خانه / نام آوران / منصور قندریز – Mansoor Ghandriz

منصور قندریز – Mansoor Ghandriz

منصور قندریز
منصور قندریز

منصور قندریز نقاش ایرانی بود که در مدت کوتاه عمر خویش تاثیرات بسزایی در جریان نقاشی معاصر ایران گذاشت- وی علاقه‌ای مفرط به اشعار و قصه‌های تصویری داشت و در جریان مطالعاتش به نقاشی‌های چینی و ایرانی روی آورد- زندگی هنری قندریز در مدت کوتاه ده سال شکل گرفت و به خلق نقاشی پرداخت.

زندگی منصور قندریز

منصور قندریز در به سال ۱۳۱۴ هجری‌شمسی در تبریز به دنیا آمد. منصور قندریز پس از زاده شدن در تبریز- تحصیلات خود در رشته نقاشی را در هنرستان هنرهای زیبا و دانشکده هنرهای تزیینی تهران -دانشگاه هنر فعلی- گذراند – او دانش آموخته هنرستان هنرهای زیبا و دانشکده هنرهای تزیینی تهران- شرکت کننده در بی‌ینال‌های سوم- چهارم و پنجم تهران- بی‌ینال پاریس و بی‌ینال سایوپلوی برزیل و از بنیانگذاران جنبش سقاخانه است.

وی علاقه‌ای مفرط به اشعار و قصه‌های تصویری داشت و در جریان مطالعاتش به نقاشی‌های چینی و ایرانی روی آورد و به هنرمندان نوین همچون پیکاسو و ماتیس گرایش پیدا کرد به طوری که در سال ۱۳۳۸ هجری‌شمسی اولین نمایشگاه نقاشی خود را برگزار نمود و همزمان با فعالیت‌های هنری به تحصیل در رشته هنرهای تزیینی پرداخت.
قندریز در خلق آثار ماندنی خود ابتدا به آثار فیگوراتیو توجه کرد و با ترسیم خطوط کناری نما- شکل‌ها را از زمینه جدا نمود. تابلو آدم و حوا از جمله کارهایی در این قالب هنری است. وی گاهی شکل پیکری را با جداسازی سطوح رنگی از یکدیگر ترسیم می‌کرد اما پس از چندی به شکل‌های هندسی و حرکات تجریدی گرایش یافت و به ذخایر هنرهای ایرانی دل بست.

زندگی هنری قندریز در مدت کوتاه ده سال شکل گرفت و به خلق نقاشی پرداخت.

قندریز نقاشی بود که گالری هم داشت. در سال‌های دهه‌های40 و 50- گالری قندریز و گالری سیحون- نقش مهمی در بسط و گسترش نقاشی مدرن داشتند. مبنا و شالوده آثار قندریز- نقوش سنتی ایرانی است- مثل نقش‌های سفالینه‌ها و طلسم‌های فرهنگ باستان. به نظر می‌رسد آثار قندریز- تعریف جدیدی از نقوش قدیمی باشد.

صادق تبریزی از همکلاسی های قندریز و عربشاهی درباره قندریز می گوید: او به خوبی احساس کرد که ازقافله‌ هنر به دور مانده است- پس برای پرکردن این فاصله- با محاسبه ای هوشمندانه و با کمی تغییر در آثار عربشاهی- شیوه او را پی گرفت.

رویین پاکباز درباره قندریز و آثارش می گوید: قندریز یکی از بااستعدادترین هنرمندان معاصر بود که به علت مرگ زودرس نتوانست کارش را ادامه دهد.

اقامت در تهران- آموزش در هنرکده‌ تزیینی- جو بی‌ینال‌ها و گرایش شماری از هنرمندان به شیوه ی تزیینی و انتزاعی -که سقاخانه نام گرفت- قندریز را به مسیری تازه کشانید. پس از این نقش پردازی در کار او اهمیت یافت و خصلت بدوی نقاشی‌اش آشکارتر شد.

این هنرمند همزمان با دوره حسین زنده‌رودی و پیلارام است که تاثیر زیادی در تاریخ نقاشی معاصر ایران داشته است.

مرگ

قندریز در 7 اسفند سال ۱۳۴۴ در یک سانحه رانندگی در یکی از جاده های شمال درگذشت.

برخی از آثار منصور قندریز

منصور قندریز
منصور قندریز

 

منصور قندریز
منصور قندریز

 

منصور قندریز
منصور قندریز

 

منصور قندریز
منصور قندریز

 

منصور قندریز
منصور قندریز

 

منبع :

همشهری آنلاین

tabrizpedia.info

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

کیچیرو تویودا

کیچیرو تویودا – Kiichiro Toyoda

کیچیرو تویودا تاجر و کارآفرین ژاپنی است که بزرگ‌ترین شرکت خودروسازی جهان یعنی تویوتا را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 11 =