خانه / دسته‌بندی نشده / مری شلی – Mary Shelley

مری شلی – Mary Shelley

مری شلی
مری شلی

مری شلی با نام کامل مری وول استونکرافت گادوین شلی – یک رمان‌نویس – نویسنده داستان‌های کوتاه و سفرنامه نویس اهل انگلستان است – از شناخته‌شده‌ترین آثار او می‌توان به فرانکنشتاین اشاره کرد

زندگینامه مری شلی

مری شلی در ۳۰ اوت ۱۷۹۷ در سامرس تاون در لندن متولد شد. پدر او ویلیام گادوین – فیلسوف سیاسی و روزنامه نگار- و مادرش مری ولستون کرافت -فیلسوف فمینیستی و نویسنده- بود. مری شلی در سال ۱۸۱۴ با پرسی بیش شلی شاعر عاشقانه‌های مشهور- آشنا شد و با او ازدواج کرد و در سال ۱۸۱۸ به همراه هم به ویارجو ایتالیا رفتند. پس از مرگ شوهرش در سال ۱۸۲۲ به انگلستان بازگشت.

 

مرگ مری

شلی سرانجام در یکم فوریه ۱۸۵۱ میلادی- پس از دوره طولانی بیماری تومور مغزی درگذشت. وی در کلیسای سنت پیتر در بورنموث دفن شد.

 

مری شلی

 

آثار
فرانکشتاین نخستین بار در سال ۱۸۱۸ منتشر شد. مری شلی پس از بازگشت به انگلستان چندین داستان دیگر نوشت. داستان والپرگا -۱۸۲۳- که ماجرایی از زندگی در ایتالیای قرون وسطی را نقل می‌کند- مجموعه آخرین نفر -۱۸۲۶- که در یک سه گانه داستان علمی-تخیلی دیگری را روایت می‌کند: قرن بیست و یکم است- بیماری طاعون نسل بشر را از بین برده‌است و تنها یک نفر باقی‌مانده‌است- -آخرین نفر-.

مری کتابی را با عنوان لادور در سال ۱۸۳۵ نوشت که در حقیقت به بیان زندگی شوهرش و دفاع از او اختصاص دارد. وی هم‌چنین چندین سال از عمرش را صرف بازنویسی و تنظیم مجدد اشعار شوهرش کرد و سرانجام نیز مجموعه آثار وی را به چاپ سپرد.

لرد بایرون شاعر رمانتیک انگلیسی از دوستان خانوادگی شلی و همسرش بود که باعث نگارش داستان فرانکشتاین شد.

 

رمانهای مری
– فرانکشتاین ۱۸۱۸
– ماتیلدا -رمان کوتاه-
– آخرین نفر ۱۸۲۶که در یک سه گانه داستان علمی-تخیلی دیگری را روایت می‌کند: قرن بیست و یکم است- بیماری طاعون نسل بشر را از بین برده‌است و – تنها یک نفر باقی مانده‌است- -آخرین نفر-.
– والپرگا ۱۸۲۳-
– بخت و اقبال پرکین واربک
– لادور -بیوه زیبا- ۱۸۳۵
– فالکنر

 

داستان کوتاه
– یادبود

 

سفرنامه
– تاریخ شش هفته‌ای
– وقایع بزرگ و فوق العاده
– ولگردی در آلمان و ایتالیا در سال‌های ۱۸۴۰- ۱۸۴۲ و ۱۸۴۳

 

منبع :

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

آماندا سیفرید

آماندا سیفرید – Amanda Seyfried

آماندا سیفرید بازیگر و خواننده آمریکایی است- بازی در فیلم تلویزیونی به نام -همه فرزندان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 2 =