خانه / نام آوران / نادر تهرانی – Nader Tehrani

نادر تهرانی – Nader Tehrani

نادر تهرانی
نادر تهرانی

نادر تهرانی طراح و معلم آمریکایی- ایرانی تبار است- نادر تهرانی استاد معماری موسسه تکنولوژی ماساچوست MIT – موسس و مدیر عامل دفتر معماری DA و NADAAA و رییس مدرسه معماری Irwin- S – Chanin است

زندگی نادر تهرانی

نادر تهرانی در 1342 – 1963 میلادی- در لندن انگلستان متولد شده است . او در پاکستان- آفریقای جنوبی- ایران و ایالات متحده آمریکا بزرگ شد. او ازدواج کرده ولی از همسرش جدا شده است .

لیسانس معماری خود را از دانشگاه رودآیلند Rhode Island در سال 1986 و فوق لیسانس معماری و شهرسازی را از دانشگاه هاروارد در سال 1991 گرفته است. او همچنین یک دوره تحقیقاتی را در مورد تاریخ تیوری در دانشگاه AA گذرانده است. او دفتر دا را در سال ۱۹۸۶ تاسیس و کار خود را آغاز کرد.

شراکت تهرانی و Ponce de Leon به ۱۵ سال پیش-ارایه تز مشترک در GSD- باز می گردد. این گروه پروژه های خود را در قالب آزمایش هایی که در نهایت جنبه عملکردی می یابند- می بینند. نادر تهرانی به همراه Monica Ponce de Leon دفتر DA را تاسیس نموده که علاوه بر طراحی معماری در زمینه طراحی شهری و طراحی مبلمان هم فعالیت می‌کند.

نادر تهرانی- طراح ایرانی به عنوان مدیر دانشگاه کوپر یونیون نیویورک- یکی از معتبرترین دانشگاه‌های هنر و طراحی آمریکا انتخاب شده است.

تهرانی پیش از این مدیر شرکت NADAAA و برای مدت‌ها استاد موسسه فناوری ماساچوست و از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ رییس دانشکده معماری این دانشگاه بود. تهرانی خودش درباره این خبر می‌گوید: -رفتن به کوپر یونیون برای من افتخار بود. این دانشکده معماری با آن سابقه پرافتخار و اساتید برجسته دارای دانشجویانی با روحیه متفاوت است که محیطی مناسب برای مباحث تجربی و ورود به پروژه‌های دوران ما فراهم می‌کند-

این معمار و طراح برجسته ایرانی هدف خود در این سمت را ورای معماری و توسعه مذاکرات و مباحث در داخل دانشکده هنر و مهندسی- میان اساتید این حوزه و اساتید علوم انسانی و اجتماعی می‌داند که با استفاده از آن بتواند -مباحث معماری را به عنوان یک کلیت در این نهاد توسعه- دهد. تهرانی شرکت خود را در سال ۲۰۱۱ بنیان‌گذاری کرده و دفاتر آنها را در بوستون و نیویورک تاسیس کرد.

پروژه‌های این شرکت از طراحی لوازم خانگی تا طراحی ساختمان و برنامه‌ریزی‌های شهری متفاوت بوده است. ریچارد لینسر- مدیر هیات مدیره کوپر یونیون در بیانیه‌ای رسمی اعلام کرد:-خوشحالیم تا به نادر تهرانی به عنوان مدیر دانشگاه معماری کوپر یونیون چنین خوش‌آمد بگوییم. این بیانیه می‌افزاید:-او نه تنها طراحی بسیار محترم است که آثارش بصورت گسترده منتشر و نمایش داده شده است اما در عین حال او یک رهبر آکادمیک است که به روشی بسیار مناسب و برجسته در دانشگاهه کوپر یونیون می‌تواند تفکر و عمل طراحی را با هم ترکیب کند-

تهرانی ۲۵ سال گذشته را صرف پیشبرد تحقیقات معماری و توسعه پروتکل‌های جدید در داخل حوزه‌های دانشگاهی با تمرکز خاص بر مواد داشته است. دیانا آگرست- استاد معماری که مدیریت کمیته تحقیق را برعهده داشته می‌گوید:-نادر تهرانی از نظر تمرکز بر بررسی‌ها و روندهایی که هسته اصلی خلق و تولید فرم‌های معماری هستند- با سنت دانشکده معماری همخوانی دارد-

این معمار و خالق برجسته ایرانی پیش از این به همراه مونیکا پونچ دو لیون- همسر سابق خود مدیریت دفتر DA را برعهده داشت که پس از جدایی این دو نفر به کار خود پایان داد. همسر وی نیز اکنون به عنوان مدیر دانشکده معماری دانشکده پرینستون منصوب شده است.

نادر تهرانی- معمار شناخته شده ایرانی تاکنون موفق به دریافت جایزه طراحی ملی معماری کوپر هویت در سال ۲۰۰۷- جایزه اتحادیه طراحی و معماری هنرمندان آمریکا در سال ۲۰۰۷ و جایزه معماری آکادمی هنر و حروف آمریکا در سال ۲۰۰۲ شده است. او مدرک معماری خود را از دانشگاه هاروارد و دانشکده طراحی رودآیلند دریافت کرده است.

نادر تهرانی
نادر تهرانی

دفاتر معماری نادر تهرانی در خارج از ایران

اکنون دفتر معماری این معمار برجسته ایرانی در شهرهایی چون بوستون و نیویورک دایر است و طرح های ارایه شده توسط این معمار تاکنون بارها برنده جوایز ارزنده مسابقات طراحی و معماری بوده. دفتر معماری DA در سال ۲۰۱۲ برنده جایزه معماری آکادمی هنر و ادبیات آمریکا شد همچنین این دفتر از جمله در مسابقه توسعه طراحی موزه رز در سال ۲۰۰۴ – در مسابقه طراحی سکونتگاه طبیعی در شیلی -Elemental Housing- و همچنین مرکز آموزشی برای ارتباط نسل ها – Intergenerational Learning Center- رتبه اول را کسب کرده است. پروفسور نادر تهرانی در حال حاضر با پیوستن به اتحادیه کوپر بخش اعظمی از تمرکز و تلاش خود را صرف انجام امور تحقیقات نظری نموده است.

وی در این باره می گوید: پیوستن به اتحادیه کوپر به عنوان رییس مدرسه معماری -دانشکده- Irwin- S افتخار بزرگی ست. میراث تاریخی ارزشمند این مدرسه- اساتید برجسته و روح استثنایی دانشجویان این دانشکده محیطی ایده آل برای فراگیری هنر معماری و طراحی ارایه می نماید که در آن اندیشیدن- تجربه کردن و متعهد شدن بدون شک وجود دارد. من مشتاقانه منتظر همکاری نزدیک با اساتید و دانشجویان جهت توسعه فعالیت های دانشکده در دوره های های بعدی هستم. اکنون زمان مناسبی برای توسعه مباحثه و مکالمه با سایر مدارس و دانشکده های هنر و مهندسی- دانشکده های علوم انسانی و اجتماعی به منظور تسریع گسترش مباحثه معماری درون نهادی ست.

پروفسور Diana Agrest دیانا آگرست یکی از اساتید دانشکده Irwin- S – Chanin گفت: نادر تهرانی هماهنگ با سنت های دانشکده Irwin- S – Chanin در تاکید بر پروژه ها- اکتشافات و عملیات هایی که مرکز و هسته ی خلقت و آفرینش معماری هستند عمل می نماید. او دیدگاه های نوینی را در زمینه گفتمان معماری به ارمغان می آورد که موجب ایجاد روش های تازه ای در حوزه آموزش معماری خواهد شد.

طراحی خانه ای در نیواینگلند موجب گشته است تا نام نادر تهرانی به همراه Ponce de Leon در میان برگزیدگان ۲۰۰۶ مجله Record قرار گیرد.

تصاویر برخی از آثار نادر تهرانی

نادر تهرانی
نادر تهرانی

 

نادر تهرانی
نادر تهرانی

 

نادر تهرانی
نادر تهرانی

 

نادر تهرانی
نادر تهرانی

 

منبع :

پارس دیسا

آسمونی

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

کیچیرو تویودا

کیچیرو تویودا – Kiichiro Toyoda

کیچیرو تویودا تاجر و کارآفرین ژاپنی است که بزرگ‌ترین شرکت خودروسازی جهان یعنی تویوتا را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + نوزده =