خانه / ادبیات / تحلیل و بررسی کتاب / مردان مریخی زنان ونوسی

مردان مریخی زنان ونوسی

مردان مریخی زنان ونوسی
مردان مریخی زنان ونوسی

مردان مریخی زنان ونوسی – کتابی نوشته دکتر جان گری است که در مورد روابط زناشویی و شناخت جنس مخالف هست- در این کتاب نویسنده اعتقاد دارد که زنان و مردان به رغم وجود تفاوت‌ها می‌توانند شیوه‌هایی را بیاموزند تا به رابطه عاشقانه و صمیمی دست یابند وی به همین منظور- شیوه‌ها و راه‌کارهای جدیدی را برای کم کردن تنش‌ها در روابط زناشویی و به وجود آوردن عشق و علاقه بیان می‌کند- این کتاب یکی از پر فروش ترین کتب چند سال اخیر بوده که به 50 زبان زنده دنیا ترجمه شده است


معرفی نویسنده مردان مریخی زنان ونوسی

جان گری – John Gray- -زاده ۱۷ آوریل ۱۹۴۸- متخصص در فلسفه سیاسی و محقق در زمینه تاریخ نظریه هاست. وی استاد مدرسه اقتصاد لندن نیز هست. وی صاحب تالیفات قابل توجهی در این حوزه هاست.
جان گری بنیادهای مشترک در اندیشه لیبرال را فرد گرایی- تساوی گرایی -در فرصت‌ها- و جهان گرایی برمی‌شمارد. ویژگی فرد گرا بودن حاکی از تفوق اخلاقیات بر زندگی نوع بشر است و در تقابل با فشار ناشی از جمع گرایی سوسیالیست‌ها پا به عرصه وجود گذاشت. ویژگی تساوی گرا بودن حاکی از همان فلسفه اخلاقی است که تمام افراد باید از موقعیت‌های یکسان برخوردار بوده و به یک میزان –به واسطه انسان بودن- ارزشمند تلقی شوند- و ویژگی جهان گرا بودن تاکید می‌کند که تمام انواع بشر علی‌رغم تفاوت‌های فرهنگی و منطقه‌ای با یک دیگر برابرند. از نظر او دموکراسی و بازار آزاد به جای شریک بودن رقیب هم هستند. او معتقد است مالکیت خصوصی مظهر آزادی فردی در ابتدایی‌ترین شکل آن است.

 

مردان مریخی زنان ونوسی
جان گری

معرفی کتاب مردان مریخی زنان ونوسی

مردان مریخی زنان ونوسی – این کتاب یکی از پر فروش ترین کتب چند سال اخیر بوده که به 50 زبان زنده دنیا ترجمه شده است.
کتاب مردان مریخی – زنان ونوسی درباره شیوه های جدید تخفیف تنش در روابط زناشویی و ایجاد عشق و مهر بیشتر – از طریق تشریح تفاوت های میان زن و مرد بحث می کند و سپس پیشنهاد هایی عملی درباره تخفیف ناراحتی ها و دلسردی ها مطرح می شود تا موجب شادی و صمیمیت بیشتر شما شود.
تنش مو جود در روابط زناشویی اغلب مردم از آن روست که یکدیگر را درک نمی کنند شما با مطالعه این کتاب و توجه به تفاوت های میان زن و مرد در شرایطی قرار می گیرید که با همسر خود روابط بهتری ایجاد کنید و او را به حیرت بیندازید.
کتاب مردان مریخی – زنان ونوسی – دستور العملی برای ایجاد روابط مبتنی بر عشق و علاقه می باشد توضیح میدهد که چگونه زن ومرد در همه زمینه های زندگی با هم تفاوت دارند. زن و مرد نه تنها متفاوت از یکدیگر با هم ارتباط برقرار می سازند – بلکه در احساس – اندیشه – درک – واکنش و عشق با هم تفاوت های اصولی دارند و شاید بتوان گفت که زن و مرد انگار از دو سیاره متفاوت آمده اند.

 

مردان مریخی زنان ونوسی
مردان مریخی زنان ونوسی

خلاصه کتاب مردان مریخی زنان ونوسی

مقدمه:

نویسنده معتقد است در زمانهای بسیار دور مردان از سیاره مریخ و زنان از سیاره ونوس به زمین آمده اند.آنان سالها در کنار هم زندگی کردند وبه مرورزمان ازیاد بردند که از دو سیاره مختلف آمده اند و با هم تفاوتهای زیادی دارند و این تفاوت های آنهاست که آنها را به هم جذب می کند اما همین تفاوت ها بوجود آورنده مشکلات است مشکلاتی که امروزه در زندگی زناشویی به کررات دیده می شود.اما آقای جان گری می گوید اگرما یادمان نرود که مردان از مریخ وزنان از ونوس هستند وباهم تفاوت دارند به راحتی می توانیم با این مشکلات کنار بیاییم و یکدیگر را درک کنیم وی دراین کتاب به شرح تفاوت ها وارایه راه حل برای مشکلات پرداخته ومی گوید وقتی زن ومرد تفاوت هایشان را بشناسند وآنها را رعایت کنندعشق شکوفا میشود.

 

مردان مریخی زنان ونوسی
مردان مریخی زنان ونوسی

هفت تفاوت مهم وآشکار بین زن و مرد :

ونوسی ها

1- زنان پیشنهادهای درخواست نشده می دهند
2- زنان به شیوه ی ونوسی ها حرف می زنند
3- زنان باید یادبگیرنددرصدد اصلاح یا تغییرهمسرشان نباشند
4- در ونوس ابراز کمی محبت تغییر زیادی به وجود می آورد
5- در ونوس اگرزن درخواست ابراز محبت کند مرد کار مهمی انجام نداده
6- زن ها برای حل مشکلات فقط در مورد آن صحبت می کنند
7- زنان از اینکه مورد احترام-درک و عشق قرار بگیرند واقعا لذت می برند

مریخی ها

1- مردان با ارایه راه حل حرف زنان را قطع می کنند
2- مردها به شیوه ی مریخی ها حرف می زنند
3- مردها باید اهمیت گوش دادن را بیاموزند
4- در مریخ ابراز عشق کولاک می کند
5- مردان بر این باورند که اگر زنان چیزی درخواست نمی کنند حتما چیزهایی که مرد ارایه می دهد کافی است
6- مردها برای حل مشکلات خود سکوت میکنند و در خود فرو میروند
7- مردها از اینکه مورد پذیرش- تحسین و اعتماد قرار بگیرندواقعالذت می برند

بیشترین اعتراضی که زنها در مورد مردان می کنند:

این است که مردها به حرف های زنها گوش نمی دهند.

بیشترین اعتراضی که مردها در مورد زنها می کنند:

این است که زن ها همیشه می خواهند مردها را تغییر دهند.

چگونه دست از تغییر دادن مرد برداریم:

وقتی او ناراحت است زیاد از اوسوال نکنید: به ناراحتی مرد زیاد توجه نکنید مگر اینکه خودش از شما کمک بخواهد ناراحتی خود را از ناراحتی او ابراز کنید اما نه خیلی زیاد.

منتظر باشید تا او خودش از شما کمک بخواهد:

صبور باشید وبه همسرتان اعتماد کنید که به تنهایی می تواند راه خودش را پیدا کند. وقتی شما پیشنهاد ناخواسته ای می دهید ممکن است مرد احساس کند شما می خواهید او را تحت کنترل بگیرید

ایرادها و کاستی های همسرتان را بپذیرید:

کاری کنید که او بفهمد احساساتش برای شما بیش از کمالاتش اهمیت دارد. سعی نکنید دیگران را برای او مثال بزنید و از خصوصیات آنها تعریف کنید.

فداکاری نکنید:

اگر از خود گذشتگی از خودتان نشان می دهید به این امید که او هم همان کارها را بکند در او این احساس بوجود می آید که شما می خواهید او را تغییر دهید.

می توانید بدون اینکه بخواهید او را تغییر دهید احساسات منفی خود را با او در میان بگذارید:

وقتی احساس خود را با همسرتان در میان می گذارید صریحا به او بگویید که منظورتان این نیست که به او تذکر دهید چه کار باید بکند بلکه از او می خواهید که احساسات شما ر ا درک کند.

بخشیدن را تمرین کنید:

اشتباهات شوهرتان را ببخشید.

چگونه چیزی را درخواست کنیم و پاسخ بگیریم:

چیزی را بخواهیم که تا بحال از همسرمان خواسته ایم:

توقعات بی جا و غیر ممکن نداشته باشیم حتی برای امتحان.

در وقت مناسب بخواهیم:

با شناختی که از همسرتان دارید درخواستهایتا ن را در زمان های مناسب مطرح کنید.

رفتار ولحنتان آمرانه وتوقعی نباشد:

خواهش و درخواست با دستور فرق می کند

خلاصه بگویید:

احتیاجی نیست که دلایل و مثال های گوناگون بیاورید که به او بفهمانید که این کار را باید انجام دهد این کار شما باعث می شود او احساس کند شما فکر می کنید او نمی تواند خواسته ی شما را براورده کند.

رک و صریح بگویید واز کلمات مناسب استفاده کنید:

سخنانتان کنایه ای نباشد و تا جایی که می توانید از کلماتی مثل لطفا…استفاده کنید

جروبحث و دعوا:

یکی از دشوارترین مسایل درزندگی زناشویی نحوه برخورد با نظرات مخالف و تفاوت هاست. وقتی زن وشوهری دچار اختلاف نظری می شوندبحث وگفت و گویشان تبدیل به جر و بحث و بدون اینکه واقعا بخواهند تبدیل به دعوا می شود. جان گری بر این باور است که گفتن یک ببخشید راحت ترین راه برای پایان دادن به جر وبحث و دعواست.اما این کلمه به ندرت بر سر زبان مرد می آید و زنان هم این کلمه را به منظور معذرت خواهی و قبول اشتباه به کارنمی برند.

راه های رایج اما غلط پس از بروز جرو بحث:

دعوا:این روش مخصوص مریخی هاست. آنها معتقد اند بهترین دفاع حمله ی تهاجمی است.آنها وقتی همسرشان عقب نشینی می کند فکر می کنند پیروز شده اند اما با گذشت زمان متوجه اشتباه خود می شوند

فرار:

این روش هم مخصوص مریخی هاست.این شبیه یک جنگ سرداست. آنها سعی می کنند به حرفهای زن بی توجهی کنند و به خلوت خود بروند

تزویر:

این روش مخصوص ونوسی هاست. برخی زنان برای جلوگیری از بروز مشاجره سعی می کنند وانمود کنند همه چیز خوب است این زنان در دراز مدت دچار آزردگی خاطرو رنجش می شوند وراه ابراز عشق را مسدود می کنند

تسلیم:

این روش هم مخصوص ونوسی هاست.آنها بجای اینکه به بحث ادامه دهند خود را مقصر جلوه می دهند ومسولیت همه چیز را بر عهده می گیرند.این روش هم در کوتاه مدت جواب می دهد اما با گذشت زمان زن تحملش را از دست می دهد و…

 

مردان مریخی زنان ونوسی
مردان مریخی زنان ونوسی

دعوا فرار تسلیم تزویر

در هر کدام از چهار روش بالا قصد ما این است که خودمان را از آسیب های روحی در امان بداریم و متاسفانه هیچکدام از این روشها فایده ای ندارد.اگر ما بجای عکس العمل سریع و احساسی کمی درنگ کنیم و با فکر واحترام به عقایید و روحیات یکدیگر با مشکلات روبرو شویم مطمینا نتیجه بهتری خواهیم گرفت. همانطورکه قبلاهم گفتم استفاده ازکلمه ببخشیدواقعامعجزه میکند. اولا:پس از مدتی که شما ازاین کلمه استفاده کنید همسرتان به خود می آید وبا خود می گوید آیا تنها شما اشتباه میکنید که این کلمه را به کار می برید و او هم بکارگیری ومعجزه این کلمه را یاد می گیرد. دوما:شما این کلمه را در برابر کسی بکار می برید که او را از روی علاقه وعشق انتخاب کرده اید وباید سالها در کنار هم زندگی کنید.جان گری می گوید اگر با این وجود هم نمی توانید از این کلمه استفاده کنید بدانیدکه آدم مغروری هستید و سعی کنید این غرور کاذب را کنار بگذارید.

مرد به فنر شبیه است

در واقع چرخه ی عاطفی مرد شبیه خاصیت کشسانی فنراست.مردان به حکم غریزه طبیعی خود به این چرخه یعنی صمیمی شدن-کناره گرفتن و دوری گزیدن پاسخ مثبت می دهند. این اتفاق تقصیر زن یا مرد نیست این یک نیاز طبیعی است که مرد دارد.
یک مرد به دلیل نیازش به استقلال وآزادی از زن کناره گیری می کند.وقتی او به اندازه کافی دور خیز کرد ناگهان به دلیل نیازی که به عشق ومحبت دارد به سوی همسر خود باز می گردد ودوست داردمورد محبت قرار بگیرد.
مردها پیوسته بین صمیمیت و استقلال به طور متناوب یکی را انتخاب می کنند واین در غریزه ی مردان نهفته است.

آنچه زنان در مورد این چرخه باید بدانند:

زنان یا به دلیل اینکه از این چرخه آگاهی ندارند یا به این دلیل که خودشان به دلایل مختلف از مرد کناره گیری میکنند برداشت بدی از این چرخه ی غریزی مرد می کنند.

اما زنان باید به یاد داشته باشند در طول این چرخه دو کار را نباید انجام دهند:

اول اینکه زن نیاز طبیعی مرد به تنها بودن را نمی پذیرد و در هنگامی که مرد عقب نشینی می کند زن تعقیبش می کند ومدام ا زاو سوال می کند که چی شده؟چرا اینطوری شدی؟
دوم اینکه وقتی مرد از خلوت خود بیرون می آید زن به منظور تلافی کردن کارهای مرد به او بی توجهی می کند.
هنگامی که مرد به خاطر عقب نشینی تنبیه می شود ممکن است در آینده به دلیل هراس از عواقب کناره گرفتن دیگر به این چرخه که نیاز طبیعی اوست پاسخ ندهد و مطمینا پاسخ ندادن به یک نیاز طبیعی مشکلات بدتری رابه وجود می آورد.

نتیجه:

اگر زن به مرد فرصت عقب نشینی و کناره گیری ندهد-مرد هرگز این شانس را پیدا نمی کند که احساس نیاز به همسرو عشق وعلاقه به او رادر خود بیابد وهرگز صمیمی تر نمی شود وبرای بدست آوردن استقلال سعی می کند احساسات درونی اش را از بین ببرد.

ویا اگر وقتی شریک زندگی شان عقب می کشد دنبال او بروند-مرد همیشه در میل به عقب نشینی باقی می ماند و هرگز فرصت آن را پیدا نمی کند که نیاز مشتاقانه خود به عشق ومهر را احساس کند.

زن به موج شبیه است

زن هم مانند مرد یک چرخه عاطفی دارد که بیشتر شبیه امواج دریاست.وقتی زن احساس کند کسی او را دوست دارد وعاشق اوست اعتماد به نفسش بالا می رود واحساساتش مثل امواج اوج می گیرد اما کمی بعد به طور ناگهانی احساسش تغییر کرده و فروکش می کند.سرعت چرخه عاطفی زنان بسیار بیشتر از مردان است.
وشاید دلیل اینکه می گویند مردها بیشتر عصبا نی می شوند علاوه بر ذاتی بودن این موضوع تکرار زیاد چرخه عاطفی زنان است. اما زنان هم به طور ناخودآگاه واز روی نیاز به این چرخه پاسخ مثبت می

آنچه مردان در مورد این چرخه باید بدانند:

مردان هم یا به دلیل ناآگاهی ویا به دلیل تکرار بیش از حد این چرخه برداشتهای نادرستی از این چرخه ی غریزی می کنند.

اما مردان در طول این چرخه چه کارهایی باید انجام دهند:

1- به حرفهای همسرتان گوش کنید:

حتی اگرمی دانیدحرفهای او موثر نیست.
بدانید اگر او را رها کنید دچار آسیب روحی می شود.

2- ناراحتی و آشفتگی زن را درک کنید:

در آن لحظه همسر شما بیش از محبتی که به او دارید نیاز دارد که احساساتش را درک کنید-کاری نکنید که اواحساس کند به خاطر اینکه نیاز به توجه بیشتری دارد یا رنجیده است در اشتباه است.

3- بجای دعوا و جروبحث به او اطمینان بیشتری بدهید:

مطمین باشید این وضعیت زیاد طول نمی کشد ودعوا و جر وبحث فقط کار را خراب تر می کند.

نتیجه:

زنان-زمانی که احساس کنند مورد توجه ومحبت قرار گرفته اند-انگیزه پیدا می کنند وقدرتمند میشوند درنتیجه اگر مردها می خواهند که زنان همواره در بهترین شرایط خود باشند باید عشق-محبت وتوجهی را که آنان نیازمند و شایسته ی آن هستند را به آنها ارزانی دارند.

دوازده گونه ی عشق:

معمولا زن ومرد خودشان هم نمی دانند که نیازهای احساسی متفاوتی دارند.در نتیجه نمی دانند چگونه به هم ابراز محبت کنند.
زن ومرد هر یک محبتی را به همسرشان می کنند که خودشان دوست دارند واز نظر خودشان با تمام وجود به همسرشان عشق می ورزند در صورتی که نمی دانند همسرشان نیازهای عشقی متفاوتی دارد.

در ادامه اشکال دوازده گانه عشق که هر یک دو به دو مکمل یکدیگر هستند را تعریف می کنیم:

زن به توجه نیاز دارد و مرد به اعتماد

این دو نیاز های اولیه زندگی زناشویی است وپیش نیاز سایر نیازهاست.
طبیعتا وقتی زن توجه مرد رانسبت به خود می ببیند-باور واعتماد بیشتری به همسرش می کند-و بهتر او را می پذیرد.
همچنین وقتی که رفتاروحرکات زن نشان می دهد که به توانایی های همسرش اطمینان دارد-مرد خود به خود توجه بیشتری به برآورده کردن نیازها و خواسته های زنش نشان می دهد

زن نیازمند درک ومرد نیازمند پذیرش است

وقتی مرد بدون داوری وبا همدردی و علاقه به حرفهای زنش که احساساتش را بیان می کند-گوش می دهد-زن احساس می کند همسرش حرفهایش را می فهمد و درک می کند.
و زمانی که زن با مهربانی ومحبت رفتارهای همسرش را قبول داشته باشد وسعی در تغییر دادن آنها نداشته باشد-مرد احساس می کند که مورد پذیرش زن قرار گرفته و زنش او را تایید کرده است.

زن به احترام و مرد به قدردانی نیاز دارد

وقتی مرد با زنش طوری رفتار می کند که نشان دهد که خواسته ها-نظرات و نیازهایش برای اواهمیت دارد-زن احساس شخصیت واحترام می کند.به یاد داشته باشید جنبه های ظاهری احترام مثل تقدیم یک شاخه گل-به یاد داشتن روزهای مهم مانند سالروز ازدواج وتولد-برای بر آورده کردن سومین نیاز عشقی زن-بسیار مهم است
وقتی زن از تلاش مرد قدردانی می کند ورفتار او را با ارزش می شمارد-مرد می فهمد که تلاش هایش به هدر نرفته و زن آنها را دست کم نگرفته-به همین دلیل به تلاش بررفع نیازهای همسرش مسمم تر می شود

زن به عشق ورزی و مرد به تحسین نیاز دارد

وقتی زن دریابد که شوهرش دیوانه وار او را دوست دارد و تنها به او می اندیشد احساس بالندگی می کندو شاداب وسرزنده تر به زندگی ادامه می دهد-زن اگر احساس کند همسرش تنها وتنها به او فکر می کند-به راحتی به تحسین وستایش شوهرش می پردازد.

مرد می خواهد که زن خوشحالی و خشنودی خود را از زندگی بااو نشان دهد-تحسین کردن مردوتعریف از او این نیاز او را براورده می کند.
وقتی مرد احساس کند مورد ستایش وتحسین واقع شده است اطمینان خاطر پیدا می کند و خود را وقف همسرش می کند

زن به اعتبارنیاز دارد و مرد به تایید

مردان باید یادبگیرند وقتی که نظر متفاوتی با نظرهمسرشان دارند-دیدگاه ونظر زن را معتبر وبا ارزش بدانند.
مرد با اعتبار بخشیدن به عقاید زن بر این نکته صحه می گذارد که زن حق دارد آن گونه که هست-باشد و افکار خود را به راحتی بیان کند.
همه مردان از صمیم قلب دوست دارند نزد همسرشان قهرمانی بالیاقت باشند-او فقط با تایید زن-به این خواسته ی خود می رسد.زنان حتی در صورت موافق نبودن با مرد می توانند آنها را تایید کنند.

زن به قوت قلب نیازدارد و مرد به تشویق

قوت قلب-این احساس را به زن می دهد که همواره کسی هست که او را دوست داشته باشد و او را حمایت کند.
مرد برای اینکه به همسرش قوت قلب بدهد باید به او بارها وبارها اطمینان خاطر بدهد چون زنان این چنین انتظارو نیازی دارند.
مرد نیاز دارد که زنش او را تشویق کند.وقتی زن-مرد را تشویق می کند-با اطمینان به شخصیت و توانایی مرد-جرات وامید را در اوزنده می کند.

بیست وپنج راه جزیی اما بسیار مهم برای بدست آوردن دل زنان:

گاههی اوقات با دادن شاخه گلی او را متعجب کنید
هیچ وقت روز تولدش رافراموش نکنید
وقتی خسته است به اوپیشنهاد کمک بدهید
از آرایش و لباسهایش تعریف کنید
کارهایی را که به شما می سپاردبه بهترین شکل انجام دهید
در حضور جمع-به او بیش ازسایرین توجه کنید
اتومبیلش را بشویید
و…

بیست وپنج راه جزیی اما بسیار مهم برای بدست آوردن دل مردان:

نواقص وعیب وارادهایش را بپذیرید
به جک هایی که می گویید-بخندید
از دیدن شوهرتان خوشحال شوید
درباره ی او مثبت بیندیشید
همیشه یادتان باشد موقع خداحافظی اورا ببوسید
اگراشتباهی کردید معذرت خواهی کنید
و…

 

مردان مریخی زنان ونوسی
مردان مریخی زنان ونوسی

سخن پایانی جان گری:

حتی اگر تمام مطالب کتاب را فراموش کردید-همین قدر یادتان باشد که زن ومرد با هم تفاوت دارند-این به شما کمک میکند که دوست داشتنی تر به نظر بیایید.شما راه زیادی در پیش دارید که باید بروید وزندگیتان را سرشار از عشق و محبت سازید در این راه هیچ گاه ازیاد نبرید که مردها از مریخ وزنها از ونوس آمده اند.از اینکه به من این فرصت را دادید تا در زندگی شما تغییر مثبتی به وجود آورم-بسیار سپاس گزارم به امید روزی که مرگ هم حریف عشق نشود.

 

مردان مریخی زنان ونوسی

مردان مریخی زنان ونوسی

مردان مریخی زنان ونوسی

مردان مریخی زنان ونوسی

منبع :

تیتیل

ویکی پدیا

ایران جویش

مطلب پیشنهادی

مهاباراتا

مهاباراتا – Mahabharata

مهاباراتا یا مهابهاراتا سروده‌ای حماسی از سده پنجم یا ششم پیش از میلاد به زبان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + نه =