خانه / ادبیات / شاعران / محمود ملماسی – Mahmoud Melmasi

محمود ملماسی – Mahmoud Melmasi

محمود ملماسی
محمود ملماسی

محمود ملماسی شاعر و ادیب معاصر تبریزی بود که بیشتر در باره اهل بیت شعر می‌گفت- وی از اعقاب همام تبریزی بود-ملماسی مردی بسیار متواضع- نجیب و هنرمند بود و همه افراد خانواده‌اش نیز اهل فضل- کمال و صاحب قلم بودند- وی غیر از شعر – به خوشنویسی و تذهیب کاری هم می پرداخت.

زندگی محمود ملماسی

محمود ملماسی متخلص به آزرم تبریزی در سال ۱۲۹۶ درخانوادای فرهیخته و هنرمند در شهر تبریز متولد شد. وی تا سن پنج سالگی نوشتن و خواندن پاره‌ای از کلمات را از پدر خود فراگرفت و بعدا در محضر میرزا محسن آقا ادیب العلما مشغول آموختن شد و پس از مدتی- به دبستان رفت.
در نه سالگی گلستان سعدی و در سیزده سالگی کلیله و دمنه را به پایان رسانید و این علاقه به ادب فارسی سبب شد که او شاعری توانا شود.

ملماسی مردی بسیار متواضع- نجیب و هنرمند بود و همه افراد خانواده‌اش نیز اهل فضل- کمال و صاحب قلم بودند و استاد ذوالفنون- علاءالدین ملماسی- خلف صالح ایشان بود که در ۴ تیرماه ۱۳۹۰ بر اثر سانحه رانندگی در شیراز جان به جان‌آفرین تسلیم نمود. او نیز همانند پدر اهل ذوق و هنر بود و شخصیتی بسیار ارزنده داشت.

فعالیتهای دیگر:

وی غیر از شعر – به خوشنویسی و تذهیب کاری هم می پرداخت.

زندگی شخصی

با دختر مرحوم آیت الله سید ابراهیم دروازه‌ای ازدواج کرد . حاصل این ازدواج پنج پسر به نامهای علاالدین-رکن الدین- ضیاالدین- فریدون و فرخ و یک دختر بود.

محمود ملماسی
محمود ملماسی

آثار محمود ملماسی

گلستان سعدى به خط زیبا و آراسته به نقش و نگار به درازا و پهناى یک قوطى کبریت!
دیوان خود شاعر که نمونه‏اى از ذوق و ظرافت است.
قطعه شعرى به نام -فلک- از دکتر مهدى روشن ضمیر به اندازه‏ى یک بند انگشت. نامه‏ى تبریک سال نو که کوچکى ابعاد و بزرگى ذوق در آن تماشایى است.
دو بیت شعر بر روى یک چوب کبریت.
سه اثر هندى بر روى پوسته‏ى داخلى سه تخم کدو و نظایر آن.
نوع دیگر از خوشنویسى که گویا -سربى- نام دارد- و بس تماشایى است که نمونه ‏هایى از آنها را در مجله‏ى -وارلیق- مى‏توان دید.

نظر دیگران

مرحوم دکتر مهدی روشن ضمیر که یکی از ادبا سرشناس این دیار بود- در کتاب وزین خود -یاد یاران- در صفحه ۳۶۸ و ۳۶۹ در خصوص خانواده ملماسی و فرزند خلف آن خاندان- مرحوم آقای علاءالدین ملماسی چنین ذکر فرموده‌اند: شادروان آزرم تبریزی از اعقاب همام تبریزی شاعر مشهور آذربایجانی بود که اغلب افراد آن خاندان اهل فضل و کمال و قرطاس و ملماس بودند و فرزند ارشد آن مرحوم- آقای علاالدین ملماسی نمونه بارزی از آنان است. خدایش از آسیب زبان در امان بداراد.

مرگ

محمود ملماسی به سال ۱۳۷۰ هجری‌شمسی در زادگاهش دار فانی را وداع گفت و پس از تشییع باشکوه در مقبره‌الشعرای تبریز به خاک سپرده شد.

 

منبع :

سیتی تومب

راسخون

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

ژازه طباطبایی

ژازه طباطبایی – Jazeh Tabatabai

ژازه طباطبایی نقاش- مجسمه‌ساز- شاعر و نمایش‌نامه‌نویس ایرانی بود- او -نگارخانه هنر جدید- را که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 1 =