خانه / نام آوران / میلتون فریدمن – Milton Friedman

میلتون فریدمن – Milton Friedman

میلتون فریدمن
میلتون فریدمن

میلتون فریدمن -اقتصاددان – آماردان و نویسنده آمریکایی بود- کارهایش در زمینه‌های اقتصاد کلان- اقتصاد خرد- تاریخ و آمار اقتصاد است- در سال ۱۹۷۶ نوبل اقتصاد را به دلیل پژوهش بر تحلیل مصرف- نظریه و تاریخچه پولی و پیچیدگی سیاست پایدارسازی از آن خود کرد- فریدمن مشاور اقتصادی رونالد ریگان- رییس جمهور جمهوریخواه ایالات متحده بود

زندگی میلتون فریدمن

میلتون فریدمن در ۳۱ ژوییه ۱۹۱۲ میلادی در خانواده‌ای فقیر در بروکلین نیویورک متولد شد. وی تحصیلات آکادمیک خود را در دانشگاه راتگرز نیوجرسی آغاز نمود. وی در سال ۱۹۴۶ موفق به دریافت مدرک دکترای اقتصاد از دانشگاه کلمبیا شد. وی سپس روانه دانشگاه شیکاگو شد و در آنجا به مدت سی سال به فعالیت‌های آکادمیک پرداخت. فریدمن در سال ۱۹۶۲ کتاب سرمایه‌داری و آزادی را منتشر نمود و در آن از هرچه کمتر شدن نقش دولت در بازار آزاد- برای ایجاد آزادی سیاسی و اجتماعی دفاع کرد. وی در این کتاب- سرمایه‌داری را شرط لازم برای دستیابی به آزادی‌های سیاسی عنوان می‌کند- هرچند که آن را شرط کافی نمی‌داند.
وی پس از کودتای شیلی- طی نامه‌ای به پینوشه مسیر صحیح سیاست‌های اقتصادی را خاطرنشان کرد. همچنین تعدادی از دانشجویان شیلیایی وی در دانشگاه شیکاگو- به مناصب مهم دولتی در شیلی دست یافتند و به پسران شیکاگو مشهور شدند. بسیاری از پسرهای شیکاگو- پس از کودتاهای نظامی در کشورهای آمریکای جنوبی- مشاوران و سردمداران اصلاحات اقتصادی فریدمنیِ این دیکتاتورهای نظامی شدند و با پشتیبانی تمام قد این نظام‌های دیکتاتوری توسط شکنجه‌ها و جنایات وحشیانه و از بین بردن مخالفان- این اصلاحات را پیش بردند. او همچنین طی سفرهایی که به چین و شیلی داشت- با مقامات این کشورها دیدار کرد. به همین دلیل- وی در طول حیات خود از سوی برخی آزادیخواهان به همکاری با دولت‌های غیردموکراتیک چین و شیلی متهم شد و مورد انتقاد قرار گرفت.

او پس از بازنشستگی- به موسسه هوور دانشگاه استنفورد رفت تا در آنجا فعالیت‌های خود را در ارتباط بیشتر با مردم دنبال نماید. به‌طور مثال در این دوران که مقارن با اوج دوران جنگ سرد بود- توانست یک برنامه تلویزیونی در مورد ارزش آزادی اقتصادی بسازد. او همچنین در این دوره توانست با ورود به حوزه عملی- نظریات خود را در دنیای واقعی آزمایش کند. فریدمن به نیکسون- رییس جمهور آمریکا مشاوره اقتصادی می‌داد و در دوران ریاست جمهوری ریگان مشاور اقتصادی رییس جمهور آمریکا شد. برخی- رشد مستمر اقتصادی آمریکا در دهه‌های اخیر را مرهون ایده‌های فریدمن می‌دانند.

فریدمن در سال ۱۹۴۰- عضویت در هییت علمی دانشگاه ویسکانسین-مدیسن را پذیرفت ولی به خاطر اختلاف با سایر اعضای هییت علمی در خصوص درگیر بودن آمریکا در جنگ جهانی دوم آنجا را ترک کرد. فریدمن معتقد بود آمریکا باید وارد جنگ شود. در ۱۹۴۳- فریدمن به شاخه پژوهش جنگ در دانشگاه کلمبیا پیوست- و در باقی مانده دوره جنگ جهانی دوم در آنجا به عنوان آماردان ریاضیاتی کار کرد و بر مسایل طراحی اسلحه- تاکتیک‌های نظامی و آزمایشهای متالورژی تمرکز کرد.
در سال ۱۹۴۵- فریدمن -درآمدها از شغل حرفه‌ای مستقل- -نوشته شده به همراه کوزنتس و کامل شده طی ۱۹۴۰- را به عنوان پایان نامه دکترا به کلمبیا ارایه کرد. دانشگاه در سال ۱۹۴۶ به او دکترا اعطا کرد. فریدمن سال تحصیلی ۱۹۴۵–۱۹۴۶ را به تدریس در دانشگاه مینه‌سوتا -که دوستش جرج استیگلر در آن کار می‌کرد- پرداخت. در ۱۲ فوریه- ۱۹۴۵ پسرش- دیوید دی فریدمن به دنیا آمد.

 

میلتون فریدمن
میلتون فریدمن

دانشگاه شیکاگو

فریدمن در ۱۹۴۶- پیشنهاد تدریس نظریه اقتصادی در دانشگاه شیکاگو را پذیرفت. -جایگاهی که پس از رفتن استاد سابق جیکوب وینر به دانشگاه پرینستون ایجاد شده بود-. فریدمن در ۳۰ سال بعد برای دانشگاه شیکاگو کار کرد. او در آنجا در ایجاد یک جمعیت فکری مشارکت کرد که محصولش چندین جایزه نوبل بود و به طور جمعی به عنوان مکتب اقتصادی شیکاگو شناخته می‌شود.
در آن زمان- آرتور برنز که رییس دفتر ملی پژوهش اقتصادی بود از فریدمن دعوت کرد دگرباره به کارکنان دفتر بپیوندد. او این دعوت را پذیرفت و مسیولیت تحقیق دفتر در خصوص نقش پول در چرخه کسب و کار بر عهده گرفت. در نتیجه- او -کارگاه پول و بانکداری- -کارگاه شیکاگو- را آغاز کرد که مروج احیای مطالعات پولی بود. در نیمه دوم دهه ۱۹۴۰- فریدمن شروع به همکاری با آنا شوارتز- از تاریخدانان اقتصادی در دفتر کرد- که نهایتا منجر به انتشار کتابی نوشته مشترک فریدمن و شوارتز به نام یک تاریخچه مالی ایالات متحده- ۱۸۶۷–۱۹۶۰ شد.

فریدمن سال تحصیلی ۱۹۵۴–۱۹۵۵ را به عنوان فلوی مهمان فولبرایت در گونویل اند کیوس کالج- کیمبریج گذراند. در آن زمان هییت علمی اقتصاد کیمبریج به یک اکثریت کینزی- و یک اقلیت ضد کینزی تقسیم می‌شد. فریدمن گمان می‌کرد به این خاطر به فلوشیپ دعوت شده که نظراتش برای هر دو گروه کیمبریج غیرقابل پذیرش بوده‌است. بعدتر ستون‌های هفتگی او برای مجله نیوزویک -۱۹۶۶–۸۴- خواننده بسیار داشت و در بین اهالی سیاست و کسب و کار اثرگذاری فزاینده‌ای داشت.[۲۰] از ۱۹۶۸ تا ۱۹۷۸- او و پل سامویلسون در رشته کاست‌های اقتصادی- یک مجموعه آبونمانی دو هفته‌ای شرکت کردند که در آن اقتصاددانان در خصوص موضوعات اقتصادی روز به مدت هر بار نیم ساعت مباحثه می‌کردند.
فریدمن در سال ۱۹۶۴ مشاور اقتصادی بری گلدواتر- نامزد انتخابات ریاست جمهوری از حزب جمهوریخواه بود.

در سال ۱۹۷۷- فریدمن پس از ۳۰ سال تدریس در دانشگاه شیکاگو- در سن ۶۵ سالگی بازنشسته شد. او و همسرش به سن فرانسیسکو نقل مکان کردند و او در آنجا دانشور مدعو بانک فدرال رزرو سن فرانسیسکو بود. از ۱۹۷۷ به بعد- او عضو پیوسته انستیتو هووردر دانشگاه استنفورد بود. در همان سال- شبکه آزاد به انتخاب با فریدمن تماس گرفت و از او خواست برنامه‌ای تلویزیونی در خصوص فلسفه اجتماعی و اقتصادی خود بسازد.

فریدمن‌ها به مدت سه سال روی این پروژه کار کردند و در طول سال ۱۹۸۰- مجموعه ده قسمتی آزاد به انتخاب از پی‌بی‌اس -PBS- پخش شد. کتاب همراه این مجموعه که توسط میلتون و همسرش رز فریدمن نوشته شد- نیز با همین عنوان از کتاب‌های پرفروش غیرداستانی ۱۹۸۰ بود و به ۱۴ زبان ترجمه شده‌است.
فریدمن در جریان مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری رونالد ریگان در سال ۱۹۸۰ به عنوان مشاور غیررسمی وی فعالیت می‌کند و سپس در دولت ریگان در هییت مشاورین اقتصادی رییس جمهور فعالیت می‌کرد. به گفته الن ابنستاین- فریدمن -گوروی دولت ریگان- بود. در ۱۹۸۸ او نشان ملی علوم را دریافت کرد و ریگان او را به نشان افتخار آزادی رییس‌جمهوری مفتخر ساخت. میلتون فریدمن را یکی از اثرگذارترین اقتصاددانان قرن بیستم می‌دانند. فریدمن در سرتاسر دهه‌های ۱۹۸۰ و ۹۰ به نوشتن ستون‌های روزنامه‌ای و حضور در تلویزیون ادامه داد. او سفرهای متعددی به اروپای شرقی و چین کرد و به دولت‌ها مشاوره داد. او سال‌ها از امنای جامعه فیلادلفیا بود.

جایزه نوبل در علوم اقتصادی

فریدمن جایزه نوبل اقتصاد را در سال ۱۹۷۶ به تنهایی- به خاطر -دستاوردهایش در زمینه‌های تحلیل مصرف- تاریخ و نظریه پولی و به خاطر نشان دادن پیچیدگی سیاست پایدارسازی- دریافت کرد.

نظریه اقتصادی میلتون فریدمن

او همواره از نظریه بازار آزاد در اقتصاد طرفداری می‌کرد و بنیان‌گذار مکتب پولی -مونتاریسم- است.
فریدمن- یکی از اولین اقتصاددان‌هایی بود که معتقد بود برای کنترل تورم و جلوگیری از افزایش هزینه تولید منجر به رکود- متغیرهای پولی و حجم نقدینگی می‌بایست در تناسب با نرخ رشد اقتصادی قرار بگیرد. فریدمن همچنین نشان داد که مصرف تابعی از درآمد است و شهروندان بر اساس پیش‌بینی درازمدت درآمد خود- رفتارهای مصرفی خود را تنظیم می‌کنند- بنابراین تغییرات مقطعی در درآمد- اثر فوری و جدی بر رفتار مصرفی آن‌ها ندارد. فریدمن برخلاف بسیاری از اقتصاددانان پیش از خود معتقد بود که تورم- نه تنها بیکاری را کاهش نمی‌دهد بلکه باعث رکود نیز می‌شود. به نظر فریدمن- مهم‌ترین عامل ایجاد تورم- رشد سریعتر حجم پول نسبت به مقدار واقعی تولید کالا و خدمات است. برخی از نظریات پولی میلتون فریدمن- در تقابل با نظریات جان مینارد کینز- اقتصاددان برجسته و سرشناس انگلیسی قرار دارد.
او همچنین در روش‌شناسی علم اقتصاد- معتقد بود که اقتصاد تحصیلی عبارت است از -فراهم آوردن نظامی از تصمیم‌ها که بتوان از آن‌ها برای ارایه پیش‌بینی‌های درست درباره نتایج هرگونه تغییری در اوضاع و احوال استفاده نمود. یعنی اقتصاد تحصیلی یک علم عینی مانند فیزیک است.- فریدمن بهترین راهکار برای کشورهای نفت‌خیز را اعطای سهام یکسان نفتی به هر فرد بالای ۲۱ سال سن می‌دانست که حق و مسیولیت یکسانی را برای همه ساکنان کشورهای نفتی ایجاد می‌کند.

نظریات سیاسی و اجتماعی

دیدگاه سیاسی فریدمن- که خودش را لیبرال کلاسیک می‌داند- بر مزایای بازار آزاد و مضرات دخالت دولت تاکید می‌کند. این دیدگاه- دیدگاه محافظه‌کاران و آزادی‌خواهان آمریکایی را شکل می‌دهد. او پیوسته بر این باور بود که اگر سرمایه‌داری یا کاپیتالیسم- یا آزادی اقتصادی- به کشورهایی که توسط دولت‌های تمامیت‌خواه اداره می‌شود شناسانده شود- آزادی سیاسی به همراه خواهد داشت. او همچنین در کتاب خود با نام سرمایه داری و آزادی از به حداقل رساندن نقش دولت در بازار آزاد دفاع کرده‌است تا جامعه بتواند به آزادی‌های سیاسی و اجتماعی دست یابد. فریدمن به آزادی نه تنها در حوزه اقتصاد- بلکه در تمام حوزه‌های سیاسی- فرهنگی و اجتماعی معتقد بود.

نظریات آماری

فریدمن در علم آمار- آزمون فریدمن را معرفی کرد.

میلتون فریدمن
میلتون فریدمن

تاثیرات اندیشه‌های فریدمن

طرفداری‌های فریدمن از بازار آزاد در دوره -دولت بزرگ- و مالیات‌های سنگین در دهه‌های ۱۹۴۰- ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ دیدگاه اقلیت به حساب می‌آمد. به‌مرور- نظریات او مورد قبول قرار گرفت و دهه ۱۹۸۰ اوج مقبولیت ایده‌های فریدمن بود. نظرات او در مورد سیاست‌های عرضه پول- مالیات و خصوصی‌سازی- سیاست‌های دولت‌های دنیا را تحت تاثیر قرار داد. به طور ویژه در زمان رونالد ریگان در آمریکا و مارگارت تاچر در انگلستان- از ایده‌های اقتصادی او استفاده شد. ایده‌های او در سراسر جهان مورد مطالعه قرار گرفت و نقش اساسی در تغییر اقتصاد چین بازی کرد.

افتخارات

میلتون فریدمن در سال ۱۹۷۶ موفق به دریافت جایزه نوبل اقتصاد شد. این جایزه به خاطر موفقیت‌هایش در زمینه تحلیل مصرف- تاریخ و نظریه عرضه پول و همچنین نمایش پیچیدگی‌های سیاست‌های اقتصادی ثبات‌سازی به وی اهدا شد.
هفته نامه اکونومیست -The Economist- از او به عنوان -تاثیرگذارترین اقتصاددان نیمه دوم قرن بیستم… و حتی شاید تمامی آن- نام می‌برد.

مرگ

میلتون فریدمن سرانجام در نوامبر سال ۲۰۰۶ میلادی -آبان ۱۳۸۵ شمسی- درگذشت.

 

منبع :

آکاایران

دنیا و اقتصاد

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

کیچیرو تویودا

کیچیرو تویودا – Kiichiro Toyoda

کیچیرو تویودا تاجر و کارآفرین ژاپنی است که بزرگ‌ترین شرکت خودروسازی جهان یعنی تویوتا را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 4 =