خانه / ادبیات / تحلیل و بررسی کتاب / مهاباراتا – Mahabharata

مهاباراتا – Mahabharata

مهاباراتا یا مهابهاراتا سروده‌ای حماسی از سده پنجم یا ششم پیش از میلاد به زبان سانسکریت و به‌همراه رامایانا یکی از دو حماسه تاریخ هند است. مهاباراتا نوشته ویاس با بیش از یکصدهزار بیت- بلندترین سروده جهان است و کار نوشتن آن تا سده سوم یا چهارم میلادی ادامه یافته است- مهاباراتا بگونه‌ای شاهنامه هندیان است

معرفی نویسنده

ویاس – شخصیتی مورد احترام در سنت هندوان است. همچنین گاهی از وی با نام ودا ویاس و کریشنا نیز یاد می‌شود. او نویسنده مهاباراتا و شخصیتی در آن است. نوشتن وداها و پورانه‌ها به وی منسوب است. ویاس از هفت‌جاودانان در باور هندوان است.
فستیوال گورو پورنیما به وی اختصاص یافته و باور بر آنست که زادروز وی و روز جدا کردن وداها است.

 

مهاباراتا
ویاس

درباره کتاب مهاباراتا

مهابهاراتا مجموعه‌ای از افسانه‌های تاریخی هند در هجده فصل است و بیش از صدهزار بیت شعر دارد و بعضی‌ها آن را شاهنامه هند و عده‌ای آنرا حماسه ایلیاد و ادیسه آن کشور می‌نامند. مهابهاراتا ۱۳ کتاب بسیار بزرگ است و مانند شاهنامه فردوسی- تاریخ تمدن هند را از آغاز بازگو می‌کند. سراینده آن ویاس حکیم و دانشمند معروف است که علاوه بر مهابهاراتا ۱۰۸ پورانای دیگر نیز تصنیف کرده‌است. سروده‌های مهابهاراتا روان است و در آن تاثیر ژرفی از زیبایی‌های طبیعت به‌چشم می‌خورد.

واژه‌شناسی

واژه -مها- پیشوند است و به معنای بزرگ‌ترین بکار برده می‌شود و -بهاراتا- نام نخستین امپراتور سلسله‌ای نژادی است- که در مهاباراتا ذکرشده- وی نام خویش را همچنین بر روی سلسله نژادی که خود بنا نهاد- قرارداد و ازآنجاکه داستان اساسی این حماسه دربرگیرنده بازگویی جنگ بزرگ هند است- به نام مهابهاراتا نامیده شده است. برخی عناصر مهابهاراتا به دوره ودایی بازمی‌گردند.

درون‌مایه

در حدود چهارپنجم مهابهاراتا مربوط به داستان‌ها و رویدادهای کهن است که سرچشمه برخی از آثار معروف سانسکریت مانند بهگود گیتا- شاکونتالا- نلادمنیتی- و امثال اینها که شهرت جهانی دارند گشته و الهام‌بخش شعرا و نویسندگان بعدی قرار گرفته‌است. عقیده هندوان درباره این حماسه اینست که چیزی در دنیا نیست که در این کتاب نباشد و چیزی در این کتاب نیست که در دنیا وجود ندارد.

داستان اصلی مهابهاراتا درباره جنگی است که در شمال هند -دهلی- میان دو قبیله بنام -پنجال‌ها- و -کوروها- که پسر عموهای یکدیگر بودند تقریبا دوهزار سال پیش از میلاد مسیح درگرفته‌است. کوروها صد نفر و فرزندان فردی نابینا بودند و پنجال‌ها یا -پاوندوها- تنها پنج برادر ولی افرادی باایمان- راستگو- دلیر و نیکوکار بودند. در راه پس گرفتن حق خویش و زدودن بدی‌ها- پاوندوها به راهنمایی سری کریشنا علیه کوروها صف‌آرایی کردند و هم‌پیمانان آنان را بقتل رسانیدند و سپس کناره‌گیری کرده و به جنگل‌ها رفتند تا برای بخشوده شدن گناهان از خدای بزرگ خویش طلب آمرزش کنند و پس از آن در کوه‌های پربرف هیمالیا درگذشتند.

ویاسه

ویاس شخصیتی مورد احترام در سنت هندوان است. همچنین گاهی از وی با نام ودا ویاس – و کریشنا نیز یاد می‌شود. او نویسنده مهاباراتا و شخصیتی در آن است. نوشتن وداها و پورانه‌ها به وی منسوب است. ویاس از هفت‌جاودانان در باور هندوان است.
فستیوال گورو پورنیما به وی اختصاص یافته و باور بر آنست که زادروز وی و روز جدا کردن وداها است.

برگردان‌ها به فارسی

در سال ۹۹۰ هـ. جلال الدین اکبر خواست مهابهاراتا به فارسی ترجمه شود. دانشوران هندو دعوت شدند تا اطلاعات بیشتری در اختیار اکبر بگذارند و از آن پس کار ترجمه آن کتاب به نقیب‌خان واگذار گردید. ملا عبد القادر بدایونی نیز برای انجام ترجمه آن ماموریت یافت و پس از چهار ماه کوشش ۱۸ باب آن به نثر فارسی برگردانده شد. بخش‌های دیگر را ملا شیری- نقیب‌خان و حاجی سلطان تهانیسری به پایان رسانیدند. بدین ترتیب ترجمه مهابهاراتا با همکاری عده‌ای از درباریان اکبر بوقوع پیوست و اکبرشاه آن را -رزم‌نامه- نامید و تعداد زیادی از صحنه‌های جنگ مهابهاراتا به دستور اکبرشاه بوسیله نقاشان دربار او نقاشی شد. ابوالفضل پیشگفتاری بر آن افزود و بطوریکه در آخر آن ذکر شده‌است کار ترجمه این حماسه بزرگ هندوان در سال ۹۵ هـ. اتمام یافت.

مهاباراتا
مهاباراتا

ترجمه‌های دیگر:

ترجمه‌ای به نثر فارسی بوسیله داراشکوه پسرشاه جهان و برادر اورنگ زیب عالگمیر.
ترجمه‌ای منظوم به فارسی توسط حاجی ربیع انجب.
ترجمه‌ای به فارسی توسط ملا احمد کشمیری که وقایع کشمیر نیز نوشته‌است انجام گرفت. فیضی فیاضی ملک الشعرای دربار اکبرشاه و برادر ابو الفضل علامی بر -رزمنامه- دو باب منظوم افزود.
و ترجمه‌های جدید معاصر.

مهاباراتا
مهاباراتا

منبع :

شبستان

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

رمان اولیس

اولیس – Ulysses

اولیس نام رمان معروف جیمز جویس نویسنده ایرلندی است که از شاهکارهای ادبیات مدرن به …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 − چهار =