نارسیسم – Narcissism

نارسیسم
نارسیسم

در روان‌شناسی خودشیفتگی یا نارسیسم بیانگر عشق افراطی به خود و تکیه بر خودانگاشت‌های درونی است – نارسیسیسم از ریشه لغت یونانی‌شده نارسیس -نرگس – اسطوره نارسیسیوس- گرفته شده‌است

نارسیس یا نرگس– مرد جوان خوب چهره‌ای بود که از عشق اخو -اکو- دوری کرد و برای همین محکوم به عشق ورزیدن به تصویر چهره خود در یک استخر آب گردید. نام گل نرگس برگرفته از این افسانه‌است. نارسیس وقتی به عشق خود -چهره انعکاس یافته خود- نمی‌رسد- آنقدر غمگین بر لب چشمه می‌نشیند تا تبدیل به گل می‌شود.

اکو و نارسیس
اکو و نارسیس

 

در روانپزشکی نیز نارسیسم افراطی براساس خصیصه‌های روانی و شخصیتی در عشق بیش از اندازه به خود و خودشیفتگی بی حد و حصر شناسایی می‌شود و آن را نوعی اختلال روانی می‌دانند. فروید عقیده داشت که بسیاری از خصیصه‌های خودشیفتگی با بشر به دنیا می‌آیند و او نخستین کسی بود که خودشیفتگی را با روانکاوی توضیح داد. آندرو موریسون نیز ادعا کرد- در دوران بزرگسالی- میزان مفیدی از خودشیفتگی در افراد وجود دارد و یا به وجود می‌آید که آنها را قادر می‌سازد تا در رابطه برقرار کردن با دیگران فردیت خود را نیز در نظر بگیرند.

واژه نارسیسم را در روانشناسی فردی -در زبان انگلیسی- گاه به جای اصطلاحاتی مانند تحقیرکننده- پوچی- خودپرستی و یا خودپسندی استفاده می‌کنند و گاهی نیز در جامعه‌شناسی آنرا به جای نخبه گرایی و یا بی تفاوتی نسبت به سرنوشت دیگران می‌نامند.

 

پیشینه نارسیسم در روانشناسی

به عقیده فروید– این مفهوم برای اولین بار در روانشناسی توسط پل ناک به کار گرفته شد. وی بعدها این عقیده را تصحیح می‌کند و توضیح می‌دهد که در واقع هولاک الیس را باید ابداع کننده این اصطلاح دانست. خود الیس توضیح داده‌است که او این اصطلاح را در سال ۱۸۹۸ برای توصیف نگرشی روانی به کار برد و ناک در سال ۱۸۹۹ این را برای معین کردن نوعی از انحراف جنسی استفاده کرده‌است. به عقیده الیس- او و ناک را باید به طور مشترک ابداع کننده این اصطلاح دانست.

 

فرهنگ خودشیفتگی

مورخ و منتقد اجتماعی کریستوفر لاک این موضوع را در کتابش به نام -فرهنگ خودشیفتگی- که در سال ۱۹۷۹ منتشر شد- توصیف می‌کند.او فرهنگ خودشیفتگی را به این صورت توصیف می‌کند که هر عملی که فرد انجام می‌دهد در راستای ارضای و بدست آوردن لذت درونی خود است. این توصیف نیز در مواقعی به کمک لیبرالیسم رفته است و برای توصیف صفات درونی لیبرالیسم مانند مسایل اجتماعی- جنسیتی و یا مذهبی به کار برده می‌شود. با تعاریفی که از خودشیفتگی به عمل آمده‌است- بیشتر محققان و جامعه شناسان- این صفت را تحلیل برنده اجتماع و جامعه می‌دانند و آن را در نقطه ماکزیمم فردگرایی قرار داده‌اند و فردی که دچار خودشیفتگی بی‌اندازه است- هیچ علاقه درونی به دیگران ندارد

 

خودشیفتگی در روانشناسی تکامل

واژهٔ خودشیفتگی همچنین در روانشناسی تکاملی در رابطه با مکانیزم جفت گزینی -به انگلیسی: assortative mating- نیز استفاده می‌شود. کتاب انتشار یافته آلوارز سامارایز در این باره بحث می‌کند. شواهد جمع‌گزینی انسانی بر مسایلی مانند سن- ضریب هوشی- قد- وزن- ملیت- تحصیلات و محل اقامت و یا محل کار و یا خصیصه‌های شخصیتی توجه دارد و از آنها به عنوان ایجاد رابطه کننده- نام می‌برد. در نظریه -خود کاوشگری علاقه- فردیت‌ها به نحوی غیر هوشیارانه به دنبال تصویری از خودشان در دیگران می‌گردند و این جستجو شامل معیارهای زیبایی- تناسلی و جسمی در زمینه خودارجاعی است.

مطالعات آلوارز مشخص می‌کند که تشابهات چهره‌ای بین زوج‌هایی که ازدواج می‌کنند- یکی از قدرتمندترین شاخصه‌های مکانیزم جمع گزینی ناپیدا بین افراد است. زوج‌ها بر اساس یک فرایند ذهنی درونی ترجیح می‌دهند هم‌چهره‌های خود را برگزینند.

 

بها دادن به خودشیفتگی

شیک‌پوشی
مکتب شیک پوشی -Dandyism- یا فوکولی- دیدگاهی برگرفته از ظواهر مردانگی است که طبق آن مردانی که در یک رده مهم به همراه شاخصه‌های شیک پوشی و ظواهر فیزیکی خاص هستند- در این مکتب و یا مد قرار می‌گیرند. بعضی از شیک پوشان- بخصوص در انگلیس در اوایل قرن ۱۸ و ۱۹ سعی در متاثر کردن ارزش‌های اشرافیت –آریستوکراسی– داشتند- ولو اینکه بسیاری از همین روش‌ها نیز از خود اشرافیت برگرفته شده بود. به بیانی کلی‌تر شیک پوشی را می‌توان نوعی غرور و یا خودشیفتگی در نظر گرفت.

 

نیو رمانتیک

انحطاط اخلاقی و خودشیفتگی هم موجب تولد جنبش رومانتیک نو در دهه ۱۹۸۰ در باشگاه‌های شبانه لندن شدند. این جنبش تنها درباره شیوه پوشیدن لباس که وانمود می‌شد از جنبش‌های هنری مانند سوریالیسمآنارشیسم و فلیم بویانت برگرفته شده بود- تاکید می‌کرد. لباس‌های فرم این گروه‌ها- ترکیبی از مد لباسهای قدیمی پانک با شیوه‌های درهم و برهم جدید ابداعی در لباس‌پوشی بود.

 

مترو سکشوال

در سال ۱۹۹۴ یک روزنامه‌نگار مستقل انگلیسی به نام -مارک سیمسون- خالق واژه مترو سکشوالmetrosexual– شد. او این واژه را به این ترتیب تعریف می‌کند:

 

خوب- مترو سکشوال‌ها مانند مردان همجنس‌گرا لباس می‌پوشند و رفتار می‌کنند- ولی دارای تمایلات همجنس‌خواهی درونی نیستند. یک مترو سکشوال نمونه- به وضوح مرد جوانی است که پول زیادی برای خرج کردن دارد و در یک کلان شهر زندگی می‌کند زیرا در چنین شهرهایی مغازه‌های لوکس- سلمانی‌های سطح بالا- باشگاه‌ها و… یافت می‌شوند.

 

منش نراندامه‌ای

منش نراندامه‌ای گونه‌ای از خودشیفتگی و الگویی شخصیتی است که وجه مشخص آن رفتار خودستایانه و خوددوستدارانه- لاف‌زنی- اعتماد به نفس افراطی- تکبر- رفتار جنسی ـ اجباری و در برخی موارد خودنمایشگری یا پرخاشگری است.

 

نمونه‌هایی از خودشیفتگی رهبران سیاسی
هیتلر و استالین نمونه‌هایی از انسان‌های خود شیفته بودند که با همین ویژگی به سوی رهبری جهان پیش می‌رفتند.

 

منبع : 

ویکی پدیا

4 دیدگاه

  1. تشکر از سایت خوبتون خیلی استفاده کردم

  2. عالللیییی هست سایتتون ممنون از مطالب قوی و جدیدتون

    موفق باشید داداش

  3. مطالبتون خیلی جالبه

  4. تشکر از سایت خوبتون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × دو =