خانه / فلسفه / مری ولستون کرافت – Mary Wollstonecraft

مری ولستون کرافت – Mary Wollstonecraft

مری ولستون کرافت – از نویسندگان و فیلسوفان قرن هجدهم بریتانیا و از بانیان جنبش فمینیستی بود – اثر مشهور وی -احقاق حقوق زنان- از متون کلاسیک فمینیستی محسوب می‌شود

زندگینامه مری ولستون کرافت

مری ولستون‌کرافت در ۲۷ آوریل ۱۷۵۹ در ناحیه -اسپیتال فیلد- در حومه لندن متولد شد. او دومین فرزند از شش فرزند -ادوارد جان ولستون‌کرافت- و -الیزابیت دیکسون- بود. پدرش کشاورزی تنبل- شلوغ و مستعد حمله خشونت آمیز ناشی از مستی و مادرش یک زن ایرلندی بردبار بود. مری از همان آغاز نوجوانی مصمم بود که از یک زندگی سرشار و فعال برخوردار شود. وی با تجربه دردناک شخصی و موانع رو در روی یک زن مستقل که برای امرار معاش در تلاش است- آشنا بود و به تربیت خود پرداخت.

مری ولستون کرافت مدتی به معلمی پرداخت و در 1783 توانست سرمایه کافی برای تاسیس یک مدرسه دختران در نیووینگتون گرین در حومه شمالی لندن جمع آوری کند. در این مدت چند کتاب از جمله رمان Mary: a fiction را منتشر کرد. پس از آن در موسسه انتشاراتی جیمز جانسون که ناشرش بود مشغول به کار شد و در 1788 به عنوان یکی از اعضای مرکزی کانون جانسون محسوب شد و به طور منظم با دیگر نویسندگان رادیکال در چاپخانه او در -سنت پل چرچیارد- ملاقات کرد.

در این مدت تلاش های زیادی را در راستای برابری زنان و مردان انجام می داد. در 1792 بود که اثر مشهور خود -احقاق حقوق زنان -A Vindication of the Rights of Woman- را منتشر کرد. در این اثر برای اولین بار عقاید روشنگری در مود مسایل و وضعیت زنان به کار برده شد. این کتاب به محض انتشار پر فروش ترین کتاب و نیز سنگ بنای فمینیسم مدرن گردید. ندای مری در کتاب استیفای حقوق زنان قرن ها طنین انداز بود. مطالبات وی برای پایان دادن به معیارهای دوگانه در کردار زنانه و مردانه- برای حقوق زنان در کار مستقل- زندگی مدنی و سیاسی هنوز هم اساس و پایه فمینیسم امروز را تشکیل می دهد.

افکار او در تساوی طلبی و بهره مندی از حقوق برابر با مردان- وی را به زندگی مشترک به صورت نامشروع و غیرقانونی سوق می دهد.

در 1793 مری به پاریس رفت تا خود شاهد انقلاب باشد. در آنجا- در 34 سالگی با یک افسر آمریکایی به نام -گیلبرت ایملی- ملاقات کرد و سخت به او دل بست. امید مری برای یک رابطه ماندگار با روحیه ماجراجوی ایملی که درگیر معاملات تجارت مشکوک بود- سازگار نشد. ثمره این دلدادگی- کودکی نامشروع بود. مری در حالی که باردار بود تنها ماند و در اوج کشتار زمان ترور انقلاب فرانسه شاهد قربانیان بی شماری بود که با گیوتین اعدام می شدند. نامه های فراوانی به ایملی فرستاد: روح من خسته شده – قلبم بیمار گشته. ایملی زمانی برگشت که فرزندشان به دنیا آمده بود اما بلافاصله مری را به یک سفر 6 ماهه برای جمع آوری اعانه به اسکاندیناوی فرستاد در حالی که با یک زن بازیگر- زندگی جدیدی را آغاز کرده بود.

در 1795- مری فرسوده از این ماجرای عشقی تصمیم گرفت خود را از بالای پل -پوتنی- به رودخانه بیاندازد. با وجودی که موفق به خودکشی نشد اما این ماجرا درمانی شد برای عشقش نسبت به ایملی.

مری دوباره قاطعانه تصمیم گرفت به زندگی خود سر و سامانی دهد. پس به لندن بازگشت و دوباره به کار در موسسه انتشاراتی جانسون پرداخت. جانسون گروه انقلابی بانفوذی را نیز هدایت می‌کرد و مری به عضویت این گروه درآمد. دیگر اعضا عبارت بودند از ویلیام گودوین- توماس پین- توماس هول‌کرافت- ویلیام بلیک و ویلیام ووردزورث.

 

مری ولستون کرافت

 

ازدواج و مرگ مری ولستون کرافت

مری با -ویلیام گودین- فیلسوف آنارشیست- رابطه برقرار کرد. گودین نیر هم چون ماری- به نام آزادی خواهی- هرگونه نظارت و کنترل قانونی را در ازدواج رد می کرد. بدین جهت تازه هنگام تولد کودک این خانواده- آن ها علی رغم میل خود تن به ازدواج دادند.

اما مری 11 روز پس از به دنیا آمدن دومین دخترش- در 10 سپتامبر 1797 درگذشت. گادوین درباره زندگی مری ولستون کرافت کتابی نوشته است.

 

آثار مری ولستون کرافت

– احقاق حقوق زنان
– ماری  یک داستان

 

منبع :

باشگاه اندیشه

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

فمینیسم

فمینیسم — Feminism

فمینیسم گستره‌ای از جنبش‌های سیاسی- ایدیولوژی‌ها و جنبش‌های اجتماعی است که هدفی مشترک را دنبال …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + نه =