خانه / سینما / مسعود ده نمکی – Masoud Dehnamaki

مسعود ده نمکی – Masoud Dehnamaki

مسعود ده نمکی
مسعود ده نمکی

مسعود ده نمکی روزنامه‌نگار- فعال سیاسی و کارگردان اهل ایران است- وی با ساختن اخراجی ها-سه گانه- به شهرت رسید- دهنمکی عضو انصار حزب‌الله میباشد و در آن به شدت فعال است او سالها در نشریه جنجالی یالثارات فعالیت نموده و در دو ماهنامه شلمچه و جبهه سردبیر است- وی یک چهره فعال سیاسی میباشد که همیشه فیلم های او موضع سیاسی دارد

زندگی مسعود ده نمکی

مسعود ده نمکی متولد 1348 در شهرستان اهر می باشد. او به دلیل ساخت فیلم های اخراجی‌ها در بین مردم ایران به شهرت و محبوبیت فراوانی دست یافت.

دهنمکی عضو انصار حزب‌الله میباشد و در آن به شدت فعال است او سالها در نشریه جنجالی یالثارات فعالیت نموده و در دو ماهنامه شلمچه و جبهه سردبیر است.

وی یک چهره فعال سیاسی میباشد که همیشه فیلم های او موضع سیاسی دارد.

شروع فعالیت هنری

او اولین فعالیت هنری خود را در سال 1382 و در دانشگاه برای مستند فقر و فحشا آغاز کرد در این مستند به دختران فراری که به دبی اسپانسر میشدند تا نیازهای جنسی شیوخ عرب را برطرف کنند میپرداخت. این مستند سر و صدای زیادی بر پا کرد و جنجال زیادی را به وجود اورد.

وی در سال 1386 فیلم سینمایی اخراجی ها را ساخت که به دلیل تابو شکنی در استفاده از برخی شخصیت ها و شوخی های سیاسی با استقبال گسترده مردم رو به رو شد این فیلم بر پایه زندگی یک شهید ساخته شد و شخصیت -مجید سوزوکی- که یکی از لات های تهران بود با دار و دسته خود به جبهه میرود و ماجرای های طنزی را میسازند حضور بازیگران مشهوری چون: امین حیایی – اکبر عبدی – پژمان دیرباز و … باعث شد به این فیلم به خوبی دیده شود و مردم از ان استقبال کنند و این استقبال به حدی شدت یافت که دهنمی تصمیم گرفت اخراجی های دو و سه را هم بسازد که فروش آنها در سینما ایران بسیار کم سابقه بود.

فعالیت‌های مطبوعاتی

وی سردبیری هفته‌نامه -شلمچه- و -جبهه- و ماهنامه -صبح دوکوهه- را برعهده داشت. او در دوران قدرت اصلاحات از منتقدین دولت خاتمی بود. همچنین در آن دوران ده‌نمکی و اکبر گنجی مقالات آتشینی علیه یکدیگر می‌نوشتند. او همچنین پیشتر از منتقدین دولت هاشمی رفسنجانی بود و با لحنی گزنده و تند به انتقاد از این دولت‌ها می‌پرداخت.

فیلم‌سازی

وی با زوال دوران اصلاح‌طلبان که از آن بعنوان دورانی تلخ یاد می‌کند- دو فیلم مستند ساخت و سپس همزمان با رویکار آمدن دولت محمود احمدی‌نژاد موفق به ساخت فیلم‌های سینمایی اخراجی‌ها -سه‌گانه- شد. این فیلم‌ها با آزادی عمل ارایه شده به وی برای ارایه کلمات و شوخی‌های بی‌سابقه- تبلیغات گسترده صداوسیما -دعوت از عوامل فیلم برای شرکت در برنامه تحویل سال ۱۳۸۸-با استقبال گسترده مردم و فروش کم سابقه در تاریخ سینمای ایران دست یافت- گرچه وی از سوی برخی منتقدان به عنوان بدترین کارگردان انتخاب شد و فیلم وی علی‌رغم فشارهای وارده به هییت داوران -به گفته کمال تبریزی از اعضای هییت داوری- جایزه‌ای دریافت نکرد.

این فیلم همچنین با انتقاد خانواده شهیدی که ده‌نمکی اخراجی‌ها را برپایه زندگی وی ساخته بود روبرو شد. و نیز فیلم -اخراجی‌های ۲- که به فروش خوبی هم دست یافته بود با اعتراض یک نویسنده مبنی بر کپی‌برداری از کتابش روبرو گردید.

انفجار مواد منفجره سر صحنه فیلم برداری

صبح روز هجدهم دیماه ۱۳۹۲هنگام فیلمبرداری فیلم -معراجی‌ها- ساخته مسعود ده‌نمکی در شهرک سینمایی دفاع مقدس تهران- انفجاری در سر صحنه روی داد که تعدادی کشته و زخمی برجای گذاشت. شمار کشته‌های این انفجار پنج نفر گزارش شد. جواد هاشمی یکی از بازیگران مجموعه سینمایی و فیلم -معراجی‌ها- گفت ماده منفجره تی‌ان‌تی که کنار خودرو محمدجواد شریفی- مسیول جلوه‌های ویژه قرار داشت- ناگهان منفجر شد. علی‌اکبر رنجبر- مدیر شهرک سینمایی دفاع مقدس هم در این حادثه جان خود را از دست داد. در پی این حادثه محمدجواد شریفی و چهار نفر دیگر از عوامل فیلم که کنار خودرو ایستاده بودند و در حال آماده کردن صحنه فیلمبرداری بودند- بر اثر این انفجار کشته شدند. سه نفر از دیگر عوامل -معراجی‌ها- نیز زخمی شدند که به بیمارستان منتقل شدند. او در واکنش حادثه فیلم معراجی‌ها گفت:این امر یک حادثه است و حادثه نیز هیچ‌گاه خبر نمی‌کند.

 

مسعود ده نمکی
مسعود ده نمکی

فیلم‌شناسی
مستند

فقر و فحشا -۱۳۸۲-
کدام استقلال؟ کدام پیروزی؟ -۱۳۸۵–۱۳۸۳-

فیلم سینمایی

اخراجی ها۱ -۱۳۸۶-
اخراجی‌ها ۲ -۱۳۸۷-
اخراجی‌ها ۳ -۱۳۸۹-
رسوایی -۱۳۹۱-
معراجی‌ها -۱۳۹۲-
رسوایی ۲ -۱۳۹۴-

سریال

دارا و ندار -۱۳۸۸-
معراجی‌ها -۱۳۹۳-

منتشر شده از او

اخراجی‌ها
اسارت و آزادگان به روایت تصویر
فرهنگ اصطلاحات اسرای ایران به انضمام دانستنی‌های از اسارت
کتاب‌شناسی اسارت
لبخند در اسارت
مجموعه‌ای از خاطرات اسرای ایرانی
معنویت در اسارت
مقاومت در اسارت دفتر اول
مقاومت در اسارت دفتر دوم
مقاومت در اسارت دفتر سوم
مقاومت در اسارت دفتر چهارم
رسوایی
رسوایی ۲

 

منبع :

شبناک

بیتوته

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

بریتنی اسپیرز

بریتنی اسپیرز – Britney Spears

بریتنی اسپیرز با نام کامل بریتنی جین اسپیرز خواننده- رقاص- ترانه سرا- هنرپیشه و نویسنده …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + 15 =