خانه / ادبیات / نویسندگان / مو یان – Guan Moye – Mo Yan

مو یان – Guan Moye – Mo Yan

مو یان
مو یان

گوان مویه – با نام مستعار مو یان – نویسنده معاصر چینی است که در سال ۲۰۱۲ به خاطر -ریالیسم خیره‌کننده‌ای که قصه‌های مردمی و تاریخ را با زمان حال پیوند می‌دهد- برنده جایزه نوبل شد

زندگی مو یان
گوآن مویه – Guan Moye – در تاریخ پنجم مارس سال 1955 در خانواده‌ای کشاورز – در گایومی- استان شاندونگ چین به دنیا آمد. وی تحصیلات ابتدایی را در زادگاهش سپری کرد و زمانی که کلاس پنجم بود – درگیری‌های انقلاب فرهنگی چین موجب شد مدرسه را به قصد کار در مزرعه موقتا رها کند.او دوران نوجوانی‌اش را در زمان حکومت یکی از بزرگترین مستبدان تاریخ حیات بشر – مایو تسه تونگ – سپری کرد.

یان از سال 1973 در کارخانه‌ای مشغول به کار شد. یان سال 1976 به ارتش آزادی بخش مردم پیوست .

در همین زمان در حالی که به عنوان یک سرباز به خدمت مشغول بود نوشتن داستان‌های کوتاهش را آغاز کرد و نخستین داستان کوتاه خود را در سال 1981 منتشر کرد. سه سال بعد او توانست جایگاهی در دپارتمان ادبیات در آکادمی فرهنگ ارتش به دست بیاورد.

مو یان در سال 1991 از دانشگاه نرمال در شهر پکن – در مقطع کارشناسی ارشد ادبیات فارغ التحصیل شد و در سال 1391 هم درجه‌ی پروفسوری را از همین دانشگاه گرفت.

مو یان سال 1997 از ارتش آزادی‌بخش مردم جدا شد و به عنوان سردبیر در روزنامه فعالیت خود را از سر گرفت و در این دوران زادگاهش که روستایی کوچک بود- محل وقوع ماجرای داستان‌هایش شدند.

 

نام مستعار مو یان

نام مستعار این نویسنده مویان – Mo Yan – می باشد . مویان در زبان چینی – به معنای سخن نگو است. او در سخنرانی که در دانشگاه آزاد هنگ کنگ ایراد کرد درمورد نام مستعارش گفت زمانی که اولین رمانش را نوشت این نام را انتخاب کرد. علت انتخاب ایت نام این است که وی در چین به رک‌گویی معروف بود و چون و این امر را در چین کسی نمی‌توانست تاب بیاورد- او هم این نام را انتخاب کرد تا همیشه یادش باشد زیاد سخن نشگوید.

سبک نویسندگی مو یان
مو یان در نوشته‌هایش از تجارب جوانی‌اش و زندگی در زادگاهش الهام می‌گیرد- تجاربی از فقر- گرسنگی و سختگیری‌های یک پدر خشن. پیتر انگلاند- رییس آکادمی نوبل درباره مو یان می‌گوید- آثار او از پیشینه روستایی اش و افسانه‌های محلی که در کودکی برایش روایت شده می‌آیند. او درباره کشاورزی می‌نویسد- درباره زندگی در مناطق روستایی- درباره مردمی که برای زنده ماندن تلاش می‌کنند- برای حفظ شان خود تلاش می‌کنند و گاهی هم برنده می‌شوند- البته بیشتر مواقع بازنده‌اند.

 

آثار مویان

– باران در شبی بهاری : نخستین داستان بلند اوست که در سال ۱۹۸۱ منتشر شد.
– ترب قرمز روشن : این داستان را در فاصله سال های 1984 تا 1986 که در آکادمی- هنر ارتش آزادی بخش مردم – ادبیات می خواند منتشر نمود .

– انفجارها – : این داستان را در فاصله سال های 1984 تا 1986 که در آکادمی- هنر ارتش آزادی بخش مردم – ادبیات می خواند منتشر نمود .

– خانواده ذرت سرخ – این اثر وی شامل 5 داستان از جمله رمان تاریخی عاشقانه -ذرت سرخ– 1986 – می باشد . خانواده ذرت سرخ در سال ۱۹۹۳ به انگلیسی ترجمه شد .
– ترانه‌های گیاه سیر – : در سال 1989 منتشر شد و ترجمه انگلیسی آن در سال ۱۹۹۵ منتشر شد .
– مجموعه آثار مو یان – : در سال‌ 1995 منتشر شد. این مجموعه شامل داستان هایی از جمله -جمهوری شراب- می شود .
-شیفو- -2000-
– پستان‌های بزرگ و باسن‌های گنده – -۱۹۹۶- ترجمه انگلیسی ۲۰۰۵-
– مرگ صندل -۲۰۰۴-
– مرگ و زندگی در انتظار من  -۲۰۰۶- ترجمه انگلیسی ۲۰۰۸- این کتاب را در 43 روز نوشت .
– گوساله و دونده ی دوی استقامت – 2012 –
– تغییر  -۲۰۱۰-

 

داستان کوتاه

انفجار و چند داستان دیگر
شیفو: برای خنده‌ای هر کاری خواهی کرد -۱۹۹۹- نسخه انگلیسی ۲۰۰۲-

 

ویژگی آثار مویان

مو یان در داستان‌های خود رویکرد های مختلفی از جمله داستان افسانه‌ای- داستان واقع‌گرا- داستان طنز و عاشقانه را امتحان کرد- اما نشان همیشگی آثار او انسانگرایی شورانگیز آن‌هاست.
او بارها اعلام کرده به شدت تحت تاثیر ویلیام فاکنر نویسنده آمریکایی و میناکامی تسوتومو- یوکیو میشیما و اویه کنزابورو -هر سه نویسنده اهل ژاپن- است.
مویان در رمان‌ها و داستان‌های کوتاهش- تصاویری نامنظم و پیچیده از زندگی روستاییان چین را به تصویر کشیده است که اغلب از عناصر خیالی‌ مثل راوی‌های حیوانی- دنیای مردگان و افسانه های جن و پری استفاده می‌کند که می تواند تداعی‌گر تکنیک‌های ریالیسم جادویی نویسندگان آمریکای لاتین از جمله گابریل گارسیا مارکز باشد .
سبک مویان

آقای انگلاند معتقد است استفاده از واژه – ریالیسم جادویی – برای توصیف آثار وی- کوچک شمردن او و آثار اوست. از همین‌روست که آکادمی نوبل در بیانیه‌ خود از اصطلاح – ریالیسم توهمی – استفاده می‌کند.

رییس آکادمی نوبل می افزاید: -این چیزی نیست که مو یان از گابریل گارسیا مارکز گرفته باشد- بلکه کاملا به خود او تعلق دارد و ویژه‌ اوست. مو یان روایتگر اصیلی است که هر آنچه خارق العاده می‌باشد را به موضوعات پیش‌پا افتاده تبدیل می کند.-
اقتباس های سینمایی از آثار مویان

رمان تاریخی عاشقانه یان به نام -ذرت سرخ- که سال 1986 منتشر شد توسط ژانگ ییمو- کارگردان بنام چینی – ب صورت فیلم سینمایی در آمد .

ییمو سال 2000 فیلم -دوران خوشی- را براساس رمان -شیفو- ساخت.
ترجمه آثار مویان

آثار مو یان به بیش از 10 زبان- از جمله انگلیسی- فرانسوی- آلمانی و نروژی ترجمه شده‌اند.

 

جوایز مویان

نامزد جایزه بین‌المللی – نیوستاد – سال ۱۹۹۸ برای ادبیات

– کریاما – سال 2005

– فرهنگ آسیایی فوکوکا – سال 2006

نامزد جایزه ادبی – آسیا – سال 2007

– نیومن – سال 2009 برای ادبیات چینی

عضو افتخاری انجمن زبان مدرن سال 2010

– مایودان – سال 2011

– نوبل ادبیات – سال 2012
نوبل ادبی مویان

آکادمی نوبل در سوید- مو یان- نویسنده چینی را به عنوان برنده جایزه نوبل ادبیات سال ۲۰۱۲ معرفی کرد. این نخستین بار است که یک نویسنده چینی این جایزه را می‌برد.
آکادمی نوبل ادبیات درباره علت انتخاب مویان برای جایزه نوبل ادبی سال 2012 چنین گفت :
– مویان از طریق آمیزه‌ای از خیال و واقعیت- چشم‌اندازهایی تاریخی و اجتماعی- -خاطره‌ای جهانی- با پیچیدگی دنیای نوشته های ویلیام فاکنر و گابریل گارسیا مارکز ایجاد کرده است- و در عین حال با استفاده ار ادبیات کهن چین و سنت شفاهی- از -این جهان- فاصله می‌گیرد –
-پیتر انگلاند- – رییس آکادمی نوبل درباره‌ی آثار مویان می گوید: -آثار او از پیشینه‌ی روستایی‌اش و افسانه های محلی که در کودکی برایش روایت شده برمی‌آیند. به گفته آقای انگلاند -او درباره‌‌ی کشاورزی می‌نویسد- درباره‌ی زندگی در مناطق روستایی- درباره‌ی مردمی که برای زنده ماندن تلاش می کنند- برای حفظ خودشان تلاش می کنند و گاهی هم برنده می‌شوند- البته بیشتر مواقع بازنده اند.-

 

منبع : 

پاکمن

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

خسرو شاهانی

خسرو شاهانی – Khosrow Shahani

خسرو شاهانی طنزنویس- داستان‌نویس و خبرنگاری بود که با نشریاتی همچون توفیق- فکاهیون- گل آقا …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 9 =