خانه / نام آوران / منوچهر فرهنگ – Manouchehr Farhang

منوچهر فرهنگ – Manouchehr Farhang

منوچهر فرهنگ
منوچهر فرهنگ

منوچهر فرهنگ اقتصاددان ایرانی بود- او را پدر علم اقتصاد ایران می‌دانند- دکتر منوچهر فرهنگ اولین فردی است که کتاب معروف -نظریه عمومی اشتغال- بهره و پول- جان مینارد کینز را به فارسی ترجمه کرد- این ترجمه در سال ۱۳۴۸ عنوان جایزه بهترین کتاب اقتصادی سال را از آن خود کرد

زندگی منوچهر فرهنگ

منوچهر فرهنگ متولد 1298 در بابل و بزرگ شده گرگان است. وی مدرک دکترای اقتصاد خود را از فرانسه گرفته است.

دکتر منوچهر فرهنگ اولین فردی است که کتاب معروف -نظریه عمومی اشتغال- بهره و پول- جان مینارد کینز را به فارسی ترجمه کرد.این ترجمه در سال 1348 عنوان جایزه بهترین کتاب اقتصادی سال را از آن خود کرد.

گروه:علوم انسانی رشته: اقتصاد والدین و انساب: فرهنگ درباره تاثیر پدر و مادرش در زندگی علمی و اجتماعی اش چنین توصیف می کند: – همین علم دوستی را من از خانواده دارم. پدرم با این که تحصیلات قدیمی داشت ولی فرانسه می دانست و به طور کلاسیک تفکر می کرد.- خاطرات کودکی: -من فرزند بزرگ بودم و جور دیگر برادران را هم کشیدم- چون پدرم بضاعتی نداشت. من به آنها کمک کردم.- دکتر منوچهر فرهنگ در شرح زندگی خود میگوید: وطن من گرگان بوده و در سال ۱۲۹۹ در حالی که دو سال داشتم به دلیل شغل پدر به آنجا رفته و در گرگان بزرگ شده و به تحصیل پرداختم.

تحصیلات رسمی و حرفه ای :

منوچهر فرهنگ دارای مدرک دکترای اقتصاد از دانشکده حقوق و علوم اقتصادی پاریس بوده و بیش از ۱۰۰ کتاب اقتصادی ترجمه و تالیف کرده است. استادان و مربیان: دکتر محمد طبیبیان از شاگردان دکتر فرهنگ و معاون اقتصادی اسبق سازمان برنامه و بودجه با اشاره به تلاش های دکتر فرهنگ در گردآوری فرهنگ علوم اقتصادی گفت: به یاد دارم که استاد ساعت های زیادی را بدون چشم داشت مالی- برای گردآوری فرهنگ علوم اقتصادی تلاش می کرد و در کار آموزش- ترجمه و تالیف بسیار تلاشگر و کوشا بود.
-وی افزود: -باید حقوق استادان بازنشسته و کسانی که به اقتصاد ایران و جامعه ایران خدمت کرده اند را محترم بشماریم تا در تامین معاش و زندگی با مشکل مواجه نشوند و شان آنها مورد احترام قرار گیرد.

طبیبیان خطاب به دکتر فرهنگ گفت: از اینکه یک نسل از اقتصاددانان ایران را پرورش داده اید و در خدمت دانشگاه ها و مراکز اقتصادی قرار داده اید از شما سپاسگزاریم و قدردان زحمات شما هستیم و یاد و خاطره دوران آموزش و تلاش های شما را در توسعه علم اقتصاد کشور به یادها خواهیم سپرد.

منوچهر فرهنگ
منوچهر فرهنگ

مشاغل و سمتهای مورد تصدی:

دکتر منوچهر فرهنگ-از ابتدای تاسیس انجمن اقتصاددانان ایران عضو این تشکل بوده و به غیر از سال اول تاسیس انجمن که مسیولیت برعهده دکتر پیرنیا بوده در ادوار مختلف ریاست انجمن مذکور را برعهده داشته است. بسیاری از اعضای این انجمن اعتقاد دارند استمرار و پایداری انجمن اقتصاددانان ایران در طول سی و اندی سال عمر خود مرهون مدیریت مناسب دکتر فرهنگ بوده است.

سایر فعالیت ها و برنامه های روزمره :

دکتر فرهنگ اقتصاددان نامی ایران و غریبه‌ ای در موطن خویش گرگان زمین در شعر و ادب نیز دستی داشته و اشعار بسیاری سروده که از آن جمله است-

گر پر و بالم شکنی سربکشم بر آسمان     ور سر و ساقم بزنی- سایه زنم بر آسمان

بحرم و بحر موج‌زا-ابرم و ابر اوج‌گیر             از پی دانشم روان-وز پی دانشم روان.

شاگردان دکتر منوچهر فرهنگ :

دکتر منوچهر فرهنگ درباره شاگردان سابق و اساتید کنونی خود چنین می گوید: من همه دانشجویانم را دوست داشته و دارم. جایگاه تدریس من جایگاه محبت و علم بود و دانشجویان نسبت به من محبت و لطف داشتند.به خصوص با این گذشته دور و درازی که داشتم. از آنجمله آنها می توان به آقای دکتر دیهیم اشاره کرد – چون من زبان چندان گویایی ندارم و به طور صحیحی نمی توانم صحبت بکنم کنار خود می نشانم تا او جلسات انجمن اقتصاددانان ایران را اداره کند.
ایشان اکنون استاد دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران است. شاگردان من زیاد بودند مثلا آقای دکتر پرویز داودی که اکنون معاون اول رییس جمهور است شاگرد من بود. دکتر احمد مجتهد عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی و مدیر موسسه پژوهش های پولی و بانکی بانک مرکزی نیز گفت: -تجلیل از دکتر منوچهر فرهنگ- تجلیل از علم اقتصاد و رشد و توسعه اقتصادی در ایران است.
منوچهر فرهنگ دانشجویانی را در 60 سال گذشته پرورش داده که استادان دانشگاه های امروز هستند و نسل چهارم دانشجویان ایشان در عرصه دانشگاه ها و فعالیت های اقتصادی حضور دارند.

فرهنگ علوم اقتصادی دکتر منوچهر فرهنگ

مجتهد تصریح کرد: اگر زکات علم به قول پیشوایان دینی- آموزش نسل های بعدی است منوچهر فرهنگ بیشترین زکات علم را تاکنون داده و تعداد زیادی از کارشناسان و دانشجویان و استادان امروز در دانشگاه ها و مراکز اقتصادی- پرورش یافته دکتر فرهنگ هستند.
در مراسم مذکور که با حضور شاگردان دهه های 40 و 50 استاد منوچهر فرهنگ در دانشکده های اقتصادی کشور که اکثرا اکنون از استادان صاحب نام اقتصاد ایران هستند برگزار شد- به تلاش های این چهره علمی ایران که در طول دوران تدریس خود هزاران متخصص و استاد و دانشجو را تربیت کرده و صدها کتاب- مقاله و تحقیق علمی را به رشته تحریر درآورده است ارج نهاده شد. چگونگی عرضه آثار: اولین کار دکتر منوچهر فرهنگ تالیف کتاب -برنامه گذاری اقتصادی- بود.
دکتر منوچهر فرهنگ درباره علل تالیف کتاب فوق چنین اذعان می کند:-چون من -برنامه ریزی- اقتصادی را مغایر با تعبیر علمی اش می دانستم. -برنامه گذاری- یعنی تهیه و تدوین برنامه های علمی اقتصادی.

دراین نوع -برنامه گذاری- ریخت و پاش جایی ندارد در حالی که در -برنامه ریزی- چنان که از نامش پیداست در اسمش ریخت و پاش وجود دارد. این اولین کتاب من بود که در دانشگاه هم تدریس شد. بعدها شاگردان من که به آمریکا رفته بودند گفته بودند که نظیر این کتاب در آمریکا هم پیدا نمی شود. بنابراین بنده جزو اولین کسانی بودم که راجع به -برنامه گذاری- اقتصادی در ایران کتاب نوشتم. این کتاب تالیف خودم بود.- دکتر فرهنگ همچنین کتاب -نظریه عمومی اشتغال – بهره و پول- تالیف کینز را نیز ترجمه کرد. وی در این باره نیز چنین می گوید:-این اولین کتاب من بود که ترجمه کردم. هنوز هیچ ملتی در دنیا نتوانسته کینز را در دنیا به زبان خودش ترجمه کند.
آلمانها نتوانستند- اسپانیولی ها نتوانستند- لهستانی ها نتوانستند- روس ها نتوانستند.

 

منوچهر فرهنگ
منوچهر فرهنگ

برخی آثار منوچهر فرهنگ

مترجم کتاب های:

-توسعه کشاورزی بین المللی- -کارل ایچر- جان استاتز-

-قدرت و رونق-: فزون رشدی کمونیستی و استبداد سرمایه داری -مانکر اولسون-
-نظریه عمومی اشتغال-: -جان مینارد کینز-
-سرگذشت یک علم-: کالبدشکافی نظام آموزش علم اقتصاد در ایران- گفتگو با برگزیدگان سه نسل از … -میکاییل عظیمی- محمد اسمعیل مطلق -مترجم-

نویسنده کتاب های:

-فرهنگ علوم اقتصادی-: انگلیسی – فارسی
-فرهنگ فشرده علوم اقتصادی-: انگلیسی – فارسی
وکتاب-زبان عمومی و تخصصی مهندسی صنایع-: ویژه داوطلبان آزمون کارشناسی ارشد گرایش های: صنایع – سیستمهای اقتصادی اجتماعی – مدیریت سیستم و بهره وری -سیداباذر نورحسینی- نیز زیرنظر مرحوم فرهنگ نوشته شده است.

مرگ

منوچهر فرهنگ در سال 88 و در سن 90 سالگی دار فانی را وداع گف.

 

منبع :

پرورش افکار

بیتوته

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

کیچیرو تویودا

کیچیرو تویودا – Kiichiro Toyoda

کیچیرو تویودا تاجر و کارآفرین ژاپنی است که بزرگ‌ترین شرکت خودروسازی جهان یعنی تویوتا را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − پنج =