چامسکی و رسانه‌ها–۱۹۹۲-
ابرشرکت–۲۰۰۳-
نوآم چامسکی: شورشی بدون توقف–۲۰۰۳-
صلح- تبلیغات و سرزمین موعود–۲۰۰۴-
دریاچه آتش–۲۰۰۶-
آیا مردی که قدش بلنده-خوشحاله–۲۰۱۳-
مرثیه ای بر رویای آمریکایی –۲۰۱۵-

 

منبع : 

ویکی پدیا

همشهری آنلاین

مطلب پیشنهادی

عبدالجواد فلاطوری

عبدالجواد فلاطوری – Abdoldjavad Falaturi

عبدالجواد فلاطوری پژوهشگر ایرانی حوزه فلسفه بود- وی بنیان‌گذار کتابخانه شیعی در دانشگاه کلن آلمان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × یک =