خانه / دسته‌بندی نشده / مینا بیسل – Mina Bissell

مینا بیسل – Mina Bissell

مینا بیسل
مینا بیسل

مینا بیسل زیست‌شناس ایرانی آمریکایی است- شهرت وی به خاطر پژوهش درباره سرطان سینه است- وی در سال ۲۰۰۷ موفق به دریافت جایزه پتزکولر شد- این جایزه به خاطر نتایج پژوهش وی در زمینه توانایی زیرمحیط‌های تغییرات سلولی- تبدیل شدن آنها به تومورها و امکان استفاده از یک سلول سرطانی برای رفتارهای عادی سلول‌ها به وی اهدا شد

زندگی مینا بیسل

مینا بیسل در خانواده ای ثروتمند تهران متولد شد. پس از اتمام دوره دبیرستان به تشویق یکی از دوستانش به آمریکا رفت و پس از رفتن به کالج برین مایر و کالج رادکلیف در رشته شیمی تحصیلات کارشناسی خود را به پایان رساند. وی پس از آن در مدرسه پزشکی هاروارد به تحصیل در رشته میکروبیولوژی و ژنتیک مولکولی در مقطع دکتری پرداخت.
بیسل در سال ۱۹۷۲ به آزمایشگاه ملی لارنس برکلی پیوست و در آنجا در سال های متمادی به عنوان کارشناس ارشد بیوشیمی- دانشمند ارشد- مدیر بخش زیست شناسی سلولی و مولکولی- مدیر بخش علوم زندگی- و دانشمند برجسته فعالیت کرد.
او عضو فرهنگستان هنر و علوم آمریکا است و برنده جوایزی همچون جایزه ارنست اورلاندو لاورنس- کمک هزینه گوگنهایم و مدال افتخاری انجمن سرطان آمریکا شده است.

جایزه پتزکولر

وی که مدتی ریاست انجمن بیولوژی سلولی آمریکا را بر عهده داشت- در سال ۲۰۰۷موفق به دریافت جایزه پتزکولر شد. وی این جایزه ۷۵ هزار دلاری را به پاس نتایج مطالعاتش در زمینه توانایی زیرمحیط های تغییرات سلولی- تبدیل شدن آنها به تومورها و امکان استفاده از یک سلول سرطانی برای رفتارهای عادی سلول ها کسب کرده است.
این جایزه نوعی نوبل در رشته غددشناسی است که از چندین سال پیش از سوی بنیاد پتزکولر و جایزه بین المللی تحقیقات درباره سرطان – International Award for Cancer Research – به پیشگامان عرصه مبارزه با تومور و سرطان اعطا می شود. کمیسیون علمی این جایزه در سال ۲۰۰۷-از بین ۳۰ نامزد از تمام کشورهای دنیا- بیسل را به عنوان بهترین زیست شناس سلولی سال انتخاب کرد. وی همچنین از سوی بنیاد این جایزه به عنوان رهبر واقعی درک و توضیح تاثیر ریز محیط ها روی لایه جدار اندام های بدن پستانداران معرفی شد .

او عضو فرهنگستان هنر و علوم آمریکا است و برنده جوایزی همچون جایزه ارنست اورلاندو لاورنس- کمک‌هزینه گوگنهایم و مدال افتخاری انجمن سرطان آمریکا شده است.

مینا بیسل
مینا بیسل

افتخارات:

۲۰۱۲ جایزه دستاورد علمی برجسته AACR در تحقیقات سرطان پستان
۲۰۱۲ جایزه یک عمر دستاورد – آزمایشگاه ملی لارنس برکلی
۲۰۰۷ AACR – Pezcoller جایزه بین المللی تحقیقات سرطان
۲۰۰۸ مدال افتخار – انجمن سرطان آمریکا
۱۹۸۵ اولین جایزه Sadusk جوزف تحقیقات سرطان پستان
۲۰۰۳ جایزه برینکر برای تمایز علمی
۲۰۰۷ جایزه پتزکولر

 

منبع :

پرورش افکار

آکاایران

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

آماندا سیفرید

آماندا سیفرید – Amanda Seyfried

آماندا سیفرید بازیگر و خواننده آمریکایی است- بازی در فیلم تلویزیونی به نام -همه فرزندان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − 5 =