خانه / سینما / ناصر ملک مطیعی – Naser Malek Motiee

ناصر ملک مطیعی – Naser Malek Motiee

ناصر ملک مطیعی
ناصر ملک مطیعی

ناصر ملک مطیعی کارگردان و بازیگر سینما و تلویزیون ایران بود- پس از انقلاب ۱۳۵۷ و تغییر چارچوب‌های حاکم بر سینمای ایران- ملک‌مطیعی- هم چون فردین و بهروز وثوقی- جایی در سینمای پس از انقلاب نداشتند و زمینه بر ادامه فعالیت هنری آنها فراهم نشد. ملک‌مطیعی- پس از انقلاب و تا به امروز- در مشاغلی هم چون قنادی و مشاور املاک فعالیت داشته‌است

زندگی ناصر ملک ‌مطیعی

ناصر ملک ‌مطیعی در 22 فروردین 1309 در تهران متولد شد. ناصر خان مدرک دیپلم رشته تربیت بدنی دارد و مدتی به عنوان آموزگار مدرسه در رشته ورزش کار می کرد . قبل از آن که به سینما راه یابد- معلم ورزش دبستان‌های تهران بود. او پس از ورود به سینما و کسب محبوبیت- به فعالیت در تیاتر -از ۱۳۳۵- و دوبله فیلم -۱۳۳۸- نیز پرداخت.
ملک مطیعی از همان دوران جوانی و بعد از شغل معلم ورزش در تیاتر و سینما نیز حضور پیدا کرد . خیلی زود تبدیل به یکی از ستارگان مطرح سینما شد. وی با بازی مقبول و خارق العاده خود نظر تمام کارگردانان را به سمت خود جلب کرد و توانست به بازیگر محبوب و مشهور تبدیل شود. این بازیگر -بیشتر در نقش های جاهلانه با کلاه مخملی در فیلم ها ظاهر می شد.
با کارگردانانی برجسته ای چون کامران قدکچیان و مسعود کیمیایی و مرحوم علی حاتمی و دیگر افراد مشهور فیلم سازی که در سینمای ایران خدمت می کردند کار کرده است.
در فیلم معروف قیصر و در طوقی همبازی بهروز وثوق و قلندر و – بسیار خوش درخشید و نقش های به یاد ماندنی را در آنها ایفا کرد.

همسر و فرزندان

این بازیگر محبوب و قدیمی با خانمی به نام مهین ازدواج نموده و صاحب دو فرزند دختر و پسر هستند که نام پسر او علیرضا میباشد و نوه ای شبیه به پدربزرگ دارد.

ناصر ملک مطیعی
ناصر ملک مطیعی و همسرش

فعالیت هنری ناصر ملک ‌مطیعی

فعالیت وی در سینما با بازی در صحنه کوتاهی از فیلم -واریته بهار- -پرویز خطیبی- ۱۳۲۸- آغاز شد. بازی ملک مطیعی در دومین فیلمش –شکار خانگی- و -علی دریابیگی- ـ ۱۳۳۰- در حد بیان یک جمله کوتاه در صحنه یک میهمانی بود. اما بازی ملک مطیعی در -ولگرد- -مهدی رییس فیروز- ۱۳۳۱- او را به اوج محبوبیت رساند و برای بازی در آن نخستین دستمزد فعالیت حرفه‌ای خود را گرفت. با موفقیت -ولگرد- بلافاصله در فیلم‌های -گرداب- -حسن خردمند- ۱۳۳۲-  که نخستین فیلم رنگی سینمای ایران بود ـ و سپس در فیلم -غفلت- -علی کسمایی- ۱۳۳۲- بازی کرد. ملک مطیعی پس از بازی در -غفلت- از -پارس فیلم- به -دیانا فیلم- رفت- تا در ازای بازی در دو فیلم در سال- ماهانه هزار تومان دستمزد دریافت کند- اما پس از ایفای نقش در -چهارراه حوادث- -سامویل خاچیکیان- ۱۳۳۳- که متفاوت از سایر نقش‌های او بود- به خدمت نظام احضار شد. او پس از بازگشت- در فیلم -اتهام- -شاپور یاسمی- ۱۳۳۵- بازی کرد. ملک‌مطیعی در فاصله سال‌های -۴۰–۱۳۳۶- در فیلم‌های: -بازگشت به زندگی- -عطاالله زاهد- ۱۳۳۶- -عروس فراری- -اسماعیل کوشان- ۱۳۳۷- -طلسم شکسته- -سیامک یاسمی- ۱۳۳۷- -دشمن زن- -پرویز خطیبی- ۱۳۳۷- -دوقلوها- -سیامک یاسمی- ۱۳۳۸- -اول هیکل- -سیامک یاسمی- ۱۳۳۹– عمو نوروز -سیامک یاسمی- ۱۳۴۰- آرامش قبل از طوفان -خسرو پرویزی- ۱۳۴۰- عسل تلخ -حسین مدنی- ۱۳۴۰- سایه سرنوشت -اسماعیل کوشان- ۱۳۴۰- و آس و پاس -سیامک یاسمی- ۱۳۴۰- بازی کرد. پس از دهه ۴۰ شمسی- با حضور محمدعلی فردین به عنوان -جوان اول- فیلم‌ها- به تدریج از محبوبیت او کاسته شد.

ناصر ملک ‌مطیعی از سال ۱۳۴۱ با پوشیدن لباس جاهل‌ها و کلاه مخملی‌ها- که پیش از او عباس مصدق و مجید محسنی به تن کرده بودند- در نقش‌هایی ظاهر شد که فردین جز دو بار در فیلم‌های: -زن‌ها فرشته‌اند- -اسماعیل پورسعید- ۱۳۴۲- و -ایوب- -فریدون ژورک- ۱۳۵۰- حاضر به پوشیدن آن لباس‌ها و ایفای آن نقش‌ها نشد. ملک مطیعی در فیلم‌های: -کلاه مخملی- -اسماعیل کوشان- ۱۳۴۱- -با معرفت‌ها- -حسین مدنی- ۱۳۴۲- -مردها و جاده‌ها- -ناصر ملک‌مطیعی- ۱۳۴۲- -ابرام در پاریس- -اسماعیل کوشان- ۱۳۴۳– -سالار مردان- -نظام فاطمی- ۱۳۴۷- و -مردان روزگار- -مازیار پرتو- ۱۳۴۸- با کت و شلوار مشکی- پیراهن سفید و کفش چرمی نوک تیز- کلاه مخملی و دستمال ابریشم یزدی و تسبیح شاه مقصود- اگرچه مصداق زنده‌ای از نمونه اجتماعی سنخ -جاهل- نبود- اما مجموعهٔ اجرای نقش- به‌ویژه حرکات دست‌ها و بالا انداختن ابرو- تکیه کلام‌ها و نقل‌هایش- عامه بینندگان را مجذوب خود کرد.

ناصر ملک ‌مطیعی تا قبل از -قیصر- -مسعود کیمیایی- ۱۳۴۸- و ایفای نقش -داش فرمان- با کلاه مخملی- در نقش‌های دیگری همچون مرد روستایی -عروس دهکده- افسر نیروی دریایی -پاسداران دریا- شاه عباس کبیر -حسین کرد– رییس دزدها -هاشم خان– پزشک -فرار از حقیقت- و مانند این‌ها نیز ظاهر می‌شد- اما پس از موفقیت فیلم -قیصر- ـ که نقش کوتاهی هم در آن داشت ـ یکسر به ایفای نقش‌های کلاه مخملی دعوت شد. -علی بی غم- -عباس کسایی- ۱۳۴۹- -رقاصه شهر- -شاپور قریب- ۱۳۴۹- -طوقی- -علی حاتمی- ۱۳۴۹– -مرید حق- -نظام فاطمی- ۱۳۴۹- -سه قاب- -زکریا هاشمی- ۱۳۵۰- و -کاکو- -شاپور قریب- ۱۳۵۰- شماری از این فیلم‌ها است. -مرد- -غلام ژاندارم– -نقره داغ- -ابرمرد- -قلندر- -آقامهدی وارد می‌شود- -دشمن- -صلات ظهر- از جمله آثار تحسین‌برانگیز وی محسوب می‌شود. ملک مطیعی اگرچه در فیلم‌های بعدی‌اش کوشید تا از کاراکتر جاهلی فاصله بگیرد- اما تلاش او همواره توام با توفیق نبود. او در فیلم -بت- -به کارگردانی ایرج قادری- ۱۳۵۵- در نقش یک استوار ژاندارمری ظاهر شد.

بعد از انقلاب

ملک مطیعی- دوران پس از انقلاب را دوران سختی توصیف کرده‌است. زیرا دچار انزوا و تنهایی و از طرفی- عشق و علاقه مفرطی که به فیلم و سینما داشت- قابل تحقق نبود و امکان کار هنری برای وی مهیا نبود. پس از مدتی- به دعوت عوامل تولید برزخی‌ها- نقش مثبت و کوتاهی را بازی می‌کند. با این وجود- نام وی در زمان تیتراژ پایانی فیلم به نمایش درنیامد و روزنامه‌ها نیز خبری در خصوص حضور مجدد وی- منتشر نکردند که این موضوع- موجب دلسردی مفرط وی شد. وی شرح آن روزگار خود را اینگونه توصیف می‌کند: -کسی از دوستان من هم نمانده بود. بهروز که به خارج رفت- فردین هم مدتی تقلا کرد تا بتواند کار کند- ایرج قادری هم خواست که کار کند و کار کرد- ولی من از کسی تقاضای کار نکردم و خودم را کنار کشیدم.-

ناصر ملک‌مطیعی پس از ۳۵ سال دوری از سینمای ایران- بالاخره در فیلم نقش نگار ساخته علی عطشانی بازی کرد.

ناصر ملک مطیعی
ناصر ملک مطیعی

کارگردان فیلم-ایرج قادری- نقل کرده‌است:

مشکل می‌شود با بازیگری جا افتاده طرف شد. من سعی می‌کردم حرکت ابرو را از ملک مطیعی بگیرم- می‌دیدم این بار غبغب می‌گیرد. مواظب غبغبش بودم- دستش حرکت اضافی می‌کرد. خب تا چه اندازه می‌توان مواظب بود؟ این است که در بت- ناصر همانی است که بوده.-

خانواده و زندگی خصوصی

این سوپر استار دهه پنجاه درباره زندگی خصوصی و خانواده خود می گوید من علاقه به بازیگری را از پدرم یاد گرفتم – چون مرحوم پدرم به قدری به سینما و هنر علاقه داشت که یک سینما دایر کرد و بعد مجبور شد تعطیلش کند.

خاطرات قدیمی

ناصر ملک مطیعی تعریف کرد:یک روزی داشتم از جوی آبی می گذشتم اما نتوانستم و کم توان شده بودم – یک آقایی آمد و مرا از جوی آب رد کرد و در همان حال با خودم فکر کردم من که بزن و بهادر فیلم ها بودم و زور بازو داشتم حال به این روز افتادم – وی این جمله را گفت و اشکش جاری شد.

فعالیت های ورزشی و تفریح

ایشان در ورزش های زور خانه ای در خیابان یخچال فعالیت داشت و با علی پروین در یک زورخانه ورزش می کرد.
وی مدتی نیز در کشتی فعالیت کرد و کشتی گیر نیز بود و از دیگر تفریحات وی راهپیمایی و سفر به شمال کشور می باشد.

شایعه ممنوع الکاری

ناصر ملک مطیعی درباره شایعه ممنوع الکاریش می گوید: شایعه زیاد شنیده می شود و همان طور که مرا هر روز می کشند و خبر مرگم را اعلام میکنند.
من مدت کوتاهی بازی نکردم و فکر نمی کردم این بازی نکردن این قدر طولانی شود و تقصیر خودم بود که زودتر به بازیگری ادامه ندادم و حالا که توان بازی ندارم.
پیشنهاد کاری داشتم – اما قبول نکردم.

جوایز

برنده جایزه مجسمه سپاس بهترین بازیگر نقش اول مرد در چهارمین دوره در سال ۱۳۵۰ برای بازی در فیلم سه قاپ.
برنده جایزه مجسمه سپاس بهترین بازیگر نقش اول مرد در سومین دوره در سال ۱۳۴۹ برای بازی در فیلم رقاصه شهر.

 

ناصر ملک مطیعی
ناصر ملک مطیعی

فیلم‌شناسی

بازیگر

-فیلم‌هایی که ناصر ملک‌مطیعی کارگردانی کرده با حروف درشت مشخص شده-

واریته بهاری ۱۳۲۸
شکار خانگی ۱۳۳۰
ولگرد ۱۳۳۱
گرداب ۱۳۳۲
افسونگر ۱۳۳۲
غفلت ۱۳۳۲
چهارراه حوادث ۱۳۳۴
اتهام ۱۳۳۵
هفده روز به اعدام ۱۳۳۵
بازگشت به زندگی ۱۳۳۶
عروس فراری ۱۳۳۷
طلسم شکسته ۱۳۳۷
دشمن زن ۱۳۳۷
دوقلوها ۱۳۳۸
ستارگان می‌درخشند ۱۳۳۹
اول هیکل ۱۳۳۹
آرامش قبل از طوفان ۱۳۳۹
عمو نوروز ۱۳۴۰
عسل تلخ ۱۳۴۰
سایه سرنوشت ۱۳۴۰
آس و پاس ۱۳۴۰
کلاه مخملی ۱۳۴۱
عروس دهکده ۱۳۴۱
سوداگران مرگ ۱۳۴۱
زن‌ها فرشته‌اند ۱۳۴۲
با معرفت‌ها ۱۳۴۲
آراس خان ۱۳۴۲
مردها و جاده‌ها ۱۳۴۲
لذت گناه ۱۳۴۳
ابرام در پاریس ۱۳۴۳
یک پارچه آقا ۱۳۴۴
پاسداران دریا ۱۳۴۴
هاشم خان ۱۳۴۵
میلیونر فراری ۱۳۴۵
قهرمان دهکده ۱۳۴۵
قفس طلایی ۱۳۴۵
فرار از حقیقت ۱۳۴۵
حسین کرد ۱۳۴۵
گوهر شب چراغ ۱۳۴۶
گذشت بزرگ ۱۳۴۶
طوفان نوح ۱۳۴۶
جاده زرین سمرقند ۱۳۴۶
سالار مردان ۱۳۴۷
مردان روزگار ۱۳۴۸
گرفتار ۱۳۴۸
قیصر ۱۳۴۸
قصه دل‌ها ۱۳۴۸
قصر زرین ۱۳۴۸
جیب‌بر خوشگله ۱۳۴۸
مرید حق ۱۳۴۹
علی بی‌غم ۱۳۴۹
طوقی ۱۳۴۹
سوگولی ۱۳۴۹
سکه شانس ۱۳۴۹
رقاصه شهر ۱۳۴۹
نقره داغ ۱۳۵۰
لوطی ۱۳۵۰
کلبه‌ای آنسوی رودخانه ۱۳۵۰
ایوب ۱۳۵۰
سه قاپ ۱۳۵۰
کاکو ۱۳۵۰
قصاص ۱۳۵۰
غلام ژاندارم ۱۳۵۰
پهلوان مفرد ۱۳۵۰
پل ۱۳۵۰
باباشمل ۱۳۵۰
میهن
مهدی مشکی و شلوارک داغ ۱۳۵۱
مرد ۱۳۵۱
قلندر ۱۳۵۱
سرگروهبان ۱۳۵۱
خاطرخواه ۱۳۵۱
مردان خلیج ۱۳۵۱
عروس استانبول ۱۳۵۱
ناخدا ۱۳۵۲
شیخ صالح ۱۳۵۲
شورش ۱۳۵۲
سراب ۱۳۵۲
دشمن ۱۳۵۲
صلات ظهر ۱۳۵۳
ترکمن ۱۳۵۳
اوستا کریم نوکرتیم ۱۳۵۳
ابرمرد ۱۳۵۳
آقا مهدی وارد می‌شود ۱۳۵۳
به خاطر دخترم
ده بومی کوچک ۱۳۵۳
همت ۱۳۵۴
عبور از مرز زندگی ۱۳۵۴
پاشنه طلا ۱۳۵۴
اخم نکن سرکار ۱۳۵۴
میهمان ۱۳۵۵
کلک نزن خوشگله ۱۳۵۵
شادی‌های زندگی ۱۳۵۵
سینه‌چاک ۱۳۵۵
چلچراغ ۱۳۵۵
بت ۱۳۵۵
بابا گلی به جمالت ۱۳۵۵
آتش جنوب ۱۳۵۵
سرباز ۱۳۵۶
دو مرد خشن ۱۳۵۷
تا آخرین نفس ۱۳۵۷
برزخی‌ها ۱۳۶۱
نقش نگار ۱۳۹۲

سریال‌ها

سلطان صاحبقران -مجموعه تلویزیونی- – ۱۳۵۴

نویسنده

جاده زرین سمرقند ۱۳۴۶
میلیونر فراری ۱۳۴۵
یک پارچه آقا ۱۳۴۴
مردها و جاده‌ها ۱۳۴۲

تهیه‌کننده

یلیونر فراری -۱۳۴۵-

ناصر ملک مطیعی
ناصر ملک مطیعی و نیوشا ضیغمی

 

ناصر ملک مطیعی
ناصر ملک مطیعی و مهران مدیری

 

منبع :

پرشین وی

مجله مراحم

شبناک

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

بریتنی اسپیرز

بریتنی اسپیرز – Britney Spears

بریتنی اسپیرز با نام کامل بریتنی جین اسپیرز خواننده- رقاص- ترانه سرا- هنرپیشه و نویسنده …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 5 =